Александар Македонски

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Се прашивам дали е Александар погребан во Македонија?!? Го слушав еден историчар што ми зборуваше дека Александар бил закопан во некое место во Источна Македонија... ама не го сватив ептен добро пошо многу податоци во еден момент:uvo: не иде. Ај ако има некој нешто во врска со ова нека ми каже пошто стварно ме интересира и сакам да зборам на оваа тема и да знам за нашата историја. Бај д веј знам дека гробницата била под земја и човекот што ми раскажуваше ми рече дека ова била забранета историја бидејќи ако се откриело нешто ново можело да ја смени историјата на цел свет и ми кажа наводно дека гробницата била преместена... толку од мене да видам сеа нешто од вас? :helou:
 

energichen

EOTL
Член од
19 септември 2007
Мислења
519
Поени од реакции
75
spored edna teorija grobot se naogjav vo egipet,aleksandrija vo nekoja prostorija kade ne mozelo da se vleze; spored vtorata teorija kovcegot bil tajno zamenet i prenesen vo denesna makedonija(se pretpostavuva nekade vo planinata Belasica) - spored Pasko Kuzman. Potoa Pasko Kuzman veli deka dokolku se najde grobot bi zapocnala treta svetska vojna!?
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
169
Поени од реакции
0
Се прашивам дали е Александар погребан во Македонија?!? Го слушав еден историчар што ми зборуваше дека Александар бил закопан во некое место во Источна Македонија... ама не го сватив ептен добро пошо многу податоци во еден момент:uvo: не иде. Ај ако има некој нешто во врска со ова нека ми каже пошто стварно ме интересира и сакам да зборам на оваа тема и да знам за нашата историја. Бај д веј знам дека гробницата била под земја и човекот што ми раскажуваше ми рече дека ова била забранета историја бидејќи ако се откриело нешто ново можело да ја смени историјата на цел свет и ми кажа наводно дека гробницата била преместена... толку од мене да видам сеа нешто од вас? :helou:
ЖИТЕЛ НА СЕЛО КРАј БАНСКО ИЗГРАДИ СВОја ВЕРСИја ЗА АРХЕОЛОГИЧЕСКА СЕНЗАЦИја

В. Петров: Вјарвам, че гробницата на Александ'р Македонски е в могилата под поликлиниката в с. Места обштина Банско


"""става дума за великија Александ'р Македонски, а нај-обшто това, което мислја, е, че гроб'т на древнија владетел е нјак'де тук и според мен много веројатно под в'просната могила, в'рху којато сега се издига сградата на поликлиниката в село Места. Какво ми дава основание да мислја така. Александ'р Македонски се е родил около 400 години преди Христос от мајка Олимпија и башта Филип Македонски.

Малкијат Александ'р живјал штастливо в столицата Пела. Израснал в непрек'снати тренировки и обучение като воин, а учител му бил самијат Аристотел. Историјата, којато ни касае обаче, започва след в'зкачването му на престола, когато е само на 19 г. П'рвијат военен поход на младија цар на Македонија бил по поречието на Струма. Когато минавал по дефилето, в рајона на Кресна го нападнало војнствено племе, за да го предпазјат от падаштите кам'ни, војниците го покрили с штитовете си, макар това да коствало на мнозина от тјах счупване на р'цете.

Това е п'рвото сериозно премеждие на Александ'р, когато замалко е штјал да б'де убит. Случката веројатно го е накарала да се об'рне к'м жрец, за да му предскаже с'дбата.
ИЗВЕСТНО Е, ЧЕ СТАРО ТРАКИјСКО СВЕТИЛИштЕ Е ИМАЛО НА 20 КМ јуЖНО ОТ ДНЕШНО БАНСКО, ТОЧНО СРЕштУ ЗЕМЛИштЕТО НА СЕЛО МЕСТА, В ЗАПАДНИја ДјаЛ НА РОДОПИТЕ.

Мјастото е било посветено на бог Митра и до днес се нарича от местните хора Митровица. Странно ми е, че и досега нито един археолог не е пројавил интерес к'м светилиштето. А Александ'р веројатно е разбрал за него от местни хора, докато т'рсел начин да получи просветление след преживјаното изпитание.

ИМЕННО НА МИТРОВИЦА ЖРЕЦИТЕ ПРЕДСКАЗАЛИ НА МЛАДИја ЦАР, ЧЕ штЕ ЗАВЛАДЕЕ СВЕТА, НО С ВОЕНЕН ПОХОД НА ИЗТОК, А НЕ НА СЕВЕР К'М ДУНАВА.
јавно предсказанието му е подејствало, заштото е факт, че Александ'р Македонски се отказва от похода к'м Дунава, вр'шта се и след известно време потеглја к'м Персија.
За подвизите му и превзетите от него територии е разказано много и аз нјама да ви занимавам с тези подробности.

ште се в'рна само к'м неговата см'рт. Известно е, че след като стигнал до Индија, се разболјал тежко, лекуван бил прод'лжително време, но лекарствата не само не му помогнали, но има и предположенија, че са ускорили влошаването на с'стојанието му. Нормално е човек като Александ'р, предусештајки краја си, да е помислил к'де да б'де погребан.
Едва ли би избрал случајно мјасто, а зашто да не е пожелал тјалото му да б'де положено в'в вечното му жилиште, там, к'дето е получил п'рвото откровение, че ште завладее света, т.е. нјак'де около древното светилиште Митровица. Древната практика в такива случаи е била св'рзана с'с строга конспирација на погребението, за да не може враговете на царја да плјачкосат вечното му жилиште и да поругајат тленните му останки.
Точно около погребението на Александ'р Велики тегне хилјадолетна мистерија, којато само подкрепја донјак'де моите догадки. Известно е, че тој умира през 332 г. пр.н.е., регент'т на императора подготвја погребението за семејната гробница в Еге.

НО ПО П'Тја КОНВОјаТ С МУМИФИЦИРАНОТО ТјаЛО, КОЕТО БИЛО ПОСТАВЕНО В СЕДЕФЕН КОВЧЕГ И ЗАЛјаТО С ПЧЕЛЕН МЕД, БИЛ НАПАДНАТ ОТ ВЕРНИја НА АЛЕКСАНД'Р ГЕНЕРАЛ ПТОЛОМЕј ЛАГ.
Тв'рде е веројатно това да е било с цел да се подменјат тленните останки, така че в гробницата в Мемфис, к'дето Птоломеј бил управител, вс'штност да е погребан двојник на владетелја на света.
А тјалото на истинскија Александ'р да е било транспортирано с кораб до днешната Кавала и оттам за два дни процесијата да е изминала 120-те километра дотук,
В ПОКРАјНИНИТЕ НА МИТРОВИЦА, К'ДЕТО Е ОЧАКВАЛА ВЕЛИКИја ВЛАДЕТЕЛ ГОТОВА ГРОБНИЦА.
И тук стигаме до с'штността - какво ми дава основание да смјатам, че под в'просната могила, в'рху којато сега стои поликлиниката, е в'зможно да се намира так'в мавзолеј. Когато е строена, при разкопаването на терена са открити многобројни следи от древни погребенија. При изкопите на основи строителите са попаднали на големи блокове от дјалан бјал мрамор, а в голјам радиус, около 30 км от мјастото, иманјари постојанно откриват монети от времето на Александ'р Велики.
Очевидно нјакој в древността е плаштал добре на строителите на обекта. А и откритите скелети са били на едри хора с височина над 1.90 м, каквито тук и сега трудно биха се намерили.
ИЗВЕСТНА Е ДРЕВНАТА ПРАКТИКА - КОГАТО ТРјаБВА ДА СЕ ЗАСЕКРЕТИ ЕДНО ТАКОВА ЗНАТНО ПОГРЕБЕНИЕ, СТРОИТЕЛИТЕ И ОХРАНИТЕЛИТЕ СА БИЛИ ИЗБИВАНИ, ЗА ДА НјаМА ПОСЛЕ СВИДЕТЕЛИ.
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Хммм... колку што разбрав да да да беше кај Беласица и на неговата гробница имало круг на кој било одсликано сонцето и под него била гробницата, а под сондето било длабоко незнам колку метри можеби и километар... таму стоел сандакот и тој човекот влегувал внатре ама само до 15-20 метри пошо бил дете и му било страв да оди подоле а било темница.. а ај нека каже некој нешто за забранета историја :toe: позз:helou:
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
aбе Бугaри когa ке престaнете дa ни јa крaдете историјa ?aлексaндaр бил погребaн во Бaнско ??О.о
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.318
Поени од реакции
46.172
Мене па се ми тера дека е закопан накај Стара Загора Силистра или Пловдив натака негдеsd
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Јас имам слушнато дека Александар Македонски бил закопан некаде на Беласица!!Да го најдиме гробот на Александар Македонски на Беласица и ќе биде решено со Грција!!
 

mALEFACTOr

..:[iluzionist]:..
Член од
30 април 2007
Мислења
512
Поени од реакции
24
некои тврдат дека знаат каде се наоѓа гробот но не откриваат поради повеќе причини, некои пак нагаѓаат дека е некаде на Веласица други Вавилон, итн... Дали ќе дознаеме некогаш?
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
665
Поени од реакции
2
Intervju so Aleksandar Donski napraveno od novinarot Kiril Manev, koe nabrgu teba da bide objaveno vo “Avstralisko-Makedonski Nedelnik” od Melburn i vo “Nova Makedonija”. I drugi mediumi javija i doprva ke javuvaat za ovaa kniga!

DALI VO MAKEDONIJA SE KRIE
EDNA OD NAJGOLEMITE TAJNI NA SVETOT?

* Dali vo Makedonija krisum e doneseno teloto na Aleksandar Veliki Makedonski?
* Razgovor so Aleksandar Donski po povod negovata najnova kniga, istoriskiot triler pod naslov "Tajnata na Bakarnata kniga"

Gospodine Donski, Vasata najnova kniga veke predizvikuva golem interes srede makedonskata javnost. Nekoi veke ja narekuvaat kako makedonska varijanta na "Kodot na Da Vinci". Dali e vistina toa sto e napisano vo nea?
Romanot "Tajnata na Bakarnata kniga" ne e istoriska kniga. Toa e triler, misterija, cija sodrzina e zasnovana vrz avtenticni istoriski podatoci. Ostavam na samite citateli da zaklucat sto e vistina vo nejzinata sodrzina.
Koi istoriski nastani se osnova na Vasiot roman?
Najnapred ovde e tainstvenata Bakarna kniga, koja i navistina postoi i denes se cuva vo edna privatna kolekcija. Na nejzinite stranici se srekavaat neverojatni podatoci, iako najgolem del od sodrzinata se uste ne moze da se odgatne...
Na primer?
Na primer, na edno mesto vo ovaa Bakarna kniga doslovno pisuva: "Antiku Aleksandro Basileo Benediktu Bogatstvo", sto znaci: "Bogatstvoto na blagosloveniot anticki car Aleksandar". Ima i drugi tajni znaci, zborovi i crtezi, koi asociraat na tajni poraki i mapi od koi moze da se pretpostavi deka i navistina se raboti za nekoja ogromna tajna, sokriena vo nasata drzava.
Koi se drugite istoriski podatoci? Vo romanot se se vrti okolu pretpostavkite za skrisnoto donesuvawe na teloto na Alekandar Makedonski vo nasata zemja, zaedno so nekakvi tajni zapisi. Vrz osnova na sto go tvrdite toa?
Jas nisto ne tvrdam. Samo prenesuvam poznati istoriski podatoci, a zaklucokot go ostavam na samite citateli. Da pocneme so svedostvoto na rimskiot istoricar Dio Kasij, koj vo svoeto delo "Istorija na Rim" jasno zapisal deka rimskiot car Septimij Sever vo 2 vek, naredil teloto na Aleksandar Makedonski (koe dotogas se naogalo vo Aleksandrija) da bide sokrieno od javnosta, zaedno so (citat): "knigite sto sodrzele tajni znaenja so cel nikoj vo idnina da ne moze da go vidi teloto na Aleksandar, nitu pak da go procita toa sto e napisano". Kade bilo potoa odneseno teloto, do denes ne se znae. No, postojat nekolku frapantni podatoci. Na primer, vo 1979 godina svetski poznatata jasnovitka baba Vanga, po edna svoja vizija, izjavuva deka od Egipet vo (kako sto veli taa) "nasite zemji" krisum bilo doneseno teloto na nekoj golem car. Bilo noseno vo kamen kovceg so karavan od kamili vo pridruzba na robovi. Vo kovcegot bile sokrieni tajni poraki pisuvani so nepoznato pismo vo koi bile opisani minatoto i idninata na covestvoto. Baba Vanga tvrdi deka kovcegot, zaedno so tajnite ispisi, krisum bil zakopan na nepoznato mesto, a potoa robovite site do eden bile ubieni za da nema svedoci na toj nastan. Ova nejzino svedostvo e objaveno vo knigata za nea, napisana od nejzinata vnuka, koja e prevedena i na makedonski. Da potsetam deka baba Vanga bese rodena strumicanka, a za nejzinata dokazana mok za pretskazuvanje nema potreba od dopolnitelni objasnuvanja.
Postojat li drugi interesni podatoci?
Da. Nasata javnost ne znae deka vo 1989 godina pratenik na Vatikan ja posetil Jugoslavija i odrzal taen sostanok so del od togasniot politicki vrv na zemjata. Nedolgo potoa, edinicite na JNA stacionirani vo Makedonija, izvrsile blokada na del od planinata Belasica. Dali toa bilo povrzano so podatoci doneseni od Vatikanskata biblioteka, toa samo mozeme da pretpostavuvame. Istata godina togasnite jugoslovenski razuznavaci izvestile deka od strana na Grcite bil napraven obid krisum da se iskopa tunel pod Belasica od nivnata strana na granicata. Osum grcki rabotnici zaginale za vreme na kopanjeto, po sto proektot bil prekinat. Site ovie podatoci mi gi kaza neodamnesen visok funkcioner vo MVR, seriozen covek, koj imal pristap kon tajnite dokumenti na poranesnata jugoslovenska sluzba za razuznavanje.
I koja e vistinata?
Vistinata mozebi moze da se otkrie samo preku Bakarnata kniga, koja mislam deka nasata drzava treba pod itno da ja otkupi od nejziniot sopstvenik, koj e podgotven da ja ponudi na prodazba. Ako ispadne taka kako sto ukazuvaat mnogu indicii, toa moze da bide najgolemiot nastan vo ponovata istorija na Makedonija, pa i posiroko.
Vo romanot eden od glavnite likovi e kapetanot Angel Ivanovski. Dali e toj vistinska licnost ? Dali navistina vo negovoto semejstvo se krie Bakarnata kniga?
Se razbira deka e, no pocinat e uste vo 1983 godina. Vo romanot se objaveni dokumenti za negovoto apsenje i prestoj na Goli Otok, kako i fotografija od nego. So negoviot sin Slave Ivanovski sme drugari uste od gimnaziski denovi. Toj i go sponzorirase ovoj roman. Za sopstvenosta na Bakarnata kniga ne mozam da kazam nisto poveke. Ako e "pametna" drzavata ke ja otkupi i ke ja pretstavi pred svetot kako arheoloska relikvija so neprocenliva vrednost, a mozebi nejzinata sodrzina ke dovede do neverojatni otkritija.
Sto ponatamu so romanot?
Romanot veke se preveduva na angliski i cel e negovo posiroko prezentiranje vo svetot, a mozebi i snimanje film. Vprocem, obata recenzenti: d-r Marija Kukubajska i d-r Majkl Serafinov se od SAD, pa ke vidime sto ke ispadne.
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.247
Поени од реакции
57
Браво Кикац, прв пат слуша за овие податоци, а за таа бакарна книга па и појма немав. Јас знам дека гробот на Александар Македонски се наоѓа во Александрија - Египет, а сега прв пат слушам дека можно е да се наоѓа на Беласица.
А дали некој знае дали моментално се води некоја истрага за тоа или се планира некоја таква или пак тоа се само муабети?
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
se sev vrti okolu i za makedonijava ke vidime se e vo nasa polza odime kon podobro ako go najdeme grobot na aleksandar gotovo e ke se ponisti kletvata tokmu izrecena od negovata usta pak (ke vladeeme so svetov zasto toj e nas nie go sozdadovme) kulturno i ideoloski mislam
 
Член од
8 јануари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
1
ZNAM SAMO DEKA POKRAJ VISTINSKIOT SARKOFAG POSTOELE USTE 2 LAZNI.Vistinskiot vo koj aleksandar MKD bil potopen so med taka da mozel da se nosi bilo kade bez da se raspadne teloto(mumija).spored mnogu arheolozi toj e vo rudnikot ALZAR ili vo negova blizina nekade na KOZUV
 

Famous Last W

I LoV3 YoU..
Член од
24 август 2007
Мислења
1.515
Поени од реакции
5
Ех Абе тој бил наш али треба да знаеме да си го зачуваме... Во Грција во секој дукан имаше по нешто за него какви фигури и споменици овде во Македонија нема ништо такво еден споменик нема за него еееј еден нема ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom