Албанија - место за одмор

Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.590
Поени од реакции
6.089
Скопски ли,Делчевски или Охридски,само парадајз туристите го билдаат митот за туризмот во Албанија.Евтино било,топ било.Не мора ни тоалет да има важно да не потрошиме многу
Кога ќе те однеси некој газда од ,,елитен хотел,, на разгледување на градот, и на крај прошетка на врв на планина во ресторан, за го видиш градот од високо, а успат се вика Андон......да ми се јавиш, плус на секое поминување пред неговиот маркет да детето да му даде или лименка, или сладолед или чоколадо.... S6000391.JPG
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.283
Поени од реакции
4.473
Албанија ја делат едно 100 години за да стане посакувана туристичка дестинација.Таков ужас,таков хорор во изобилство тешко на друго место да сретнеш. Среќа што само поминувам од таму кога одам накај Хрватска,да можам со врзани очи да возам со мерак би ја поминал у пакет со Косово и Црна Гора.Искрено,ги жалам луѓето што се одлучиле на таков очајнички чекор да одат у Албанија на одмор.А вака размислувам зашто имам предрасуди,не затоа што на 90км на час инвалиди со мотори на три тркала директно у мене возеа у контра смер,не затоа што запрега со магаре стоеше на сред улица и пола саат сообраќајот беше блокиран во двата правци,не поради тоа што на кружен тек возат исто така во спротивна насока и од сите страни се уклапаат пред очите на полицијците на кои тоа им е нормална појава.Лебарките и глодарите по собите во "луксузните хотели" со пет звезди исто така немаат врска,само поради моите предрасуди имам вакво мислење.
Зошто очајнички одмор ? Знаеш што е очајнички ? Да одиш Грција на краците во една соба напикани 4 -ца, "апартман" ѓомити кој патем кошта 200 евра за една недела најмалце, да се натовариш како магаре во колата од компири, домати и што уште не затоа што храната е ѓаол и пол во Грчка, да седиш на плажа цел ден со едно кафе и успат да ти дофрла некој напатен грк дека Македонија е Грчка, е тоа е другар очаен одмор.
Во Албанија прв пат бев летово, поточно Саранда, преубаво си поминав, а имам доста шетано низ светот, храната им беше превкусна, за таа цена што ги издаваат едни соби од 5 квадрати во Саранда добивме цел стан со две спални соби, станот беше пречист.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.573
Поени од реакции
13.581
jas redovno odam vo Albanija poslednive godini...zatoa sto CROACIJA mie podaleku od Mars.
7 polni pansioni soba i kupatilo i kujna i 3 obroka svedska masa na baza koj prv,no ima za site,notel-zgrada do more-plaza.so prevoz se za 135 evra.
Ete zatoa odam vo Albanija,zatoa sto pola penzija ja davam tamu za 7 dena,ete zatoa ne odam vo CROACIJA so toe pari sto i bi baral tamu.
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.412
Поени од реакции
11.398
Зошто очајнички одмор ? Знаеш што е очајнички ? Да одиш Грција на краците во една соба напикани 4 -ца, "апартман" ѓомити кој патем кошта 200 евра за една недела најмалце, да се натовариш како магаре во колата од компири, домати и што уште не затоа што храната е ѓаол и пол во Грчка, да седиш на плажа цел ден со едно кафе и успат да ти дофрла некој напатен грк дека Македонија е Грчка, е тоа е другар очаен одмор.
Во Албанија прв пат бев летово, поточно Саранда, преубаво си поминав, а имам доста шетано низ светот, храната им беше превкусна, за таа цена што ги издаваат едни соби од 5 квадрати во Саранда добивме цел стан со две спални соби, станот беше пречист.
Немам искуство со такви одмори во Грција како ти што си имала,можно да си доживеала тешка траума иако на скалата за мизерија Грција е на второ место,веднаш после Албанија.
Автоматски споено мислење:

Кога ќе те однеси некој газда од ,,елитен хотел,, на разгледување на градот, и на крај прошетка на врв на планина во ресторан, за го видиш градот од високо, а успат се вика Андон......да ми се јавиш, плус на секое поминување пред неговиот маркет да детето да му даде или лименка, или сладолед или чоколадо....Прегледај го приврзокот 221810
Уште ланч пакети со месни нарезак и варено јајце да давале па да било совршено
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
4.659
Поени од реакции
7.225
јас сум немал ама никаков проблем во Албанија.....никакви непријатности. Сум пишувал дека сум се чуствувал дури и споротивно на тоа-премногу љубезност особено према нас македонците. Многу не сакаат како туристи

А за возењето....не би рекол дека во Скопје е нешто подобро.....поголеми се шансите да погиниш во скопје во сабота навечер, него во Албанија
Како и да е не би одел на одмор ни на двете дестинации никогаш(викенд екскурзии и прошетки е веќе друго,траат кратко и не обрнуваш внимание на детали) но кога би морал да бирам би ја одбрал Албанија,баш поради таа не/гостопримливост од двете страни и политичката тензија.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
5.283
Поени од реакции
4.473
Немам искуство со такви одмори во Грција како ти што си имала,можно да си доживеала тешка траума иако на скалата за мизерија Грција е на второ место,веднаш после Албанија.
Автоматски споено мислење:


Уште ланч пакети со месни нарезак и варено јајце да давале па да било совршено
Јас сум немала лично такво искуство ама мои пријатели имале, и горе долу пола раја шо оди Грција на одмр има поминато низ слични дешавки како шо ги опишав погоре да не се лажиме дека со мизерна плата од 200 евра ќе поминиш раскошен одмор во Грција, ова зборам за поголемиот дел од народот, нормално има и такви со подлабок џеб, нив го тргаме настрана.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.590
Поени од реакции
6.089
Уште ланч пакети со месни нарезак и варено јајце да давале па да било совршено
Ke go kopiram Džaro od pred 20 i kusur godini.....od nekolku stotini temi na forumov....što navistina baraš ovde na ovaa tema....štom tolku ne ti se dopagja Albanija?
Lečiš kompleksi?

Odi na temi kako ,,što telefon koristiš vo momentov,,...pa tamu natprevaruvaj se so egoto( t.e. Ajfonot)...
Ostaj ne ovde da si pišuvame naši iskustva
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.412
Поени од реакции
11.398
Ke go kopiram Džaro od pred 20 i kusur godini.....od nekolku stotini temi na forumov....što navistina baraš ovde na ovaa tema....štom tolku ne ti se dopagja Albanija?
Lečiš kompleksi?

Odi na temi kako ,,što telefon koristiš vo momentov,,...pa tamu natprevaruvaj se so egoto( t.e. Ajfonot)...
Ostaj ne ovde da si pišuvame naši iskustva
Ти не можеш да споделиш твое искуство зашто слепо се водиш по логика- ке си одам на море блиску до Кичеа,нема да потрошам многу гориво ке возам ептен полека,таму храната е многу евтина,струја има,вода има,кревети и тоалет,може ке ми останат пари и за Тигар гуми најевтините.Ти си класичен келепурџија,гагаџија.Каде е гага таму ти е убаво и затоа твоите доживувања во една мизерија ти изгледаат како на Бора Бора да си бил.Ако е без пари ти би отишол и со човекојадци на пуст остров и пак убаво ке ти биде
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.590
Поени од реакции
6.089
Ти не можеш да споделиш твое искуство зашто слепо се водиш по логика- ке си одам на море блиску до Кичеа,нема да потрошам многу гориво ке возам ептен полека,таму храната е многу евтина,струја има,вода има,кревети и тоалет,може ке ми останат пари и за Тигар гуми најевтините.Ти си класичен келепурџија,гагаџија.Каде е гага таму ти е убаво и затоа твоите доживувања во една мизерија ти изгледаат како на Бора Бора да си бил.Ако е без пари ти би отишол и со човекојадци на пуст остров и пак убаво ке ти биде
Poveke od dobro sum materijalno obezbeden....gumi fala bogu sega brzo staviv GOOD YEAR 205/16...4300 edna....i toa na vtorata kola.
Ne sum skopski pa da kupuem polovni gumi od Saraj
Prv pat na more moite me odnele vo 1974 godina.....taka da dobro znam što e more
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.590
Поени од реакции
6.089
https://www.facebook.com/BesaTransShkup/photos/pcb.2397097427180839/2397096283847620/?type=3&theater
Eve za ovoj oglas i za ovoj hotel mislev, povtorno izleze reklamava na fb, pa jazacuvav, neznam dali nekoj ima iskustvo dali bil, dali odat samo bolni ili odat iza relaksacija.
Prijatelot od Švajcarija kako sto mi kaža....banja ko banja...veli nemora da rezerviraš ...ednostavo si odis i se smestuvas
E sega ako ima gužva...toa e drugi padež......
Ako odiš vo Elbasan....obavezo da go posetiš ribniot restoran desno na vlezot od gradot....imaat sopstvena fabrika za obrabotka na riba
Prijatno ke se iznenadiš
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.206
Поени од реакции
3.301
https://www.facebook.com/BesaTransShkup/photos/pcb.2397097427180839/2397096283847620/?type=3&theater
Eve za ovoj oglas i za ovoj hotel mislev, povtorno izleze reklamava na fb, pa jazacuvav, neznam dali nekoj ima iskustvo dali bil, dali odat samo bolni ili odat iza relaksacija.
Барај на интернет за местото: Llixhat e Elbasanit

Hotellot: Asllan Kuqja


Веројатно се оди за лекување, се гледа има многу стари лица.
 
Член од
24 септември 2016
Мислења
285
Поени од реакции
342
Prijatelot od Švajcarija kako sto mi kaža....banja ko banja...veli nemora da rezerviraš ...ednostavo si odis i se smestuvas
E sega ako ima gužva...toa e drugi padež......
Ako odiš vo Elbasan....obavezo da go posetiš ribniot restoran desno na vlezot od gradot....imaat sopstvena fabrika za obrabotka na riba
Prijatno ke se iznenadiš
Rozafa Fish City.

Dodeka mnogu od MK go znaat i restoranot Taverna Gon Sula vo Prrenjas ;)

Da, ima menu i na makedonski.
 
На врв Bottom