Алати

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Знам дека ова не се огласи, ама барам столбна мала бушилица и никако да најдам освен оние кинеските со германски имиња што од продавница доаѓаат со луфта. Ако знае некој каде може да се најде, или ако некому му стои во подрум таква стара, нека пише пп.

Sent from my Mi-4c using Tapatalk
Баш к'o за тебе
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Па не се нормални, зделка на столетието, ама за лидл често важи дека таа цена е само за еден ден, нешто ко флеш продажба, па тие работи ги снемува за пола саат, па џабе патот. А и од битолчани неможе да постигне човек :).
Здравје, ќе се појави машинава за некој ден и на реклама, гледам си прават бизнис - купи во лидл, огласи ги на реклама.


Sent from my Mi4c using Tapatalk
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.693
Поени од реакции
287
Па не се нормални, зделка на столетието, ама за лидл често важи дека таа цена е само за еден ден, нешто ко флеш продажба, па тие работи ги снемува за пола саат, па џабе патот. А и од битолчани неможе да постигне човек :).
Здравје, ќе се појави машинава за некој ден и на реклама, гледам си прават бизнис - купи во лидл, огласи ги на реклама.


Sent from my Mi4c using Tapatalk
Обично кога се вакви поспецифични ствари и особено алати се случува да седат со недели на рафт.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Обично кога се вакви поспецифични ствари и особено алати се случува да седат со недели на рафт.
Во право си, поготово за поголем алат како ова. Лани ја видов истата во лидл и се изненадив од цената, штета што во лидл влегов на враќање од грција па немав веќе пари во мене :D, инаку се друго од алат беше распродадено, тука и таму по некое парче останато, а цел куп кутии со бушелицава имаше.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Во право си, поготово за поголем алат како ова. Лани ја видов истата во лидл и се изненадив од цената, штета што во лидл влегов на враќање од грција па немав веќе пари во мене :D, инаку се друго од алат беше распродадено, тука и таму по некое парче останато, а цел куп кутии со бушелицава имаше.
Значи да планирам една тура до лидл... Фала

Sent from my Mi4c using Tapatalk
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Значи да планирам една тура до лидл... Фала

Sent from my Mi4c using Tapatalk
Можeш и да гледаш кај нив на веб страната од време на време, обично имаат недела однапред истакнато што ќе има на понуда, па да си планираш по на раат.
 
Член од
31 август 2012
Мислења
319
Поени од реакции
184
Sto mislenje imate za raider alatite. Sakav da zimam brusalka i bormasina.
Raider, makita ili iskra. Sovet za domasna upotreba.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Sto mislenje imate za raider alatite. Sakav da zimam brusalka i bormasina.
Raider, makita ili iskra. Sovet za domasna upotreba.
Раидер е бугарска фирма, и не сум многу воодушевен од нив.
раидер и искра ти се исто ѓубре, не идат никако во иста реченица со макита. Ако можеш да си дозволиш макита, зимај, ако не види си од бош зелените што ти одговара, а успат прашај си и за бош плави, имаат релативно ефтини брусалки и бормашини и кај плавите, само што ќе најдеш на лагер.
 
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Дали некој знае каде се остри нож на циркуларна пила?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.848
Член од
9 февруари 2013
Мислења
28
Поени од реакции
3
Дали некој знај кај да најдам муниција 25 мм U облик за parkside stapler pet 25 c2? Благодарам.
 
T

theMLS

Гостин
Веќе долго време ги користам и работам со Wiha,Wera,Knipex,Unior,Bosch Professional,DeWALT,Makita,Hilti и Milwaukee и за секој алат од нив вредел секој денар платен.
Parkside и Workzone ги гледам се почесто и имав прилика да ги поработам и не се толку лоши но за аматерски работи.Raider-от веќе не вреди ни да се спомне.
За мене лично за батериски алат Milwaukee-то е број еден, издржливи,цврсти и без мана,додека за рачниот алат како клешти и штрафцигери Wiha,Wera и Knipex-от.

Веќе две години се заминавам со поправка на алати и можам да кажам дека најчесто ги имам батериски Black&Decker за запчаниците,Makita 80% за батериите, Bosch што паднал од 5ти спрат и кај нив за батерии (за батерии мислам со преправка од NiCd и NiMh во LiIon.Пошто често батериите им одкажуваат). има уште многу други марки кои ќе ги сретнете,но подобро еднаш поскапи него три пати поефтини.
 
Член од
1 декември 2009
Мислења
187
Поени од реакции
27
Sekogas koga imam slobodno vreme razgleduvam alati bilo da se novi ili vtora raka, taka da imam skoro se od osnoven alati. Pricinata zosto pocnav da kupuvam bese koga tatko mi kupi kukja koja bese vnatre vo mnogu slabo sostojba, ponudbite od firmi bea astronomski taka da rešivme sami po malku da ja obnovuvame i nesakavme da bideme dosadni pa da non-stop barame po lugjeto . mašinite sto najmnogi se ili bea vo upotreba se od Bosch,Hilti i DeWalt no imam i od Hofer i lidl i sum zadovoljen cena/kvalitet. Klucevi, klešti, štrafcigeri i sl. se mešani firmi Unior, holex, usag, tang, tik Yugoslavia(kupeni štrafcigeri vtora raka iznenaden sum od kvalitetot), nekoi klucevi se od vremeno na SSSR kupeni za malku pari no si ja vrsat rabotata. Eve edna slika od edna od kutiite so alat IMG_20181002_211552.jpg
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Јас најдов Wera, Wiha, Felo и сл. штравцигери од панаѓурот кај нас за 50д. парче. Земав 3, ќе пробам да ставам слики.[DOUBLEPOST=1538584678][/DOUBLEPOST] image.jpg image.jpg
Имбусот е скоро нов, електричарскиот не би ризикувал да го користам на 220ка, а зелениот е хебла, длето, машина, би преживеал нуклеарка активирана директно врз него. Олд скул германска машина.[DOUBLEPOST=1538586209][/DOUBLEPOST]Ова ми е цела колекција на квалитетни алати (сите ми се за по дома и за хоби, не сум ништо по професија што бара алат), исто не вклучувам милтифункционални алатки ( Victorinox, Leatherman):
image.jpg
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2010
Мислења
881
Поени од реакции
923
Веќе долго време ги користам и работам со Wiha,Wera,Knipex,Unior,Bosch Professional,DeWALT,Makita,Hilti и Milwaukee и за секој алат од нив вредел секој денар платен.
Parkside и Workzone ги гледам се почесто и имав прилика да ги поработам и не се толку лоши но за аматерски работи.Raider-от веќе не вреди ни да се спомне.
За мене лично за батериски алат Milwaukee-то е број еден, издржливи,цврсти и без мана,додека за рачниот алат како клешти и штрафцигери Wiha,Wera и Knipex-от.

Веќе две години се заминавам со поправка на алати и можам да кажам дека најчесто ги имам батериски Black&Decker за запчаниците,Makita 80% за батериите, Bosch што паднал од 5ти спрат и кај нив за батерии (за батерии мислам со преправка од NiCd и NiMh во LiIon.Пошто често батериите им одкажуваат). има уште многу други марки кои ќе ги сретнете,но подобро еднаш поскапи него три пати поефтини.
Пиши телефонски број ако се занимаваш со поправки на алати.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom