Антички македонски јазик

Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
затоа треба да ти биде јасно како го добиле името грци и кога
тие сеуште сами себе се викаат хелени
а греи - дојденци, туѓинци, а така ги нарекле Македонците
па види ти сега
Prvi Grai gi narekoja Rimjanite, a ne Makedoncite. Grae znaci crno, a ne dojdenec. Vo Rimsko Grcija e podelena na 4 dela. Ahaja, Mala Azija, Epir i Makedonija. Ahaja rimjanite ja narekuvaat Magna Graecia i od tuka idi zborot Grcija.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Prvi Grai gi narekoja Rimjanite, a ne Makedoncite. Grae znaci crno, a ne dojdenec. Vo Rimsko Grcija e podelena na 4 dela. Ahaja, Mala Azija, Epir i Makedonija. Ahaja rimjanite ja narekuvaat Magna Graecia i od tuka idi zborot Grcija.
Ниту некогаш биле нарекувани - “Граи“, нити Грција била поделена на 4 дела во кои влегувала Македонија, ниту Магна Греција доаѓа од Римјаните.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Prvi Grai gi narekoja Rimjanite, a ne Makedoncite. Grae znaci crno, a ne dojdenec. Vo Rimsko Grcija e podelena na 4 dela. Ahaja, Mala Azija, Epir i Makedonija. Ahaja rimjanite ja narekuvaat Magna Graecia i od tuka idi zborot Grcija.
Кај си бе те немаше долго
Fail
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Prvi Grai gi narekoja Rimjanite, a ne Makedoncite. Grae znaci crno, a ne dojdenec. Vo Rimsko Grcija e podelena na 4 dela. Ahaja, Mala Azija, Epir i Makedonija. Ahaja rimjanite ja narekuvaat Magna Graecia i od tuka idi zborot Grcija.



Греки - дојденци, туѓинци
Херодот, од своите со племеници наречен "татко на историјата",
кој живеел во V век пр.н.е., запишал дека Хелените т.е. Грците на Балканот дошле од Египет, како Арапи :kesa:
значи дошле :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Грција не постоела, никогаш за време на Рим. Ниту Грк некогаш означувал етничка припадност.



From 228 BC or 229 BC onwards the Romans were allowed to take part in the games.[14]
The Games of 196 BC were used by Titus Quinctius Flamininus to proclaim the freedom of the Greek states fromMacedonian rule.[15]
http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=41012


Затоа ТЕМАВА е зазначена како важна!
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Ajde te molam kazi mi od kaj go procita ova??? I Herodot bil Grk, ne mozi samiot da se narece tuginec. I vo red po tvoja logika da odime. Dosle Grcite od Egipet i op mu dadoja pismo na Makedoncite i jazik??? A nezaboravaj anticko makedonskiot jazik e dialekt na Dorskiot jazik, koj ne se zboral samo vo Makedonija tuku i vo Sparta. Sparta i Makedonija imale eden ist jazik i dijalekt.
дај полтронче од твоите докази да ги видиме кој кому дал
имаш?

Херодот вели: "Пелазгите неколку века пред доаѓањето на Хелените на Балканот ги изградиле Атина, Некрополот и градската тврдина, а потоа кога се зацврснале, ги изгониле домородните Пелазги од градот".

a кога се доселиле од комшиите научиле јазик, а комшии им бевме ние :nesum:
 
A

anaveno

Гостин
Ova mi go prati ti.
pak ke ti pratam..
lelezite...they have a king, Altes, and a city Pedasus which was sacked by Achilles.

In Greek mythology, Achilles (Ancient Greek: Ἀχιλλεύς) was a Greek hero of the Trojan War.

gledas...lelezite se borele protiv sub-saharcite

i Herodot,od cela gejlada,nasol vecen mir bas vo Pela,vo Makedon...

i ne samo toj....

skoro site gejski izmisleni golemi licnosti vo istorijata....
nitu se rodeni vo gejlada,nitu umrele...
a skoro site rabotele i umrele vo Makedon....

vo gejlada izgleda imalo shuga?

Херодот вели: "Пелазгите неколку века пред доаѓањето на Хелените на Балканот ги изградиле Атина, Некрополот и градската тврдина, а потоа кога се зацврснале, ги изгониле домородните Пелазги од градот".
da ne bea Makedoncite,Atina ke bese selo-veselo....
tie im izgradija i teatar,bidejki nemaa....setete se samo na izmislineti gejski drami

primer..
Andronicus of Cyrrhus Makedonecot im izgradi nesto,za sto gejcite nemaa poim,a bea tolku golemi naucnici
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Ahilis sub-saharieec...bravo braco napredvas vo otkritijata :pos2: Vaka ke ispadni i Demosten Makedonec kako so teras ti. A i ne zaboravaj ako Ahil e sub-sahariec togas i Aleksandar e. A ako Herodot napisal deka Grcite se dojdenci vo Troja ne zgresil, tie dojdole vo Troja da ja osvojat a ne bile domorodci.
 
A

anaveno

Гостин
more dudule,dojdole....
sub-saharcite bea robovi na Makedoncite....
Demosten shugaviot umre kako rob na Makedoncite....

Arian pisal za rasi...
rasi?
kako Bela i Arabska ili?

Ahil e sin na bogovite,koi gejcite gi pozajmija od Egiptjanite i Arapite...
sinot,ako tatko mu e Arap,sto e?
gejce....
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Hhahahah se zalis deka Grcite ti ja kradat Istorijata i ti go osporvat imeto i jazikot, ama izgleda obratno bila slikata. :nesum:
 
A

anaveno

Гостин
хе..хе..
ти сакаш да бидеш
YAVAN
Little wonder, then that the Irano-Semitic peoples considered the Greeks to be effeminate.
In fact, the terms for Greek in the Irano-Semitic world
Yauna (Old Iranian),Yona (Pali),Javan (Greek),Yavana (Prakrit),besides meaning barbarian or savage, are derived from the root-word
yoni, meaning vagina.

from PIE base (Sanscrit)yavan=a rider horseman , invader , aggressor
yavan=javan-c (mod. Mac)=a rider horseman
yavan="javan"(mod.Mac)=fucked
finally, we found etymology for word Yavan (greeks)
 
A

anaveno

Гостин
World's oldest bible published in full online

The oldest bible in the world was displayed in its entirety for the first time in 150 years today after researchers digitised its four sections kept in cities thousands of miles apart and placed the reunited text in cyberspace.


The Codex Sinaiticus, which was written some 1,600 years ago on more than 800 pages of animal skin parchment, is available on a free website following a collaboration between four institutions in Germany, Russia, Egypt and Britain, which have held different parts of the ancient book after it was bought on behalf of the Russian Tsar in the mid-19th century.

Monday, 6 July 2009
 

Kajgana Shop

На врв Bottom