Анксиозност

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
da, isto ko sho nekogas znae da gi fane i napad na smea.

isto ko sho moze da te udri meteor kamce dodeka setas.

ne moze na tema anksioznost da pisuvas deka imalo tamu nekoja sansa posle toa da te strefi udar. ke go zbrlaves cel forum.
Твоето толкување на она што го реков нема допирна точка со она што го реков. Пробај пак.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@Coca Cola @Psyside . Дај намалите со безпотребните реплицирања. Препуцавајте се на ПП. Која е поентата на контрање кое нема никогаш да заврше? Ако знаеш да некој да му пишеш два збора совет бујрум, или евентуално реплика на лош савет. Али ваква игра на контрање е детињаста работа.
 
Член од
21 март 2014
Мислења
511
Поени од реакции
375
Дали иницијативата да избегнувам eye contact и воопшто гледање во некое лице е симптом на анксиозност?
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Дали иницијативата да избегнувам eye contact и воопшто гледање во некое лице е симптом на анксиозност?
Анксиозност е всушност страв без јасна причина во моментот. Твоето повеќе се карактеризира како недостаток на самодоверба.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.705
Поени од реакции
38.916
Анксиозност е всушност страв без јасна причина во моментот. Твоето повеќе се карактеризира како недостаток на самодоверба.
Има социјална анксиозност, има многу типови на анкс.
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
Дали иницијативата да избегнувам eye contact и воопшто гледање во некое лице е симптом на анксиозност?
Можеби е едноставно срам, не мора да значи дека е анксиозност. Размисли си зошто ти смета eye contact, и со тоа можеби ќе направиш разлика помеѓу срам и страв. И дали е прашање до ниска самодоверба пример.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
Здраво на сите. Имам едно стручно прашање до вас искуснисте околу психологија.

Од 2020 Јануари некаде почна да ми забегува погледот односно да ми шараат очите , пријателите па дури некои од роднините не можам да ги гледам директно во очи , го избегнувам контактот со очи со нив, и тие почнаа да ме приметуваат и се осеќаат многу напнатно кога се во моја близина, истото и јас тоа го чуствувам, одеднаш се случува кога разгоравам со некој од нив наеднаш да ја свртам главата во празен поглед, и тие самите се чудат зашто тоа го правам. Овој проблем го имам само со одредени личности и некако поубаво се чуствувам кога не се во моја близина. Секогаш кога треба да се видам со нив ми се јавува одбивност и барам изговори да не се сретнам. Чуствувам во последно време како и тие самите да чуствуваат дека не се добродојдени и дека не сакаат да бидат во моја близина. Ве молам за совет.

поздрав
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Здраво на сите. Имам едно стручно прашање до вас искуснисте околу психологија.

Од 2020 Јануари некаде почна да ми забегува погледот односно да ми шараат очите , пријателите па дури некои од роднините не можам да ги гледам директно во очи , го избегнувам контактот со очи со нив, и тие почнаа да ме приметуваат и се осеќаат многу напнатно кога се во моја близина, истото и јас тоа го чуствувам, одеднаш се случува кога разгоравам со некој од нив наеднаш да ја свртам главата во празен поглед, и тие самите се чудат зашто тоа го правам. Овој проблем го имам само со одредени личности и некако поубаво се чуствувам кога не се во моја близина. Секогаш кога треба да се видам со нив ми се јавува одбивност и барам изговори да не се сретнам. Чуствувам во последно време како и тие самите да чуствуваат дека не се добродојдени и дека не сакаат да бидат во моја близина. Ве молам за совет.

поздрав
Прво ти се појавиле чувствата а после и почнал да не сакаш да ги гледаш... Или обратно?
 
Член од
3 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
6
Здраво на сите. Имам едно стручно прашање до вас искуснисте околу психологија.

Од 2020 Јануари некаде почна да ми забегува погледот односно да ми шараат очите , пријателите па дури некои од роднините не можам да ги гледам директно во очи , го избегнувам контактот со очи со нив, и тие почнаа да ме приметуваат и се осеќаат многу напнатно кога се во моја близина, истото и јас тоа го чуствувам, одеднаш се случува кога разгоравам со некој од нив наеднаш да ја свртам главата во празен поглед, и тие самите се чудат зашто тоа го правам. Овој проблем го имам само со одредени личности и некако поубаво се чуствувам кога не се во моја близина. Секогаш кога треба да се видам со нив ми се јавува одбивност и барам изговори да не се сретнам. Чуствувам во последно време како и тие самите да чуствуваат дека не се добродојдени и дека не сакаат да бидат во моја близина. Ве молам за совет.

поздрав
Штом тоа ти се случува само кај неколку одредени личности, а не кај сите, размисли добро што им е заедничко. Мора да делат некоја заедничка карактеристика што кај тебе пројавува таква реакција.

Дали на пример можеби се негативни личности со песимистички, циничен став кон животот; можеби се личности од твое поле на кариера/факултет и те асоцираат на нешто стресно; можеби се сите спротивен пол на твојот.

Ова се само примери, пред да го решиш нештото треба да можеш да го дефинираш зошто настанува, што им е заедничко на сите нив?
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
Тоа се личности со кои тешко наоѓам заедничка тема на разговор и претежно во нивно присуство ќутам, тие имаат многу различно размислување од моето, се работи за спротивен пол на мојот, да тоа се женски особи.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.350
Поени од реакции
5.000
Тоа се личности со кои тешко наоѓам заедничка тема на разговор и претежно во нивно присуство ќутам, тие имаат многу различно размислување од моето, се работи за спротивен пол на мојот, да тоа се женски особи.
Yep Заебано е. Поготово кога знаеш дека треба да се сретнеш со одредена личност со која се чуствуваш непријатно па подготвуваш терен, фрази, што ќе кажеш, да не се изргугаш и остали глупости. Што повеќе се припремаш тоа повеќе запаѓаш во амбис. И кога ќе го поминеш тоа ако ти е успешно чуствуваш некој вид на достигнување. Ако пак ја оплескаш, добиваш чуство на вина - спрема себеси и се обвинуваш зошто си таков спрема околината и себеси.
Совети: Да го ебам незнам... Вежбај. Најпрво и најбитно не се прави филмови во главата. Што поспонтано да настапуваш во ситуации. Колку си поприроден и тоа си ти, толку полесно ќе се мерџуваш во дадена конверзација и ситуација. Тоа е инстикт ако си ти awkward другата страна делува одбранбено и уште повеќе ја заплескуваме работата.
Вежбај социјални интеракции на најразлични можни места каде се чуствуваш лагодно, продавници, институции, касиерки, шалтерски работнички, незнам зависи на кој места оперираш на дневно ниво.

Немој само додатно да си правиш бариери, да се обвинуваш себеси и да рушиш самодоверба.

И првиот пост не ти е искрен. Вртите со зборови ко киша око Крагјуевца, пишете директно јасно и концизно што е проблемот. Не е ова кашлица ми почна од 23.05.2020... Ќе си се бориш цел живот со тоа. Прифати се себеси и научи да се носиш со тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom