Алати

Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Па тогаш имаш понуди полно по нашиве продавници од Bosch, и останати звучни марки на ново!
Да можев да си дозволам алат од 250 еур и нагоре ќе купев и немаше да барам по огласи и форуми...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Да можев да си дозволам алат од 250 еур и нагоре ќе купев и немаше да барам по огласи и форуми...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Ако си од Скопје да идеш вторник/петок на денар пазар да си ја пробаш среќата.

Овој вид на машина не го најдов ни на Бош, ни на Макита, а на Dewalt e $819 . Играчкава не е ефтина :S
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Бувљакот кај вардариште, на него мислиш? Кога беше во центар одев редовно ама сега ми е предалеку, а последните два три пати беше многу разретчен. Веројатно на градов тоа и му е целта, наместо како секој поголем светски град да го организираат и да биде дел од урбаното живеење нив полесно им е да го маргинализираат и да згасне.не дека го оправдувам ѓубрето што го оставаа сред центар, ама и тоа се средува.
И да, испуштив една машина за ефтини пари ама тогаш баш и не ми требаше :)
Ќе го посетам пак некој ден...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Да можев да си дозволам алат од 250 еур и нагоре ќе купев и немаше да барам по огласи и форуми...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Ок, има и нискобуџетни нови за достапни цени гледав на реклама5 (Парксиде)...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Бувљакот кај вардариште, на него мислиш? Кога беше во центар одев редовно ама сега ми е предалеку, а последните два три пати беше многу разретчен. Веројатно на градов тоа и му е целта, наместо како секој поголем светски град да го организираат и да биде дел од урбаното живеење нив полесно им е да го маргинализираат и да згасне.не дека го оправдувам ѓубрето што го оставаа сред центар, ама и тоа се средува.
И да, испуштив една машина за ефтини пари ама тогаш баш и не ми требаше :)
Ќе го посетам пак некој ден...

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Да на тој мислам.

Откога го преселија ниту еднаш не сум бил.

Добри муабети за ефтин алат донесен од Австрија слушав за некој бувљак во Белград ама далеку е само за тоа да се иде.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Да освежам малку, скоро на поклон добив јапонска рачна пила, се вика ryoba и има запци од двете страни. Едната е за crosscut а другата за ripcut, напречно и надолжно претпоставувам, во однос на влакната на дрвото. Ја пробав и конечно успеав да пресечам тенки плочки од едно правоаголно парче и тоа доста прецизно. Пилата е долга 18цм, 7цм во најшорокиот дел и дебела 0.5мм. од амазон до тука е 26 долорес.
Еве пример како сечам со сандвик рачна и со јапонската. Секот е со иста ширина ама не се споредува колку е полесно и поправо со јапонската. Ептен ја препорачувам за прецизна работа.


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Да освежам малку, скоро на поклон добив јапонска рачна пила, се вика ryoba и има запци од двете страни. Едната е за crosscut а другата за ripcut, напречно и надолжно претпоставувам, во однос на влакната на дрвото. Ја пробав и конечно успеав да пресечам тенки плочки од едно правоаголно парче и тоа доста прецизно. Пилата е долга 18цм, 7цм во најшорокиот дел и дебела 0.5мм. од амазон до тука е 26 долорес.
Еве пример како сечам со сандвик рачна и со јапонската. Секот е со иста ширина ама не се споредува колку е полесно и поправо со јапонската. Ептен ја препорачувам за
my Mi-4c using Tapatalk
Да не знаеш од каде е купена? Од мк или од интернет?
Јас веќе некое време барам ваква или дозуки, ама само на интернет најдов што изгледаат добри, кај нас не знаат ни за што им збориш :D.
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Да не знаеш од каде е купена? Од мк или од интернет?
Јас веќе некое време барам ваква или дозуки, ама само на интернет најдов што изгледаат добри, кај нас не знаат ни за што им збориш :D.
Барај на ибеј Silky Gomboy со фини заби за деталномсечење, е сега не е баш како оваа, ама и оваа е јапонско производство, страшно прецизна геометрија на сечилото, околу 2000д. не на ибеј, само барај со ситни запци. И по-пат ѕирни некое видео на јутјуб за пилата.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Да не знаеш од каде е купена? Од мк или од интернет?
Јас веќе некое време барам ваква или дозуки, ама само на интернет најдов што изгледаат добри, кај нас не знаат ни за што им збориш :D.
Ќе пратам линк сабајле, сега сум скапан. Од амазон е.


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Ќе пратам линк сабајле, сега сум скапан. Од амазон е.


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Ова не е silky туку gyokucho. На веб како марка многу ја фалат а ефтина е, има многу што ги продаваат на амазон и ибеј, цената се движи од 16 до кај 35 долари. Мојата е со пластична рачка и тие се најефтините, ама сечивото е исто само помало од другите. Најефтин шипинг е 5 долари со тракинг. Линкот од каде што е купена сега вели дека не испорачуваат до мк, ама има други.
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B000CEF5HM/ref=oh_aui_i_sh_post_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Ова не е silky туку gyokucho. На веб како марка многу ја фалат а ефтина е, има многу што ги продаваат на амазон и ибеј, цената се движи од 16 до кај 35 долари. Мојата е со пластична рачка и тие се најефтините, ама сечивото е исто само помало од другите. Најефтин шипинг е 5 долари со тракинг. Линкот од каде што е купена сега вели дека не испорачуваат до мк, ама има други.
https://www.amazon.com/gp/aw/d/B000CEF5HM/ref=oh_aui_i_sh_post_o0_img?ie=UTF8&psc=1

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Сето е таман, ама како е можно од Амазон да се прават нарачки? Едно време ништо не праќаа, и да имаше нешто рандом, на среќа, поштарината беше 15усд минимум. И рачунај на царина ако ја потфати некој...
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Кога тоа не праќале? Не сум слушнал...оваа порачка беше направена месецов преку телефон и стигна за 9 дена. Има некои што не праќаат ама има многу што праќаат до Македонија.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Јас од тука гледав да земам по нешто.
https://www.fine-tools.com/
Разгледав на брзина и имаат голем избор, ама не стигнав да се регистрирам за да видам колку е поштарина, за мк гледам единствена опција е DHL, можеби ако им се прати меил ќе одобрат и обична пошта. Од Европа поштарина обично е 8-10 евра со стандардна пошта.
Ај пиши ако знаеш за овие, пошто ептен мами понудата!

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Праќаат по дхл ама обичната, не онаа кај што ќе те одерат на граница.
Во главно зависи од тежината колку ќе кошта, кога правиш чекаут, ти дава точно колку поштарина треба да платиш.

Имаат стварно голем избор на квалитетен алат. Јас планирам по некој пила да нарачувам, и сет длета од narex, а кога ќе имам некој вишок пари за фрлање :D и по некое квалитетно стругче да си земам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom