Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Груевски не с'ска ништо, напротив.
Брат, во ова ни сам не веруваш. Како што има сега омраза помеѓу подржувачи (не со две Д, со едно) на двете најголеми македонски политички партии, никогаш немало. Секоја втора реченица е „нека умрат комуњарите, подобро ни е без нив“ и „нека умрат вмровците, да се ослободиме“.

Одлукава, дно.
Не знам со кој образ простестираат подржувачи (со едно Д, пак) на:
- есдеес, зошто кога ова го направи бц, репликите беа „убаво, нека му го цицаат на заеф“
- вемероу, зошто тоа е претседател од нивната партија и ги аболицираше нивните политичари.

Дно.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Какви протести. Сорос Милчин по незнам кој пат нема никаква поддршка, затоа цело време гледаш некои фаци изгубени во први редови. Дали Огнен кутриот остана да ги брани или оној љуми, коче... Најчевска имаше добар настап, исто и Стојанче. Прв Стојанче проба да руши ЕДЕН РЕД на специјалци :aplauz:. Не му успеа пак, изигрува циркузант ама и за тоа не го бива. За бардовци се сите овие вакви никакви :цицки:
 
Член од
6 август 2012
Мислења
174
Поени од реакции
77
Може хорхе се,од калинки берење,лозје кроење до кум и кадија.:aplauz:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.169
Поени од реакции
25.748
не биди дете, снимките колку и нелегални биле и незаконски снимени и од кои било странски служби, јасно покажуваат дека власта влијаела во заташкувања на криминал или потенцирала кој треба да се гони или затвори или отпушти...
За тоа беше СЈО формирано, да ги испита тие случаеви, по закон обвинител е должен да превземе истрага за било кое дело за кое има сознание, може да прочита во весник, слушне на телевизија, дури и неврзан разговор на улица кој наговестува некаков криминал е основ за обвинител да покрене истрага, побара одговори, испраша сведоци...
Во ова држава оа затајуваше, се избегнуваше не се превземаше ништо по тоа прашање. Зато е формирано СЈО како договор на позиција, опозиција и меѓународна заедница да се расчистат некои горливи теми и афери. И сега тоа било противуставно, и за сваки случај за случаи кои ги отвори СЈО, донесени се унапред мерки да се помилува, аболицира, ослободи од одговорност, прекине истрага, а сега треба и да се укини и СЈО пошто сепак и да се помилува некој, останува СЈО кој истражува така да би дошле до незгодна ситуација да СЈО обвинува, претседник помилува, СЈО обвинува, председник помилува, СЈО обвинува, претседник помилува... и така натаму и така натаму.
Јасно е како се поставени работите, меѓународната заедница не е слепа и будно прати и детално зане кој шо и како прави, бевме оставени сами да се справиме со случаеви со кризи со прашања, не можеме и сега не треба да се чудима ако не натераат, како шо ќе натераат Београд и Приштина да соработуваат или Босна да си остане цела или Турција да задржи мигранти... си има таа и механизми и цели как да спроведе она шо го договорила или препорачала.
СЈО е противуставно. Ако не веруваа во Јавното обвинителство, можеа да бараат реформа на истото. Или специјален оддел, кој ќе припаѓаше во него. Вака, второ обвинителство е противуставно, јебига. И затоа треба да се укине.

Точно, ќе не натераат како што Турција ја натераа да задржи мигранти. Не викам дека нема. Скроз по истиот принцип.
Брат, во ова ни сам не веруваш. Како што има сега омраза помеѓу подржувачи (не со две Д, со едно) на двете најголеми македонски политички партии, никогаш немало. Секоја втора реченица е „нека умрат комуњарите, подобро ни е без нив“ и „нека умрат вмровците, да се ослободиме“.

Одлукава, дно.
Не знам со кој образ простестираат подржувачи (со едно Д, пак) на:
- есдеес, зошто кога ова го направи бц, репликите беа „убаво, нека му го цицаат на заеф“
- вемероу, зошто тоа е претседател од нивната партија и ги аболицираше нивните политичари.

Дно.
Чекај, ти мислиш дека омразата постои затоа што Груевски или Заев така им рекле? Тоа си има многу подлабок корен.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
СЈО е противуставно. Ако не веруваа во Јавното обвинителство, можеа да бараат реформа на истото. Или специјален оддел, кој ќе припаѓаше во него. Вака, второ обвинителство е противуставно, јебига. И затоа треба да се укине.

Точно, ќе не натераат како што Турција ја натераа да задржи мигранти. Не викам дека нема. Скроз по истиот принцип.

Чекај, ти мислиш дека омразата постои затоа што Груевски или Заев така им рекле? Тоа си има многу подлабок корен.
Не само СЈО, треба да се укине државата и едно 50-тина години да бидеме протекторат на САД или Англија па да не оправат инаку ние самите не се оправаме.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.169
Поени од реакции
25.748
Не само СЈО, треба да се укине државата и едно 50-тина години да бидеме протекторат на САД или Англија па да не оправат инаку ние самите не се оправаме.
Изгореа САД или Британија да им бидеме протекторат. Што можеме да им понудиме?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Чекај, ти мислиш дека омразата постои затоа што Груевски или Заев така им рекле? Тоа си има многу подлабок корен.
Има подлабок корен, секој ден на вести се спомнува за името, секој ден се спомнува за аболиција на заев, секој ден се спомнува како војната ја почнале едни или други, секој ден се збори само и само за негативните работи за каква таква историја на оваа „независна“ наша држава. Никогаш за ништо позитивно. Киро го зборат како го продал името за 100 илјади марки а никој никогаш нема кажано како со тоа што прифатил референца спречил можеби од сам старт сечење у корен на самото градење на оваа „независна“ наша државичка. Тоа што ни се заканувало ембарго никој не го спомнува, него секогаш и секогаш и СЕКОГАШ се гледа само на лошото низ историјата.

Али друг муабет е тоа, друга тема и да не почнувам јас офтопик. Ти реплицирав зошто сум убеден дека ни ти не веруваш дека оваа владеачка партија не предизвикува мржња и омраза помеѓу „избраните“ и оние против нив. Без разлика дали оние против нив се за опозиција или едноставно се само против нив.

Јас што немам допирна точка со есдеес, партија која ми има во семејство направено повеќе лошо низ историјата него дпмне и ја мразам едно 20 пати повеќе од владеачкава, со секој мој негативен коментар упатен кон владеачката сум окарактеризируван како предавник на државата, платеник итн итн.

Брука е брат, брука.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.169
Поени од реакции
25.748
Луд и незаборавен ноќен живот во Желино, Балин дол и околијата.
Си имаат егзотични острови за тоа. Плус ако Бугарките во 90тите биле во набројаните села, денес им се во Лондон. По некоја Србинка, Албанка и наша се наоѓа, и тоа едвај. :(
Во кој дел од уставот е СЈО противуставен?
5. Јавно обвинителство

Член 106

Јавното обвинителство е единствен и самостоен државен орган кој ги гони сторителите на кривични дела и на други со закон утврдени казниви дела и врши и други работи утврдени со закон. Јавното обвинителство ги врши своите функции врз основа и во рамките на Уставот и закон. Јавниот обвинител го именува и разрешува Собранието за време од шест години.
Има подлабок корен, секој ден на вести се спомнува за името, секој ден се спомнува за аболиција на заев, секој ден се спомнува како војната ја почнале едни или други, секој ден се збори само и само за негативните работи за каква таква историја на оваа „независна“ наша држава. Никогаш за ништо позитивно. Киро го зборат како го продал името за 100 илјади марки а никој никогаш нема кажано како со тоа што прифатил референца спречил можеби од сам старт сечење у корен на самото градење на оваа „независна“ наша државичка. Тоа што ни се заканувало ембарго никој не го спомнува, него секогаш и секогаш и СЕКОГАШ се гледа само на лошото низ историјата.

Али друг муабет е тоа, друга тема и да не почнувам јас офтопик. Ти реплицирав зошто сум убеден дека ни ти не веруваш дека оваа владеачка партија не предизвикува мржња и омраза помеѓу „избраните“ и оние против нив. Без разлика дали оние против нив се за опозиција или едноставно се само против нив.

Јас што немам допирна точка со есдеес, партија која ми има во семејство направено повеќе лошо низ историјата него дпмне и ја мразам едно 20 пати повеќе од владеачкава, со секој мој негативен коментар упатен кон владеачката сум окарактеризируван како предавник на државата, платеник итн итн.

Брука е брат, брука.
Јас имам другари, ама баш другари, кои се во СДСМ. За познаници и пријатели да не правам муабет. Уствари, со сите кои се свесни дека во партија се приклучени за интерес, можеш да имаш нормална комуникација. Со тие другите, не ти ни треба. Уште помалку треба да те боли кур што мислат. :)
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Брат, во ова ни сам не веруваш. Како што има сега омраза помеѓу подржувачи (не со две Д, со едно) на двете најголеми македонски политички партии, никогаш немало. Секоја втора реченица е „нека умрат комуњарите, подобро ни е без нив“ и „нека умрат вмровците, да се ослободиме“.

Одлукава, дно.
Не знам со кој образ простестираат подржувачи (со едно Д, пак) на:
- есдеес, зошто кога ова го направи бц, репликите беа „убаво, нека му го цицаат на заеф“
- вемероу, зошто тоа е претседател од нивната партија и ги аболицираше нивните политичари.

Дно.
Ми се свиѓа како по дифолт, протестантите се подджувачи на есдеес и вемеро. Нели? Надвор од овие две групи на поддржувачи, нема протестанти.

Не знам и мене не ми е јасно како може да се бунат есдеесовците. Можда пошто не ни одат на протести, или одат ја не ги познавам. А можда па и глупо им е Грујо со неговите милијарди и крвави раце да си е аболициран.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.272
5. Јавно обвинителство

Член 106

Јавното обвинителство е единствен и самостоен државен орган кој ги гони сторителите на кривични дела и на други со закон утврдени казниви дела и врши и други работи утврдени со закон. Јавното обвинителство ги врши своите функции врз основа и во рамките на Уставот и закон. Јавниот обвинител го именува и разрешува Собранието за време од шест години.
A кое е “Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција“
Тоа го има ли во устав?
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ми се свиѓа како по дифолт, протестантите се подджувачи на есдеес и вемеро. Нели? Надвор од овие две групи на поддржувачи, нема протестанти.

Не знам и мене не ми е јасно како може да се бунат есдеесовците. Можда пошто не ни одат на протести, или одат ја не ги познавам. А можда па и глупо им е Грујо со неговите милијарди и крвави раце да си е аболициран.



Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
Што не ти е јасно? Прашувам зошто протестираат поддржувачите на почитичките партии, не зошто протестираат сите останати.

Како да ти нацртам?

Не реков никаде дека само такви протестираат.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.169
Поени од реакции
25.748
A кое е “Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција“
Тоа го има ли во устав?
Тоа е оддел, во склоп на ЈО. Не е посебна институција. И СЈО да беше оддел под супремација на ЈО, немаше да има никаков проблем.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom