Андерграунд серии

Статус
Затворена за нови мислења.

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.056
Бевме со еден другар во компјутерница да играме фудбал, и гледам случајно едно детенце на Кантер потпишано Jack Bauer <>.
И баш си реков море мајката види го ти него, ќе ја искомерцијализират серијава. Се позезавме малку, па после се сетив на фактот дека во животов среќаваш луѓе кои себеси се нарекуваат МАЈКЛ СКОФИЛД, ЏЕК БАУЕР, СУПЕРМЕН и слично.
Баш ме интересираше кои серии ги гледате вие а никој не ве чепнал за нив.

Или онај селски муабет - Леле не вервам некој да знајт појќе од мене за Призон Брејк, Експер сум, ко шо би рекол александар13.

Ме интересираше за оние серии кои си ги гледате и во нив има ликови да ти е алал да ги гледаш а никој околу да не се напрајт фраер да ги спомнит.

Јас ја гледам моментално Carnivale. Си ја дотерав прва сезона и фала Богу никој не ми рекол дека се понаша како некој лик од серијата.

Па ево поентата на темата ја извлековте - серии кои не се многу познати и немаат некоја голема гледаност, ги гледате вие сте слушнале од другар или сте виделе на имдб.

Јове ми ја препорача It's always sunny in Philadelphia, серија која првпат слушнав за неа, а била многу јака комедија, па ќе ја спуштам да гледам.

Нешто да препорачате и рецензирате надвор од Доктор Хаус, Џек Шепард, Џек Бауер, Мајкл Скофилд и слично, или да наречам СЕРИИ КОИ СЕ МОИ И ДА НЕ МИ ГИ ЧЕПКАТЕ ПОШО ПРВ ДОЗНАВ ЗА НИВ.
 

noodle ®

Teetleh
Член од
3 декември 2005
Мислења
1.527
Поени од реакции
257
Целокупната BBC продукција, со хајлајц The Catherine Tate Show. Досега ретко имам видено луѓе што ја гледале серијава, кого и да прашам или ме гледа коцкасто или ме прашува дали е од Fox Life. Фин англиски хумор, впрочем кога се работи за BBC и неговите веќе докажани ремек дела како 'Allo Allo', 'Blackadder', 'Monty Python' итн, нема место за сомнеж. Епа бујрум.
 

Paranoik

내 ♡, ∞.
Член од
10 август 2008
Мислења
1.873
Поени од реакции
451
Јас па, покрај Хаус, не се сеќавам да сум изгледала некоја таква популарна серија, како One Tree Hill, или како и да беше.
Има многу добри серии за кои малкумина чуле, дури и не се пројавил голем интерес, па на сред сезона ги прекинале, народов не сака да гледа нешто во кое главниот лик не е суперхерој, и суперпаметен, и суперзгоден.

Прост пример е : Dead Like Me . Одлична серија со супер замисла. Ама, главната глумица не е ниту заглавена на пуст остров, ниту има супер моќи, ниту е главната кучка, водач на чирлидерките, затоа нема интерес.
Друга добра серија која ја прекинаа e Pushing Daisies. Нормално, соработката на режисерот со Тим Бартон е можеби најдобриот потег кој можел да го повлече. И оваа има одлична приказна, ама после сезона ипол, кога стануваше најинтересно, ја прекинаа. И после ја завршија втората сезона, колку да се рече дека не е без ич, но ништо не се разреши. И ние, фановите, останавме со прствгаз.
И морам да ја спомнам Six Feet Under. Оваа серија е врхунац. Кулминација на филмската индустрија. Одлична, длабока, психолошка серија, за љубителите на реализмот. Ги покажува семејните односи, онакви какви што се, без форсирања, без преувеличувања. Црниот хумор е застапен овде, што ја прави уште подобра оваа серија.
Би ги препорачала сите три.

Патем, Џимеј, Carnivale е одлична серија.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Ај да почнам.

Fawlty Towers - не нешто посебно андергроунд, има 7000 гласови на имдб. Треба да е позната серија, ама не е толку многу. Правена од Џон Клис. Значи има одличен хумор.


Серија со Шерлок Холмес. Воопшто најдобра екранизација на овие дела. Ова треба да биди познато, но според имдб гласовите не е. 6 подсерии, од кои две се всушност долгометражни
"The Adventures of Sherlock Holmes"
The Sign of Four (долгометражен)
"The Return of Sherlock Holmes"
The Hound of the Baskervilles (долгометражен)
"The Case-Book of Sherlock Holmes"
"The Memoirs of Sherlock Holmes"

Уште една детективска
"A Nero Wolfe Mystery" (2001-2002) - имам гледано неколку епизоди на ТВ. Интересна е
има и постара серија за Неро Вулф, ама немам гледано ништо од тоа: "Nero Wolfe" (1981)

"Red Dwarf" - уште една британска серија со одличен „научно фантастичен“ хумор

Е сега, прав андергаунд. И по реткост и по содржина
Now and Again - реалистичен SF. Значи се сѐ случува на Земјата. На кратко, американската влада вештачки создава супер човек (добро сега, далеку е од Супермен, ама е појак од обичен). Ќе им треба уште мозок (кој не можат да го синтетизираат), па ќе го земат од еден човек кој е погоден од воз. Откако ќе го преместат, тој е истата личност но во друго тело. Ги има сеќавањата дека е оженет и дека има дете, но нема да му биде дозволено да се открија кој е тој (ќе се види со жена му но ќе мора да се претставува под друго име). Тоа е тоа, се друго што би го кажал би било спојлер. Лошите против кои ќе се бори се прилично интересни.
Инаку серијава ја даваа на Телма пред година дена, а мислам дека летово ја даваа и на битолска Тера.

И за крај, најандеграунд во секој поглед. Цртана серија, луди ликови, по малку црн и болен хумор и сл. (ништо слично со саут парк или три среќни пријатели)
The Adventures of Sam & Max: Freelance Police
По стилот има сличности со Space Goofs и Ratz (и со некои други ама овие две ги даваат на Телма одвреме навреме па веројатно ги имате гледано).
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Psych - одлична комедија за еден дечко со одлична перцепција и за неговиот другар кои се изнајмени од страна на полицијата да решаваат случаи. Хуморот е брилијантен и современ. Има голем рејтинг во САД иако во Македонија не е многу позната.

Dexter - крими серија за брилијантен сериски убиец кој работи како експерт за крв во одделот за убиства.

Chuck - Се работи за еден geek кој добива голема количина информации преку нова технологија и е единствен со кого ЦИА може да располага за користењето на информациите. Ептен интересна акција-комедија е серијава.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.311
Поени од реакции
46.071
Moj пример од ваков вид серии е Hustle, eдини човек што знам дека ја гледа е Срцее од фирумов :).
Англиска серија BBC продукција, се која се работи за група криминалци-преваранти што стручно закрпуваат луѓе низ Лондон на разно разни начини и со секакви подмукли фори, ебење е серијава, адреналин има до посер, чат пат и по некој смешен момент, се на се многу е занимлива.
Ја дават на Фокс Крајм често, ако ја начекате зирнете, памет ќе ви се земе.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Еве неколку добри не би ги нарекол underground бидејќи тоа што овдека се нарекува Underground всушност е кабелса или британска продукција. Тие се доста популарни во својот домен.

1.Earth: Final Conflict од Gene Roddenberry креаторот на Стар Трек, приказна за тоа како вонземјанци доаѓаат на земјата и ја покоруваат, преправајќи се дека ни се пријатели и само една група на борци се обидува да им се спротистави.

2.Primeval британска серија сместена во иднината каде се појавуаат дупки во времето и од нив испаѓаат најразлични праисториски суштества. Неверојатни специјални ефекти особено за една серија.

3.Andromeda исто од Gene Roddenberry ако сте го сакале Стар Трек оваа серија дефинитивно ќе биде по ваш вкус, земено дека е малку по лесна но и со многу битки и доста специјални ефекти.

4.Torchwood : Children of Earth ова е еден минисеријал од 5 епизоди раскажува една приказна за тоа какви сме ние луѓето соочени со некоја тешка одлука. Земјата е нападната од вонземјанци и ги користи децата како оружје.

5. Mutant X нешто многуу слично на X-men. Интересна и забавна серија за група млади луѓе со специјални моќи.

6. Breaking Bed драма за човек кој од кога дознава дека има рак за чја терапија не може да ја плати решава да стане дилер со дрога, за да си го обезбеди семејството.

7.Babylon 5 најкултната научно фантастична серија на сите времиња. Концептот на раскажување на приказната денес го користат Lost и Battlestar Galactica меѓу многу други серии. Серијата е во стилот на Стар Трек.

8. Psychoville не сум сигурен како да ја опишам серијава. Во жанр е хорор комедија, уникатна е но не верувам дека е за сечиј вкус. Сепак за мене многу интересна.

9. Sanctuary сф серија целонсо снимена на зелено платно со неверојатни псецијални ефекти. Има посебен многу добар изглед, но сепак фалат малку подобри приказни.

10.Wonderfalls ова е од Bryan Filler креаторот на Pushing Daisies и Dead Like Me. Неверојатна серија многу интересна, со неверојатни приказни.

11. The Tripods стара но култна серија. Кој не ја видел пропуштил една од најголемтите класици на сф серијалите.

12.Oz сместена е во затвор, од креаторите и продуцентите на The Sopranos. Феоменална серија.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Moj пример од ваков вид серии е Hustle, eдини човек што знам дека ја гледа е Срцее од фирумов :).
Англиска серија BBC продукција, се која се работи за група криминалци-преваранти што стручно закрпуваат луѓе низ Лондон на разно разни начини и со секакви подмукли фори, ебење е серијава, адреналин има до посер, чат пат и по некој смешен момент, се на се многу е занимлива.
Ја дават на Фокс Крајм често, ако ја начекате зирнете, памет ќе ви се земе.
Аууу ненормална серија. Hustle e лудило. Една од најдобрите серии кои сум ги гледала во животов. Кои измами ги има човече. Сега ја спуштам од интернет. Им ја препорачувам на сите, гледајте само една епизода, ако не се навлечете секоја ви чест. Серијава случајно ја фатив на HRT и не знаев како се вика, барав по интернети, дури и на форумов прапував али ништо. Се дури не ја фатив еднаш на Фокс Крајм.
Сега по изгледување на само една епизода, им ја раскажувам по цел ден на другари, толку сум воодушевена. Гледајте ја ви ветувам дека ќе ви се дпадне.

И друга феноменална серија - Jonathan Creek.
Серијава ја даваа на најглупата телевизија што постои, на која ништо паметно не дале. Не знам што ме натера да фрлам поглед, и од тогаш станав зависник.
Значи Џонатан Крик е детектив кој решава неверојатни убиства. Нешто како Херкул Поаро ќе му дојде. Али имаше убиства кои се толку неверојатни, испомешани. Ја препорачувам и оваа. И ако некој најде добри сидери за спуштање, нека каже.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Оз дефинитивно спаѓа во андергроунд серија и малку луѓе знаат за нејзе, друга која што многу ја сакав беше Рим на HBO еве нешто од нејзе:

 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Аууу ненормална серија. Hustle e лудило. Една од најдобрите серии кои сум ги гледала во животов. Кои измами ги има човече. Сега ја спуштам од интернет. Им ја препорачувам на сите, гледајте само една епизода, ако не се навлечете секоја ви чест. Серијава случајно ја фатив на HRT и не знаев како се вика, барав по интернети, дури и на форумов прапував али ништо. Се дури не ја фатив еднаш на Фокс Крајм.
Сега по изгледување на само една епизода, им ја раскажувам по цел ден на другари, толку сум воодушевена. Гледајте ја ви ветувам дека ќе ви се допадне.
Серијата на imdb има рејтинг 8.9. 55.6% од луѓето и дале десетка.

Еве еден од коментарите: "British Television rarely gets any better than this - with the look and feel of a manic collision between Ocean's Eleven, Catch Me If You Can, The Sting and High Fidelity, Hustle is the only show currently worth watching (if you only possess terrestrial TV).

Season One was awesome and season Two appears set to carry the baton at full throttle. Witty, imaginative, engaging; it puts my faith back in British Television. Not only that but the cinematography is inventive, especially the speed ramping and occasional pauses so that characters may talk to camera, or even each other. The cast are excellent - How about a campaign for Adrian Lester as the next James Bond?

In fact, Hustle is so good, I'm going to teach it for Media Studies next year.! "

Сосема се согласувам со ова. На сите оние на кои им се допаѓа трилогијата Оушн, Italian job, 21, гарантирам дека ќе им се допаѓа серијава. Лошото е што секоја сезона има само по 6 епизоди кои траат речиси по саат време. А вкупно мислам дека има 30 епизоди, значи има 5 сезони.
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.352
Поени од реакции
7.489
За серијава иам спомнато еднаш или два пати на форум. Сепак има точно одредена целна група, т.е. гик ориентид е.
The IT crowd е уште една британска серија, овојпат од Channel 4. Главни ликови се двајца момци од ај-ти одделот на една голема компанија и нивната шефица која знае само мејл да прати, меѓутоа преставува врска помеѓу нив и остатокот од компанијата. За серијава дознав од една моја многу добра другарка, инаку програмерка во Сивус.

Енивејз не мора да сте којзнае колку запознаени со ај-ти технологиите или да сте гик за да го разберете хуморот и да се тркалате по земја од смеење.
Посебно би ја издвоил третата сезона како извонредно смешна и излегување надвор од рамките на компанијата. Во една епизода момците дури и помагаат во грабеж на банка :pos:
Сепак има извонредни моменти и во првите две сезони.
Со големо нетрпение очекува да почне прикажувањето на четвртата сезона.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Oz



Едно време ја даваа на HTV. Серијава е од продукција на HBO и освен тие 2ца погоре што пишаа не сум сретнал некој друг да ја гледал. Со актери како Harold Perrineau (познат како Мајкл од Изгубени) Akinnuoye-Agbaje (исто познат од Изгубени како Мистер Еко) J. K. Simmons (познат како шефот на весникот кај што работи Питер Паркер во Спајдермен) Lee Tergesen (познат лик од многу серии од HBO) Christopher Meloni (од Law & Order) прават екипа на актери кои одлично ја креираат приказната на серијава. Дејствието е во еден затвор кој е со најнова технологија и просто од него неможе да се избега. Но главното е дејствието меѓу затворениците и нивните пријателства и конфликти и формирањето на групации. Афроамерикански исламска групација, неонацистичка групација, афроамеринци, Ирци, Италијанци и други се во постојана битка за власт во затворот. Извонредна серија со скандалозни приказни.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Колку јас и да несакам да го кажам ова забораивте на една серијка која е ундерграунд поради својата ехплицитна природа

Californication : Сериата го следи животот на еден средовечен промискуитетен писател по име Hank Moody во градот на гревот L.A. . Притоа имам мериада на проблеми со пишувањето , својата керка , жените ( кои ги има во масивни количества ) , живеењето во Лос ангелес ( оригинално ликот е нјујорчанец ) ... Сериата е исполнета со сцени кои не се за помладата публика , пре експлицитен јазик . Од друга страна дава критичен поглед врз американското општество и пропаста на американската интелегенциа во денешно време .
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Еве неколку добри не би ги нарекол underground бидејќи тоа што овдека се нарекува Underground всушност е кабелса или британска продукција. Тие се доста популарни во својот домен.

1.Earth: Final Conflict од Gene Roddenberry креаторот на Стар Трек, приказна за тоа како вонземјанци доаѓаат на земјата и ја покоруваат, преправајќи се дека ни се пријатели и само една група на борци се обидува да им се спротистави.

2.Primeval британска серија сместена во иднината каде се појавуаат дупки во времето и од нив испаѓаат најразлични праисториски суштества. Неверојатни специјални ефекти особено за една серија.

3.Andromeda исто од Gene Roddenberry ако сте го сакале Стар Трек оваа серија дефинитивно ќе биде по ваш вкус, земено дека е малку по лесна но и со многу битки и доста специјални ефекти.

4.Torchwood : Children of Earth ова е еден минисеријал од 5 епизоди раскажува една приказна за тоа какви сме ние луѓето соочени со некоја тешка одлука. Земјата е нападната од вонземјанци и ги користи децата како оружје.

5. Mutant X нешто многуу слично на X-men. Интересна и забавна серија за група млади луѓе со специјални моќи.

6. Breaking Bed драма за човек кој од кога дознава дека има рак за чја терапија не може да ја плати решава да стане дилер со дрога, за да си го обезбеди семејството.

7.Babylon 5 најкултната научно фантастична серија на сите времиња. Концептот на раскажување на приказната денес го користат Lost и Battlestar Galactica меѓу многу други серии. Серијата е во стилот на Стар Трек.

8. Psychoville не сум сигурен како да ја опишам серијава. Во жанр е хорор комедија, уникатна е но не верувам дека е за сечиј вкус. Сепак за мене многу интересна.

9. Sanctuary сф серија целонсо снимена на зелено платно со неверојатни псецијални ефекти. Има посебен многу добар изглед, но сепак фалат малку подобри приказни.

10.Wonderfalls ова е од Bryan Filler креаторот на Pushing Daisies и Dead Like Me. Неверојатна серија многу интересна, со неверојатни приказни.

11. The Tripods стара но култна серија. Кој не ја видел пропуштил една од најголемтите класици на сф серијалите.

12.Oz сместена е во затвор, од креаторите и продуцентите на The Sopranos. Феоменална серија.
Веднаш ми текна на Оз закон серија
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.403
Поени од реакции
6.024
Oz



Едно време ја даваа на HTV. Серијава е од продукција на HBO и освен тие 2ца погоре што пишаа не сум сретнал некој друг да ја гледал. Со актери како Harold Perrineau (познат како Мајкл од Изгубени) Akinnuoye-Agbaje (исто познат од Изгубени како Мистер Еко) J. K. Simmons (познат како шефот на весникот кај што работи Питер Паркер во Спајдермен) Lee Tergesen (познат лик од многу серии од HBO) Christopher Meloni (од Law & Order) прават екипа на актери кои одлично ја креираат приказната на серијава. Дејствието е во еден затвор кој е со најнова технологија и просто од него неможе да се избега. Но главното е дејствието меѓу затворениците и нивните пријателства и конфликти и формирањето на групации. Афроамерикански исламска групација, неонацистичка групација, афроамеринци, Ирци, Италијанци и други се во постојана битка за власт во затворот. Извонредна серија со скандалозни приказни.
Редовно ја гледав серијава на ХТВ кога ја даваја после 12(заради ексциплитни сцени) :tv: .Баш преска сакав да прашам како се викаше да ја спуштам и еве некој пишал.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom