Александар Македонски

Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Александар Македонски е погребан во Македонија,(кој ке дојде до прамајката ке дојде и до телото на Александар Македонски).
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Ме Мрзеше да читам све ако има некој пост ваков претходно сори...Како што знам,кога умрел таму у пичке си материне,Одма го пратиле у ковчег према бутел,е сеа фората е шо уствари имало два ковчега едниот бил пун со песок или мед нешо беше специфично...И така напраиле голема превара,и ондак то

Зошто морама да се докажуваш и на сметка на Александар Македонски,убаво си разбрал два сосема идентични саркофази,со ндве сосема идентични поворки,кој е вистинскиот.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ме Мрзеше да читам све ако има некој пост ваков претходно сори...Како што знам,кога умрел таму у пичке си материне,Одма го пратиле у ковчег према бутел,е сеа фората е шо уствари имало два ковчега едниот бил пун со песок или мед нешо беше специфично...И така напраиле голема превара,и ондак то

Зошто морама да се докажуваш и на сметка на Александар Македонски,убаво си разбрал два сосема идентични саркофази,со ндве сосема идентични поворки,кој е вистинскиот.
чекај малце јас сум лаик тука.....значи тоа е докажано нели имал спорна смрт викат маларија...ами како ке го донеле тука..веста за неговата смрт се ширела со брзина на звукот и дома се испотепале за власт кога разбрале царството пропага и:toe:

кој влечел тела назад па немале боинг тогаш ко сега од ирак и флаг-да му клаат:vozbud:
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Убаво кажа еден член на претходната страна,кај шо почнале Гејците да копаат,штом биле толку сигурни дека е таму закопан,само нека ја довршат работата,па ке видиме што ке биде.

Но,се мислам дека кога ке се најде ковчегот(дај боже да се најде и тоа кај нас)ке се смени светов,ке се тепаат сите за ковчегот,ке има војни насекаде,Грците ке кубат коси кога ке ги требиме,Бугарите ке се свестат дека и пред тоа биле Македонци,Албанците ке сфатат дека биле вештачка држава која биле и е наша.
И,на крај ке идеме на летување на море како што требаше пред многу децении за нашите претци и роднини.
Александар ке се гордее со нас и секој херој што се борел за нашава мила Македонија........
НО,ВЛАДАВА ТРЕБА ДА ГО ПОВЛЕЧЕ ПРВИОТ ПОТЕГ,МАКАР И ПОТАЈНО НЕКА БИДЕ,ДА НЕ ЗНАЕ НИКОЈ........
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
чекај малце јас сум лаик тука.....значи тоа е докажано нели имал спорна смрт викат маларија...ами како ке го донеле тука..веста за неговата смрт се ширела со брзина на звукот и дома се испотепале за власт кога разбрале царството пропага и:toe:

кој влечел тела назад па немале боинг тогаш ко сега од ирак и флаг-да му клаат:vozbud:
Како најпрво Александар Македонски е затровен со ,,чемерика,,(до ден денес постои во Малишевијата - чемериковал ливада ) на повеќе пати му е подметнувана во виното,од синот на Антипатар - Јола брат на Касндер (инаку Касандар е и зет на Александар Македонски за сестраму Тесалоника - кој подоцна послем смрта го ликвидира целото семејство на Александар меѓу кој и неговиот 14год.син Александар четврти жив во бунар,во понор - од кога и зпочнева гревот наш македонски ).
Значи заслугата на нашиот великан заврши со тровење,додека она со Птолемеј е напишано така дека добил маларија ,да је скрие вистината за смрта,дека бил затровен.а за поворката и не било толку проблем како што замислуваш(како пораката стигнала за смрта на великанот,така и неговото тело стигнало во Македонија.

Еве едне песна од Блек Поинт на оваа тематика - поврзана со синот на Александар Македонски ,Александар четврти.


В рани зори на лето 2005-то на јава беше,прозборе призрак,во одаја беше,ѕидовите од цвеќе беа,зборовите од јасни, појасни на македонски беа.

Вие молете се македонци за успокој на душата на Александар,синот Александров и Роксанин,внукот Филипов и Клеопатрин,принцот Македонски!

Вие молете се Македонци од молението не срамете се, од делото што го сторија луѓе по род на Вас слични и исти,луѓе кои го убија Александар,синот Александров и Роксанин,принцот Македонски и Светски го фрлија него и баба му Клеопатра в бунар,в понор,принцот на 14год.жив.

Ете Македонци гревот Наш кој е,гревот Наш е убиството на принцот Александар,на оној кој требаше да ги спои Исток и Запад,Север и Југ,да го искорени злото рашири доброто.

СМЕ ГО УБИЛЕ!

Значи доколку добро се проследи песната за Александар четврти ,можеме да дојдеме до одредени заклучоци за денешната наша судбина на македонскиот народ.

Убаво кажа еден член на претходната страна,кај шо почнале Гејците да копаат,штом биле толку сигурни дека е таму закопан,само нека ја довршат работата,па ке видиме што ке биде.

Но,се мислам дека кога ке се најде ковчегот(дај боже да се најде и тоа кај нас)ке се смени светов,ке се тепаат сите за ковчегот,ке има војни насекаде,Грците ке кубат коси кога ке ги требиме,Бугарите ке се свестат дека и пред тоа биле Македонци,Албанците ке сфатат дека биле вештачка држава која биле и е наша.
И,на крај ке идеме на летување на море како што требаше пред многу децении за нашите претци и роднини.
Александар ке се гордее со нас и секој херој што се борел за нашава мила Македонија........
НО,ВЛАДАВА ТРЕБА ДА ГО ПОВЛЕЧЕ ПРВИОТ ПОТЕГ,МАКАР И ПОТАЈНО НЕКА БИДЕ,ДА НЕ ЗНАЕ НИКОЈ........

Радо би го доставил сознанието од Блек Поинт кои повеќе од една деценија работат на оваа тематика.доколку ни дозволиле без да има напади и омалаважувања од страна,и без оцрнувања,обезглавувања ,се со една цел сите заедно да си помогнеме.
Значи да следиме дел по дел за ова тематика и секој кој може да помогни,да помогни - во продолжение уште една работа поврзана со Александар -

,,СПОРЕД ДРЕВНИТЕ ОБИЧАИ НА МАКЕДОНСКИТЕ КРАЛЕВИ,ЦАРЕВИ,КАДЕ СЕ РОДЕНИ ТАМУ СЕ ПОГРЕБУВАНИ,,

НО,ВЛАДАВА ТРЕБА ДА ГО ПОВЛЕЧЕ ПРВИОТ ПОТЕГ,МАКАР И ПОТАЈНО НЕКА БИДЕ,ДА НЕ ЗНАЕ НИКОЈ........А.Ц.А.Б.овој текст е најголемиот проблем денес но и од претходните влади,дли и оваа влада ке биде како претходните,останаува да почекаме и да се увериме,мада некој мали позитивни реакции има,но само мали за оваа тематика,(значи наша цел владата мора да биде радикална во откривање на вистината за Македонија - бидејки овде како македонсњко тло никој не може да им замери,,,ова е македонско тло,,и секој треба да биде горд денес што е наследник на ,,тло,,кое живееле и се погребани македонските кралеви,цареви.

,,АЛЕКСАНДАР ТРЕБА ДА БИДЕ ЗАКПОАН КАКО БОАЖЕСТВО..

izvadoci od zapisite na Eremin,nasloveni kako placot-Eremin. -

O KAKO SEDI ,,OSAMEN,,GRADOT KOJ NEKOGAS BESE POLN SO LUGE....STANA KAKO VDOVICA,A NEKOGAS BESE GOLEM MEGU NARODITE........GORKO PLACE VO NOKTA I SOLZI MU SE LEAAT PO OBRAZITE..OKOTO MOE,OKOTO LEE SOLZI STO MOITE SINOVI SE NAPUSTENI ZOSTO NEPRIJATELOT SE VOZGORDEA....OCITE MI SEKNAA OD PLACENJE,UTROBATA MI SE VOZBUDI.......................................................................,,

PADNA KRUNATA OD NASATA GLAVA TESKO NAM STO ZGRESIVME.

So ovie zapisi od Eremin go povrzuvamr placot na naseto drevno makedonsko carstvo i nasite drevni makedonski gradovi koj se navogale tokmu ovde na ova denesna teritorija.

,,VRATI NE GOSPODINE KAJ SEBE,I NIE SPREMNI KE SI DOJDEME.....DAJ NI NOVI DENOVI KAKO STO BEA NEKOGAS....

Za slovo-makedonecot pisuva i vo evangelieto na Jovana kade e napisano slednovo;

,,VO POCETOKOT BESE SLOVOTO,SLOVOTO BESE SO BOG,I SLOVOTO BESE BOG,,

Ova pocituvani se samo dokazi za nas makedonskiot narod.Za da dojdime do praramajkata treba da se orentiram oblasta Ematija so drevnite gradovi Arg,Ajgaj,Pela - osobeno gradot Arg e povrzan so simbolikata na ,,RAJSKA GRADINA,,sosema identicno na gradinata na Adam i Eva kako sto site ja znaite,no nie ja znaime kako gradinata na Eter i Gea(majkata -zemja),kade imeto Gea go ima znacenjeto na ,,pramajka,,(ili Golemata Majka)koj podocna vo cest nejzina go imame dobieno imeto Makedonija.Ne slucajno glavniot grad na Makedonija nekogasna se vikal ,,Agej,, Dodeka istocno od gradot Agej Filip vtori ja gradi prestolninata Pela.

Ova e eden mal uvod za povrzanosta koj sekako biten dokaz e Golemata Majka,znaci za pocetok treba da se ima vo predvid orentacija za hramot izgraden vo cest na Golemata Majka,hram na drevnata majka no i kultovite povrzani so ovaa Akropola (na Golemata Majka)

Значи за почеток треба да се орентираме со култот за Големата Мајка.
 
Член од
6 мај 2009
Мислења
27
Поени од реакции
1
•Bo голем број македонски народни приказни и песни запишани во 19. и 20. век се спомнуваат нашите предци - античките Македонци!
Македонските народни приказни за царот Александар Македонски, за Филип и за Персеј, па дури и за војната на Александар против Дарие и индискиот принц Пор се непобитен доказ за крвната и културна врска помеѓу античките и денешните Македонци!
•И митскиот пеач Орфеј бил роден во Македонија!
Постојат и одредени фолклорни елементи (посебно во приказните) кои несомнено влечат корени од времето на античка Македонија.
:baeh::baeh::baeh::baeh::baeh::baeh:
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Доколку некој знае одредени приказки и песни нека ги достави на форумов па ке ги разгледаме заедно.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Еве една легенда - малиот Александар пред да прооди многу плачел ден и ноќ.Неговиот татко Филип толку бил уплашен што морал да бара помош од пророчицата во светилиште.Се договорил со Агис да го посетат светилиштето и проричицата,кога истата го видела изјавила дека малкиот цар плачи зошто има преголема енергија и нема каде да ја користи затоа ја користи преку плачењето,кога ке проиди овој проблем нема да постои,и не е болен бидејки Филип ова дете ке ја надмине твојата слава.Сите што ја слушнале пророчицата од кев заплачале што синот на Филип Александар Македонски ке го надминел.Од солзите се створил поток,од каде денес ја имаме планината поврзана со плачот од добрата вест на пророцицата.
 

Heat0n

l33t
Член од
10 мај 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0


Група луѓе мислат дека оваа е книгата на Александар Македонски на предната страна го има испишано името на Александар Книгава ја имам видено лично

Оваа Група луѓе долго време истражува на планината Беласица трчка по тие таканаречени знаци кои што ги има во книгата.
требало да ја украдеш, бидејки тоа е бакарната книга за која што се зборуваше
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Напишано од kajzer_


Група луѓе мислат дека оваа е книгата на Александар Македонски на предната страна го има испишано името на Александар Книгава ја имам видено лично

Оваа Група луѓе долго време истражува на планината Беласица трчка по тие таканаречени знаци кои што ги има во книгата.


Da se pretpostavuva deka knigata im pripga na mnogute bakrni knigi od biblotekata na Aleksandar Makedonski,no i se pretpostavuva deka biblotekata bila locirana na Belasica vo nasiot no i vo Bugarskiot del.Inaku ova e edna od zucuvanite knigi od edna takava bibloteka,ta;no e deka se spomenuva Aleksandar,Roksana no i grob na eden od pete lista bakrni,na koj e prestavena mesto polozbata kade bi trebalo da se navoga toj grob.Inaku Blek Point ova kniga ja ima prezentirano vo 2003god.vo Kocani i Vinaica(togas prezentacijata ja vodese Dusko Aleksivski)Mene sto me zenegrira ovaa bkrna kniga e naslovnata strana so piranidata so centar na nejze (najverovatno bil postaven skapocen predmet vo funkcija na oko,koj denes go nema toj skapocen predmet)no i nad piramidata prestava na bufot.Znaci moe mislenje verojatnosta za da bide poveke vistina so povrzanosta so Aleksandar Makedonski poveke me zaentigrira prvata predna strana.Toa e sepak moe mislenje,ne znaci deka i drugite listovi ne me zaentigrirale - pozdrav
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
Напишано од kajzer_


Група луѓе мислат дека оваа е книгата на Александар Македонски на предната страна го има испишано името на Александар Книгава ја имам видено лично

Оваа Група луѓе долго време истражува на планината Беласица трчка по тие таканаречени знаци кои што ги има во книгата.


Da se pretpostavuva deka knigata im pripga na mnogute bakrni knigi od biblotekata na Aleksandar Makedonski,no i se pretpostavuva deka biblotekata bila locirana na Belasica vo nasiot no i vo Bugarskiot del.Inaku ova e edna od zucuvanite knigi od edna takava bibloteka,ta;no e deka se spomenuva Aleksandar,Roksana no i grob na eden od pete lista bakrni,na koj e prestavena mesto polozbata kade bi trebalo da se navoga toj grob.Inaku Blek Point ova kniga ja ima prezentirano vo 2003god.vo Kocani i Vinaica(togas prezentacijata ja vodese Dusko Aleksivski)Mene sto me zenegrira ovaa bkrna kniga e naslovnata strana so piranidata so centar na nejze (najverovatno bil postaven skapocen predmet vo funkcija na oko,koj denes go nema toj skapocen predmet)no i nad piramidata prestava na bufot.Znaci moe mislenje verojatnosta za da bide poveke vistina so povrzanosta so Aleksandar Makedonski poveke me zaentigrira prvata predna strana.Toa e sepak moe mislenje,ne znaci deka i drugite listovi ne me zaentigrirale - pozdrav
имаш ли копија на слика на насловната страна братче ??

ако е тоа што го кажуваш, тоа се знаци на иллуминатите, а буфот на Боемската дружина, уште една подгрупација на илуминатите

прати ми ПП или овде насловната страница!
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
буфот на Боемската дружина,

ke se obidam ako ne mozes da mi pomognes piter od drugo mesto od tv.makedonija(pomni)ja ima dostaveno prednata strana od bkrnata kniga i izjavata na Dusko Aleksovski,pa dotavia na forumov,no me interesira tvoeto soznanie za Boemskata druzina i za bufot,sto imas soznanija.
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
буфот на Боемската дружина,

ke se obidam ako ne mozes da mi pomognes piter od drugo mesto od tv.makedonija(pomni)ja ima dostaveno prednata strana od bkrnata kniga i izjavata na Dusko Aleksovski,pa dotavia na forumov,no me interesira tvoeto soznanie za Boemskata druzina i za bufot,sto imas soznanija.
ќе соберам колку можам повеќе информации и ќе ти ги доставам овде
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
требало да ја украдеш, бидејки тоа е бакарната книга за која што се зборуваше
Ustvari izvini i ovde ti e naslikana naslovnata strana od bakrnata kniga samo treba da ja zgolemis i da ja prestavis vo vertikalna polozba,bidejki ovde ti e prestavena vo horizontalna polozba i nemozes da ja primetis piramidata pozdrav piter.

ќе соберам колку можам повеќе информации и ќе ти ги доставам овде
dali me raqzbra slikata e od trite prethodni postivi.
 

Piters

Collector
Член од
19 април 2009
Мислења
455
Поени од реакции
43
да, разбрано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom