Алати

Член од
11 јули 2011
Мислења
1.725
Поени од реакции
1.997
Да препорачате што марка алат да земам за домашна употреба ми треба брусалка, хилта и штрафилица... Некоја средна цена, не сум занаетчија меѓутоа од време на време ми притребува, а не сакам да досаѓам стално по луѓе... Поздрав.
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
120
Поени од реакции
59
Да препорачате што марка алат да земам за домашна употреба ми треба брусалка, хилта и штрафилица... Некоја средна цена, не сум занаетчија меѓутоа од време на време ми притребува, а не сакам да досаѓам стално по луѓе... Поздрав.
Ако не ти се брза со купување, од лидл купи parkside. Добар алат е.
Ако ти се брза, купи ingco.
Најбитно е да го одмараш алатот.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Планирам да купам рачен циркулар, хобист сум. Гледав од искра, ingco b&d Makita ... И стварно не знам што да земам, буџетот ми е до 6000_7000. Знам дека искра па и некои поскапи имиња се прават во Кина, иако тоа не мора да е секогаш лошо, се зависи од контролата на квалитет. Има ли некој препорака за некој конкретен модел, кинески, германски сеедно е, само да е добар за работа.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Планирам да купам рачен циркулар, хобист сум. Гледав од искра, ingco b&d Makita ... И стварно не знам што да земам, буџетот ми е до 6000_7000. Знам дека искра па и некои поскапи имиња се прават во Кина, иако тоа не мора да е секогаш лошо, се зависи од контролата на квалитет. Има ли некој препорака за некој конкретен модел, кинески, германски сеедно е, само да е добар за работа.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Jas porano kupuvav za doma noname marki i povekje pati sum se kael zaradi toa. Burmašina po prvata upotreba mi crkna (Lidl), cirkular po nekolku pati upotreba isto crkna(Hofer), ubodna pila (einhell) ne mi se rasipa no mnogu slabo napravena,katastrofa nema šansi da napraviš prav rez. No imam i dobri izkustva so eftin alat, bateriski zavrtuvac od Hofer bez problem 5 godini i udaren čekan od lux kupen vo Obi.
Pred dva meseca kupiv racen cirkular od Bosch gks 190 i sum mnogu zadovolen, napraven e vo kina no se poznava kvalitetot. Moja preporaka bi bila Bosch, Makita ako planiraš da rabotiš nekoi poseriozni domašni proekti i da ti trae alatot podolgi godini.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Jas porano kupuvav za doma noname marki i povekje pati sum se kael zaradi toa. Burmašina po prvata upotreba mi crkna (Lidl), cirkular po nekolku pati upotreba isto crkna(Hofer), ubodna pila (einhell) ne mi se rasipa no mnogu slabo napravena,katastrofa nema šansi da napraviš prav rez. No imam i dobri izkustva so eftin alat, bateriski zavrtuvac od Hofer bez problem 5 godini i udaren čekan od lux kupen vo Obi.
Pred dva meseca kupiv racen cirkular od Bosch gks 190 i sum mnogu zadovolen, napraven e vo kina no se poznava kvalitetot. Moja preporaka bi bila Bosch, Makita ako planiraš da rabotiš nekoi poseriozni domašni proekti i da ti trae alatot podolgi godini.
Фала за споделеното искуство и совет. Која цена е бош-от?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
Фала за споделеното искуство и совет. Која цена е бош-от?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Искра никако, земи си Макита за цената највеќе вреди. Бош исто не е лош али и они почнаа по кина работи да прават..ако имаш можност за домашна употреба можеш и од Лидл некој пакрсајд да земеш или од Алди/Хофер.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Добри брендови на пили? Ми треба една високо прецизна, што не шантра и витика, со фино сечење...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
* Рачни пили. Бонсеци итн.
Сори што заборавив да специфицирам
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
* Рачни пили. Бонсеци итн.
Сори што заборавив да специфицирам
Порано насекаде имаше Sandvik. Според мене, добар, прецизен и траен алат. Немам искуство со јапонските пили, сигурно се уште подобри
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Гледам на сајтот, ама немаат по пропис каталог и ценовник...
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
Гледам на сајтот, ама немаат по пропис каталог и ценовник...
Јас одамна не сум се завртел кај алатите. Порано киснев во сите продавници
Автоматски споено мислење:

Гледам на сајтот, ама немаат по пропис каталог и ценовник...
Сега гледав, најверојатно не бев многу прецизен. Пилите се изгледа Bahco, фирма која припаѓа на групацијата Sandvik. Ќе проверам утре што имам
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom