Албанија - место за одмор

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.274
Поени од реакции
78.922
Tие Саранда и Ксамил, предпоставувам дека се христијански предимно, или не се?
Дали туристите таму се муслимани Албанци од Косово и Македонија или нема ни туристи муслимани толку?
За другиве градови посеверно, јасна ми е ситуацијата.

(чисто информативно прашувам, немам намера да идам)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Еве некоја моја слика од Саранда:








[DOUBLEPOST=1500821863][/DOUBLEPOST]
Tие Саранда и Ксамил, предпоставувам дека се христијански предимно, или не се?
Дали туристите таму се муслимани Албанци од Косово и Македонија или нема ни туристи муслимани толку?
За другиве градови посеверно, јасна ми е ситуацијата.

(чисто информативно прашувам, немам намера да идам)
Јас бев сместен кај син на поранешен градоначалник на Саранда... и на оваа тема ми рече дека над 95% од жителите се ``ортодокс``. рече дека имало обиди на Сали Бериша да им доселува муслимани од северот на Албанија, но со тек на време и тие се претопувале.

Иначе патот од Ќафасан до Драч фактички претставува линија на разграничување на Тоските(југ) од Гегите (север) ...а слична е и поделбата на христијани(југ)-муслимани(север)
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Епа вака, цените беа "таман", во споредба со нашиве. За сместување, јас и девојка ми најдовме топ соба со брачен кревет, купатило клима, телевизорче и терасиче, освен кујна за 20 евра одма до градската плажа кај хотеливе Република и Пини. А и плус беше што не бевме во сезона, дека во Албанија, како што разбрав, сезоната им била во Август. Албанциве од странство им доаѓале итн. итн. па затоа повтино е тогаш. За цените во маркетите, се беше добро, некако приближно на нашиве. Вода на пример балонче од 6 литри беше 90 леки. Патлиџаните беа 80/1кг на пазар. Праските 100/1кг итн. Плажите се супер, градската што е поблизу до марината, на еден крај има поситен песок, на другиот крај е со поголеми камења. Плажата кај шеталиштето беше слична, само имаше едно како надувано теренче на вода за деца да се занимаваат ова-она. Бевме до Ксамил еден ден, на Бора Бора. Плажата е супер, посвежо е малку таму отколку во Саранда, но местото некако беше како за по фамилијарни луѓе xD немаше многу "луди забави", тоа може на некои од другите плажи. Но јас во Ксамил не би престојувал, оти некако наликува на село, и се` се стишува после 9-10 часот. А во Саранда имаш шеталиште скоро 1 километар. Имаш ресторанти, забави на некои од плажите. И се е живо барем до полноќ. Во главно, Саранда е уживанција, а ако одиш прв пат, и плус со автомобил, ќе си имаш премногу да прошеташ и да видиш. Во ресторантите, гиро сувлаки е 200 леки/100 денари, а 500 леки е растурено гиро во чинија (поголема порција). Пиците се од 400 леки нај едноставната па нагоре. За сместувањето не знам како ќе се снајдеш ама јадењето е евтино, во споредба со Грција. А да и најважното, во Саранда нема ниту еден комарец xD А во Ксамил има. Тоа сум се мислел, може да е поради јодот кој испарува насабајле околу 7 часот и вечер околу 10 (препорачуваат во тоа време да одиш на плажа и да вдишуваш барем 5 мин). Е сега тоа е проблем зошто во Саранда и навечер е вруќо xD затоа палмите им се преубави таму :D. П.С. многу пати сум одел во Саранда.
На плажа лежалки има или слабо нешто? Која цена се движат?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
На плажа лежалки има или слабо нешто? Која цена се движат?
Имаш лежалки , а цената вариа од 250 денари па нагоре зависи од плажата и да во таа цена е само лежалката немаш пијачка.
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.944
Поени од реакции
9.918
Tие Саранда и Ксамил, предпоставувам дека се христијански предимно, или не се?
Дали туристите таму се муслимани Албанци од Косово и Македонија или нема ни туристи муслимани толку?
За другиве градови посеверно, јасна ми е ситуацијата.

(чисто информативно прашувам, немам намера да идам)
Еве ти слики од црквата внатре, и во цел град во Саранда има само 1 џамија, која едвај се слуша (чудно, но вистинито).

Православна е, но некако има ситници кои потсетуваат и на католичка црква. Се` си е стокмено и ништо не е скриено. Црквата може да се види дури и од градската плажа, плажата на последната слика што gjoko-mkd ја има постирано.Има туристи и од Косово и од Македонија, само од Македонија има ретко. Претпоставувам ради тоа што нема автопати добри изградено.Само зборуваат наоколу дека на југот од Албанија, не се многу пожелни Косовските албанци....

Еве неколку и од мене, тазе xD 20170708_160744.jpg
20170707_164600.jpg 20170707_164603.jpg
20170708_184900.jpg 20170708_184908.jpg 20170715_112139.jpg 20170715_112201.jpg 20170715_112230.jpg

На плажа лежалки има или слабо нешто? Која цена се движат?
Имаше, ама не знам...не користевме лежалки во Саранда. Само еднаш зедовме во Ксамил на Бора Бора кога бевме и тие таму беа 800 леки/400 денари, 2 лежалки и чадор. е сега ваму на градската може да се 500 леки.... ама не знам стварно.
 

Attachments

Член од
28 февруари 2015
Мислења
346
Поени од реакции
460
Zdr na site me interesira kakov e patot do ksamil preku kafasan nekoi mi kazuvaat pregu grcija nekoi preku struga imalo nekoj pat pol so tuneli nov pa me interesira nekoj dali idel po toj pat inaku imam rezervacija od 22 do 28 avgust
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Zdr na site me interesira kakov e patot do ksamil preku kafasan nekoi mi kazuvaat pregu grcija nekoi preku struga imalo nekoj pat pol so tuneli nov pa me interesira nekoj dali idel po toj pat inaku imam rezervacija od 22 do 28 avgust
Preku Čafasan imaš dve solucii......no do Fier voziš po istiot pat. Do moreto kaj Rogožine imaš magistrala...a neka e brza magistrala so po edna i pol traka. Od Rogožine do Fier imaš avtopat.
Od Fier možiš da odiš do Gjirokastro preku sosema nova ekpresen pat sličen na Veles -Kadrifakovo...a možiš da odiš i prema Valona-Dermi-Himara-Saranda. Ovoj pat e pijraj more, poln so krivini, ugornici....no ima neverovatna gledka od nego no asfaltot e besprekoren

Preku Grciha e avtopat do Igumenica so okolu 48 tuneli. Od granica do Ksamil patot e relativno loš
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Овој дел од патишата добро можат да се видат на google earth каде др.Васил Михов(албанец) има поставено слики на секои 100 метри пат. Ја има опфатено цела Албанија, а после тоа има одено и покрај крајбрежјето на Грција на Јонско море

Доста можи да се научи за патиштата од неговите слики
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Овој дел од патишата добро можат да се видат на google earth каде др.Васил Михов(албанец) има поставено слики на секои 100 метри пат. Ја има опфатено цела Албанија, а после тоа има одено и покрај крајбрежјето на Грција на Јонско море

Доста можи да се научи за патиштата од неговите слики
do saranda ili ksamil poarno e bitola grcija. se e avtopat, patot vo albanija ne e los, nema dupki nitu ima soobracaj.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.976
Поени од реакции
14.745
Многу крпеници има тој пат...јас имам возено неколку пати, а последниот пат бев со нископрофилни гуми на колата...и буквално се растури цела кола

од тамошните разбрав дека албанската влада намерно не го прави тој дел, бидејќи во јужниот дел живеат многу грци. тоа е како ние на пример намерно да не го правиме патот за Ќафасан
 
Член од
7 јануари 2015
Мислења
915
Поени од реакции
594
Многу крпеници има тој пат...јас имам возено неколку пати, а последниот пат бев со нископрофилни гуми на колата...и буквално се растури цела кола

од тамошните разбрав дека албанската влада намерно не го прави тој дел, бидејќи во јужниот дел живеат многу грци. тоа е како ние на пример намерно да не го правиме патот за Ќафасан
ne znam koga si bil, lani bev patot e super, a i kratok e, za eden saat se stiga vo saranda. vo selcata se pretezno grci.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Некој да каже нешто за шенѓин или велипоје. ? Плажа, сместување, цени...општ впечаток. Дали има евентуално превоз до таму ?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Некој да каже нешто за шенѓин или велипоје. ? Плажа, сместување, цени...општ впечаток. Дали има евентуално превоз до таму ?
До Тирана од Тирана фаќаш друг автобус што те носи до Леже , па тамау ќе се снајдеш до шенѓин . Цени стандард ко тука е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom