Антички Македонски јазик / модерен Македонски јазик

Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Ja otvaram ovaa tema, bidejki ke dojde den koga ke se doznae nesto poveke za antickiot makedonski jazik i ke se doznae poveke za vrskata pomegju antickiot makedonski i moderniot makedonski jazik.

-Dali postoi nekoja vrska so moderniot makedonski jazik ?

-Dali antickiot makedonski jazik e bil poseben indo-evropski jazik i e isceznet?

-Dali antickiot makedonski jazik e bil grcki dialekt?

Znaci samo nekolku zborovi se pronajdeni i tie gi imame od recnikot ha Hesychius, Suda i Amerias i drugi
Znaci ke vi napisam nekolku cisti primeri .
Zborovite se mnogu slicni na denesniot makedonski jazik i imat isto ili slicno znacenie! A dali ova slicnosta na zborovite e zatoa sto e indoevropski jazik toa ne moze da se kaze !

ἀβροῦτες (abroutes ili abrouwes)

Според Хесихиј, овој збор бил античкиот македонски збор за "веѓи." Зборот е сроден со словенскиот "обр'в' (обруву)" преку П.И.Е. корен "bʰrus (бхрус)."

ὐετής (иетес)
Според македонскиот автор Марсиас од Филиппи, овој збор бил античкиот македонски збор за "од истите години." Етимологијата доаѓа од П.И.Е. збор "wet- (ует-)" што значи "година/време" и "-ис" што значи "исто." Првиот дел е сроден со рускиот "vetxij (ветхиј)" [година по руски] вториот дел е сроден со денешниот збор "исто."

ἄλιζα (ализа)
Според Хесихиј, овој збор бил античкиот збор за белата топола. Зборот е сроден со старословенскиот збор "јеликса" преку П.И.Е. корен "alisa (алиса)" што значи дрво.

έδέατρος (едеатрос)
Според Хесихиј, овој збор беше насловот на готвачи кои биле задолжени за празниците и банкети што ги држел Александар III Македонски. Според Д-р Ото Хофман, етимологијата доаѓа од зборот έδω (едo), што значи "јади." Во денешниот јазик насловот ќе биди изречен како "јадач (yadach)." Птоломеј I Сотер бил првиот "едеатрос" назначен на Александар III Македонски. Значи ние викаме јадам но исто и једам во неколку далекти и едам!
Едеатрос = едеатри = едеари или јадиари.

Γραβιον/Грабијон
Според лексиконот на Хесихиј, овој збор беше Античкиот Македонски збор за "Габер." Габер се најдува во Српскиот јазик како "Граб" но во Бугарскиот јазик се најдува како "Габ'р." Овие зборови идат од Прото-Индо-Европскиот корен "Грабх." Современиот Грчки збор е “Карпиноус (Karpínous),” и во некој дијалектии e “Гаврос (Gavros).”

Eve drugi anticki makedonski zborovi

Addee - ajde (Hesychius)

Akmon - Kamen (From the toponym Haliakmon)

Amale - omilen (Hesychius)

Afao - fali, pofali (AP 11,366)

Vedu - Voda (Clement of Alexandria)

Berga - Brega, Brdo

Gavalan - glava (Hesychius)

Gortunia - grad (Heinrich Tischner)

Dua - dva (Otto Hoffman)

Krabbatos - krevet (Hesychius)

Causia - katsiga Helmet (Plu. Ant. 54)

Keble - Kelav (Hesychius)

Clinotrocon - Klen (Theophrastus)

Leugaya - Legija (Arr. An. 2.9.3)

Niba - sneg, moze da e povrzano so nebo (Otto Hoffman)

Niva - Niva (Otto Hoffman)

Pella - pole, ili spila (Heinrich Tischner)

Hetairoi - cheta (Submissive)

Schoidos - sudii ,(HG Liddell, Perseus)

Tshelniku - tshelnik, (Richard Gabriel)

Zaceltides - zelka (Amerias)
Na frigiski jazik zelkia i zelkeia

avarkna = kosi, ama nie vikame vlakna isto
Avarkna = avalkna = valkna= vlakna
Isto i brkovi ili barkovi barkna

akrea= znaci devojka no nie go koristime kera,kerka

garkan = granka

Izela = zelja, zelba

Kikkeroi = kikiriki

Gotan = prase, na dialekt Gude
Gotan= godan = gudan = gude

Akrouni =krajni, akrouni znaci na krajot ili pak na vrvot.
Nie imame krajni, granitsa i granicnik so korenot kraj .

Vathale = fontana
Sega pak ke kazete sto moze da bide na makedonski.
Nie vikame Vadam koga gi vadame cvekinjata na dialekt , sto znaci navodnuvanje
Pa taka vathale moze da bide kako VADALO na moderen makedonski . Vadalo kako prskalo nesto sto navodnuva!

Isto i site anticki makedonski /peonski/ trakiski gradovi imaat znacenie na moderen makedonski jazik . Iminja na anticki makedonski bogovi, iminja na planini, reki , ezera i taka natamu .
Taka da pisete sto imate na um vo vrska so temata!
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2021
Мислења
78
Поени од реакции
83
Кога дијауспорените ќе научат кирилица и општо македонски? Шо мислиш Бен Мицески Греит Најгреит Македону шо ги вадаш цвекинјата?
Ako imas nesto seriozno za pisuvanje pisi ako ne... ne zamari :) Dialekt e isto del od jazikot.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.129
Поени од реакции
4.468
Интересно е што Израелците можат да ги читаат нивните стари списи и да ги разберат. Ние, а и за многу други јазици важи - не можеме, јазикот се изменил до непрепознавање
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.483
Поени од реакции
10.516
После ова прочитаново сметам дека син ми (2 год) е антички македонец, бидејќи често вика аддеее и дуа! Јас за жал не сум, бидејќи имам албански,херцеговски и други корени така да денес ќе одам и ќе му купам штит, копје и античка облека и ќе го пуштам во градинка да се бори против персијците (сигурно има нивни наследници овде)!
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
502
Поени од реакции
559
Континуитетот со античкиот македонски јазик може да се согледа во многу зборови и имиња на македонски кралеви и градови.
Така првиот македонски крал се викал Каран. Ова доаѓа од македонско-словенскиот збор 'карање'.
Македонската престолнина се викала Пела. Ова доаѓа од словенскиот збор 'бела', или поточно Белград.

Континуитетот може да се увиди и преку фолклорот. Имено Македонците сеуште се свират и играат александрови ора:

 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.467
Поени од реакции
6.352
Кога дијауспорените ќе научат кирилица и општо македонски? Шо мислиш Бен Мицески Греит Најгреит Македону шо ги вадаш цвекинјата?
Бен Мицески е збунет кога ќе види дека некоја во Северна Вукуебина се вика Кладуија, Орхидеја и слично а истовремено се декларира како Македонка.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.928
Поени од реакции
12.030
Така првиот македонски крал се викал Каран. Ова доаѓа од македонско-словенскиот збор 'карање'.
Тешки глупости.. Потеклото е од турскиот збор кара-црн.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.467
Поени од реакции
6.352
Делумно ради овие рабоќе сме денес Северна Македонија.
Денес сме северна поради тоа што огромното мнозинство во Македонија ниту се чуствуваа ниту сакаа да бидат Македонци, од секогаш Македонците во Македонија беа малцинство како и што и денес се малцинство во Северна Вукоебина.
Автоматски споено мислење:

Зборам за потеклото на зборот сто е и основа на темата, не навлагам во историја.
ако не влегуваш во историја од кај кур го знаеш потеклото на зборот, ваљда на лото не ти падна.
 

Major Tom

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
1.800
Поени од реакции
7.101
Дај локнете ја темата живи глупости. Каран бил прв крал шо идело од словенскиот збор карање. Овај некој баш Ебан крал бил..
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.928
Поени од реакции
12.030
ако не влегуваш во историја од кај кур го знаеш потеклото на зборот, ваљда на лото не ти падна.
Не кажав дека не знам, не е тема на дискусија. Не ми се расфрлај со органчиња.
 

LustingVertigo

Puppets. I pull their strings,they dance.
Член од
1 декември 2017
Мислења
523
Поени од реакции
584
Сериозно, имаш фаца за Диџеј Вадало / DJ Vathale ако прајш техно кавери од Синтезис. Лајв стримај со гопроу9 дури возиш со каро по стрито, пушташ волан и со две раце вегета целадае.
На иселенички џубокс сите сливи че ги навадиш.
Ladies and gentlemen,

I present you, the 32 year old 210kg fat virgin that posts hate comments on almost every post (lives in his mothers basement).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom