Алати

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Тема за љубителите на алати, знам дека не сум единствен, како хобист сакам и ценам квалитетни алати иако не сум ниту електричар ниту механичар по професија. Прашања - одговори, размена на мислења, слики (задолжително :)) и се околу алати во оваа тема.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Има ли некој искуство со Wiha (комбинирани) клешти?
Wiha немам, изгор скапи се. Unior имам сосема солидни се за цената.

Од електричен алат по дома имаме све и од сите марки - Black and Decker, Bosch, Makita, Dewalt, Einhell, Iskra (олд скул и нова кинезарија).

Бест бај по мене е Макита.

Бест квалити - Dewalt. Сегде у Америка користат само Dewalt, а и роднини од УК што се у граџевина ги фалат ептен.

Milwakee незнам какви се, Ryobi исто (ги гледав на shipping wars), Hitachi исто неам појма.

У принцип (како и се друго) се купува алат за кој имаш одлична сервисна поддршка.

Едино од мерак што ми праи неам моторна пила, кога ќе имам ќе е Husqvarna.

Само компресор ми фали, али и тоа е во план, некој асален најслаб по јачина (предлози се добредојдени).
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Wiha немам, изгор скапи се. Unior имам сосема солидни се за цената.

Од електричен алат по дома имаме све и од сите марки - Black and Decker, Bosch, Makita, Dewalt, Einhell, Iskra (олд скул и нова кинезарија).

Бест бај по мене е Макита.

Бест квалити - Dewalt. Сегде у Америка користат само Dewalt, а и роднини од УК што се у граџевина ги фалат ептен.

Milwakee незнам какви се, Ryobi исто (ги гледав на shipping wars), Hitachi исто неам појма.

У принцип (како и се друго) се купува алат за кој имаш одлична сервисна поддршка.

Едино од мерак што ми праи неам моторна пила, кога ќе имам ќе е Husqvarna.

Само компресор ми фали, али и тоа е во план, некој асален најслаб по јачина (предлози се добредојдени).
I Unior ne se toa sto bile. A inaku Wiha se izgor so pricina, kojznae kolku stranski strani i forumi prebarav, nemase nitu eden covek so problem so niv, posebno so strafcigerite. Imase problemi so Wera, konkurencijata na Wiha, i tie se izgor. Inaku vo plan sum da zemam edna nivna kombinirana klesta, i od setot od strafcigeri mi falat 3,5mm obicen, i PZ2 i PZ3.
A kazi mi na DeWalt bitovite dobri li se? Gi gledam gi ima PZ 0,1 i 2, trite za 100d. a eden bit na Kito (Shark model, S2 celik, 58-60HRC) e 90d. i toa malku podolg e.
 
Член од
25 јули 2016
Мислења
1.084
Поени од реакции
950
Одличен алат за супер цена се Parkside, бренд на супермаркети Lidl. Германска изработка, а не се воопшто скапи.
Ги нема секогаш на лагер и во секој Lidl, ама ако некогаш начекате, не се мислете купете што ви треба. Одма ги разграбуваат.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Знам дека ова не се огласи, ама барам столбна мала бушилица и никако да најдам освен оние кинеските со германски имиња што од продавница доаѓаат со луфта. Ако знае некој каде може да се најде, или ако некому му стои во подрум таква стара, нека пише пп.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Знам дека ова не се огласи, ама барам столбна мала бушилица и никако да најдам освен оние кинеските со германски имиња што од продавница доаѓаат со луфта. Ако знае некој каде може да се најде, или ако некому му стои во подрум таква стара, нека пише пп.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Ај стави слика за да видиме како изгледа.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
На таква и мислев.

Немам таква да ти понудам, ти бараш постара поради цена, квалитет или поради нешто друго?

Еве, има разни варијанти, помали поголеми...


Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
На таква и мислев.

Немам таква да ти понудам, ти бараш постара поради цена, квалитет или поради нешто друго?
Поради квалитет пред се, а треба да е помала, за во стан е.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Види дали ова ти врши работа
за жал ова делумно врши работа, имам слично дома и кога ќе монтирам рачна машина, по една оска не е 90 степени, не знам дали е до машината (black & decker зелена серија) немам друга да споредам. друг проблем со овие е дека имаат минимална луфта, а и машината бидејќи е хоби серија исто има луфта па врвот на бургијата шета по 1мм. секако ова е попрецизно одколку со рака ама не е доволно прецизно.
најдов на оглас еден што продава столбни донесени од запад, ама треба да одам до куманово а по сликите гледам дека моделите се од типот на еуро тулс, а типот ги продава за 120 еур, 20 еур поскапо од еуро тулс. мачка во вреќа е работата со сите овие...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom