Албанија - место за одмор

Член од
31 март 2013
Мислења
320
Поени од реакции
197
Некој да споедли искуство со Орикум и местата околу Валона, исто и за Драч. Во Ксамил и Саранда сум бил заинтерсиран сум за овие места за семеен одмор :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
402
Поени од реакции
88
Mе интересира дали го препорачувате Драч или некое место во близина за пензионерски одмор од 5 дена? :)
Смештај дали од тука да барам или на лице место?
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.889
Еднаш имам поминато низ Драч и најискрено катастрофа беше на изглед, плажата беше преголема и водата не личеше на морска вода...За околина таму не знам ништо, но ако сакаш ѕирни го Орикум, нешто како етно село е и го фалат многу местото и велат дека има убави плажи, ама нз ништо подетално за жал. :/
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Еднаш имам поминато низ Драч и најискрено катастрофа беше на изглед, плажата беше преголема и водата не личеше на морска вода...За околина таму не знам ништо, но ако сакаш ѕирни го Орикум, нешто како етно село е и го фалат многу местото и велат дека има убави плажи, ама нз ништо подетално за жал. :/
Орикум е поранешна воена база на енвер Хоџа која била целосно забранета за влез. Повеќето се нови згради но има и стари. Најмногу фамилијарни луѓе одат во населбата пред Орикум-Радиме, и скоро сите вили имаат своја плажа и свои лежалки. Плажите се многу чисти
 
Член од
4 јуни 2017
Мислења
47
Поени од реакции
10
Mе интересира дали го препорачувате Драч или некое место во близина за пензионерски одмор од 5 дена? :)
Смештај дали од тука да барам или на лице место?
Не би ти препорачил да си одиш во Драч сега кога сега е најгусто со туристи. Напнато е не е за одмарање.[DOUBLEPOST=1499723090][/DOUBLEPOST]
Некој совет за годинава за одмор во Албанија? Место каде што нема гужви многу а солидни плажа? Како е со смештај, дали ако одам без резервација ќе најдам смештај или морам со резервации и колку би ме чинело за 7-8дена? Со цени како е таму?
Јас одам редовно во Tale.
https://www.google.mk/maps/place/Tale+Beach/@41.6883401,19.5601701,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x1351d8a2876544e3:0x269855851a0e9fe7!8m2!3d41.6895789!4d19.58024?hl=en

Пречиста плажа, нема гужва ниту хаос, недопрена природа за спокој и релакс!
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Како се движат цени за смештај у ксамил околу 3ти 4ти август инфо некој?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Od 30-40 pokraj moreto...do 10 evra po soba "kaj portokalite":vozbud:
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
тоа е на ридот....и кој сака добар смештај, прекрасен поглед на морето, но одење на плажа со кола...ете му ефтин смештај. на крајот од местото има плантажи со портокали и маслинки...па затоа тако ги нарекуваат местата што се на самиот крај од селото.

исто така има ефтин смештај и на другата страна према езерото...со поглед на него, но повторно плажите се далеку
тоа ми беше поентата
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.717
Поени од реакции
1.469
Само што се вратив од Ксамил на лице место најдов сместување до плажа за 25 евра од ноќ собата со брачен кревет,кујна , вц,нет,клима (вклучено во цена). Цени ко низ Скопје по маркетите исто за цените по кафичите. Плажите средени топ се само навечер се шетаа свињи покрај контејнерите , а еднаш ги видов и денски додека одев на плажа. Во принцип сум задоволен од одморот не е до толку ефтино ко што ми збореа ама не ни мнгу скапо.
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Некој што бил на одмор во Албанија скоро да пише некој збор-два?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
1.281
Поени од реакции
273
Јас бев од 8ми до 15ти Јули во Саранда. Што те интересира поточно?
Општо твое искуство. Твој коментар. Од цена, плажи, смештај и слично
 
Член од
29 јуни 2017
Мислења
1.940
Поени од реакции
9.889
Епа вака, цените беа "таман", во споредба со нашиве. За сместување, јас и девојка ми најдовме топ соба со брачен кревет, купатило клима, телевизорче и терасиче, освен кујна за 20 евра одма до градската плажа кај хотеливе Република и Пини. А и плус беше што не бевме во сезона, дека во Албанија, како што разбрав, сезоната им била во Август. Албанциве од странство им доаѓале итн. итн. па затоа повтино е тогаш. За цените во маркетите, се беше добро, некако приближно на нашиве. Вода на пример балонче од 6 литри беше 90 леки. Патлиџаните беа 80/1кг на пазар. Праските 100/1кг итн. Плажите се супер, градската што е поблизу до марината, на еден крај има поситен песок, на другиот крај е со поголеми камења. Плажата кај шеталиштето беше слична, само имаше едно како надувано теренче на вода за деца да се занимаваат ова-она. Бевме до Ксамил еден ден, на Бора Бора. Плажата е супер, посвежо е малку таму отколку во Саранда, но местото некако беше како за по фамилијарни луѓе xD немаше многу "луди забави", тоа може на некои од другите плажи. Но јас во Ксамил не би престојувал, оти некако наликува на село, и се` се стишува после 9-10 часот. А во Саранда имаш шеталиште скоро 1 километар. Имаш ресторанти, забави на некои од плажите. И се е живо барем до полноќ. Во главно, Саранда е уживанција, а ако одиш прв пат, и плус со автомобил, ќе си имаш премногу да прошеташ и да видиш. Во ресторантите, гиро сувлаки е 200 леки/100 денари, а 500 леки е растурено гиро во чинија (поголема порција). Пиците се од 400 леки нај едноставната па нагоре. За сместувањето не знам како ќе се снајдеш ама јадењето е евтино, во споредба со Грција. А да и најважното, во Саранда нема ниту еден комарец xD А во Ксамил има. Тоа сум се мислел, може да е поради јодот кој испарува насабајле околу 7 часот и вечер околу 10 (препорачуваат во тоа време да одиш на плажа и да вдишуваш барем 5 мин). Е сега тоа е проблем зошто во Саранда и навечер е вруќо xD затоа палмите им се преубави таму :D. П.С. многу пати сум одел во Саранда.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom