Антички Македонски јазик / модерен Македонски јазик

Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Чекај чекај, значи и Македонците и Илирите од Драч се Грци?
Тоа значи дека Грциве (Македонци и Албанци) собрале армија од Словени, Власи, Илири, и најважно од се - Италијанци, за да се борат против Грците (Алексиос Комненос)? Пошто биле Грци?
Ебана татарска логика.
Абре копук самата Ана вели дека сите се различни народи распослани од двете страни на планината Хемус. Сите со различни особини.

Јако е како од "Македонија и Македонци не се спомнуваат во 12ти век", се префливме на - "не станува збор за Словени или други малку по-оригинални Македонци туку за регионалитети".
Значи сепак се спомнува терминот Македонија и Македонци во Среден Век?

Туку како за Македонец, нешто многу ја негираш Македнштината овде. Чудно е за Македонец да негира Македонци во 12ти век. И да зборува дека се било Бугарско.
Србину, јас не сум ја негирал македонштината овде. Сум рекол сто пати, глуп е тој што негира идентитет, дали се Бугари или Срби не е важно. Идентитетот е апстрактна и многу променлива константа и со самото тоа не треба мене како Македонец да ми претставува проблем што некои луѓе родени во Македонија како браќа Миладинови или како Јован Трифуноски се декларирале за Бугари односно Срби.

Глупо е што не ми го разбра муабетот ама тоа е нормално за тебе.

Е сега кога сме кај византиските теми, погоди која тема била овде во денешна Македонија?

И одговори ми барем на некои од претходните прашања како на пример, кој бил Македонец, Василиј или Самуил?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
А за Василиј Македонецот, тој ниту бил Словен ниту пак зборувал словенски. А тоа Македонецот му доаѓа од тоа што потекнувал од темата Македонија која всушност се наоѓала во денешна Бугарија и Грција, т.е во Тракија. Е тоа биле всушност тие Македонци кои се споменуваат во средновековните извори а не некакви Словени. Василиј по таткова линија со сигурност имал ерменско потекло но ромеизиран целосно. По мајчина страна нема сигурни податоци иако се споменува и тоа фамозно словенско потекло иако нема доволно податоци за тоа. И дури да имал по мајчина страна словенско потекло, тоа било од тие Словени кои што живееле во темата Македонија, односно денешна Бугарија, Пловдив.
Видиш како сам се реши? Ама глуп си, толку разбираш. ..

Од Пловдив? Од Бугарија, ами тогаш зошто историјата не го памти како Василиј I Бугаринот? :vrtioci: Зошто е запишан како Василиј I Македонецот? Зошто династијата му се вика Македонска? Зошто не Бугарска?
Сорто гнасна, од регионот на Адријан-опол бил (Одрин, можда терминот Македонска Одринска Организација ќе ти значи нешто).

Се поставува прашањето:
Дали да верувам на Арапски извор оригинал од тоа време во кое се вели дека Василиј бил Словен? или на татар од 21ви век шо прај преписка на историја во секој нов век? :rolleyes: Еднаш ги отпишаа Гоце и Самоил во 20ти век, сега пак ги запишаа.

Татко му дали бил Ерменец никој нема да ти докажи, пошто тате тој не го ни запознал, тоа е модерна шпекулација.
Мама ја знаел - заедно биле грабнати од Бугарите кога бил дете и им служеле како робови.
Убаво ви го спопикал во шупаците татарски кога станал император.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
турски зборови не ми користи татар (знам дека ти лежат) а сега фино и лепо стани ми од кур доволно те редам. Недела дена си отворен 5 прсти од мене.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Србину, абе да ти дадам адреса да дојдиш да ми го полижиш оти гледам многу ме следиш, како пијавица си?
Еве Џорџе не рече дали ќе ти го бапне ама не се секирај јас сум тука.
Автоматски споено мислење:

И што се нервираш толку?
Дај кажи ајде кој бил Македонец, Василиј или Самуил?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Види го ме вика, море мераклија за македонски кур.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Кој е Македонец, Василиј или Самуил??
:LOL: :LOL:
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Зошто го отпишавте Самоил од бугарската историја во 20ти век?
Ние ниеднаш не сме го отпишале и немаме намера да го направиме тоа.
За Охрид ќе го сонувате. Нека се потсреди ситуацијата во САД ќе ви дадат се. И Самоил и Гоце и голема вулварија.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
483
Поени од реакции
502
Кој е Македонец, Василиј или Самуил??
:LOL: :LOL:
А јас би те прашал што има врска кој бил македонец? Во едно царство што е важно од каков етнос е царот или од каков етнос се поданиците? Одлучете се. Ако Василиј го викале македонецот дали тоа значи дека во неговиот период на владеење Византија се рачуна за македонско царство?
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
А јас би те прашал што има врска кој бил македонец? Во едно царство што е важно од каков етнос е царот или од каков етнос се поданиците? Одлучете се. Ако Василиј го викале македонецот дали тоа значи дека во неговиот период на владеење Византија се рачуна за македонско царство?
Веќе објаснив погоре дека Василиј бил Македонецот затоа што потекнувал од ромејската тема Македонија која што се наоѓала во границите на денешна Бугарија и Грција и никаква врска нема тоа со етнос.
Всушност со тоа се надоврзувам и со средновековните записи за Македонци кои всушност означуваат регионалитети а не етноси.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Стигнавме од "терминот Македонци и Македонија не се спомнуваат никогаш во среден век, туку после 45та", до имало ама не биле вистински Македонци туку регионалитети.
Добро е Бугар имаш напредок.
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
483
Поени од реакции
502
Веќе објаснив погоре дека Василиј бил Македонецот затоа што потекнувал од ромејската тема Македонија која што се наоѓала во границите на денешна Бугарија и Грција и никаква врска нема тоа со етнос.
Всушност со тоа се надоврзувам и со средновековните записи за Македонци кои всушност означуваат регионалитети а не етноси.
Тоа што Василиј е наречен македонец поради темата во која живее тогаш и сите што живееле во темата Бугарија биле бугари поради регионалната припадност а не според етнос. И од 1850 до 1918 сите тие бугари во Македонија на пописите се по религиозна основа бидејќи се попишувани по тоа кој во каква црква се молел а не затоа што биле бугари по етнос.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Веќе објаснив погоре дека Василиј бил Македонецот затоа што потекнувал од ромејската тема Македонија која што се наоѓала во границите на денешна Бугарија и Грција и никаква врска нема тоа со етнос.
Всушност со тоа се надоврзувам и со средновековните записи за Македонци кои всушност означуваат регионалитети а не етноси.
Оваа логика за тебе важи и за називот на Василиј бугароубиец? Прашувам да не имаш случајно двојни аршини, бидејќи ромејската тема Бугарија тогаш се наоѓала во најголем дел во рамките на Македонија.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Абе чиста комедија се бугариве (по малце трагична, сепак губат во секоја војна).
Ги учат дека во 45та сме се појавиле за прв пат, Тито го измислил терминот Македонија.
Најголем аргумент мислат дека им е - "среден век е само бугарски, никогаш и нигде не се спомнува термин Македонија воопшто во ниту еден извор, не постои." А имаш том од 10 книги од 12ти век во кои Ана Комнина буквално напнува, Македонците та Македонците, Илирите та Илирите. Не ќе да биле Грци.

Тој ќе ми кажувал мене регионалитети биле - во кои живееле Грци.
Ако биле Грци зошто побогу тогш тие Македонски и Албански племиња собираат војска од Словени, Власи, Илири и капак на се Италијанци за да се борат против Грците? Против Алексиос Комненос? И Италијанците ли се јавуваат во функција на Грци и регионалитети?
Самата Ана вели дека, цитирам: "на двете страни од планината Хемус има бројни многу богати народи, на север од неа се Дакијците и Тракијците, а на југ се Македонците". Мене ми звучи кaкo да зборува за различни народи.

 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Тоа што Василиј е наречен македонец поради темата во која живее тогаш и сите што живееле во темата Бугарија биле бугари поради регионалната припадност а не според етнос. И од 1850 до 1918 сите тие бугари во Македонија на пописите се по религиозна основа бидејќи се попишувани по тоа кој во каква црква се молел а не затоа што биле бугари по етнос.
Точно.
Грците ги нарекувале Бугари сите од ромејската тема Бугарија без разлика дали тие навистина биле Бугари. И најверојатно многу и не се чувствувале како такви.
Од друга страна, терминот Македонец во Ромејското Царство е стриктно поврзан со темата Македонија која нема географски никаква врска со претходните административни поделби како Македонија Прима и Секунда од доцно античко време а со самото тоа никаква врска со територијата на денешна Македонија. И сите споменати како Македонци во средниот век се или Ромеи како Василиј или Албанци, Власи и Далматински Словени(Срби, Хрвати) како во случајот со стратиотите во Италија.
Значи нема ниту еден Словен од денешната територија на Македонија кој се поврзува со називот Македонци. До ренесансата називот Македонија се користи исклучиво за ромејската тема Македонија а после тоа западњаците повторно го воскреснуваат тој антички термин. На Балканот дури во турско време ќе земе замав тој назив но сепак останува чист регионалитет за што сведочат и некои руски платеници од регионот Македонија како Димитрије Мачедонски на пример чија фамилија и потомци до ден денес живеат во Романија а кои имаат предание за србско потекло: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dimitrie_Macedonski
Автоматски споено мислење:

Оваа логика за тебе важи и за називот на Василиј бугароубиец? Прашувам да не имаш случајно двојни аршини, бидејќи ромејската тема Бугарија тогаш се наоѓала во најголем дел во рамките на Македонија.
Немам двојни аршини но темата Бугарија не постоела до пред поразот на Самуил. Значи била основана после победата на Василиј и после самонарекувањето "Бугароубиец". А Самуил бил Цар на Бугарското Царство.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
101
Поени од реакции
111
Абе гарвану, болно и искомплексирано умче. Што правиме со Унгарската Хроника од 12 век? Е ова не може да го фалсификувате, ама знам кој ти е одговорот, овие Македонци, Бугари и Грци што се спомнуваат се регионалитети, не народи, yeah right bitch!
De ciuibus bulgarorum et macedonum
Transactis quibusdam diebus zuard et cadusa cum omni exercitu suo, eleuatis uexillis signiferis aquam danubij transnauigauerunt, et castrum borons ceperunt, deinde ad castrum scereducy iuerunt. Audientes hoc ciues bulgarorum et macedonum, tumerunt ualde a facie eorum. Tunc omnes incole illius miserunt nuntios suos cum donarris multis, ut terram sibi subiugarent, et filios suos in obsides traderunt. Zuard et cadusa paci fauentes et dona et obsides eorum accipientes eos quasi suum proprium populum in pace dimisserunt. Ipsi uero ceperunt ecuitare ultra portam Wacil, et castrum philippi regis ceperunt, deinde totam terram usque ad cleopatram ciuitatem sibi subiugauerunt. Et sub potestate sua habuerunt totam terram a ciuitate durasu usque ad terram rachy. Et zuardu in eadem terra duxit sibi uxorem, et populus ille qui nunc dicitur sobamogera, mortuo duce zuard in grecia remansit. Et ideo dictus est soba secundum grecos id est stultus populus, quia mortuo domino suo uiam non dilexit redire ad patriam suam.

A BOLGÁROK ÉS MACEDÓNOK NÉPEI
Néhány napra rá Szovárd meg Kadocsa egész seregükkel együtt, magasra tartva jellel megjegyzett zászlójukat, átkeltek a Duna vizén, és elfoglalták Barancs várát, majd meg Szeredüc-vár alá vonultak. Mikor a bolgárok és macedónok népei ezt meghallották, erősen megijedtek tőlük. Erre annak a földnek lakosai mindvalahányan elküldötték követeiket sok ajándékkal, hogy a földet hódolva felajánlják, és fiaikat kezesül átszolgáltassák nekik. Szovárd meg Kadocsa békére készen mind az ajándékokat, mind a kezeseket elfogadták, s őket, mint a saját népüket, békében elbocsátották. Maguk pedig továbblovagoltak túl a Vaszil-kapun. Fülöp király várát bevették, majd Kleopátra városáig az egész földet meghódították, s hatalmuk alatt tartottak mindent Durazzó városától egészen Rácföldig. Szovárd ugyanezen a földön vett magának feleséget, és az a nép, melyet most Csaba-magyarjának mondanak, Szovárd vezér halála után Görögországban maradt. Mégpedig a görögök szerint azért mondták csobának, azaz ostoba népnek, mivel urának halála után nem volt kedve útra kelni, hogy hazájába visszatérjen.

Of the countrymen [civibus] of the Bulgarians and Macedonians
Some days later, Zuard and Cadusa with their whole army, emblazoned standards aloft, crossed the water of the Danube and captured Barancs [Borons] castle, after which they went to the castle of Scereducy. Hearing this, the countrymen of the Bulgarians and Macedonians feared greatly before them. Then all the inhabitants of
that land sent their envoys with many gifts, to surrender the land to them and hand over their sons as hostages. Zuard and Cadusa, inclining to peace and taking their gifts and hostages, left them in peace, as if they were their own people, and riding beyond
the Wacil Gate [ultra portam Wacil], they took the castle of King Philip, then they conquered the whole land up to the city of Cleopatra [ad Cleopatram civitatem], and they had in their power the whole land from the city of Durazzo [Durasu] to the land of Rác [ad terram Rachy]. And Zuardu brought his wife to him into that land and the people, who are now called Sobamogera, remained after Duke Zuard’s death in
Greece and they were thus called soba by the Greeks, that is stupid people, because with their lord dead they did not take the way home.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom