Американски фудбал - NFL лига

Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Да штета шо не се пренесва на некоја наша телевизија да се надеваме во иднина дека ќе биди. Утакмицата беше феноменална иако не изгледаше така Питсбург водесе 20-7 и мене ми изгледаше готова работата ама видовме неверојатна последна четвртина и немаше да биди незаслузено и Аризона да победи.Овај супербол заедно со ланскиот и тој од 2004 (New England - Carolina ) година спаѓаат во најинтересните на сите времиња. На крајот заслужена победа на Питсбург и кој гледаше стварно не зажали.
 
С

Спенсер

Гостин
лелелел ја негледав, дур имаше на спорт 4, обавезно гледав,аеее у пм,али Фицџералд е закон,мн добар WR-wide receiver,а овој Бен Ротлисбергер....немам зборови, само се чудам како за 3-4 години Питсбург 2 пати го освојуваат суперболот???пред некоја година го освоија со Сиетел сихокс, а сеа и со аризона кардиналс....а има и други јаки тимови во NFL, али јбг,
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
епа сега...не за џабе се рекордери со 6 титули...имаат некоја скриена тактика изгледа:toe:
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Ептен интересен натпревар беше. Браво за овој од Питсбург шо имаше рекорд 100 претрчани јарди и тачдаун. Исто така и Фитцџерал од Аризона беше добар, 2 тачдауни иако не беше многу значаен во натпреварите во лигата.

Се гледа искуството на Питсбург, со 2 минути до крај поентираа и тоа беше тоа иако посакував Аризона да победат.
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Уф кој не ја гледаше утакмицата да зажали беше работава!
20-7 еј!
Си викам што е ова бре, ги искинаа, гледам понатака 20- 23 и само на крај неверојатен тачдаун во последни 30 секунди ако не се лажам!
Многу јака утакмица!
:vozbud:
 
С

Спенсер

Гостин
вечер мислам дека има PRO BOWL-алл стар меч, некој да не знае на која Тв ке пренесуваат???
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
нема брат на тв, стримче ако најдеме нешто, добро, ако не...
 
С

Спенсер

Гостин
ајде да пробам да ја оживееме темава...

сега НФЛ лигата е на одмор...:pos2: имаат летна пауза...од Септември мислам, пак почнува... инфо некој за трансвер нешо ова-она??
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
ајде јас да се надополнам, во оживувањето на темава.
за трансфери ова-она, не знам нешто особено, освен за тоа што беарс го купија џеј катлер за квотербек, а минесота го зеде стариот фавре.

како и да е, сезоната започна, веќе 2 кола се одиграни. добрата вест е што од оваа година ЕСПН Америка, која ја има на кабловските телевизии низ земјава, пренесува и НФЛ, што не беше случај до лани кога даваше само колеџ фудбал. сега даваат и НФЛ и тоа опфаќаат навистина голем број на натпревари, во недела од кај 7 даваат по 1-2 утакмици, и плус вечерта во недела околу 2 уште една, и во понеделник една или две, зависи колку има во програмата на monday night football. Како и да е, битно се дава, па ќе можеме на раат да си го гледаме овој спорт, а не да дремеме пред компјутер, и да се надеваме дека нема нетот да ни биде истрошен за некоја добра утакмица.

Со оглед на тоа што, Чикаго Беарс во првите две кола играа дерби натпревари, имав можност да ги гледам и двата, со Грин Беј во живо и со Стилерс снимка. Првата ја загубија, втората против актуелните шампиони ја добија. Брајан Урлахер, капитенот на екипата на мечките и командант на одбраната се повреди уште во првото полувреме на новата сезона, и за него сезоната е завршено. Тоа мислам дека е голем удар против мечките, но сепак, тие и покрај тоа успеаа да го победат шампионот. За тоа мислам дека е најзаслужен Катлер, новиот квотербек, кој на првиот меч беше некако под притисок и имаше многу грешки, додека во вториот веќе беше некако поопуштен. Друг играч кој заслужува внимание е Џони Нокс, кој е фантастичен, трча како луд...се на се, доколку одбраната на мечките успее да игра на високо ниво и без Урлахер, мислам дека имаат шанси за далек дострел.

Од другите натпревари што ги гледав, и играчите кои ми привлекоа внимание можам да ги издвојав квотербекот на Џетс, Санчез кој е доста добар, го гледав во победата против Њу Ингланд. Том Брејди пак, не е тоа што беше полани кога стана шампион. Она што ми го привлече вниманието беше натпреварот меѓу Мајами-Индианополис и начинот на кој Мајами игра без квотербек, со доста чудни акции. Не знам дали некој го гледаше и знае за што зборувам, а баш би сакал да прокоментираме во врска со таквиот начин на игра, кој јас прв пат го видов.:smir:
 

CHELSEA_SR

SAXON
Член од
27 март 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
штета што никоја од нашите тв не пренесуват иначе навивам за new england patriots а најомразени ми се colts i the jets,штета што лани се повреди том брејди иначе можда ќе направеја нешто но и оваа година не им врве имат скор 9-5 сега за сега штета што ја изгубија утакмицата против цолтс имаа добиена али тоа е тоа ќе биде подобро.........
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
еејјј, да пише некој и на оваа тема :) ајде, ајде...освен со еден колега од факс, и со брат ми кој е во америка, нема со кој да правам муабет за нфл :)

за patriots - colts, многу лошо направија...место да си ја исфрлат како луѓе, тие сакаа да играат понатаму, и се зафркнаа...ама колтс се многу јаки оваа сезона, дури сега ја изгубија првата...заедно со њу орлеанс, може да стигнат до крај...зависи, плеј-офот се ќе се замрси таму.

поздрав, и се надевам ќе коментираме после секоја недела :)
 

CHELSEA_SR

SAXON
Член од
27 март 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
абе братче нели indianapolis ги победи на jacksonville a dallas na saints али добро нема везе у главно колтс се за жал најдобри сега за сега имат скор14-0 али мислам дека и они ќе се заебат како патриотси пред две три сезони и они имаа фантастична сезона се до ебаниот,клетиот супер бол кога изгубија од giants во последните минути али ќе биде и оваа година интересно во разигрувањето не се знае,ти иначе за кој навиваш.............
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
да бре...сум ги замешал колтс со саинтс, нема везе на тоа мислев...
да, можно е такво нешто да се случи, да пукнат во супер боул или некој натпревар пред тоа, кој знае :)
јас иначе сум за Беарс, кој сезонава се очајни иако многу се очекуваше со доаѓањето на Катлер како квотербек, ама се повреди Урлахер, главниот во одбраната и никако да сврзат две победи по ред...ќе треба многу нешта да се менуваат ако мислат да постигнат нешто во следните сезони. еве сега читам дека веќе се размислува за смена на менаџерот, што значи дека можеби ќе тргнат работите и во Чикаго.
исто така, интересно ми е да ги гледам мајами со нивната wild cat игра, исто и филаделфија. меѓу екипите што не ги сакам се грин беј, минесота и некои други :)
 

CHELSEA_SR

SAXON
Член од
27 март 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
не се знае ништо во американскиот фудбал секоја година си носи и има свои изненадувања,што е најдобро нема изразени фаворити кои во глобала и можат да кикснат како што и оваа година иако колтси имат фантастична серија сепак мислам дека на крајот нема да се они шампиони,а чикаго беарс ова сезона имат лош скор 5-9 а сега ќе играт со минесота и се надевам дека ќе победат иако ќе биде доста тешко бидејќи минесота оваа сезона на мое изненадување се доста добри и веќе ја освоија дивизијата север-nfc можда тоа се должи на искусниот и легендарен брет фавер........................
 

CHELSEA_SR

SAXON
Член од
27 март 2009
Мислења
73
Поени од реакции
2
па последна недела од регуларниот дел од сезоната а потоа почнува плејофот на 9 јануари и се надевам дека патриотси ќе ги победат на денвер бронкос..............
 

Kajgana Shop

На врв Bottom