Албанија влезе во листата на топ туристички дестинации

W

Werther

Гостин
Ако ми е поентата да гледам хотели, куќи и згради, а не историски знаменитости тогаш 100 пати подобро ќе одам на одмор во Бугарија.Барем таму има авион девојки, ноќни клубови, дискотеки, плажи, а не ваму во Албанија да гледам мрсни, небањати були од Косово коишто со мантили ми се довлечкале на плажа.
И главната цефка од канализацијата да биде на 100 метри од главната плажа.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Во што да те стигнат бе друже?Пола Албанија се сели од таму, а ти велиш да не стигнат.Многу е смешно да се споредува туризмот, природните богатства, историските знаменитости на Грција, Црна Гора, Бугарија, Хрватска со куп бетон згради и хотели направени со продажба на хероин, кокаин, проституција.

Цела држава им е плантажа на марихуана.Пола дрога што се фаќа во Европа ја шверцаат Албанци од Албанија и Косово.

Во шверцање дрога се вртат милионски суми пари, па немој да те чудат тие ново изградени хотели во Саранда.
Косовари веќе го зеле пазарот на дрога во Лондон.За ова пишува и британски дневен весник:

The Albanian mafia is targeting Britain in an effort to expand its European-wide illegal immigration, drug trafficking and arms dealing operations, security experts warned yesterday.
According to the national criminal intelligence service, heavily armed Albanian gangs have established footholds in Germany, Switzerland, Greece and Italy and in recent months there have been signs of "organised criminal activity" in Britain.
Се сели,праќаат пари назад,а намалуваат невработеност и сиромаштија дома.
Градат автопати,Тирана ја средуваат како што треба - (модерно и плански,а не да лупаат некој си барок без усул и план) хотели градат што е основата за развивање на туризмот,морето си го имаат + хотелчиња + ефтина цена..и те како има потенцијал туризмот........
Башка што си немаат толкави внатрешни и надворешни проблеми како ние.
Кај и да е ќе почнат да не стигаат.....не 5,али нека се 10 години,здравје боже ако постои земјава до тогаш па да се споредуваме.
На нас да не ни е ова Тито што ни остави кој знае која дупка ќе бевме до сега.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Се сели,праќаат пари назад,а намалуваат невработеност и сиромаштија дома.
Градат автопати,Тирана ја средуваат како што треба - (модерно и плански,а не да лупаат некој си барок без усул и план) хотели градат што е основата за развивање на туризмот,морето си го имаат + хотелчиња + ефтина цена..и те како има потенцијал туризмот........
Башка што си немаат толкави внатрешни и надворешни проблеми како ние.
Кај и да е ќе почнат да не стигаат.....не 5,али нека се 10 години,здравје боже ако постои земјава до тогаш па да се споредуваме.
На нас да не ни е ова Тито што ни остави кој знае која дупка ќе бевме до сега.
Во оваа држава се што изградил го изградил Македонецот со својата мака, пот и труд, а не некој Тито.

Другото несакам да коментирам, затоа што сите вие станавте експерти по економија, архитектура, медицина и за се знаете што е кич, а што не.

Целото албанско приморје се гради непланиски и се е дивоградба до дивоградба, али ти се најде најпаметен да кажеш дека е тоа плански се.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Еднаш бев и никогаш повеќе
--- надополнето: 24 декември 2012 во 00:58 ---
не дека е лошо, мене не ми се допаѓаше Саранда.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.825
Поени од реакции
6.351
Во оваа држава се што изградил го изградил Македонецот со својата мака, пот и труд, а не некој Тито.

Другото несакам да коментирам, затоа што сите вие станавте експерти по економија, архитектура, медицина и за се знаете што е кич, а што не.

Целото албанско приморје се гради непланиски и се е дивоградба до дивоградба, али ти се најде најпаметен да кажеш дека е тоа плански се.
Ај малце читај со разбирање.....

1) За ТИРАНА зборев плански и модерно........

2) За Тито, мислев на неговата ера.Времето кога скоро се што постои во Македонија,а е значајно е изградено.Пред 45та Македонија не ти е многу поразлична од сега Лесото или Централноафричка република.....
А и тука кој што градел е друга и голема дискусија......што нема многу врска со темава.
Поентата на муабетот ми беше што предноста што ние ја имаме пред нив е напревена во времето на Југолсавија кога тука се градат патишта и фабрки и школи,а во Албанија Енвер Хоџа бункери и оружје доволно за 50 милионска популација.Башка да не збориме за отвореноста кон надворешниот свет.....
Таа предност се губи,од нешто што личи на Северна Кореја,па и полшо.Беа место за кое ние бевме САД,а сега стигнати се во ситуација комотно да можат да се споредуваат со нас во скоро секој поглед.
Тие идат напред вака или така,ние тапкаме..........уште колку додека не стигнат ? Уште колку мислиш дека ќе им треба, тие 45 години кај што ние идевме напред,а они се барикадираа, да ги надокнадат ?Кога сме кај хотелите на приморјето....
Хотелите ги дигаат,поголем дел од нив тие што се чкарт ќе си пропаднат, тие што ќе ги бива ќе си останат и ќе си прават пари.Доволно е 20% од тие хотели што ги градат да бидат асални и да ја зголемуваат понудата и нејзиниот квалитет.
Бројот на странски туристи им се зголемува.........жал ми е али,море и песок секогаш носи повеќе туристи од колку споменици и барокно и неокласично градско јадно изградено во 21 век.
Ние нека трупаме во Скопје,ќе го правиме Скопје туристичка мека.........к мој ќе правиме.Они барем ги трупаат хотелите кај што треба.Ние место да удриме се на зимски туризам и на езерата ние Скопје ќе го китиме.......

За внатрешните и надврешните проблеми исто така не треба да станува збор.Албанија никој не ја блокира никаде,албанците ги признаваат сите, Албанија нема 25% малцинство што ја ебе во здрав мозок и ја успорува......

За тоа што се во фаза на спојување на цела држава со автопати и тоа не мора да се збори.... ние ни километар немаме изградено.Ако ти е до туризам,ти тој турист мора и да го донесеш некако.....
Иди донеси странец до Охрид да те видам.....
 
T

tinkerbelll

Гостин
Пред некоја година другарка моја беше таму на одмор, фамилијарно. Не ми текнува за кое место се работеше, но кажуваше дека е многу задоволна, било чисто средено а и тамошниот народ бил доста културен (додека за косоварите муабетот беше дека се иста слика ко тука... многу штети правеле и фрлале ѓубре кај стигнат).
На некои од таму што биле заедно нешто им искрснало па се вратиле некој ден порано, но потоа газдите на куќата кајшто престојувале им ги вратиле остатокот од парите до денар иако им било платено претходно, ете се погодиле да не се некои лакоми, туку поштени луѓе испаднале во случајов. Исто и цените биле прилично ниски :)
Јас лично не сум била, така да не знам да кажам свое искуство за таму.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ниту јас не сум била, а искрено сакам да одам.
Општо, во Албанија никогаш не сум била, а соседна земја е.
Сепак, освен јас никој од друштвово (па ни семејствово) не пројавил желба.
Лично, не го сакам многу Јадранско, од причина што е преладно за мене, задолжително после 2-3 дена јајници ме болат и уште 3 дена сум во кревет и во сред лето нане и Спасмекс пијам. Црно море е грозно, па Бугарија е некако ОК ако си за забава (секоја им чест за тоа, Црногорнцине аман веќе со тоа шабанското, имаат жими една (и тоа нова) дискотека во Будва која е асална, а Хрватите ќе ти наплатат како на Ибица да си бил) па секогаш Егеј ми останува како избор.
Иако срце ме боли на Грк да дадам пари, немам нешто добри искуства со Црногорци (батали шабанско, башка и не се многу услужливи), додека Хрватите се супер услужливи, ама цените им се астрономски ако сакаш нели, асален смештај и да не броиш секое евро кај си го дал.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.395
Поени од реакции
46.880
Секој што знам и што се подлажал да отиде, репете не напраил таму. Прљав било, инфраструктурата била лоша иако потенцијал имало страшен,а и луѓето биле катастрофа.На секој што отишол му се срушил митот “ дека не се ко нашиве овде ’’.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
5.270
Ај некако ќе поверувам дека е пред Црна Гора или Бугарија, ама пред Грција и Хрватска не е па да ме утепаш.
Не е ни пред Бугарија ни пред Црна Гора , верувам целта им е да им понудат нешто ново , демек сте биле во Грција , сте биле во Хрватска , Бугарија ... оваа година ви препорачуваме да заминете во Албанија.
Верувам ова е причината зошто ја ставиле Албанија во таа листа.

Албанија била затворена земја , немале развиен туризам како останатите држави , и сето тоа се направи многу брзо , со недоволна контрола и план.
Колку што знам некои места се уништени од такозваната градежна мафија.

Во 1995-та во Албанија имало само 2.000 легла по хотелите.
А во 2011-та нивниот број достигна 18.900 легла.

А уште колку згради има кои не се хотели , приватни куќи и станови.

Само во хотелите имало 800.000 ноќевања во 2011-та. Тоа се +200.000 во споредба со 2010-та.
--- надополнето: 24 декември 2012 во 23:53 ---
Ако ми е поентата да гледам хотели, куќи и згради, а не историски знаменитости тогаш 100 пати подобро ќе одам на одмор во Бугарија.Барем таму има авион девојки, ноќни клубови, дискотеки, плажи, а не ваму во Албанија да гледам мрсни, небањати були од Косово коишто со мантили ми се довлечкале на плажа.

Ова е чиста bullshit пропаганда.Кој добро знае географија и се разбира во тоа знае дека Албанија има убедливо најлошо море и крајбрежје од сите земји во регионот.
Туристите не се определуваат за Албанија зашто има убаво море, туку е многу евтина и можеш за ситни пари да живееш 10 дена боговски.Исто како во Бугарија пред 15 години.Прашајте ги истите тие што биле во Албанија на одмор во Албанија да имаат повеќе пари дали пак би летувале во Албанија, па ќе видите што ќе ви кажат.
Од 500 милиони европејци , ќе се најдат и такви кои токму земји како Албанија им се интересни за посета.

Луѓето се забавуваат и во тесни патишта со крави и кози , со мопеди и велосипеди, дури си идат во Лазарат еве на пример :


 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.716
не ме зезајте :pos:

во Пелагонија на Црна побрзо ќе се развие туризмот :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.901
Поени од реакции
80.579
Член од
20 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
125
Заборавиле да напишат за радиоактивниот отпад, што Албанија го складираше близу брегот, во морето, во годините веднаш по Енвер. Мислам дека таква атракција е единствена во Европа.
Fuck, ne otkri, shit.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom