Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Мене ми викаш дека ги поистоветувам ама од целиов муабет ти ги поистоветуваш поддржувачите на почитичките партии со граѓанинот кој што протестира зошто со нешто не е задоволен. Ти ги ставаш на исто рамниште цело време, не знам зошто. Која ти е целта? Ти протистерираш за подобра иднина, тој протестира зошто му наредиле од партија. Зошто сам се ставаш на исто рамниште со таквиот?
Не сфаќам како ги ставам на исто рамниште? Сам себе си да се ставам на исто рамниште со есдеесовец (плав вмровец какошто ги викам)? Знам кој сум јас и тие околу мене и зошто протестираме и кои се оние што чекаат позиции.
 
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Не сфаќам како ги ставам на исто рамниште? Сам себе си да се ставам на исто рамниште со есдеесовец (плав вмровец какошто ги викам)? Знам кој сум јас и тие околу мене и зошто протестираме и кои се оние што чекаат позиции.
Па ги ставаш. Од старт ти кажав дека ги двојам оние кои протестираат не поради тоа што размислуваат со сопствена глава туку поради тоа што така им е наложено со оние кои што протестираат поради тоа што сами мислат дека така треба а ти ме цитираш за тоа како сум рекол дека протестираат само едни и други. НЕ, не протестираат само поддржувачи на една или друга политичка партија, поддржува и оној кој не е љубител на политика воопшто. Таквиот никаде не беше спомнат во првиот пост, постот кој што ми го цитираше.
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Мудра, правилна и храбра одлука на претседателот. СДС почна да се чувтвува удобно и на свој терен во овој хаос што самиот го направи и редно беше некој да стави крај на оваа прљава игра. На крај краева и од бомбиве не видовме некој криминал за кој не знаевме дека го прават и ВМРО и го правеле СДС и уште го прават таму кај што се на власт (можам само да замислам како би изгледале телефонските разговори на пример помеѓу градоначалникот на Куманово и албанските лидери кои му дадоа подршка за победа во вториот круг од локалните избори кога знаеме дека губеше кај македонците со 4000 гласа и сл), туку само прљаво оружје во раце на луѓе болни за власт и моќ.
Претседателот со еден потег ги еба плановите на Заев кој у договор со СЈО најверојатно планираше некое сценарио за апсење на Груевски или некој од високите ешалони (нормално кое на крај ке падне на суд) за да направи една добра претстава за народот и некако без избори да се провлече до својата посакувана фотеља, како и плановите на странците на кои оваа состојба им дојде како џек-пот и можност за реализирање на некои свои агенди.
 
Член од
21 ноември 2012
Мислења
1.174
Поени од реакции
744
Ги има и тие разговори. Купени се. Кога ќе почнат да се објавуваат, пак некој ко пеја ке проба да бриши ама џабе ќе му биди. Вбрерати ја темата џубре, да не ти ја викнам меџународната :kezec:
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
За рејтингот на Грујо никому повеќе не му е гајле. Јас ти кажав дека Грујо нема никогаш повеќе да органзира изборна кланица, и стојам на тоа. Изборните кланици умреа. И пак ќе ти кажам, на Грујо нема никој да му даде амин на избори без опозиција. Денеска ја одигра картата која му значи спас од кривично гонење, но која истовремено му значи крај на политичката кариера.

И за многу бргу ќе го видиш и тоа. Она од што денес се спаси Грујо е да не заврши физички како Санадер, иако политичкиот крај ќе му биде сличен како на Хрватот.
Што и да се случува натаму секако нема да оди во прилог ниту на СДС кои од ден на ден се повеќе го иритираат народот заедно со тие идиоти како Ван Хојте и слични на него.
А што се однесува до Груевски веруј дека позади него стои поддршка од народот каква што до сега немал никој политичар у Македонија и тоа тешко ке се промени. Тука е и најголемата грешка на опозицијата што таа поддршка и тој народ го множат со нула. Обичен пример за тоа е и изборот на претседателот Иванов кој само со амин од Груевски и никаков бекграунд ги растури на избори толку паметните и способни Фрчковски и Пендаровски. Само што некој очигледно нешто неможе да свати или се прави дека не сваќа..
 
Последно уредено:
M

macgowan

Гостин
Мудра, правилна и храбра одлука на претседателот. СДС почна да се чувтвува удобно и на свој терен во овој хаос што самиот го направи и редно беше некој да стави крај на оваа прљава игра. На крај краева и од бомбиве не видовме некој криминал за кој не знаевме дека го прават и ВМРО и го правеле СДС и уште го прават таму кај што се на власт (можам само да замислам како би изгледале телефонските разговори на пример помеѓу градоначалникот на Куманово и албанските лидери кои му дадоа подршка за победа во вториот круг од локалните избори кога знаеме дека губеше кај македонците со 4000 гласа и сл), туку само прљаво оружје во раце на луѓе болни за власт и моќ.
Претседателот со еден потег ги еба плановите на Заев кој у договор со СЈО најверојатно планираше некое сценарио за апсење на Груевски или некој од високите ешалони (нормално кое на крај ке падне на суд) за да направи една добра претстава за народот и некако без избори да се провлече до својата посакувана фотеља, како и плановите на странците на кои оваа состојба им дојде како џек-пот и можност за реализирање на некои свои агенди.
:facepalm:
 

Raynor

Mr.Terrible
Член од
16 април 2014
Мислења
384
Поени од реакции
583
Што и да се случува натаму секако нема да оди во прилог ниту на СДС кои од ден на ден се повеќе го иритираат народот заедно со тие идиоти како Ван Хојте и слични на него.
А што се однесува до Груевски веруј дека позади него стои поддршка од народот каква што до сега немал никој политичар у Македонија и тоа тешко ке се промени. Тука е и најголемата грешка на опозицијата што таа поддршка и тој народ го множат со нула. Обичен пример за тоа е и изборот на претседателот Иванов кој само со амин од Груевски и никаков бекграунд ги растури на избори толку паметните и способни Фрчковски и Пендаровски. Само што некој очигледно нешто неможе да свати или се прави дека не сваќа..
Кој црн народ бе, јас бев член на ВМРО доолго време, па тоа што цело време се повикувате на народот е дел од доктрината да се креира слика дека коо наводно народот стои зад вас........ Стои к.... мој, стојат мртвите гласачи, оние од Пустец, оние од дијаспората кои ги уценувавте со продолжување на пасошите само да глсааат за владеачката партија..... Ако бевте толку сигурно дека народот стои зад вас, ке дадевте и медиуми и прочистување на избирачки список и ке си чекавте датум за избори да тепате.. Не како пички, сите можни опциии и ресусрси ги искористивте за да не идете у затвор, последна опција ви беше џоле пошо фатиме опасно се приближи. Со ова апла признавте дека сте најголеми криминалци во Македонската историја и тоа до некна што трубевте за Зајко дека е аболициран криминалец за проневера на пари, станавте исто така аболицирани криминалци кои не само проневера на пари, имаат и крв на рацете.. Марш таму, мршојадци едни - народот бил зад вас
 
M

macgowan

Гостин
Што и да се случува натаму секако нема да оди во прилог ниту на СДС кои од ден на ден се повеќе го иритираат народот заедно со тие идиоти како Ван Хојте и слични на него.
А што се однесува до Груевски веруј дека позади него стои поддршка од народот каква што до сега немал никој политичар у Македонија и тоа тешко ке се промени. Тука е и најголемата грешка на опозицијата што таа поддршка и тој народ го множат со нула. Обичен пример за тоа е и изборот на претседателот Иванов кој само со амин од Груевски и никаков бекграунд ги растури на избори толку паметните и способни Фрчковски и Пендаровски. Само што некој очигледно нешто неможе да свати или се прави дека не сваќа..
Народ со ваква младина не треба да се грижи за својата иднина. Затоа бе бате не не бива, оди пред огледало и повторувај си го ова шо го напиша.
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Ти стварно веруваш дека ВМРО победува затоа што списокот не е прочистен и има фантоми или заплашување? Очигледно си скаран со реалноста..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.460
Поени од реакции
22.867
Ова е катастрофа. Се надевам дека освен Иванов нема еден друг човек што го оправдува ова. Иванов ваљда има сметка у панама или белизе со малку повеќе пари... Ако сме народ вака мора да заврши, се надевам некој ќе се сожали и ќе го прими... Може да проба во Унгарија, нели ги бранеше нивните интереси со бегалците скоро.










@Ставрогин се сеќаваш на муабетот за филипините? Исто сценарио, само кај нас еве шанса да убрзаме 15тина години. Таму глупостиве кој сега се случуваат кај нас оставија да се случуваат 40 години од независноста. Имаме шанса 15 години порано да ги решиме ако се случи народ...

од вики...

The People Power Revolution (also known as the EDSA Revolution and the Philippine Revolution of 1986) was a series of popular demonstrations in the Philippines that began in 1983 and culminated on February 22–25, 1986. The methods used amounted to a sustained campaign of civil resistance against regime violence and electoral fraud. This case of nonviolent revolution led to the departure of President Ferdinand Marcos and the restoration of the country's democracy. It is also referred to as the Yellow Revolution due to the presence of yellow ribbons during the demonstrations following theassassination of Filipino senatorBenigno Aquino, Jr.[4][5] It was widely seen as a victory of the people against the 20-year running authoritarian, repressive[6] regime of then president Ferdinand Marcos and made news headlines as "the revolution that surprised the world".[7]

Еве како се реши таму... Пола милјон на улица






Убиен лидерот на опозицијата при неговото враќање на филипините од америка...



Бегство на претседателот во ..... АМЕРИКА, хаваи поточно...




После ова следеше нова корумпирана власт, па уште една слична револуција 15 год подоцна. Помирно тогаш. Таа малку послична на сегашната ситуација во МКД кога Естрада (претседателот) проба да забрани докази против него во суд и го тргна повторно народот.

Сега во јуни ќе биде ваљда последниот дел. 2 од 3 кандидати им се анти корупциски настроени и ако победи било кој од нив ќе има промени и ваљда после 70 години ќе добијат вистинска демокртија. Сепак најдобри шанси има 3тиот кандидат, апла корумпиран, така да може процесот ќе потрае.

Со оглед на тоа дека сме копија на овие копуци еве што не чека и како се решава...
 
Последно уредено:

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Народ со ваква младина не треба да се грижи за својата иднина. Затоа бе бате не не бива, оди пред огледало и повторувај си го ова шо го напиша.
Прашај се што направи ти за да те бидне па после прашајсе кој од другарите твои ги бидна и на крај ке добиеш одговор зошто државата не ја бива...Политичарите се фактор 1% у тоа дали ке ја биде државата или не веруј ми. Ние како индивидуи сме многу млитави (општо балканците) и затоа и дозволивме уште пред 25 години да се создаде еден ваков систем во државава. А и не само политикава туку општо сме млитави (спорт, бизнис, работа) ;)
 
Последно уредено:
M

macgowan

Гостин
Прашај се што направи ти за да те бидне па после прашај се кој од другарите твои ги бидна и на крај ке добиеш одговор зошто државата не ја бива...Политичарите се фактор 1% у тоа дали ке ја биде државата или не веруј ми. Ние како индивидуи сме многу млитави (општо балканците) и затоа и дозволивме уште пред 25 години да се создаде еден ваков систем на во државава. А и не само политикава туку општо сме млитави (спорт, бизнис, работа) ;)
Куре бабино, јас за државава направив доволно и за мене и за тебе. Туку оди, сериозно ти велам, погледни се в огледало и повтори го ова шо го пишиш.[DOUBLEPOST=1460525596][/DOUBLEPOST]
Ако удриш појако некогаш и стоката реагира... Ваљда ова е доволно јако
Оваа стока на ништо не реагира.
Не можеш да правиш споредби со никој друг народ, верувај. Секој има праг на болка, но ова е феномен кој допрва ќе се обработува на медицинските и природно-математичките факултети.
 
Последно уредено од модератор:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom