Анксиозност

C

CoolIris

Гостин
Очигледно погрешно сте не сфатиле мене и Говинда.:)
Двајцата сме паталци, многу убаво знаеме колку е тешка и сериозна болеста и воопшто не ја игнорираме, само сакавме да го изнесеме нашиот пат кон победата врз депресијата, начинот со кој успеавме бидејќи од таблетарната терапија, на мене ете да кажам повторно, ми беше многу лошо, сум личела како робот, како зомби(така барем сопругот ми велеше)....
Сите луѓе се различни...
Убаво е тоа што вие како паталци сакате да го изнесете вашиот пат кон победата врз депресијата, ама навистина е непромислено да зборувате дека медикаментозната терапија нема апсолутно никаков ефект.
Можеби вас и не ви била потребна, но постојат луѓе таму некаде кај кои медикаментозната терапија е единственото решение.

Постојат стручни лица, психолози/психијатри и тоа е првиот чекор кој треба да го превземе секој кој искусува било какви симптоми на анскиозност или депресија. Другото е пропратно, но не и помалку важно!

Целукопуната слика е битна. И поддршка од фамилија и пријатели, психотерапија, физичка активност, здрава исхрана, здрави навики! Ама има разлика од клиничка слика, до клиничка слика, едноставно, кај некои луѓе само убавите реченици не се доволно ефикасни.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Jas ne mozam nisto da rabotam i da vezbam mnogu brzo se zamoruvam i srceto mi se cini preku grlo ke mi izleze nee sekogas taka ama od 7 denovi 4 ili 5 se takvi
Друже, тебе озбилно не ти е добро. Мој совет оди кај матичен лекар и прашај ја дали има да ти препорача (да ти даде упат на некој квалитетен психолог / психијатар). Закажи си термин и оди.

Иначе го знам чувството. При крај на факс ме пукаше ептен страшна анксиозност со месеци и ми текнува на најлошиот ден. Требаше да одам на факултет (испитна сесија) а јас буквално цела ноќ немав склопено око.

И доаѓа момент да искочам од дома за да идам на факс. Колега еден со кој идевме заедно ми ѕвони на мобилен еднаш, два пати ... десет пати. Јас не се јавувам нормално ... затоа што веќе со саати лежам НА ПОД облечен у пижами и зјапам у таван.

Со класика симптоми: стегање у гради, срцебиење јако, главоболка итн. И на крај не искочив од соба. Го излажав колегата дека сум се успал :)
Очигледно погрешно сте не сфатиле мене и Говинда.:)
Двајцата сме паталци, многу убаво знаеме колку е тешка и сериозна болеста и воопшто не ја игнорираме, само сакавме да го изнесеме нашиот пат кон победата врз депресијата, начинот со кој успеавме бидејќи од таблетарната терапија, на мене ете да кажам повторно, ми беше многу лошо, сум личела како робот, како зомби(така барем сопругот ми велеше)....
Лично имам видено особа што е "на лекови" и кога "не ги пие лековите".

Во првиот случај да, е успан и е како зомби. Но кога не е на лекови, ептен се примеќа разлика, во негативна смисла.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Не може со тебе човек да се докаже, пак некој ако пише у ординација глава дека го боли ќе му пишеш да ти даде крвна слика и дека има големи шанси да е предијабетичар. И сите твои факти ги поткрепуваш врз некои псевдонаучни муабети на некои "доктори" а не врз медицинска пракса.
И тука сеа на темава пастираш линк каде што тврдиш нешто друго, зошто некој на интернетот така кажал нешто, а у медицината се тврди спротивното. Мене не ми смета тоа што пишуваш, но има луѓе други што те читаат и патат од тие работи и сеа псај пиша не сум пател од таа болест и сум неправилно дијагностициран и не ги пијам повеќе апчињава пошто нема тоа ефект врз мене. Не се станува експерт со прочитано две три статии, луѓе за тоа цели факултети учеле и години и години работеле.
Не ми одговори, дали ти зборуваш од пракса или не?

Најлоша работа да лечиш висок притисок поради прекумерна тежина со таблети, тоа треба да биде последна мерка ако веќе особата не успеала да има нормална тежина со многу поздрави методи...Инаку стресот е најголем ризик фактор за покачен притисок и сега работава му доаѓа, напиј се апче за притисок, ќе ти помине стресот и паниката!?
не се согласувам со тебе оти од многу различни терапии што ми даваа, ми го расипаа желудникот....депресијата само ми ја успиваа, умртвуваа со сите тие глупи таблети со лоши контраиндикации....Но, затоа реков, секој човек е различен и дадов само мое искуство....секој да се обиде да се самоизлекува со јака воља, со дружење, комуникации, вежбање, психичко и физичко, читање и др.....таблетите нека бидат последна опција.
Дали ти ќе се согласиш или не, мене не ми менува скоро ништо, јас ти кажав што се случи, а иначе пробај да убедиш човек кој целиот живот не се замара за диета и е со прекумерна тежина да ја смени диетата. Тоа што тебе ти се случило, или на некој друг не го менува фактот дека на него значајно му се подобри состојбата. Не е секој човек различен, луѓето се супер слични, ако не се слични нема грото да пијат исти антибиотици, аналгетици, медикаменти, и што уште не, така да тоа сите се различни е најбош муабет. Разликата помеѓу луѓето ги прават различните состојби, кои повторно на крај се третираат со истите терапии, ама различни се луѓето, секако.

Исто така цитирај каде реков луѓето да пијат апчиња за притисок, ако планирате да спинувате не коментирајте, јас кажав дека постојат патологии, кои ако се адресираат се подобрува анксиозноста, голем дел од луѓето кои се анксиозни, ако не се осеќаат физички добро, тоа знае да премине во напад, па така кога ќе го адресираш физичкиот проблем ја подобруваш сликата, ама не очекувам луѓе кои само за да не направат некаква промена, или проверат одредени работи ќе негираат и нема да се "согласуваат" само заради тоа што не искусиле нешто.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Како може да споредуваш некој кој што завршил школо од 4-5 години за да го слуша, разбира и дели совети, со некој обичен лаик од областа на информатиката...? Карикирам.
Или уште полошо, тој што ги препишува бонбоните (психијатар), човек кој се школувал речиси 12-13 години со некој обичен лаик?


Со напишаново до некаде се слагам.
Трчањето или било каква друга физичка активност, ДЕЛИМИЧНО може да помогне, ама САМО ДЕЛИМИЧНО. Човек во депресија нема снага и воља и неопходна му е на прво место психотерапија и консултација со лекар. Депресијата не е ментално лошо расположение, туку депресијата е болест и ако има потреба од лекови (за тоа одлучува психијатарот), тогаш тоа не треба да се одложува во никој случај. Исто како кај било која друга болест која треба да се третира.


Верувај дека најконтрапродуктивно е да го земеш сосила за рака човек и наеднаш да почниш да го дружиш.
Како комплексна болест, многу е важно да чекориш бавно, но сигурно. Првиот чекор, пак ќе кажам е стручна помош, а секако дека дополнително позитивно влијание може да има и поддршката од семејството и пријателите.


Депресијата не е зафрканција. Така да, негаторскиот однос и предрасудите кон психотерапијата и пиењето апчиња може да заврши трагично.
Прифатете дека депресијата е сериозна болест и не ја игнорирајте.
Срцка, ти само веруваш на стручните лица и зборуваш на таа база и на база на тоа шо си прочитала. Искуство лично со болеста си имала?...Поентата е шо званичната психологија е базирана на материјалистички погледи и сфаќања кои се ногу ограничени. Психата е е голема непознаница од проста причина шо е друга димензија, не физичка. Зборот "Психа" е многу општ збор. Докторите неможат јасно да разграничат УМ од МИСЛИ од РАЗУМ( нижи разум, виши разум) СВЕСТ, ПОДСВЕСТ, НЕСВЕСТ, НАДСВЕСТ. Затоа се тоа го ставаат под еден нејасен магловит збор ПСИХА.
Така да читајки и 100 години за психа тоа не те праве познавач на психата. Треба директно да ја гледаш и читаш сопствената психа. Тоа е единствен начин...Најбитното нешто е дека апчињата не создаваат ништо ново во телото кое веќе тоа го нема. Апчињата ја активираат хемијата и хормоните кои веќе ги има во нашиот организам, ама се пореметиле. Ама ниедно апче неможе да активира љубов. А недостатокот од љубов е корен на сите умствени растројства. Љубов како состојба во себе, љубов према себе таков каков што си и љубов према сета природа и светот околу нас. Романтиката предизвикува баш обратно, ствара зависност и води до растројства.
...Значи темата не е од вчера. Пред да пишете нешто аутоматски како програмирани папагали, прочитајте назад што се има пишано.
 
Последно уредено:
C

CoolIris

Гостин
Срцка, ти само веруваш на стручните лица и зборуваш на таа база и на база на тоа шо си прочитала. Искуство лично со болеста си имала?...Поентата е шо званичната психологија е базирана на материјалистички погледи и сфаќања кои се ногу ограничени. Психата е е голема непознаница од проста причина шо е друга димензија, не физичка. Зборот "Психа" е многу општ збор. Докторите неможат јасно да разграничат УМ од МИСЛИ од РАЗУМ( нижи разум, виши разум) СВЕСТ, ПОДСВЕСТ, НЕСВЕСТ, НАДСВЕСТ. Затоа се тоа го ставаат под еден нејасен магловит збор ПСИХА.
Така да читајки и 100 години за психа тоа не те праве познавач на психата. Треба директно да ја гледаш и читаш сопствената психа. Тоа е единствен начин...Најбитното нешто е дека апчињата не создаваат ништо ново во телото кое веќе тоа го нема. Апчињата ја активираат хемијата и хормоните кои веќе ги има во нашиот организам, ама се пореметиле. Ама ниедно апче неможе да активира љубов. А недостатокот од љубов е корен на сите умствени растројства. Љубов како состојба во себе, љубов према себе таков каков што си и љубов према сета природа и светот околу нас. Романтиката предизвикува баш обратно, ствара зависност и води до растројства.
...Значи темата не е од вчера. Пред да пишете нешто аутоматски како програмирани папагали, прочитајте назад што се има пишано.
Јас верувам на науката, да. Со оглед на мојата професија си земав за право да коментирам, а исто така и со оглед на тоа што сум го поминала во животот, посебно во последните десет години.

Имајќи во предвид дека си поминал доста тежок период, јас лично не би сакала да се впуштам во понатамошна дискусија со тебе. Извини што се испонашав како програмиран папагал :) .

Но, тоа што ти го напиша погоре во кратки црти го објаснив јас.
Сите луѓе се различни. И додека некој нема потреба од никакви медикаменти....од друга страна имаш и луѓе кои без тие медикаменти никако не може да функционираат.

И се е тоа убаво, ама само од љубов не се живее!
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
И додека некој нема потреба од никакви медикаменти....од друга страна имаш и луѓе кои без тие медикаменти никако не може да фунционираат.
За жал тоа не е живот. Функционираат како зомби.
Баш без таа љубов не се живее.
А за мене не се секирај срцка. Оно што ме не убије чини ме јачим и мудрији ;)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
@Ron Burgundy Чекам одговор за твојата праска и искуство да ги споделиш.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
@Ron Burgundy Чекам одговор за твојата праска и искуство да ги споделиш.
Мојата пракса е скромна, но ја не одам против медицината и не тврдам некои работи, како тебе, не шерувам студии на разни "доктори" и ги прикажувам како факти
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Мојата пракса е скромна, но ја не одам против медицината и не тврдам некои работи, како тебе, не шерувам студии на разни "доктори" и ги прикажувам како факти
Супер, пренеси ни дел од твојата скромна пракса, и објасни ни зошто твојата пракса, е порелевантна од мојата, или еве на пример од некои што пијат урина за анксиозност?

Исто така цитат каде одам против медицината.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
Супер, пренеси ни дел од твојата скромна пракса, и објасни ни зошто твојата пракса, е порелевантна од мојата, или еве на пример од некои што пијат урина за анксиозност?

Исто така цитат каде одам против медицината.
ти пред две страни пиша дека некој што има некоја болест е погрешно дијагностициран, лол. Боље да пишеше пиењето урина лечи анксиозност. Кажуваш многу тешки работи ко факти затоа и ми падна на око. И ја читам многу и ме интересира психологијата и психијатријата, но никогаш не зборам против реалната слика и фактите. Треба да земеш у обзир дека многу луѓе го читаат форумов и некои може да те сфатат за озбилно, зборовите сепак имаат тежина. Не е ова чет.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
ти пред две страни пиша дека некој што има некоја болест е погрешно дијагностициран, лол. Боље да пишеше пиењето урина лечи анксиозност. Кажуваш многу тешки работи ко факти затоа и ми падна на око. И ја читам многу и ме интересира психологијата и психијатријата, но никогаш не зборам против реалната слика и фактите. Треба да земеш у обзир дека многу луѓе го читаат форумов и некои може да те сфатат за озбилно, зборовите сепак имаат тежина. Не е ова чет.
1. Јас не реков дека некој е погрешно дијагностициран, поготово не некој од форумов, ЈАС споделив информации ШТО СЕ може да се крие позади анксиозност, а уствари да НЕ Е, поготово од аспект на тригер. Има еден куп луѓе кои се погрешно дијагностицирани, со различни патологии. Свесен си дека се случува пред да добијат инфаркт одредни луѓе добиваат и хардкор анксиозен напад? не реков дека сите се погрешно дијагностицирани, него дека такви постојат.

2. Не кажувам само јас, еве кој кажува, читај што пишува добро, не туку иди контра без да потрошиш 2 минути,

“Early detection of schizophrenia is very important, so the patient can get the correct pharmacologic and non-pharmacologic care they need to stay on the best possible path of their life,” study author Russell L. Margolis, MD, told MD Magazine®.

Margolis, a professor of Psychiatry and Behavioral Sciences, and clinical director of the Johns Hopkins Schizophrenia Center at the Johns Hopkins University School of Medicine, said his team’s findings reflect trends among first-line clinicians, referral psychiatrists, and even flawed electronic medical record (EMR) devices.

The investigators conducted a retroactive chart review of 78 patients who has been referred to EPIC with an early psychosis diagnosis. Of the 78 observed patients, 43 (55%) had a primary diagnosis of schizophrenia spectrum disorder at the time of their referral. Among those 43 cases, 22 (51%) concluded with a different diagnosis following the consultation, and 18 (43%) were not diagnosed with any form of primary psychotic disorder.

The most common patients to be misdiagnosed with schizophrenia were in their teens and 20s with symptoms of anxiety, Margolis said. He explained that these patients could have been the byproduct of what he calls “checklist psychiatry.”

“A patient says he hears voices,” Margolis explained. “It becomes very easy in the EMR to check off them as ‘positive’ for hallucinations. But hearing voices can mean many, many things.”

Having a broad symptom such as hearing voices—which could be a sign of distress in a patient with anxiety issues, or just a fleeting symptom of another psychiatric condition—be assessed in a binary fashion is a disservice to referred patients, Margolis said.
Сакаш да кажеш дека типов не е стручен, а вие тука на темава со вашите анегдоти и пракси сте? од каде таа ароганција дека студиите се гола вода а само твојата "пракса е битна" кога имаш изјава од типов горе, кој за проблематиката која се зборува на темава е едно 100 класи над сите нас, еве батали ме мене јас не сум битен, појма немам. Што ке кажеш за професоров, добар е или треба да го завземеш неговото место и да му објасниш како твојата реална слика е побитна од неговата?

3. Не постои реална слика, ПОСТОИ ТВОЕ субјективно искуство на таа "реална слика" или на кратко анегдота, која во светот на медицината и науката ја мерат со една голема нула од аспект на хиерархија на докази, смешни сте со изјавите за вашите искуства како релевантен фактор, а притоа ја игнорирате науката, и СЕКОЕ ДРУГО искуство, еве момциве што маваат урина тврдат дека она ги лечи, и нивното искуство е најбитно од се, тоа се фактите ЗА НИВ. Што праиме во врска со тоа? како нивното мислење е помалце релевантно од твоето? да не се користи случајно наука за да се дознае дека урината е лоша за тебе, или си пробал па знаеш од искуство дека е лоша, што ќе кажеш на таа тема?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.856
1. Јас не реков дека некој е погрешно дијагностициран, поготово не некој од форумов, ЈАС споделив информации ШТО СЕ може да се крие позади анксиозност, а уствари да НЕ Е, поготово од аспект на тригер. Има еден куп луѓе кои се погрешно дијагностицирани, со различни патологии. Свесен си дека се случува пред да добијат инфаркт одредни луѓе добиваат и хардкор анксиозен напад? не реков дека сите се погрешно дијагностицирани, него дека такви постојат.

2. Не кажувам само јас, еве кој кажува, читај што пишува добро, не туку иди контра без да потрошиш 2 минути,



Сакаш да кажеш дека типов не е стручен, а вие тука на темава со вашите анегдоти и пракси сте? од каде таа ароганција дека студиите се гола вода а само твојата "пракса е битна" кога имаш изјава од типов горе, кој за проблематиката која се зборува на темава е едно 100 класи над сите нас, еве батали ме мене јас не сум битен, појма немам. Што ке кажеш за професоров, добар е или треба да го завземеш неговото место и да му објасниш како твојата реална слика е побитна од неговата?

3. Не постои реална слика, ПОСТОИ ТВОЕ субјективно искуство на таа "реална слика" или на кратко анегдота, која во светот на медицината и науката ја мерат со една голема нула од аспект на хиерархија на докази, смешни сте со изјавите за вашите искуства како релевантен фактор, а притоа ја игнорирате науката, и СЕКОЕ ДРУГО искуство, еве момциве што маваат урина тврдат дека она ги лечи, и нивното искуство е најбитно од се, тоа се фактите ЗА НИВ. Што праиме во врска со тоа? како нивното мислење е помалце релевантно од твоето? да не се користи случајно наука за да се дознае дека урината е лоша за тебе, или си пробал па знаеш од искуство дека е лоша, што ќе кажеш на таа тема?
Ајде нека биде по твое, ме мрзи да се докажувам веќе, и плус идеме офтопик, само гледај да не даваш дијагнози на секого.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
1. Јас не реков дека некој е погрешно дијагностициран, поготово не некој од форумов, ЈАС споделив информации ШТО СЕ може да се крие позади анксиозност, а уствари да НЕ Е, поготово од аспект на тригер. Има еден куп луѓе кои се погрешно дијагностицирани, со различни патологии. Свесен си дека се случува пред да добијат инфаркт одредни луѓе добиваат и хардкор анксиозен напад? не реков дека сите се погрешно дијагностицирани, него дека такви постојат.
da, isto ko sho nekogas znae da gi fane i napad na smea.

isto ko sho moze da te udri meteor kamce dodeka setas.

ne moze na tema anksioznost da pisuvas deka imalo tamu nekoja sansa posle toa da te strefi udar. ke go zbrlaves cel forum.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Темава е веројатно најсоодветна да прашам... Препорака за добар психијатар во Скопје (евентуално Велес или Штип)? Некој што со разговор знае да допре до суштината на проблемот, а нема само да препише лекови и толку? Се работи за случај на анксиозност и повремени сериозни епизоди на депресија. Може и во ПП да ми пишете некое искуство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom