Антички Македонски јазик / модерен Македонски јазик

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.401
Поени од реакции
7.277
Хаха, па види, дали ме шета или не воопшто не ми е важно, важно ми е мојот глас да се слуша. Штом ми одговори вака вулгарно значи погодив некој нерв во таа тиквата твоја. И ќе го правам тоа и ќе го правам па сакаш пукни. Тоа е всушност демократија која вие комунистичките воспотаници и вљубеници не можете да ја смислите па сакате да ја погубите по секоја цена.

А еве еден цитат и од т.н основоположник на македонскиот јазик и човекот чие што име го носи институтот за македонски јазик:xaxa
Бугарскиот јазик = "Антички" руски :pos: Screenshot_2021-11-22-14-32-17-89_965bbf4d18d205f782c6b8409c5773a4.jpg
 
Член од
29 јуни 2009
Мислења
49
Поени од реакции
12
Еве од која антика се откажа Заев.Едуцирај се народе.
Доказ дека сите словенски јазици потекнуваат од македонскиот јазик.Македонски зборови во Хомерова Илијада 1700 години пред инвазијата на Словените на Балканот и пред Кирил и Методиј.

https://www.youtube.com/watch?v=uCBtu-MLUVE

https://www.youtube.com/watch?v=pJds5_2yIrk&t=32s

https://www.youtube.com/watch?v=p7zgeZMFMSg&t=198s

https://www.youtube.com/watch?v=kW5EYo09mks&t=81s

https://www.youtube.com/watch?v=hSeA7rUzd60&t=38s

https://www.youtube.com/watch?v=J-2IvHjhpJo&t=64s
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
ΜΑΚΕΔΟΝΕΣΤΕΤΑ ΓΛΟΣΑ Ε ΠΡΕΜΕΓΑ ΟΥΝΙΧΤΕΝΑ ΑΒ ΣΛΟΒΕΝΣΤΙΤΕ ΟΚΥΠΑΤΟΡΙ.
Автоматски споено мислење:

Toj e bil makedonec i ti ima napiseno makedonski zborovi, kako treba da ti napise ??? Normalno deka ja koristil taa azbuka koja se vika "grcka" i ako ne e . Taa e bila azbuka napravena vrz baza na fenikiskata azbuka i bila koristena ne samo od grcite tuku makedoncite trakijcite, ilirite itn.
Ne te razbiram sto sakas da kazes koga velis deka trebalo da napise na makedonski jazik ?
Ζνατσι τε μολαμ ομπιασνι μι . ΜΠΛΑΓΟΔΑΡΑΜ.

Znaci kolku i da bile grcizirani zborovite, ne menuva mnogu!

Eden od zborovite
AVARKNA sto znaci kosi na makedonski
Kolku i da e izmenet zborot se gleda kako e slicen so makedonskiot zbor VLAKNA
AVARKNA = KOSI , R=L odnosno VLAKNA
A dali e bilo avrakna ili vrakna, toa ne ne zanima zatoa sto korenot e toj.
Kolku i da bide grciziran zborot, toj ti e korenot.
Drugo bi bilo ako zborovite bile sosema izmeneti. Ne znam sto ima tolku da se polemizira.

Koj drug na balkanot ili nadvor od slovenskite jazici go koriste zborot VLAKNA?
Mnogu interesno sto se sovpagja so samoglaskata R na makedonskiot jazik .
SRCE se izgovara Sêrce ili srêce
Znaci 'r ili r'
isto i avarkna ili avrakna. A dali izgovorot na anticki makedonski e bil avarkna ili av'rkna toa ne se znae !
ΑΒΑΡΚΝΑ се чита АБАРКНА и значи на денешен несловенски извулгарен македонски ОБРКНА - БРКОСА.

ЗНАЧИ БАРК е денешното БРК.
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.401
Поени од реакции
7.277
Почнете од првата епизода ова вреди злато...
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
133
Тентов и Бошевски правеа глупости по грешката на Шампилион оти средниот текст на розетата бил изгубениот македонски јазик. Тоа е изумрениот египетски јазик. А Вангел на Крш муабети треска премногу глупости затоа што нема појма од јазици и за жал има и словенски идентитет.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.401
Поени од реакции
7.277
Тентов и Бошевски правеа глупости по грешката на Шампилион оти средниот текст на розетата бил изгубениот македонски јазик. Тоа е изумрениот египетски јазик. А Вангел на Крш муабети треска премногу глупости затоа што нема појма од јазици и за жал има и словенски идентитет.
Вангел не можеш да го напаѓаш за ништо. Човекот не говори од ракав. Говори со докази. Значи постојат многу странски книги од 16,17,18 а и 19 век кои пишуваат за Македонија и Македонци. За археологија да не говориме човекот е единствено стручно лице за тој правец. За јазикот имаш на отворената фејсбук страна МАКЕДОНСКА ПИСМЕНОСТ НИЗ ВЕКОВИТЕ. Тентов и Бошевски толку можеа ако можеш повеќе повели. Така што мора да се истакне дека сериозно се работи на докажување на древноста на нашиот јазик преку археологија и преку проучување и осознавање на демотското писмо. Не постигаш ништо ако напаѓаш некого туку исправи ја нивната грешка со твое видување односно направи некакво надополнување. Освен ако ти е намерата само да дисфалификуваш сериозни извори и да ја сатанизираш темата тогаш оправдано ти е.

П.С
Не те напаѓам туку од голем интерес ни е на сите овде а и би сакале и очекуваме да ја развиеш темата од твоја гледна точка.
 

Воинот од Северџан

An Orc among Hobbits
Член од
3 март 2021
Мислења
100
Поени од реакции
111
Да тврдиш децидно словенски идентитет при толку влијанија од древни племиња како Македонци, Пајони, Илири, Келти, Тракијци итн итн. треба да си дебил или без мозок со други зборови. Овој Грчрв треба да се опне со глава во ѕид, ебате морончето.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.401
Поени од реакции
7.277
#ANCIENT MACEDONIA AND MACEDONIANS
Screenshot_2023-01-02-15-44-14-25_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Screenshot_2023-01-02-16-08-54-30_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg

Автоматски споено мислење:

како што реков погоре, писмените луѓе користеле КОИНЕ, македонскиот бил за по дома. учеле на КОИНЕ, пишувале на КОИНЕ. обичниот народ не ни бил писмен, како и секаде.
КОВАНИЦА од зборови. Цел Медитеран односно сите учени говореле и пишувале на КОИНЕ. Грци, грчки јазик и Грција не постојат затоа што не ни постоела таква држава ниту народ во антиката. Можеш попрво да кажеш Атињани,Ахајци,Тебанци итн. Античките Македонци се разбирале меѓусебно со Илирите и Траките.

Screenshot_2023-01-02-17-43-23-83_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Автоматски споено мислење:

е она што останува нејасно, а веројатно и никогаш нема да се разјасни, е дали македонскиот бил посебен јазик или бил некој затуцан грчки дијалект, на раб на друг јазик, пошо ни самите Грци не го разбирале (што е потврдено).
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
3.401
Поени од реакции
7.277
Од кога Грците пијат "краси"? Screenshot_2023-01-02-18-11-52-38_7a5391456ddf15713cd09dfbd75e8325.jpg
Автоматски споено мислење:

Грчкиот јазик со кумановски дијалект :pos: Screenshot_2023-01-02-18-16-43-01_7a5391456ddf15713cd09dfbd75e8325.jpg
Итн...
Автоматски споено мислење:

За Грците пиперка или бибер исто е...
 

Attachments

Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom