Анализа на крв - толкување резултати

Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.446
Поени од реакции
3.854
Здраво Другарче .. Е сега сигурно имаш некое искуство со билирубинот ... Близок роднина типично млада личност го има покачено и тоа околу 48.... а другите резултати се добри се е во ред.исто како и во твоја ситуација плус направени тестови на срце и тероидна жлезда кои се сосема океј .. Сакам да те прашам дали го среди овај проблем , од што иде тоа покачување , има ле некоја опасност за болест .. Какво ти е искуството .. Фала на повратниот одговор :)
Кај мене испадна дека покачениот билирубин е вроден. Бар така ми рекоа. Ми направија и некои дополнителни испитувања на крвта и се беше во ред. Исто правев тест за хепатит Б и Ц и се беше во ред.
Мене цело време ми е измеѓу 40 и 50.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
919
Поени од реакции
799
Што значи ако се покачени транс аминазите? Имам веќе три месеци болка од десна страна под реброто. Направив ехо на сите внатрешни органи и се беше во ред...крвната слика во ред...лекарката ми вика дека е мускулна болка...најинтензивна е болката кога ќе станам сабајле од спиење...откако ќе се раздвижам малку ме смирува,но пак боли...
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
8.742
Поени од реакции
13.400
Иман покачен индиректен билирубин. Некаде со вредност околу 40, а границата е до 13. Директниот и само 4, што значи во границата на нормала. Е сега последиците кои ги чувствувам веќе неколку месеци ми се тешкотија после јадење, пиење обична вода, дури и после само еден - два залци или пак после само една изедена јаболка. Таа тешкотија после јадењето ако не јадам ептен бавно и малку се претвора во повраќање. Додуша немам повраќано два месеци, ама страшно се контролирам и сум целосно под режим на исхрана со целосно исфрлање на прженици, мрснотии, газирано и алкохол.

Има ли логика толку покачениот индирекен билирубин да го предизвикува сето тоа или причинителите може да бидат секакви?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.446
Поени од реакции
3.854
Правев крвна слика, се е во ред освен АЛТ. Пред три месеци кога правев беше во ред, сега е доста покачено. Ехо на стомак правев пред месец дена, се беше во ред. Хипохондрик сум станат у последниве две години, па вака кога ќе се покачи нешто одма паники ме фаќаат.
Треба да се превземе нешто или ?
Со исхрана сум добар, освен оваа недела што се најадов благо заради неколку родендени, алхохол у нормала, кога се излага еднаш двапати неделно у нормални количини.


 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.015
Поени од реакции
611
Другар, тешко да се одреди која е причината за зголемено АЛТ, колку време си "постел" пред да испиташ крв, дали си земал некои лекарства во меѓувреме. Велиш си правел ехо на стомак, и немало замастување на џигерот, вероватно е од некоја акутна состојба.

Појди и до матичен, ќе те советува и можеби и ќе даде терапија (обично силимарин).

Или пак, направи уште еднаш испитување за хепатограм (аст, алт, холестерол, билирубин, тотални протеини).
 

UpperCut

Evil Villain
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.079
Поени од реакции
445
што значи тоа заокруженото што е над границите на нормала ?
 

Memento Mori

Yeah science, bitch!
Член од
24 август 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
1.561

Дали може некој да ги интерпретира резултативе?
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
198
Поени од реакции
122
Дали смее да се пушат цигари навечер ако сабајле е анализата за крв?
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Можете да ми помогнете околу толкувањето на крвната слика. Матилниот доктор вика дек е се во ред. А има некои параметри кој што се надвор од границите или на ниска долна граница. Имам само некоја сува кашлица и сливање од синусите позади во грлото.
 

Attachments

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.445
Поени од реакции
6.244
Можете да ми помогнете околу толкувањето на крвната слика. Матилниот доктор вика дек е се во ред. А има некои параметри кој што се надвор од границите или на ниска долна граница. Имам само некоја сува кашлица и сливање од синусите позади во грлото.
Се е во ред :) Тоа се небитно ситни отстапки, не обраќај толку внимание и остави го толкувањето на докторот ;)
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Се е во ред :) Тоа се небитно ситни отстапки, не обраќај толку внимание и остави го толкувањето на докторот ;)
Јас незнам што ми е, а ни докторот не знае вика дека не е ништо а јас цело време кашлам суво веќе скоро 6 недели, имам сливање од синусите и некое чувство како да имам ментол бомбони во дучник и надоле накај плуќата. На РТГ нема ништо, ЦРП исто ми правеа мирно и еве ова. Повеќе незнам ни што да правам ни кај да одам на лекар. А страшно ме нервира ова што кашлам. Цело време се паничам.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.015
Поени од реакции
611
Јас незнам што ми е, а ни докторот не знае вика дека не е ништо а јас цело време кашлам суво веќе скоро 6 недели, имам сливање од синусите и некое чувство како да имам ментол бомбони во дучник и надоле накај плуќата. На РТГ нема ништо, ЦРП исто ми правеа мирно и еве ова. Повеќе незнам ни што да правам ни кај да одам на лекар. А страшно ме нервира ова што кашлам. Цело време се паничам.
Може да си алергичен на нешто, напрај алерготест, препорачај му на матичниот да попијаш цетиризин или лоратадин.
 
На врв Bottom