Анализа на крв - толкување резултати

Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Не ја видов јас крвната слика кај докторката ми е. Само кога ја прашав како е ми рече се е ок и црп-то е 3,2 и тоа е добро.

Ми кажа скоро на горна граница хемоглобин, леукоцити 8 вика мирни се, лимфоцити 2,8 или 2,9 и тоа е добро ми кажа. И ова ми остана во мозок и затоа проверив на нет.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.677
Поени од реакции
2.548
Znae nekoj kade mozam da proveram D-vitamin vo krvta, epten mi e bitno
Зашо ти е битно? Тоа рутински не се прави.
Обично при здрави бубрези и доволно изложување на сонце, нема проблеми со недостаток на вит Д
 
Член од
25 јануари 2010
Мислења
26
Поени од реакции
1
Pokonkretno se raboti za D3 vitaminot vo krvta.
Imam koza na liceto koja e izlozena na prekumerno lacenje sebum, snosti citav na eden od najgolemiot forum za tretiranje na akni I problemi povrzani so kozata deka vitaminot D3 moze znacitelno da pridonese vo podobruvanje na problematicnata koza

Eve link od forumot I temata pobrzana so ovaa problematika.

Link

.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.677
Поени од реакции
2.548
Pokonkretno se raboti za D3 vitaminot vo krvta.
Imam koza na liceto koja e izlozena na prekumerno lacenje sebum, snosti citav na eden od najgolemiot forum za tretiranje na akni I problemi povrzani so kozata deka vitaminot D3 moze znacitelno da pridonese vo podobruvanje na problematicnata koza

Eve link od forumot I temata pobrzana so ovaa problematika.

Link

.
Глупости се тоа, сонцето функционира на тој начин што ја суши кожата површински и го отстранува површинскиот епител побрзо под формата на првут, витаминот Д нема врска во ова.
При здрави бубрези и умерена изложеност на сончева светлина човечкиот организам е во состојба сам да синтетизира витамин Д.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.709
Поени од реакции
1.149
Што значи тоа во делот на преглед на урина,специфична тежина 1.000,означена како намалена:)
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
12
Член од
4 јули 2012
Мислења
345
Поени од реакции
725
Да прашам. сестрами денеска проверуваше крв и на резултстите пишува , Леукоцити 10-15 а нормално е 3-10. па кажете дали е страшно нешто или не?,
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
3.677
Поени од реакции
2.548
Да прашам. сестрами денеска проверуваше крв и на резултстите пишува , Леукоцити 10-15 а нормално е 3-10. па кажете дали е страшно нешто или не?,
Не, кажи и да ги откаже цигарите.
 
На врв Bottom