Албанија - место за одмор

Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Бев во Валона(Vlore) и ова ми е втор пат во Албанија на одмор да одам (еднаш во Ксамил пред 6 години и мислев дека веќе никогаш нема да се вратам ама поради ситуацијата Албанија остана како единствена шанса за море годинава).
За разлика од првиот пат сега имам сосема различна (позитивна) слика. Храната по ресторани е пристапна и квалитетна, овошјето и зеленчукот(домати, краставици, лубеница, смокви, грозје, лимети, јаболка) од пазар се со многу поголем квалитет и се поефтини од кај нас, цените во маркети се скоро како во Скопје (+/- 10 % во зависнот од продуктите), плажите околу Валона исто така се прекрасни со многу убава и топла вода. Негативности што мислам дека нема да се променат и во далечна иднина се начинот на кој се вози (никој не ти дава предност ти се убутуваат, на пешачки не се застанува дури и ако си со дете и бебе во количка) и комуникацијата односно тоа што 90% не знаат англиски ни еден збор, дури и млади дечки келнери што работат.
Патот до Валона преку Ќафасан без претерано брзање и со 2 мали паузи за кафе, со премин на граница трае 6 саати. Некој без 2 деца и не толку натоварен сигурно би го поминал и за 5 ипол.
Водата на плажата во Валона е ок само песокот е ужасен, многу е ситен и повеќе личи на кал, се лепи на тебе не можеш да го измиеш. Првиот ден таму се бањавме и мислам дека пола кило донесов од него и во Скопје. Лежалките на градската плажа се 300леќи, на останатите плажи надвор од градот во правец на Радиме по 500леќи.
Бродските тури се супер да се помине еден цел ден (од 10 сабајле докај 6ипол попладне), се посетуваат плажички на полусотровот кои не се пристапни на друг начин освен со бродот (не сум сигурен ама мислам дека секој брод си има посебна нешто како приватна плажа каде те остава 4-5 саати, па се посетува и островот Сазан и таму има исто супер плажа за пливање.
Вака генерално набрзинка пишав што ми текна у моментот, доколку на некој би можел да му помогнам со некоја плус информација нека праша.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
за двајца комплет или од чоек?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Dve lezalki i čador. Denes na Bora Bora im rekov nemam Leki...mi pobaraa 5 evra, no tuka i ti obezbeduvaat parking
Frape..ili neskafe sto go vikame kaj nas ovde e 2 evra ili 210 leki. Vo Jale bese 250 leki.
Vo gradot seušte namam pojdeno...do včera užasna gužva beše po pat
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Дали околу Валона има некоја обиколница, или мора да поминеш низ градот за одење на кај Радиме и Орикум ? Може ли да се избегне гужвата ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Gledav od site strani .....obikolnicata e probiena no ne e gotova
Kako i da e....od denes e rapidno namalen brojot na turisti....pa brzo se stignuva
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
"три лица кои се вооружени, маскирани и облечени во војничка униформа"
Која моќна глетка е да видиш вооружани и маскирани лица во некакви си униформи.....ИСИС или слично за време на летување.....доволно е само да знаеш дека постојат таму, а постојат....за уште попрекрасно и побезбедно чуство да добиеш за време на годишниот одмор во Албанија.

Албанците од Македонија ги разбирам, сакаат да си летуваат на нивни терен.......ама нашите......е тоа не ми влага во глава.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
zosto.....kaj nas na primer vo Kondovo nema vakvi? Pa site vrvime sekoja den
I sigurno ne se slikani vo seloto....koj znae kade prema granicata so Grcija
14 godini odam vo Albanija....nisto ne mi se slučilo lošo...prv pat koga otidov vo Grcija posle podolgo vreme....me ograbija na spienje
 
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
"три лица кои се вооружени, маскирани и облечени во војничка униформа"
Која моќна глетка е да видиш вооружани и маскирани лица во некакви си униформи.....ИСИС или слично за време на летување.....доволно е само да знаеш дека постојат таму, а постојат....за уште попрекрасно и побезбедно чуство да добиеш за време на годишниот одмор во Албанија.

Албанците од Македонија ги разбирам, сакаат да си летуваат на нивни терен.......ама нашите......е тоа не ми влага во глава.
Чудно ти е како летуваат во Албанија а не ти е чудно шо летуваат во Грција после сите дешавки поврзани со нашиот јужен сосед.
Еден куп непријатни искуства имале луѓе кои летувале во Грција, омаложувани, вреѓани, коли искршени итн
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Чудно ти е како летуваат во Албанија а не ти е чудно шо летуваат во Грција после сите дешавки поврзани со нашиот јужен сосед.
Еден куп непријатни искуства имале луѓе кои летувале во Грција, омаложувани, вреѓани, коли искршени итн
Одма се јави....ја покажувам вистината.....и Муслиманското се распали во тебе.....одма да си ги одбраниш.
Јас на никого не му судам што летува таму (сопствено право на избор).....само ми е чудно, бидејќи е спротиставено на моите логични размислувања.
Тоа е.....не одам во Муслиманско доминантни држави, не се чуствувам безбедно и пријатно....тоа е мојот став.
Во Грција не шетаат терористи па ни по планини.....но темата е Албанија.....задржи се на Албанија.

ПС Има една изрека -Напад је најбоља одбрана ....ама твои си се, те разбирам
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
14.886
Поени од реакции
16.200
Одма се јави....ја покажувам вистината.....и Муслиманското се распали во тебе.
Јас на никого не му судам што летува таму (сопствено право на избор).....само ми е чудно, бидејќи е спротиставено на моите логични размислувања.
Тоа е.....не одам во Муслиманско доминантни држави, не се чуствувам безбедно и пријатно....тоа е мојот став.
Во Грција не шетаат терористи па ни по планини.....но темата е Албанија.....задржи се на Албанија.
Абе полни сте со комплекси, не реков јас ништо, секој си има право на избор и не ги обвинувам тие кои не сакаат да летуваат во Албанија, си имаат причина можеби ама како тебе шо те чуди за Албанија мене ме чуди за Грција.
Ти во секоја тема си опседнат со Албанците а стварта е дека Албанците таму со индијанците тука кај нас се небо разлика ама нема везе.
Автоматски споено мислење:

Одма се јави....ја покажувам вистината.....и Муслиманското се распали во тебе.....одма да си ги одбраниш.
Јас на никого не му судам што летува таму (сопствено право на избор).....само ми е чудно, бидејќи е спротиставено на моите логични размислувања.
Тоа е.....не одам во Муслиманско доминантни држави, не се чуствувам безбедно и пријатно....тоа е мојот став.
Во Грција не шетаат терористи па ни по планини.....но темата е Албанија.....задржи се на Албанија.

ПС Има една изрека -Напад је најбоља одбрана ....ама твои си се, те разбирам
Ај уште еднаш размисли и до вечер уште 5 пати ќе го едитираш мислењето.
Кои мои ? Јас прв пат во животот мој лани бев Албанија, и пријатно бев изненадена.
Претходно одев во Грција.
Во Грција нема терористи ама затоа можи некој главата да ти ја расцепи ако кажиш од каде доаѓаш, многу безбедно е стварно, се бркав со еден за рентакар по улици оти доби хистеричен напад кога му кажав дека доаѓам од Македонија.
Ама арно викаш тоа веќе друга тема на муабет.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Lugje.....kaj i da odis vamu nema nisto. Koj znae kade i sto se slucuva toa sto go prikazuvaat
Od Orikum do Valona na 5 mesta imase policija...gi zastanuvaat samo nivnite koi se fraerat so kolite i preticuvaat
Po čaršijata pominuva policija ili na motor ili so kola so rotacija na sekoi 3-4 minuti
Na frekfentni mesta ima posebno postaveno policija da gi propušta pesacite
Slično kako vo Ohrid.....ako se lazime
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.055
Поени од реакции
1.603
Па можда и во Арачиново палат македонски знамиња и живеат сеуште терористи, и по логика на мислењето ни еден македонец не треба таму да поминува, а пак за разлика од логиката цело куманово преку арачиново иде за Скопје, за да скокнат патарини.
п.с. па не го палат македонското и онака грчкото знаме го палат, по логика безбедно е за македонци не за грци :)
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.959
Поени од реакции
1.234
Стигнав денес во Албанија, позитивни импресии. Патишта топ, од Ќафасан до Валона никаква дупка не видов. Валона вечер ќе го шетаме :) Плажа денес во Бојо ресорт, покрај тоа што е средено со сите салтанати, не ми се допадна каменичот и водата беше со алги, можеби оти е ветровито. Предложете добра плажа во близина на Орикум.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom