Алати

Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Зависи каква ти треба, можеш кај овие што прават споменици за на гробишта да прашаш, сечење мермер не е лесна работа
Мислам дека бара нешто пофино, тие што прават надгробни користат големи пили. А за полудраги и драги камења треба тенки дијамантски дискови и тркала. Ние не сме земја што има таква индустрија па едино да го прашаш Деко на рекорд, тој продава Прилепски рубини и сигурно некој му ги обработува со вакви алатки.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
Мислам дека бара нешто пофино, тие што прават надгробни користат големи пили. А за полудраги и драги камења треба тенки дијамантски дискови и тркала. Ние не сме земја што има таква индустрија па едино да го прашаш Деко на рекорд, тој продава Прилепски рубини и сигурно некој му ги обработува со вакви алатки.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Деко не го бива. Демек ќе продаваше нешто, демек заборави, демек дрн дрн дрн. Кај него не идам и точка.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Слика вреди иљада зборои, а видео иљада слики
А бе тоа ти е пила за керамички плочки, ги има на многу места. А има и дијамантски дискови за брусилка/шмишајбна и тоа подобрите се околу 300-500 мкд

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Еве јас овој диск го земав скоро, требаше да сечам кружни отвори во подни плочки. Ко путер ги сече


Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
А бе тоа ти е пила за керамички плочки, ги има на многу места. А има и дијамантски дискови за брусилка/шмишајбна и тоа подобрите се околу 300-500 мкд

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Whatever works. Ама пак ќе спомнам, ахатот и другите ствари се по црврсти од плочките(мохова скала). Пошто не намеравам да се занивам со ова трајно, ме интересира кој нуди услуги за сечење камења со пила за плочки.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Услуга веројатно не нуди никој, ако имаш пријател плочкари па... Или купи си диск, ако ти немаш сигурно имаш пријател што има брусилка, дисковите за плочки се дијамантски, ќе исечат се

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
Услуга веројатно не нуди никој, ако имаш пријател плочкари па... Или купи си диск, ако ти немаш сигурно имаш пријател што има брусилка, дисковите за плочки се дијамантски, ќе исечат се

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
Треба со вода да се прска и ствари. Брусилка не е погодна. Исто така ризокот да се катапултира каменот што го сечам е драстично поголем. И нема да сече право...
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Незнам дали вредит реално би бркало за помал обем на работа да, плусот е шо е маљо и се пренесвит лесно. Инаку сметам дек саглам клешта би завршила посаглам работа и според обем и според ефикасност на работа. А и на подолгорочен период дека е поисплатлива инвестиција.
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
1594904670372.png
Некој има идено скорешно во хубо? Дали имаат вакви? Или нешто слично?
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Прегледај го приврзокот 259081
Некој има идено скорешно во хубо? Дали имаат вакви? Или нешто слично?
Има ама од тие со поголеми рачки, јас ги гледав во Меркур а веројатно и во Хубо ги има. Иако искрено мислам дека не се баш нешто квалитетни, ова според името на фирмата кое не ми е баш познато. Јас набавив од тие со долги рачки од бувљак и грото се ок, two Cherie's, ulmia и некои други не ми текнува на имињата. А од Швајцарија добив три нови и тие се врв меѓу делтата, ќе пишам покасно која фирма се.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
За една ствар ми треба така да квалитетот е секундар. Се додека не се свитка одма, или пукне, ми врши работа. Најдов во Конструкциско биро АД, ама нема од таму да купувам алат пак(работат со уплатници во банка). Исто скупи(2000 денари).
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
И уствари зависи за што ти се, за дрво се едни, за линолеум други и не треба да се до толку квалитетни.
Инаку швајцарските се pfeill

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.252
Дрво..орев/
 
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
За една ствар ми треба така да квалитетот е секундар. Се додека не се свитка одма, или пукне, ми врши работа. Најдов во Конструкциско биро АД, ама нема од таму да купувам алат пак(работат со уплатници во банка). Исто скупи(2000 денари).
А бе за една ствар, ама битно е за што! Ако е дрво ти треба квалитет, ова од искуство. Кажи точно што ќе работиш па може ќе смислиме нешто конкретно

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom