Албанија влезе во листата на топ туристички дестинации

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Според прогнозата на компанијата „G Adventure” за 2013-та , Албанија како туристичка дестинација се најде пред сите земји од Балканот. Таа се вброи меѓу 13-те главни светски туристички дестинации, но и за првпат се најде на листата на „G Adventure”.
Инаку во Албанија годинава престојувале повеќе од четири милиони туристи, а индустријата и туризмот се главни области за економски развој кои сочинувале 11 отсто од БДП во 2011 година. Засега туристите доаѓаа поради убавото море во Албанија, но во брзо време албанската влада најавува поголеми инвестиции за развој на планинскиот туризам, со посебн акцент во северниот дел, каде, како што ги нарекува Бериша, се протегаат „албанските Алпи“.
-----

Bravo Bravo ! Samo NAPRED!
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.270
Очекував побрзо да се развие туризмот во Албанија , но сепак не се искористува оваа гранка како што треба за економски развој.

Има природни убави плажи , но треба некоја сериозна инвестиција , поголеми комплекси со повеќе понуди , а не само индивидувални згради.

Има можност и за планински туризам , гледам многу авантуристи ги посетуваат планините во Албанија , особено на северниот дел.

Но факт е дека бројот на туристи е зголемен , иако сеуште најголем дел се албанци од соседните држави.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Според прогнозата на компанијата „G Adventure” за 2013-та , Албанија како туристичка дестинација се најде пред сите земји од Балканот. Таа се вброи меѓу 13-те главни светски туристички дестинации, но и за првпат се најде на листата на „G Adventure”.
Инаку во Албанија годинава престојувале повеќе од четири милиони туристи, а индустријата и туризмот се главни области за економски развој кои сочинувале 11 отсто од БДП во 2011 година. Засега туристите доаѓаа поради убавото море во Албанија, но во брзо време албанската влада најавува поголеми инвестиции за развој на планинскиот туризам, со посебн акцент во северниот дел, каде, како што ги нарекува Бериша, се протегаат „албанските Алпи“.
-----

Bravo Bravo ! Samo NAPRED!
Убаво за Албанија што тера напред,а бога ми како тргнала за 5-6 години ќе ја остави Македонија далеку зад себе.
Само што овие сајтови,агенции курци палци прават вакви 1032942039857 вакви рангирања и не мора ништо да значи посебно.Јас можам сега блог да отворам и да рангирам нешто и тоа да го раширам како вест.......особено меѓу балканците кои се попалуваат ко 12 годишно девојче на Џастин Бибер на секоја пофала.

Малце е глупаво Албанија покрај Грција,Хрватска,Бугарија и Црна Гора да се става како топ туристичка дестинација......
 
W

Werther

Гостин
Албанија во блиско минато важеше за земја со неповолна географска положба и покрај тоа што излага на море,бидејќи плажите беа мизерни,а пристаништата беа импровизирани.

Но земјите во развој секојдневно не изненадуваат и ништо чудно и овој текст да е вистина.

:)
 

Epics™

Академски граѓанин
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
3.891
Мразам албанчишта, никогаш не би отишол на одмор таму, ни да ми платат не одам.
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Изреката развијан си ко албански туризам ја губи смислата која ја имаше :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.404
добро бре што ќе биде ова,
20 реда,чадори т.с.народ на еден километар плажа(отприлика)
мора да е стварно водата во морето доста солена,
тоа само Албанија го може.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.270
Од цела Албанија само северот е вреден да се посети,заради културата на жителите и средените плажи,хотели,приватни сместувалишта.

Додека југот е џган,а за Драч воопшто и нејќам да разговарам.

:)
Изгледа и двајца зборуваме со ракла казала муабети.

Јас сум бил во Драч , на други места не.

Таму плажите беа широки , ситен песок , но хигиената на многу ниско ниво (бар тогаш кога бев јас, а тоа беше пред едно 9 години).
Можеби тоа беше така и поради големиот народ , немаше кај да лежиш попладне , а немаше ни соодветни места за флрање ѓубре , туку се собираа во некои купишта среде плажа.

Но тогаш плажите беа државни , единствената грижа за нив беше што на крај на денот ги чистеа плажите колку можеа.

Тогаш беше многу евтино , замисли јас турист таму , нели за очекување е малце поскапи цени , напротив , поевтини беа.

Тогаш беше градежниот бум , се градеа згради едно по друго , никогаш немав видено толку многу нови згради на едно место

Реков дека зборуваме паушално , пошто го нарекуваш југот џган , иако сите го пофалуваат велејќи дека таму се најдобрите плажи. (ни јас не сум бил)

А северот нема ни плажи , туку има планини , тоа ти е кај Кукс , Скадар , Мирдита ...
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Од цела Албанија само северот е вреден да се посети,заради културата на жителите и средените плажи,хотели,приватни сместувалишта.

Додека југот е џган,а за Драч воопшто и нејќам да разговарам.

:)
Баш спротивното: најубавиот дел од Албанија е токму јужниот дел на земјата.
Драч е на средина, а не на југ, а северниот дел е најникаквиот и најнекултурниот дел од Албанија
П.С. А навистина Драч е гаден, гнасен град со одвратни плажи со ѓубре (иако се песочни). Има убава и евтина риба во рестораните - само тоа би го издвоил
 
W

Werther

Гостин
Изгледа и двајца зборуваме со ракла казала муабети.

Јас сум бил во Драч , на други места не.

Таму плажите беа широки , ситен песок , но хигиената на многу ниско ниво (бар тогаш кога бев јас, а тоа беше пред едно 9 години).
Можеби тоа беше така и поради големиот народ , немаше кај да лежиш попладне , а немаше ни соодветни места за флрање ѓубре , туку се собираа во некои купишта среде плажа.

Но тогаш плажите беа државни , единствената грижа за нив беше што на крај на денот ги чистеа плажите колку можеа.

Тогаш беше многу евтино , замисли јас турист таму , нели за очекување е малце поскапи цени , напротив , поевтини беа.

Тогаш беше градежниот бум , се градеа згради едно по друго , никогаш немав видено толку многу нови згради на едно место

Реков дека зборуваме паушално , пошто го нарекуваш југот џган , иако сите го пофалуваат велејќи дека таму се најдобрите плажи. (ни јас не сум бил)

А северот нема ни плажи , туку има планини , тоа ти е кај Кукс , Скадар , Мирдита ...
Леле Дарди грешка сум направил,замени го југот со северот.
Југот врв,северот џган.

Јас бев во 2005 во Драч,а во 2006 Саранда и би ти препорачал Саранда да ја посетиш ова лето.

Се е ново изградено,чисто,луѓето се културни,плажите сјаат.
Во приватната вила каде што бев сместен,на микробрановата,бољерот,шпоретот,фрижидерот стоеа гаранциските листови.

Во Драч најчесто се Косовари,културата е 0,валкано е,цефката од канализацијата беше на 100 метри од плажата.

:)
--- надополнето: 23 декември 2012 во 22:07 ---
Баш спротивното: најубавиот дел од Албанија е токму јужниот дел на земјата.
Драч е на средина, а не на југ, а северниот дел е најникаквиот и најнекултурниот дел од Албанија
П.С. А навистина Драч е гаден, гнасен град со одвратни плажи со ѓубре (иако се песочни). Има убава и евтина риба во рестораните - само тоа би го издвоил
Прочитај ми го последниот пост,грешка направив.

:)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Убаво за Албанија што тера напред,а бога ми како тргнала за 5-6 години ќе ја остави Македонија далеку зад себе.
Само што овие сајтови,агенции курци палци прават вакви 1032942039857 вакви рангирања и не мора ништо да значи посебно.Јас можам сега блог да отворам и да рангирам нешто и тоа да го раширам како вест.......особено меѓу балканците кои се попалуваат ко 12 годишно девојче на Џастин Бибер на секоја пофала.

Малце е глупаво Албанија покрај Грција,Хрватска,Бугарија и Црна Гора да се става како топ туристичка дестинација......
Во што да те стигнат бе друже?Пола Албанија се сели од таму, а ти велиш да не стигнат.Многу е смешно да се споредува туризмот, природните богатства, историските знаменитости на Грција, Црна Гора, Бугарија, Хрватска со куп бетон згради и хотели направени со продажба на хероин, кокаин, проституција.

Цела држава им е плантажа на марихуана.Пола дрога што се фаќа во Европа ја шверцаат Албанци од Албанија и Косово.

Во шверцање дрога се вртат милионски суми пари, па немој да те чудат тие ново изградени хотели во Саранда.
Косовари веќе го зеле пазарот на дрога во Лондон.За ова пишува и британски дневен весник:

The Albanian mafia is targeting Britain in an effort to expand its European-wide illegal immigration, drug trafficking and arms dealing operations, security experts warned yesterday.
According to the national criminal intelligence service, heavily armed Albanian gangs have established footholds in Germany, Switzerland, Greece and Italy and in recent months there have been signs of "organised criminal activity" in Britain.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
А со струјата што правиме? :D
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Ако ми е поентата да гледам хотели, куќи и згради, а не историски знаменитости тогаш 100 пати подобро ќе одам на одмор во Бугарија.Барем таму има авион девојки, ноќни клубови, дискотеки, плажи, а не ваму во Албанија да гледам мрсни, небањати були од Косово коишто со мантили ми се довлечкале на плажа.

Ова е чиста bullshit пропаганда.Кој добро знае географија и се разбира во тоа знае дека Албанија има убедливо најлошо море и крајбрежје од сите земји во регионот.
Туристите не се определуваат за Албанија зашто има убаво море, туку е многу евтина и можеш за ситни пари да живееш 10 дена боговски.Исто како во Бугарија пред 15 години.Прашајте ги истите тие што биле во Албанија на одмор во Албанија да имаат повеќе пари дали пак би летувале во Албанија, па ќе видите што ќе ви кажат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom