Американски фудбал - NFL лига

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Одбраната е топ, ама све ова позитивно што збориш е пошто Томлн го вади максимумот од играчиве.

Фала богу дека со елитни играчи на овие позиции би биле во борба за СБ, ама тоа е како да кажеш "Челзи се јаки, само им фали елитен напаѓач и пар елитни дефанзивци и да останат здрави" :D

Иначе за сезонава, ако фатат плејоф може презадоволни да б идат.

Ќе биде добар тест да се види нападов без Канада како ќе им оди, мислам дека Пикет имаше потенцијал, ќе видиме дали е предоцна да се покаже добро или не.

За транзиција од руки во лигата ептен се битни тренерите ( и нели, самите играчи и нивниот менталитет), многу играчи што имаат потенцијал завршиле срање, пред се ради тоа што завршиле кај срање тимови со срање све.

Ако ништо друго барем и следната сезона можат да видат дали е Пикет одговорот, ако и следна сезона нема огромен напредок..јбг, ќе треба ново дете.
Челзи не се јаки никако :D

И јас мислам ќе му дадат уште една година, последнава утакмица беше добар без Канада, може само му ја утепал самодовербата.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
Пак ќе биде МВП тој со најдобар тимски скор ваљда, сега за сега фаворит е Hurts според квотите, ама има време да се сменат работите.

Мислам во следниве пар утакмци ќе се решава, ама 99% сум сигурен дека ќе освои некој што има најдобар рекорд со екипата, така да или Хртс или..кој и да ќе биде у АФЦ прв.

Давам ептееен мала шанса за СМС да земе ако 49ерс се први во НФЦ што не верувам.
А реално, за мене и оваа и мината сезона е СМС МВП
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
Дешон во Браунс е убедливо еден од најретардираните потези во спортската историја.

Не само што е прескап, не само што е (наводно) силувач, не само што не прави ништо посебно за нив, не само што одбира одмор наместо да игра со минимална повреда (како што тоа го направи Бејкер за нив на пример) туку..

БУКВАЛНО ИЗГЛЕДААТ ПОДОБРО СО ДРУГИ КБ ИГРАЧИ?!?!?!?

Ако не подобро еве нека е МИНИМУМ еднакво.

Ама буквално ништо не мења у тимов дали е Дешон или не

Ауууу каква ретардација беше тоа мајко моја...

И не е ова само сега да речеме дека е лесно да се каже, уште тогаш се гледаше дека е ретардирано и единствено би имал смисла потегот ако освојат СБ (или ајде можеби да влезат во СБ)......потенцијално повеќе од еднаш.

Надреално глупа фрашниза (за ова со Дешон иначе тамам си е екипата надвор од луѓето што ја водат, Стефански е тренериште)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
Ок, време е да се признае, Чифс не се до толку добри.

Мислев само фаза е, ама мечов ми потврди.

Тоа е, тешко е да се гради екипа, тоа што го направија Петс е надреално, ќе видиме со тек на време колку е тешко да се направи таква династија.... ваљда
Ајде, ипак не ги отпишувам од било што, ама само сакам да кажам дека до пред пар недели мислев би требало да стигнат до АФЦ чип гејмот без ептен проблеми а и дека многу веројатно ќе играат СБ...

Ама, сега морам да признаам дека не би се изненадил да изгубат уште во првата средба во плејоф.
Beatablе екипа се годинава дефинитивно.

Секако, не сум ептен уверен во способностите на екипи ко Денвер, Џексонвил и слично дека би можеле да ги средат, ама, во мечеви со сериозно спремни екипи... ќе биде интересно. (е сега друго прашање е дали Мајами спаѓа во овие спремни екипи за плејоф....ама отом потом ќе видиме... затоа и уште не ги отпишувам, ова искуство и квалитет и тренинг тим што го имаат секако најмногу ќе се покаже во плејоф, каде секако ако решаваат нијанси, Чифс ќе ја имаат предноста пред тимови што не се така скоцкани како нив)
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.456
Поени од реакции
13.917

Еден од најдобрите плејови сезонава, штета што заврши со пеналти.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
31.12 полноќ, сите честитаат нова година, се гушкаат, се бакнуваат, се радуваат, си посакуваат се најдобро

Он седи на мобилен гледа НФЛ на сомнителен стрим, прати поени на Марвин Мимс Џуниор, му фалат за фантази во финале

1703104718830.png


Voli
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
Еве ова што зборев за Стилерс. Фановиве на Питсбург не сфаќаат колку е добар Томлин.
Да, време му е да се оди, нема што повеќе да се прави таму, ама еве "what if" табела.
Овие 1 possession победи се све разлика на талент или тренери
Ова се утакмци што може да ги реши чист талент како Махомс/Келце или да ги реши квалтиетен тренер.

А пошто освен Ват - Стилерс немаат некои огромни играчи што сами решаваат утакмица, може да се сфати дека единствена разлика меѓу полу-релевантност и #1 пик на драфтот а Томлин.
Ви викам, Стилерс се надреално лоша екипа и Томлин прави ЧУДА. Само ова што го прави овие пар години е доволно да се почне дебата дали е бољи од некои други историски тренери..

1703342865973.png
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
Еднаш еден паметен човек кажа:
Сега кога е поактивна темава не ќе е лошо да почнеме дебата која што пред пар години беше актуелна во САД.....Дали е Флако елит? :D

Ја гласам за Да :X3:
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.353
Поени од реакции
7.489
На времето кога Флако играше у Рејвенс јас работев како фотограф на Дизни брод. И ми идат у студио баба, дедо и внуче. Бабата сака да направам фотки од внучето, ама внучето е ептен срамежливо. Видов дека дедото носи поло маичка со мало лого Рејвенс и ми текна како да го натерам детето да позира. Му викам сакаш да бидеш кул како Џо Флако? И детенцево се насмеа. Му викам застани сега на линијава (каде што застануваа луѓето кога ги сликав) и дај ми голема насмевка. Бабата ме праша како знаев дека Џо Флако му е омилен играч? Јас ѝ реков, Мики Маус ми кажа (дифолт одговор кога некој ќе те праша од каде знаеш нешто на бродот), после тоа и кажав дека ја видов кошулата на нејзиниот сопруг ;) Дедото само се насмеа и ми намигна.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Еве ова што зборев за Стилерс. Фановиве на Питсбург не сфаќаат колку е добар Томлин.
Да, време му е да се оди, нема што повеќе да се прави таму, ама еве "what if" табела.
Овие 1 possession победи се све разлика на талент или тренери
Ова се утакмци што може да ги реши чист талент како Махомс/Келце или да ги реши квалтиетен тренер.

А пошто освен Ват - Стилерс немаат некои огромни играчи што сами решаваат утакмица, може да се сфати дека единствена разлика меѓу полу-релевантност и #1 пик на драфтот а Томлин.
Ви викам, Стилерс се надреално лоша екипа и Томлин прави ЧУДА. Само ова што го прави овие пар години е доволно да се почне дебата дали е бољи од некои други историски тренери..

Прегледај го приврзокот 401761
И да и не...
Претходните сезони го вадеше БигБен, особено на вакви тесни утакмици каде нападите ги кажува КБто а не офанзивниот координатор зашто тука особено се работи на тесен тајм менаџмент.

Една ваква анализа What if може да се направи и ако не играше Watt или се одземат дефанзивните поени и пак ќе беа последни. Више од пола од добиените утакмици се на одбраната.
Скоро сите утакмици ги гледав сезонава, оваа табела е реална на играта ако одбраната не пружаше надреални утакмици.
Последните два порази му беа од 2-8 екипи, се измори и одбраната.
Сега ќе пробаат и со Рудолф на КБ, ама се е џабе, мора да бараат друг КБ, зашто Пикет е полош од лани, а треба да биде обратно.

Едно нешто што не можам уште да го сконтам е кога е Head Coach виновен за резултатите кога офанзивните акции ги планира офанзивен координатор, дефанзивните дефанзивниот координатор.

Јас сум тазе фан на Стилерс, ама анти Томлин фановите секогаш викаат дека сите успеси му се со наследен тим и дека со Бен во најдобри години и Антонио Браон и Бел не направи ништо. До сега нема losing season и тоа му е трејдмарк.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.974
Поени од реакции
84.448
И да и не...
Претходните сезони го вадеше БигБен, особено на вакви тесни утакмици каде нападите ги кажува КБто а не офанзивниот координатор зашто тука особено се работи на тесен тајм менаџмент.

Една ваква анализа What if може да се направи и ако не играше Watt или се одземат дефанзивните поени и пак ќе беа последни. Више од пола од добиените утакмици се на одбраната.
Скоро сите утакмици ги гледав сезонава, оваа табела е реална на играта ако одбраната не пружаше надреални утакмици.
Последните два порази му беа од 2-8 екипи, се измори и одбраната.
Сега ќе пробаат и со Рудолф на КБ, ама се е џабе, мора да бараат друг КБ, зашто Пикет е полош од лани, а треба да биде обратно.

Едно нешто што не можам уште да го сконтам е кога е Head Coach виновен за резултатите кога офанзивните акции ги планира офанзивен координатор, дефанзивните дефанзивниот координатор.

Јас сум тазе фан на Стилерс, ама анти Томлин фановите секогаш викаат дека сите успеси му се со наследен тим и дека со Бен во најдобри години и Антонио Браон и Бел не направи ништо. До сега нема losing season и тоа му е трејдмарк.
Е тука не можам да ти дадам некој поконкретен муабет од 'се гледа бе'

Не знам, за што е крив координаторот а што е тренерот се осеќа од гледање на натпреварите, и наоѓање на patterns; форсирање на стил на игра, генерален вајб на екипата, што форсираат по секоја сила, што не..
Башка еве, Томлин кажа дека он решил да си оди Канада, што е за пофалба.
Да, во право си и за одбранава дека е топ и дека држи вода и дека огромниот талент тука е разликата меѓу победа и пораз, ама тоа што ја го викам, да беше друг тренер можеби и ќе се изгубеше.

Ама еве, ова ти е ист муабет како Арсенал со Венгер последните години. Имаа просечни резултати можда, не беа на ниво како златните денови, ама факт е дека Венгер го вадеше максимумот од тој тим.
Ама и факт беше дека мораше да си оди пошто тимот мораше да се смени.

Истово е и со Томлин, мислев уште преклани ќе си оди, па остана уште малце...па мислев лани ќе си оди....па остана уште малце...
Стварно нема што повеќе да направи. Толку е максимумот, најдобро е да пробаат со нов тренер да видат дали ќе го препороди Пикет.

А тие муабети за 'до тимот е не е до тренерот' држат вода само на хартија, еве Ден Кемпбел што прави со Детроит на пример. Или Педерсен и Урбан спореди ги со Џексонвил.

Ама време му е на Томлин би рекол, има некој лимит на тоа што може да се направи. И тој и екипата.
Ама исто така и мислам дека уште има квалитет во Томлин и дека може да направи нешто и во друга екипа.
Нешто слично како Арианс со Аризона на пример (со таа разлика што еве, и после Брус, Аризона не само што не направија добра транзиицја и не најдоа тренер туку и бетер се..)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom