Апчиња (Витамини)

Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.078
Со други зборови, ако добиеш течна столица си претерал со витаминот Ц :D
Најди некои убави киви или кркај зелка.

Пола лимон :lolzz: абе да кажеше пола кило па ајде.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.805
Поени од реакции
8.195
Со други зборови, ако добиеш течна столица си претерал со витаминот Ц :D
Најди некои убави киви или кркај зелка.

Пола лимон :lolzz: абе да кажеше пола кило па ајде.
Najubo piperki ama ne im e sezonata, tuku drugo bese muabetot. Mi e maka da baram ama sigurno nekade tuka ima nekoj postirano dvena potrebna kolicina na vitamin C koja mu e potrebna na organizmot. Mislam za site minerali i vitamini ima, sigurno ima i za vitamin C, pa me interesirase kolku e toa konvertirano vo limoni.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.078
Najubo piperki ama ne im e sezonata, tuku drugo bese muabetot. Mi e maka da baram ama sigurno nekade tuka ima nekoj postirano dvena potrebna kolicina na vitamin C koja mu e potrebna na organizmot. Mislam za site minerali i vitamini ima, sigurno ima i za vitamin C, pa me interesirase kolku e toa konvertirano vo limoni.
Па ти одговорија, ако е природна храна, шибај без гајле, нема негативни последици.
Доколку претераш, самото тело ќе ти даде знак. Глеј само да не имаш кивавица тогаш :P
Телото наше само преку внес од надвор може да се снадби со Ц.

Ти треба за нешто конкретно или онака....
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.805
Поени од реакции
8.195
Па ти одговорија, ако е природна храна, шибај без гајле, нема негативни последици.
Доколку претераш, самото тело ќе ти даде знак. Глеј само да не имаш кивавица тогаш :P
Телото наше само преку внес од надвор може да се снадби со Ц.

Ти треба за нешто конкретно или онака....
400mg se okolu 13 limoni dnevno? Da ne ste greska ?
Inaku onaka bas bez nekoja potreba. Sigurno na kraj na pamet ne bi mi padnalo da jadam 13 limoni na den. Pa i 10 ili 5 koga sme kaj toa.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.078
400mg se okolu 13 limoni dnevno? Da ne ste greska ?
Inaku onaka bas bez nekoja potreba. Sigurno na kraj na pamet ne bi mi padnalo da jadam 13 limoni na den. Pa i 10 ili 5 koga sme kaj toa.
Зависи дал се Турски или Грчки.

Туку @Psyside од каде тоа 400мг, некои кажуваат минимум 1гр на ден.
А и што правиме за жителите на Нордиските земји, кога немало дистрибуција ...
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.612
Поени од реакции
16.750
Од мака се едуцирав, не оставам на доктори веќе. :)))

Правам паузи и сум внимателна со се ама ете д витаминот го паузирам ( со се друго ) две недели пред испитување на се, инаку сум без пауза, од страв.

Мног

Фала ти за советите! За цинкот не внимавав, го пијам секоја вечер 2 месеци, па месец пауза. Селенот месец, месец пауза.
Автоматски споено мислење:

Еве кој селен е:
Прегледај го приврзокот 240815
Не не, пак е многу. Селен 2x неделно, се друго е ризик. После ќе те цитирам пак, на раат да подискутираме..:cool:
Зависи дал се Турски или Грчки.

Туку @Psyside од каде тоа 400мг, некои кажуваат минимум 1гр на ден.
А и што правиме за жителите на Нордиските земји, кога немало дистрибуција ...

400 од храна = ~ 2 од суплементи.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.078
Владе, доколку најдеш домашни одгледани лимони, слободно јади ги со кората, така нема да треба 13 лимони.
Многу бе ова 13 лимони ама ако толку се 400мг еба си мамата пари трошење.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.805
Поени од реакции
8.195
Зависи дал се Турски или Грчки.

Туку @Psyside од каде тоа 400мг, некои кажуваат минимум 1гр на ден.
А и што правиме за жителите на Нордиските земји, кога немало дистрибуција ...
Najverojatno nikoj ne im kazal kolku im treba dnevno pa ne jadele dotolku, mene drugo ne mi teknuva.
Автоматски споено мислење:

Владе, доколку најдеш домашни одгледани лимони, слободно јади ги со кората, така нема да треба 13 лимони.
Многу бе ова 13 лимони ама ако толку се 400мг еба си мамата пари трошење.
Ne be koj 13 limoni, ne si prajte bajram so umot. Namerno prasav za pola limon ili ni tolku posto tolku obicno davaja so cajot pred da gi zatvorat kaficite. Sigurno od drugo mesto nadopolnuvam vitamin c posto toa mi bese edinstven izvor na limon i toa na nekolku dena, obicno kafe pijam. Ne veruvam deka organski limoni po kafici davaja.
p.s vaka kako so ispagja samo za limoni treba da rabotam :)
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.078
Najverojatno nikoj ne im kazal kolku im treba dnevno pa ne jadele dotolku, mene drugo ne mi teknuva.
Автоматски споено мислење:


Ne be koj 13 limoni, ne si prajte bajram so umot. Namerno prasav za pola limon ili ni tolku posto tolku obicno davaja so cajot pred da gi zatvorat kaficite. Sigurno od drugo mesto nadopolnuvam vitamin c posto toa mi bese edinstven izvor na limon i toa na nekolku dena, obicno kafe pijam. Ne veruvam deka organski limoni po kafici davaja.
p.s vaka kako so ispagja samo za limoni treba da rabotam :)
Па не мора да работиш за нив, помини од некаде и "позајми" без да те видат.

Можеш на пример 1-2 лимона исцедени со изрендана зелка. Ем витамин Ц ем железо.

Туку @Psyside оти како не и препорача за пробиотик како замена за кефир, изрендана зелка, во тегла со вода и сол, да одстои неколку дена... Исто е супер пробиотик ... И од кај сеа ти почна млечни да нудиш...
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
11.805
Поени од реакции
8.195
Па не мора да работиш за нив, помини од некаде и "позајми" без да те видат.

Можеш на пример 1-2 лимона исцедени со изрендана зелка. Ем витамин Ц ем железо.
Sveza ili rasolnica zelkata ?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
1.158
Поени од реакции
1.078
Sveza ili rasolnica zelkata ?
Свежа ќе ја изрендаш, а после, зависно дали си ја чувал на собна температура (2-5 дена, со промешување) или фрижидер ќе пробаш ќе видиш како е со вкус :D
 
На врв Bottom