Алистер Кроули

Статус
Затворена за нови мислења.

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Да бе, глупости.
Само заради тоа што себе си се нарекувал Ѕвер 666 и што во еден од своите ритуали препорачува дека е најповолна жртва мало машко дете, на некој му текнало да го нарече сатанист. Глупости.
Сите знаеме дека за да бидеш сатанист треба да имаш потврда од Шефот, напишана со твоја сопствена крв и негов печат.
Се гледа дека си упатен во работиве...666 е гематриска вредност на неговото име, ако воопшто знаеш што е тоа гематрија...тоа за жртвувањето дете е симболика за пролевање сперма (само таквите како тебе тоа буквално го толкуваат)...во целата негова магичка кариера единствено биле жртвувани два гулаби додека ги работел енохијанските клучеви во сахара(ако споменеме дека кај нас многумина колат јагне кога поставуваат темели за куќа ќе испадне дека половината држава ни е сатанисти)...
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
А на темава, и покрај последниве CNN муабети за широките народни маси, и првичните фасцинации на луѓето од него, не можам да разберам како не сфаќаат дека е тој само еден обичен Ден Браун на своето време и во својата бранша...
Не може го споредиш со Ден Браун.

Овој е тотално одлепен човек, кој шири зло и деструкција, и тоа од многу примитивен вид.
Психо, озбилно.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Да, експериментирал со дроги...за двоцевкаш незнам но не одрекувам...можеби овие што се подготвуваат да ги тепаат гејовите на парадата во Скопје имаат неко0е инфо...
Ги имаш прочитано книгите на Алистер и се фалиш наоколу а не знаеш дека бил двоцефкаш ... нема смисла ..не му ја знаеш биографијата .. сигурно си прочитал за неговите оргии во Сицилија .
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Ги имаш прочитано книгите на Алистер и се фалиш наоколу а не знаеш дека бил двоцефкаш ... нема смисла ..не му ја знаеш биографијата .. сигурно си прочитал за неговите оргии во Сицилија .
Ништо не се фалам само ти одговорив на советот да прочитам нешто на википедиа...тука завршувам со тебе...
со човек кој со пцости се обидува да докаже дека е во право немам намера да дискутирам...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.070
Поени од реакции
78.291
Се гледа дека си упатен во работиве...666 е гематриска вредност на неговото име, ако воопшто знаеш што е тоа гематрија...тоа за жртвувањето дете е симболика за пролевање сперма (само таквите како тебе тоа буквално го толкуваат)...во целата негова магичка кариера единствено биле жртвувани два гулаби додека ги работел енохијанските клучеви во сахара(ако споменеме дека кај нас многумина колат јагне кога поставуваат темели за куќа ќе испадне дека половината држава ни е сатанисти)...
Да, моето познавање на Кабализмот, одсекогаш го сметам за недоволно. Има доста да се научи.

Овој извадок од Magick in Theory and Practice :

"It would be unwise to condemn as irrational the practice of devouring the heart and liver of an adversary while yet warm. For the highest spiritual working one must choose that victim which contains the greatest and purest force; a male child of perfect innocence and high intelligence is the most satisfactory."

, потоа, самоименувањето - The Beast 666,
како и други нешта, можеби за некого имаат некоја друга симболика од напишаната и претставената, но никој кој ги гледа работите од страна, не може да биде обвинет за тоа што добива (сатанистички) впечаток.

Таквата аура, самиот автор сам ја создавал, постојано. Доколку неговата воља била така да го гледаме, тогаш што можеме ние тука?
Тој е познат по големата помпа и претенциозност. На пример, иако е инициран само во ученик (прв степен Масонство, во додуше непризнаена ложа), но тоа не го спречило да се слика во униформа на големиот суверен командер од Шкотскиот Ред (што му доаѓа над 33 степен). Оттука и гласините за неговиот наводен 33 степен.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Алистер Кроули - најголемиот маг што било кога чекорел по земјава.

Ќе посочам некои детали од животот на овој гение за кои верувам дека малкумина имаат чуено.

- Во 2002 год. BBC спроведе анкета за 100 највлијателни Британци на сите времиња која ја опфати целокупната Британска јавност и траеше една година. Кога листата конечно беше готова на 73-то место се најде Алистер Кроули.

http://en.wikipedia.org/wiki/100_Greatest_Britons

- Проектот Монтаук (според местото каде бил изведен попознат како експериментот Филаделфија).
Во 1943 год. морнарицата на САД експериментира со бродот USS Eldridge со цел да го направи невидлив за радарите. Не само што бродот станал невидлив за радарите туку исчезнува во период од 4 часа од простор време континуумот заедно со целата посада. Кога после 4 часа се појавува, дел од посадата недостасува, некои биле мртви, дел целосно го изгубиле разумот а на некои телата им биле слеани со палубата на бродот. При експериментот настанало целосно разложување на комплетната молекуларна структура на физичките објекти и луѓето.Мозокот на целата операција е Алистер Кроули кој преку сексуално магички ритуал успева да го отвори порталот до друга димензија. Врз основа на сознаниата од овој проект подоцна започнува и Феникс експериментот.

http://www.v-j-enterprises.com/montauk.html
http://www.bibliotecapleyades.net/montauk/esp_montauk_7.htm

- Потопувањето на Луситаниа.
Според материјали од Американските, Британските, Француските и Италијанските архиви агентот на
разузнавачката морнаричка служба на Британија, Ѕверот 666 (Алистер Кроули) игра клучна улога при
потопувањето на Луситаниа од страна на германска подморница. На 7-ми Мај 1915 год. прекуокеанскиот брод Луситаниа испловува од Њујорк на пат до Ливерпул со 1995 патници и членови на екипажот. Во близина на брегот на Ирска бродот е погоден со две торпеда од германска подморница при што загинуваат 1198 патници. Тоа се смета за клучен настан со кој се свртува вниманието на меѓународната јавност кон Германските активности и главен повод за Америка да се вклучи во првата светска војна на страна на сојузниците. Со тоа се исполнува барањето на шефот
на британската разузнавачка служба Адмиралот Хол.

http://www.goddiscussion.com/10712/secret-agent-666-aleister-crowley-british-intelligence-and-
the-occult-2/

- Черчиловиот знак "V".
Откако во Јули 1941 год. Германската армија ја започнува операцијата Барбароса и несопирливо
напредува со помош на свастиката како моќен знак, сојузниците сфаќаат дека на тој знак мора да
одговорат со магички знак кој ќе биде противтежа на свастиката. Винстон Черчил бара од Кроули совет во однос на таков знак и по инструкции на Кроули го промовира "V" знакот.

http://www.spunk.org/texts/weird/sp001267.txt

Вие овој човек успеавте да го споредите со Ден Браун што навистина е :pos2:.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Патем, на почетокот на оваа тема и на онаа другата во религија, се обидов да го разберам лудаков, заедно со неговите небулози и да го проаналзиирам, па поставував прашања и барав одговори за очигледните контрадикции и drug-induced срања што ги продава, но никој не можеше да одговори, пошто и нема што да се одговори, а истото да биде здраво-разумско и логично.

Затоа, наместо дипломатско околишење, решив да прејдам на суштината која е една и единствена, т.е, ќе повторам: Наркоман и его-манијак, со антисоцијални одлики и комплекс на божество, кој западнал во тешка делузија
Неговите следбеници...уште потажна слика.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Вие овој човек успеавте да го споредите со Ден Браун што навистина е :pos2:.
Ден Браун брат и многу му е. Можда требаше да го споредиме со деданое од форумов.

Меѓудругото, освен овие шпекулативни муабети за придонес во смртта на многу луѓе, има ли некој кој всушност може да даде било каков опиплив доказ дека, кхм, господинов влијаел на човековата историја по повод точките кои ги спомна?
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сукон... Шукон, на тенок мраз си бате, ќе ја читаш темава само одлогиран ако уште еднаш навредиш некого.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Сукон... Шукон, на тенок мраз си бате, ќе ја читаш темава само одлогиран ако уште еднаш навредиш некого.
бате Ада ме нарече глуп пубертетлија а не гледам дека некаде доби опомена...а јас не употребив погрден збор за никого...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
бате Ада ме нарече глуп пубертетлија а не гледам дека некаде доби опомена...а јас не употребив погрден збор за никого...
Ааа веројатно грешка сум... not двапати ти имам едитирано постови и пред да ти рече пубертетлија :) јасно е дека го цениш Алистер Кроули ама нее начин на некого да докажеш дека нешто вреди ако тој некој го навредиш :) и најпосле неможеш да очекуваш сите да бидат еднакви.

И најпосле и за Ада важи ова :)
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Никаде, ниту еден член директно не посочив ко пубертетлија.
Факт.
Ако некој си се пронаоѓа во описот, негов проблем.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
- Проектот Монтаук (според местото каде бил изведен попознат како експериментот Филаделфија).
Во 1943 год. морнарицата на САД експериментира со бродот USS Eldridge со цел да го направи невидлив за радарите. Не само што бродот станал невидлив за радарите туку исчезнува во период од 4 часа од простор време континуумот заедно со целата посада. Кога после 4 часа се појавува, дел од посадата недостасува, некои биле мртви, дел целосно го изгубиле разумот а на некои телата им биле слеани со палубата на бродот. При експериментот настанало целосно разложување на комплетната молекуларна структура на физичките објекти и луѓето.Мозокот на целата операција е Алистер Кроули кој преку сексуално магички ритуал успева да го отвори порталот до друга димензија.
Се шетавме така со едни другари кај типските и еден од нив почна да вика: Еј Охрид сме, еј Охрид сме :icon_lol:, а не бевме во Охрид :icon_lol:.

На времето во средниот век луѓето обвинети за магија и вештерство ги врзувале за столб и тој столб го потопувале во вода, ако се удавела личноста тогаш не правела окултистички магии, ако се одврзела и летнала кон небото тогаш правела. Јас лично би го пробал тој тест на Алистер Кроули, инаку човек не може да знае со сигурност.
 

moof KOOZ tee

Mystis
Член од
26 ноември 2008
Мислења
361
Поени од реакции
63
Ааа веројатно грешка сум... not двапати ти имам едитирано постови и пред да ти рече пубертетлија :) јасно е дека го цениш Алистер Кроули ама нее начин на некого да докажеш дека нешто вреди ако тој некој го навредиш :) и најпосле неможеш да очекуваш сите да бидат еднакви.

И најпосле и за Ада важи ова :)
Кога на почетокот се вклучив на темава Manga ме пречека со пцости, а постот ниту му беше едитиран ниту пак тој доби опомена потоа откако му реплицирав дека не дискутирам на некој што со пцуење се обидува да докаже дека е во право дечкото ми остава порака на профил за дополнително да ме испровоцира јас ниту на тоа не возвраќам и конечно ми дава негативна репутација ( на што има право) со коментар во кој пак ми упатува погрдни зборови(ми е срам и да кажам што ми напишал)...тоа подоцна со другиот лик ви е познато...според ова испаѓа дека јас сум најнавредуваниот на темава...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom