Александар Македонски

Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Nekoj raboti se povrzuvaat dokolku mi dostavis informacii za denesnite viduvawa za bufot,bidejki istrazuvanjata za bufot kaj nas se zasnovana na nego od paganstvoto,pa bi sakal da gi povrzime zaednicki.
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
Боемски Клуб, или Bohemian Grove.

Таен клуб на припадници на елитата од областа на финансии, бизнис, и кралските ложи, владии функционери.. итн. Некои од членовите се:

Former U.S. Presidents William Howard Taft, Calvin Coolidge, Herbert Hoover, Dwight Eisenhower, Richard Nixon, Gerald Ford, Ronald Reagan, George Bush Sr. and Jr. Most of our present Bush administration’s top officials, such as Colin Powell, are also members of this exclusive men’s club. California Governor Pete Wilson, the mayors of Los Angeles, San Francisco and other major cities; astronauts Wally Schirra and Frank Borman; former FBI and CIA directors; former Secretaries of State George Schultz and Henry Kissinger; international bankers; heads of big oil companies (ARCO, Mobil, Pennzoil, Texaco), and corporate CEO’s frolic in the redwoods with some of the most famous creative people in history: Mark Twain, Ambrose Bierce, Bret Harte, Jack London, Will Rogers, Douglas Fairbanks, Charlie Chaplin and Art Linkletter

Кралицата Елизабета се има појавено во 1983. Има посебни церемонии кои траат по седум дена, пропратени со пагански обичаи. Се верува дека ги продолжуваат мистериозните култови на вавилон, рим и атина. Се смета дека се дел на илуминатите, и дека влечат корени од Атлантида.. Заштитен знак им е Буфот.
Како куриозитет да кажам дека и белата куќа, кога ќе се погледне од озгора, целиот тлоцрт има облик на Буф. На американскиот долар - банкнота на десниот горен ќош стои тој знак исто така..

Значи е дел или самостојна тајна организација.. во која неможе да членува секој, дури и ако има плава крв..

"Anyone can be president of the United States, but few can have any hope of becoming president of the Bohemian Club." - Former U.S. President Richard Nixon

http://www.bohemiangroveexposed.com/



 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
А знае ли некој дека бакарната книга е датирана со радиоактивен изотоп??? и уствари бакарните плочи несе постар од 200 години нај веројатно биле дел од покрив од некоја црква, а пак буквите несе постари од 70 години тоа ви го кажал некој или не ???
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Cudna rabota sto zapnale site so toj aleksandar makedonski.
Tipot vodel osvojuvacki vojni,ubil milioni luge,odzemal tuga imovina,po sto se razlikuva tolku od Stalin,Hitler i Mao? Aj i toa pederastijata,mada ne e tolku vazno prema zulumite koi gi prael.
Sto imame nie denes od toa? I da priznae cel svet ete vie tamu vo MK site ste direktni naslednici na aleksandar,ko vo mongolija sto smetaat deka site imaat gen od dzingis-kan.Ke se dicime malku i ... nisto.
Mene mnogu poveke mi znaci Tomas Edison,izmislil sijalica pa ne mora da palam gaziena lampa i da ja nosam vo wc ko ke mocam.Isto i ovie novite sijalici sto trosat 18w a svetat kako obicnite od 100w.
Daj da najdime nekoj od istorijava ovdesna so ne ubival,palel,kradel,lazel bil politicar,tatko na nacijata ti rekov mi rece.Tuku sto doprinsol nesto so denes ni go olesnuva zivotot ili utre ke mu go podobri zivotot na nasite deca.
Dobro ne sme samo nie skoro site si imaat mitomanija,napoleon,cezar,sultan-saladin,atila,fridrih veliki eheeeeee mnogu gi ima.
1.000 aleksandrovci ili eden Nikola Tesla?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Cudna rabota sto zapnale site so toj aleksandar makedonski.
Tipot vodel osvojuvacki vojni,ubil milioni luge,odzemal tuga imovina,po sto se razlikuva tolku od Stalin,Hitler i Mao? Aj i toa pederastijata,mada ne e tolku vazno prema zulumite koi gi prael.
Sto imame nie denes od toa? I da priznae cel svet ete vie tamu vo MK site ste direktni naslednici na aleksandar,ko vo mongolija sto smetaat deka site imaat gen od dzingis-kan.Ke se dicime malku i ... nisto.
Mene mnogu poveke mi znaci Tomas Edison,izmislil sijalica pa ne mora da palam gaziena lampa i da ja nosam vo wc ko ke mocam.Isto i ovie novite sijalici sto trosat 18w a svetat kako obicnite od 100w.
Daj da najdime nekoj od istorijava ovdesna so ne ubival,palel,kradel,lazel bil politicar,tatko na nacijata ti rekov mi rece.Tuku sto doprinsol nesto so denes ni go olesnuva zivotot ili utre ke mu go podobri zivotot na nasite deca.
Dobro ne sme samo nie skoro site si imaat mitomanija,napoleon,cezar,sultan-saladin,atila,fridrih veliki eheeeeee mnogu gi ima.
1.000 aleksandrovci ili eden Nikola Tesla?
:tapp::tapp::tapp:

Прочитај малце едуцирај се ....
после коментирај ...

види која била идеологијата на Александар Македонски.
и што тој правел ....

дете дете ....
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Koja bre ideologija,fantazii pisuvani vekovi posle nego.
Da ne napisal toj nesto sto znam kako 'Komunisticki manifest' od Marx ili 'Mein Kampf' od Hitler ili 'Korporativna drzava' od Musolini ili 'Crvenata kniga' od Mao...
'Ideologija' - osvoi sto poveke teritorija da imas poveke robovi (osven ako ne gi oslobodil robovite vo MK, kolku sto znam togas bilo robovladetelstvo) poveke mok i bogatstvo, ista kako cezar,dzingis kan,napoleon,hitler,stalin.
E sega mozda bil prv so trgnal da go osvoi cel svet.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Cudna rabota sto zapnale site so toj aleksandar makedonski.
Tipot vodel osvojuvacki vojni,ubil milioni luge,odzemal tuga imovina,po sto se razlikuva tolku od Stalin,Hitler i Mao? Aj i toa pederastijata,mada ne e tolku vazno prema zulumite koi gi prael.
Sto imame nie denes od toa? I da priznae cel svet ete vie tamu vo MK site ste direktni naslednici na aleksandar,ko vo mongolija sto smetaat deka site imaat gen od dzingis-kan.Ke se dicime malku i ... nisto.
Mene mnogu poveke mi znaci Tomas Edison,izmislil sijalica pa ne mora da palam gaziena lampa i da ja nosam vo wc ko ke mocam.Isto i ovie novite sijalici sto trosat 18w a svetat kako obicnite od 100w.
Daj da najdime nekoj od istorijava ovdesna so ne ubival,palel,kradel,lazel bil politicar,tatko na nacijata ti rekov mi rece.Tuku sto doprinsol nesto so denes ni go olesnuva zivotot ili utre ke mu go podobri zivotot na nasite deca.
Dobro ne sme samo nie skoro site si imaat mitomanija,napoleon,cezar,sultan-saladin,atila,fridrih veliki eheeeeee mnogu gi ima.
1.000 aleksandrovci ili eden Nikola Tesla?
Потполно се согласувам со тебе брате овие со тој Александар ,,Македонски'' ми ги потекоа .......... И ја стварно не разбирам што че добијат ако го се пронајде гробот али ако ај нека се тешат.Многу сакам да се најде гробот на Александар на територијата на Грција е после да видам што афери че вагаат
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
споменикот на плоштад кога ќе почне да се гради?
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
ЖИТЕЛ НА СЕЛО КРАј БАНСКО ИЗГРАДИ СВОја ВЕРСИја ЗА АРХЕОЛОГИЧЕСКА СЕНЗАЦИја

В. Петров: Вјарвам, че гробницата на Александ'р Македонски е в могилата под поликлиниката в с. Места обштина Банско


"""става дума за великија Александ'р Македонски, а нај-обшто това, което мислја, е, че гроб'т на древнија владетел е нјак'де тук и според мен много веројатно под в'просната могила, в'рху којато сега се издига сградата на поликлиниката в село Места. Какво ми дава основание да мислја така. Александ'р Македонски се е родил около 400 години преди Христос от мајка Олимпија и башта Филип Македонски.

Малкијат Александ'р живјал штастливо в столицата Пела. Израснал в непрек'снати тренировки и обучение като воин, а учител му бил самијат Аристотел. Историјата, којато ни касае обаче, започва след в'зкачването му на престола, когато е само на 19 г. П'рвијат военен поход на младија цар на Македонија бил по поречието на Струма. Когато минавал по дефилето, в рајона на Кресна го нападнало војнствено племе, за да го предпазјат от падаштите кам'ни, војниците го покрили с штитовете си, макар това да коствало на мнозина от тјах счупване на р'цете.

Това е п'рвото сериозно премеждие на Александ'р, когато замалко е штјал да б'де убит. Случката веројатно го е накарала да се об'рне к'м жрец, за да му предскаже с'дбата.
ИЗВЕСТНО Е, ЧЕ СТАРО ТРАКИјСКО СВЕТИЛИштЕ Е ИМАЛО НА 20 КМ јуЖНО ОТ ДНЕШНО БАНСКО, ТОЧНО СРЕштУ ЗЕМЛИштЕТО НА СЕЛО МЕСТА, В ЗАПАДНИја ДјаЛ НА РОДОПИТЕ.

Мјастото е било посветено на бог Митра и до днес се нарича от местните хора Митровица. Странно ми е, че и досега нито един археолог не е пројавил интерес к'м светилиштето. А Александ'р веројатно е разбрал за него от местни хора, докато т'рсел начин да получи просветление след преживјаното изпитание.

ИМЕННО НА МИТРОВИЦА ЖРЕЦИТЕ ПРЕДСКАЗАЛИ НА МЛАДИја ЦАР, ЧЕ штЕ ЗАВЛАДЕЕ СВЕТА, НО С ВОЕНЕН ПОХОД НА ИЗТОК, А НЕ НА СЕВЕР К'М ДУНАВА.
јавно предсказанието му е подејствало, заштото е факт, че Александ'р Македонски се отказва от похода к'м Дунава, вр'шта се и след известно време потеглја к'м Персија.
За подвизите му и превзетите от него територии е разказано много и аз нјама да ви занимавам с тези подробности.

ште се в'рна само к'м неговата см'рт. Известно е, че след като стигнал до Индија, се разболјал тежко, лекуван бил прод'лжително време, но лекарствата не само не му помогнали, но има и предположенија, че са ускорили влошаването на с'стојанието му. Нормално е човек като Александ'р, предусештајки краја си, да е помислил к'де да б'де погребан.
Едва ли би избрал случајно мјасто, а зашто да не е пожелал тјалото му да б'де положено в'в вечното му жилиште, там, к'дето е получил п'рвото откровение, че ште завладее света, т.е. нјак'де около древното светилиште Митровица. Древната практика в такива случаи е била св'рзана с'с строга конспирација на погребението, за да не може враговете на царја да плјачкосат вечното му жилиште и да поругајат тленните му останки.
Точно около погребението на Александ'р Велики тегне хилјадолетна мистерија, којато само подкрепја донјак'де моите догадки. Известно е, че тој умира през 332 г. пр.н.е., регент'т на императора подготвја погребението за семејната гробница в Еге.

НО ПО П'Тја КОНВОјаТ С МУМИФИЦИРАНОТО ТјаЛО, КОЕТО БИЛО ПОСТАВЕНО В СЕДЕФЕН КОВЧЕГ И ЗАЛјаТО С ПЧЕЛЕН МЕД, БИЛ НАПАДНАТ ОТ ВЕРНИја НА АЛЕКСАНД'Р ГЕНЕРАЛ ПТОЛОМЕј ЛАГ.
Тв'рде е веројатно това да е било с цел да се подменјат тленните останки, така че в гробницата в Мемфис, к'дето Птоломеј бил управител, вс'штност да е погребан двојник на владетелја на света.
А тјалото на истинскија Александ'р да е било транспортирано с кораб до днешната Кавала и оттам за два дни процесијата да е изминала 120-те километра дотук,
В ПОКРАјНИНИТЕ НА МИТРОВИЦА, К'ДЕТО Е ОЧАКВАЛА ВЕЛИКИја ВЛАДЕТЕЛ ГОТОВА ГРОБНИЦА.
И тук стигаме до с'штността - какво ми дава основание да смјатам, че под в'просната могила, в'рху којато сега стои поликлиниката, е в'зможно да се намира так'в мавзолеј. Когато е строена, при разкопаването на терена са открити многобројни следи от древни погребенија. При изкопите на основи строителите са попаднали на големи блокове от дјалан бјал мрамор, а в голјам радиус, около 30 км от мјастото, иманјари постојанно откриват монети от времето на Александ'р Велики.
Очевидно нјакој в древността е плаштал добре на строителите на обекта. А и откритите скелети са били на едри хора с височина над 1.90 м, каквито тук и сега трудно биха се намерили.
ИЗВЕСТНА Е ДРЕВНАТА ПРАКТИКА - КОГАТО ТРјаБВА ДА СЕ ЗАСЕКРЕТИ ЕДНО ТАКОВА ЗНАТНО ПОГРЕБЕНИЕ, СТРОИТЕЛИТЕ И ОХРАНИТЕЛИТЕ СА БИЛИ ИЗБИВАНИ, ЗА ДА НјаМА ПОСЛЕ СВИДЕТЕЛИ.
Има одредени докази дека е така,но за ралика од Кавала,коработ со Александар пристигнал највероватно во Филипој преку Понтското Море од таму на тогашната планинана Пангеј(кои делови од оваа планина имаат навистина Родопите,но и Осовските планини во Македонија)Потоа е пренесено во главниот град на тогашна Македонија Егеја(Водена)каде постои легенда поврзана со плачот,и отаму телото се носи во градот кој имал три пирамиди.

Мистичноста дене е кој е тој град со трите врва,трите рида или трите пирамиди.

Мистичноста дене е кој е тој град со трите врва,трите рида или трите пирамиди.

Ми спомна еден другар...Паско на телевизија кажал дека заедно со Александар...во ковчегот имало и штит на којшто била изгравирана територијата на Македонија,Сонцето,потоа дека ковчегот го чувале натприродни сили...И дека овде имало непроценливо богатство,Какво што немаат ни Америка,ни Русија..

Во целост се согласувам со текстот горенаведен но треба да се наведи дека со него се и сите карти,списи,докази,аргумент за вистината на Македонија,како и оргиналот на Илјадата од Хомер,каде е преставена вистинската битка на Троја која му била најомилена.Ете овде е стравот за гробницата на Александар и неговото тело кое по сите докази највероватно е закопан како божество.(понатаму треба да се разложи поимот божество - значи во акрополата,светилиштето во чест на древаната Сана,или древната Голама мајка над мајките - место кое е поврзано со трите рида,трите врва или трите пирамиди)

Еден од советот на старците - друидот вели дека Александаре ти треба да бидеш закопан како божество,каде би требало да имаш две поворки,два саркофага сосема идентично каде во едниот ке биде изложено твоето тело мудифицирано,а во другиот без твоето тело.Твоето тело треба да биде погребано на три локации ,Сива Египет,Александрија Вавилон и Македонија во близина на гробниците на паонските кралеви.Од овде ја исфрлувам можностата дека неговот тело со кораб стигнало до денечна Кавала,бидејки ни едно место не било поврзано со денешните грци.Од сите овие локации за неговото тело најголемата веројатност е во близина на гробниците на паонските кралеви(или во близина на неговото родно место престолнината Пела - каде еден главен обичај на македонската кралска лоза е каде се родени во близина треба да бидат закопани)Мистиката се зголемува и со самите верување на Александар кој не верувал во задгробен живот туку во прв и втор живот.Во контекст на сето ова тој смрта ја свакал според неговите верувања како почивка,односно сон.На сето ова и кога ке се додаде и верувањата од паганството дека доколку некој го пронајди и го окреневери(како што е случајот со египетските фарни кои се пронајдени денес сите како мумии поставени се окреневерени со тврд предмет)не може повторно да се разбуди за вториот живот од почивката.Од овде јасна е безбедноста на неговата гробница и неговото тело се додека не се разбуди нели - според верувањата на македонската лоза во паганството нели.

На ова кога ке се додаде и поворката која работела на пренасањето и ставањето на неговото тело во неговата гробница однапред припремена (ти ке бидеш погребан во твојата гробница )сите се убиени.

На ова кога ке се додаде и поворката која работела на пренасањето и ставањето на неговото тело во неговата гробница однапред припремена (ти ке бидеш погребан во твојата гробница )сите се убиени.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во целост се согласувам со текстот горенаведен но треба да се наведи дека со него се и сите карти,списи,докази,аргумент за вистината на Македонија,како и оргиналот на Илјадата од Хомер,каде е преставена вистинската битка на Троја која му била најомилена.Ете овде е стравот за гробницата на Александар и неговото тело кое по сите докази највероватно е закопан како божество.
Да не заборавиме дека и во ковчегот е и запишана вистината за убиството на Кочо Рацин и прогонувањата и шпијуните кои го кодошеа Ристо Шишков

(Твоето тело треба да биде погребано на три локации ,Сива Египет,Александрија Вавилон и Македонија во близина на гробниците на паонските кралеви.
Какви бе црни паонци.
Паонците биле кукавичко антимакедонско предавничко племе кое било во војна со Македонците. Паонците имаа склучен и воен сојуз заедно со Илирите и Атињаните против Македонија. Нив Персијците откако му ги зазедоа без борба градовите ги преселија во азија каде едно време беа во редовите на персијската војска после што им се губи секаква трага.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Да не заборавиме дека и во ковчегот е и запишана вистината за убиството на Кочо Рацин и прогонувањата и шпијуните кои го кодошеа Ристо Шишков


Какви бе црни паонци.
Паонците биле кукавичко антимакедонско предавничко племе кое било во војна со Македонците. Паонците имаа склучен и воен сојуз заедно со Илирите и Атињаните против Македонија. Нив Персијците откако му ги зазедоа без борба градовите ги преселија во азија каде едно време беа во редовите на персијската војска после што им се губи секаква трага.

Тоа си е ваш проблем и ваше размислување,ако не сум во право што бараа архелозите и Паско Кузман во Исар Марвинци (според нивните сознанија се работело за гробници на паонските кралеви).Па затоа ке те молам прашањата упати ги до адреса на завод за заштита на спомениците и почитуваниот Паско,пиши ми го ова што го пиша на мене.Само спораед нас тој е во голема заблуда дека во Марвинци се работи за гробници на паонските кралеви.И на крај Лет 3 ако се небитни зошто ги започнаа истражувањата во Марвинци со претпоставка дека на овие локалитети се закопани паонските кралеви,поздарав Лет.

Да не заборавиме дека и во ковчегот е и запишана вистината за убиството на Кочо Рацин и прогонувањата и шпијуните кои го кодошеа Ристо Шишков


Глупост која е препознатлива од авион од тебе.Само ти заебавај се само да те потсетам дали ти е познато светилиштето со трите златни чепа,и златната бања.

Да не заборавиме дека и во ковчегот е и запишана вистината за убиството на Кочо Рацин и прогонувањата и шпијуните кои го кодошеа Ристо Шишков


Глупост која е препознатлива од авион од тебе.Само ти заебавај се само да те потсетам дали ти е познато светилиштето со трите златни чепа,и златната бања.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ние имаме право и должност да истражуваме на цела територија на Република Македонија. Да истражуваме за сите кои овде престојувале, како за Македонци така и за нивни клети неприатели (Турци, Илири, Паонци, Римјани.....)
Сето е тоа историја на Македонија. Па и предавниците Паонци кои во историјата на Македонија одиграа улога на неприатели на Македонија и сојузници на Атина и Илирите.

А инаку тебе изгледа не ти е познат светиот храм на хромираната пепељара единствена таква во галаксиојат. Не ти е познат ни кафематот од нерѓајуќи челик како ни култниот плексиглас.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ние имаме право и должност да истражуваме на цела територија на Република Македонија. Да истражуваме за сите кои овде престојувале, како за Македонци така и за нивни клети неприатели (Турци, Илири, Паонци, Римјани.....)
Сето е тоа историја на Македонија. Па и предавниците Паонци кои во историјата на Македонија одиграа улога на неприатели на Македонија и сојузници на Атина и Илирите.

А инаку тебе изгледа не ти е познат светиот храм на хромираната пепељара единствена таква во галаксиојат. Не ти е познат ни кафематот од нерѓајуќи челик како ни култниот плексиглас.
Лет јасно ми се гробниците во вид на сончевиот диск,но ти го избегнуваш одговорот кога сите археолози косата ви се наежи за Марвинци кога слушнавте дека се работело за гробници на паонските кралеви.Па ако не ви беа толку битни паонците немаше толку внимание да обратите,ај сега те молам.Само направивте голема утка пронајдовте друго кое и те како е битно во Марвинци и го криете од јавноста не сакајте да се замерите со грците.До кога ке ја чувате Лет тајната од Марвинци,до кога Лет до моментот кога ке останиме без име а патриоти наши до кога одговориме ке ја криете тајната на Марвинци.

И не ги избегнувај темите со пепелари,ранци,ваганци и катанци кажете ја вистината за Марвинци.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет јасно ми се гробниците во вид на сончевиот диск,но ти го избегнуваш одговорот кога сите археолози косата ви се наежи за Марвинци кога слушнавте дека се работело за гробници на паонските кралеви.Па ако не ви беа толку битни паонците немаше толку внимание да обратите,ај сега те молам.Само направивте голема утка пронајдовте друго кое и те како е битно во Марвинци и го криете од јавноста не сакајте да се замерите со грците.До кога ке ја чувате Лет тајната од Марвинци,до кога Лет до моментот кога ке останиме без име а патриоти наши до кога одговориме ке ја криете тајната на Марвинци.

И не ги избегнувај темите со пепелари,ранци,ваганци и катанци кажете ја вистината за Марвинци.
Ние и римски театри внимателно ги откопуваме и реконструираме, и терми и гимназиуми и портици и бедеми направени од нашите неприатели во период кога Македонија беше под окупација а камоли нема некој гроб од Паонец кој беше крвник на македонците и сојузник на Атињаните во борба против Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom