Антички македонски јазик

Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
ЕДИТ - од модераторот.

п.с Смирна е и старото име на Измир.
Како ова да си го објаснам?

Eве да не кажиш дека ме мрзело:

из - од
мир - светло, свето

...и дeн денес е задржано кај Русите и Хунзите ...
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Одамна ме нема, ама нема везе, еве и од мене нешто, ако не е за темава, каде мислат модераториве нека го брцнат.

Во Гејско-Руска книга од 1828 година се спомнува дека Пелазгите се Словени и обратно и дека Трако-Илирскиот јазик е Словенски.

Еве ја книгата, таа е двојазична (насловната ви ја давам на руски)



Интерсно е деновиве и со откритието (веројатно) на БИЕЛАЗОРА.



На горнава страница гледаме дека уште во 1828 го спомнуваат градот БИЕЛАЗОРА. (долу извадок)

.... Во Трако-Илирскиот јазик очигледно е дека сите Илирски народи се Словенски, посебно по географските топоними. Во Илирскиот град Бјелазора по записите на Ливиј стоел утврден Персеј во пресрет на Римската војска, градот е произведен од зборовите Бјела и Зорја / Зора ....

Истово подолу еве го на гејски, се разбира од истата книга



Како што гледаме се спомнува и Драва (Драпос), Сава (Савос), Плава (Плавос)

Во книгава има уште податоци таа е преку 600 страници, ке постирам повеке делови наредните денови. Се спомнува и јазикот на Александар и т.н.

Доколку ве интересира повеке книгата од 1828, можете да ја симнете цела на следниов линк, тежи 20МB http://books.google.com/books?id=NwQJAAAAQAAJ
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Bravo,znaci nema somnenie i Ilirite se Veneti (Slovensko pleme).Nivnata Kralica Teuta bese istotaka Liburka (angliski Liburnian,kojasto e pogrupa na Venetite).
 
F

FilipMacedon

Гостин
Да зумираме.Јазикот кој го зборува денес пола Европа всушност е зборуван од Венетите, Илирите, Траките и Македонците,поправете ме ако грешам
 
M

makedon^

Гостин
Zeus, на античко македонски Ѕе, кај калашите Ѕео.Денешни зборови останати од Ѕе: ѕвезда, ѕирка, ѕид (нешто што ја попречува светлината, па има и гатанка за јајце: нигде ѕирка ни проѕирка), ѕвер (по карактеристичните очи, поглед), ѕунка (виножито), итн, не ми текнува други. Сите имаат врска со светлина, поглед, видување... има логика нели?
 
Член од
19 март 2009
Мислења
64
Поени од реакции
3
Па ако Ѕе е светлина, што има врска со Зевс, кој е токму спротивното и најчесто претставен како змија?
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ништо чудно.Нашиве Тесалија ја владееле со векови.

Или се работи за целосно уништување на Тесалија и целосно присвојување на вистинската Тесалија.(како и префрлувања на местата со нивнити имиња)Значи погледнете ги местата и нивните имиња дали се совпагаат со георафската положба каде што ни се прествени денес.Пр.- ..Пиереја,,

Напишано од bitushanec
Premnugu slucajnosti ne se mozni.

A Grcite na Atika i Peloponez imaat mesta kako Volos, kako Pelasgi, kako Pireja (pirej raste samo na karpine po Piraeus), pa kako Velestino, kako RizoMilo, Mira, Gorica, Vrnena, Morica (slovenska bozica na smrtta), Veneto (veneti- starite sloveni), Makrnica, Anavra itn. Videte ja mapata okolu Volos, pola toponimite se makedonski.



Premnugu slucajnosti ne se mozni. да токму тоа ми е и целта дека коинциденција на постои (дали некој фалсификатор направил совршен фалсификат)
 
A

anaveno

Гостин
Па ако Ѕе е светлина, што има врска со Зевс, кој е токму спротивното и најчесто претставен како змија?
Мnogu gledas filmovi.
Zmijata e kreator, simbol na vecnosta vo drevniot Egipet i celiot podkavkazki region od ovaa strana. Asircite, Persijcite, Brigite...

Mnogu podocna,hristijanite go izvrtele kako simbol na necestiviot.

Go izucuvale i psihoanaliticarite.....

Dobro, toj e simbol za ZRWANAKARANA (?)

Drevno ime na zmijata e ZESA.
Vo drevnite Vedski tekstovi se srekava i kako prefiks, sreden zbor i sufiks.
ima ogromen dijapazon na znacenija i opisi:

N. of a celebrated mythological thousand-headed serpent regarded as the emblem of eternity... the thousand headed S3esha is sometimes represented as forming the couch and canopy of Vishn2u whilst sleeping during the intervals of creation ...


Ke kazam za uste nekolku, mnogu vooclivi momenti:

a garden made of the remains of flowers
f. N. of a woman
remaining from a meal , remnant of food


Ova e posledica otkoga ke se razbhukta-zeSa....
Fali samo Adam.

Mnogu ima za zmijata:
zaya=lying , sleeping , resting , abiding ; a lizard , chameleon

Mnogu...
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Zeus, на античко македонски Ѕе, кај калашите Ѕео.Денешни зборови останати од Ѕе: ѕвезда, ѕирка, ѕид (нешто што ја попречува светлината, па има и гатанка за јајце: нигде ѕирка ни проѕирка), ѕвер (по карактеристичните очи, поглед), ѕунка (виножито), итн, не ми текнува други. Сите имаат врска со светлина, поглед, видување... има логика нели?
И ѕерцки (ѕрцки) = очи. Зркање = воајеризам, Џарење (модифицирано Ѕ во Џ)...
 
Член од
19 март 2009
Мислења
64
Поени од реакции
3
Кај Хесиод и Хомер, Зевс предизвикувал дожд и од небото фрлал громови со кои ја тресел земјата. Од какво небо врне и грми?

Таман кога се чинело дека тројанците ќе ја добијат војната, се појавил орел со жива змија. Орелов бил принуден да ја испушти змијата, која пак, паднала помеѓу редовите на тројанската војска. Овие одлучиле дека тоа е знак од Зевс, да прекинат со војување.

Кога на богот на подземјето нешто не му било по ќеиф, го праќал Зевс да ги среди работите.
Змијата има „врска“ со земјата и подземјето и е циклус на животот и смртта. Самиот Зевс, и давал живот, и го одземал.
Приказната за Зевс и Прометеј, како змија и орел, се среќава во сите митологии.

Се претворал во змија кога му се сакало :sekss: со жена на земјата.

Тешко дека и самиот бил светлина или тој што гледал се`, па правел „ѕе!“.
 
A

anaveno

Гостин
Очигледно,ти живееш во облаците.
Не верувам дека и Зевс живеел таму.
Тој е над нив.

Ај кажи за св. Илија.....
ем свети,ем Илија,ем тропа (грми) по небото....
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
Змијата е еден од симболите не само на Ѕевс туку на голем број Божества (најчесто се тоа летечки змии, слично на “Пердувестата змија“ од американските домородци), но не значи дека баш според тој елемент е наречен Богот Зевс. Сите врховни Богови се Божества на светлината, на Сонцето или Громот (кои се најочигледни и најмоќни манифестации на светлината) и според тоа и го добивале тоа име - атрибут.
Доведувањето во врска на името Зевс со змијата е исто како да го доведуваш во врска името на Атина со утката (бувот) кој што е еден од нејзините симболи...
 
M

makedon^

Гостин
Вардар = вар + дар

вар = бело
дар = подарок

Бел подарок, главната река во македонија, која е од суштинско значење и оди во Белото море!

има логика нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom