Акции на СЈО (Генерална дискусија)

Статус
Затворена за нови мислења.
W

wicked_1

Гостин
И извештајот на Прибе, и ставовите на Ван Хојте, и барањата на СДСМ ќе завршат на исто место. Ко секоја искористена тоалет хартија. :D
Препораките од извештајот се реализираа во голем дел, и претходно коа пишевме ти реков дека ќе има таков тек на настани.
Јас тогаш проценував дека ќе има формирање на специјален суд (реално уште не е исклучено такво нешто) каде ќе се процесуираат обвиненија.

Ти покрај многу други проценки го напиша и ова
Ако Собранието избере било каква влада, во која Груевски не е премиер, тогаш ќе признаам дека тоа е тежок пораз и за Груевски лично, и за ВМРО-ДПМНЕ.
Едино во тоа што се согласивме (за распуштање на управата) не се оствари како за малер. (n)
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Препораките од извештајот се реализираа во голем дел, и претходно коа пишевме ти реков дека ќе има таков тек на настани.
Јас тогаш проценував дека ќе има формирање на специјален суд (реално уште не е исклучено такво нешто) каде ќе се процесуираат обвиненија.

Ти покрај многу други проценки го напиша и ова


Едино во тоа што се согласивме (за распуштање на управата) не се оствари како за малер. (n)
Хахахаха.

Ајде, постот што си го цитирал, во целина.
Ако Собранието избере било каква влада, во која Груевски не е премиер, тогаш ќе признаам дека тоа е тежок пораз и за Груевски лично, и за ВМРО-ДПМНЕ.

Владата што ќе ги организира изборите е друга работа. Груевски веќе има понудено тој да не биде премиер откако почнуваат изборните рокови, а државата откако Собранието ќе се распушти да ја води административна влада. И не само сега, туку тоа да стане законско решение и за во иднина. Проблемот е што СДСМ бара тоа да биде и пред да се распушти Собранието. Јас сум убеден дека Груевски нема да го прифати тоа. А административна влада, по бугарскиот пример, не гледам дека е пораз, туку отстапка во насока на засилување на легитимитет.
Ова беше бетер од тоа „а војна да направиме“ од комуњарите. :D
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Хахахаха.

Ајде, постот што си го цитирал, во целина.


Ова беше бетер од тоа „а војна да направиме“ од комуњарите. :D
Или "Се нервирам, не можеш убиство да скриеш“!
 
W

wicked_1

Гостин
Хахахаха.

Ајде, постот што си го цитирал, во целина.


Ова беше бетер од тоа „а војна да направиме“ од комуњарите. :D
Чекај, а каква влада е таа што ја одбира собранието до распуштање на собранието?
Не е таа у моментов што ја имаме?

Незнам што ти е тоа у продолжение што си го пишал, ама наредни "административни влади" нема да има и не се предвидени..
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.292
Поени од реакции
5.364
Тебе тоа ти е проблем. Каурите во власта буквално господарат со тие што тебе на избори те убедуваат да гласаш со "мртов каур е добар каур" пропаганда. Затоа ти викам прво да си го исчистиш дворот. Мене Јохан Тарчуловски не ми е лидер, ја Јохан Тарчуловски на избори не го гласам, мене не може да ми продаде убиство на луѓе за да го гласам, ама тебе ти е Али Ахмети, тебе тоа ти е продадено, ти овде тоа го браниш веќе десет години. Среди си го дворот, па бујрум да праиме муабет како заедно да пркосиме на власта. Под власта мислам на ДПМНЕ. ДУИ не ја сметаме. Исто како шо куче не набројуваме во членови на фамилија.
Па пошто каурите господарат со нив, тогаш автоматски сите дела на албанските заробеници се директно заради робовладетелот каур, кој им наредува како да постапат.
Но јас одам и понатаму, викам дека робовите не треба да се помилуват, иако биле под ропство, за сите нивни дела треба да одговараат.

Не, Дарди, одамна се дружиме тука, може да се каже дека се знаеме. Твоите постови се до бомбите беа, како да кажам, албаноцентрични? :D
Сеуште сум стариот, кога се работи за правата на албанците јас не сум сменет.

Верувам дека кога ќе владее правото, тогаш и правата на албанците ќе се уредат, со Устав и со закони правата на албанците се уредени, но само треба некој да го почитува тоа.

Ако твојата претпоставка е дека за македонците на форумов битно е само што се случува во македонското(етничко, политичко...) поднебје, тогаш твоето пишување тука е далеку од нивното поле на интерес. Се до бомбите. Се додека не го слушна тоа што јас го знаев. Се додека не слушна дека на просто племе не му се дава фотеља оти нема да знае шо да прави со себе и на крај ќе стане полтрон и слуга. Тоа те има скршено, се осеќаш понижено. До тој момент ти беше силен пропонент на тие споменици на балисти, двоглави орли, еднојазични табли по училишта и знаци на патишта. Ти овде беше класичен мегафон на тие што вас, на албанците, ви ја растурија куќата.
Никогаш не сум бил слеп следбеник, ми се чини уште во 2009-та сум се изјаснил против постапките на албанската партија, да не се повторам со истите работи, албанците со сите Устави во последните 70 години имале право да ја негуваат културата, историјата, традиција, верата, и сега имаат право да го направат тоа.

Вторпат ти се случува вакво нешто. Ваков силен шамар. Порано и правеше статистики, ако добро се сеќавам, за вртоглавиот раст на косовската економија, за светлосната брзина со која Косово се развивало. Тие статистики ги споредуваше со овдешните, па вадеше некои неверојатни заклучоци. После тоа имаше таму масовни, насилни протести и во едно приквечерие пола Косово се качи во автобуси и одјеба од таа пропадната вукојебина. Наеднаш секнаа тие споредби. Сега имаме ситуација во која десет години овде браниш глупости како споменици на Џемо Хаса, стоиш зад амнестирани терористи и убијци на деца, фрлаш сомнеж врз очигледни гревови на муслимани, на албанци и во ниеден момент не осудуваш нивни грозотии, се додека не слушна како твоите лидери биле обични пудлици и на Грујо му се обраќале со Ваша Егзалтирана Екселенцијо.
Јас отворив тема и за вртоглавиот раст на македонската економија, но не реков дека тоа е доволно.
Не знам кој се тие албанци што убиле деца а јас сум ги подржал.
Бидејќи албанските лидери се пудлици на Грујо, и ти ми даваш право дека со пудлици нема што да губиш време, туку треба да го решиш сопственикот на пудлиците, тој што им дава команди.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Чекај, а каква влада е таа што ја одбира собранието до распуштање на собранието?
Не е таа у моментов што ја имаме?

Незнам што ти е тоа у продолжение што си го пишал, ама наредни "административни влади" нема да има и не се предвидени..
Не, моментално имаме административна влада, и премиер без политички легитимитет. Таму зборевме за нов премиер со комплетен политички легитимитет, како што СДСМ бараше.

Ќе има, и се предвидени. 100 дена пред секои наредни избори ќе добиваме технички премиер. Тоа предвидува изборниот законик.
 
G

Goldie

Гостин
Се додека не најдат/обезбедат конкретни докази нема што да зборат и да покренуваат смешни обвиненија.
Вака за жал испаѓа друга е целта.
Сета среќа па ти знаеш дали и какви докази има, а Катица и СЈО незнаат :tapp:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
Сета среќа па ти знаеш дали и какви докази има, а Катица и СЈО незнаат :tapp:
најконкретен предмет за корупција а со докази ( имаат американците и кипарски сметки) е Магар Телеком, ама сите се праат на тошо ... дури некој опозиционери гоа го обвинија зврле дека не го дава предметот за да му застари во фиока ... демек зврле го штител аљи... а гоа тие не знаат, дека ако падне буч ќе падне и сдсм, буч парите не си ги стаил в џеб, тие ишле за партијата, исто како и кај аљи..
Сеа се направи узбуна за враќање на законот за амнестирање од пред 2009, се бара да нема амнестирање, а никој не предлага да се уведе незастарување на корупцијата ...
 
G

Goldie

Гостин
најконкретен предмет за корупција а со докази ( имаат американците и кипарски сметки) е Магар Телеком, ама сите се праат на тошо ... дури некој опозиционери гоа го обвинија зврле дека не го дава предметот за да му застари во фиока ... демек зврле го штител аљи... а гоа тие не знаат, дека ако падне буч ќе падне и сдсм, буч парите не си ги стаил в џеб, тие ишле за партијата, исто како и кај аљи..
Сеа се направи узбуна за враќање на законот за амнестирање од пред 2009, се бара да нема амнестирање, а никој не предлага да се уведе незастарување на корупцијата ...
Ете Бучковски е осуден и за тенковските делови што не го стават овие во затвор туку му го одложуваат само издржувањето на казна, сигурно овие од власта не сакаат да пропадне и СДСМ според твојата логика оти ако падне он ќе паднат и они ? Дури ако не се лажам и му дозволија пак да се преиспита пресудата што сигурно немаше да биде случај ако друг некој беше во прашање, туку си калкулираат овие од власта ништо чудно и директорот ваш за комуникации Илија Димовски конечно да заврши правен факултет благодарение баш на тој Бучковски
 
W

wicked_1

Гостин
Не, моментално имаме административна влада, и премиер без политички легитимитет. Таму зборевме за нов премиер со комплетен политички легитимитет, како што СДСМ бараше.

Ќе има, и се предвидени. 100 дена пред секои наредни избори ќе добиваме технички премиер. Тоа предвидува изборниот законик.
Не мора да измислуваме и да вртиме не сум Брутус. Зборевме за преодна влада, за тоа се и дискутираше тогаш, и ти си кажа како и под кои услови ќе биде составот на владата по консензус на партиите.

Тоа вториот дел на текстот ти е неразбирливо. Мислеше дека до изборите уште еднаш ќе има нов и премиер. Ова у моментов е тоа, не е комплексно да се разбере. :D

За премиер со полн легитимитет далеку бевме и тогаш и сеа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Не мора да измислуваме и да вртиме не сум Брутус. Зборевме за преодна влада, за тоа се и дискутираше тогаш, и ти си кажа како и под кои услови ќе биде составот на владата по консензус на партиите.

Тоа вториот дел на текстот ти е неразбирливо. Мислеше дека до изборите уште еднаш ќе има нов и премиер. Ова у моментов е тоа, не е комплексно да се разбере. :D

За премиер со полн легитимитет далеку бевме и тогаш и сеа.
Не, во јуни 2015 СДСМ зборуваше за премиер кој комплетно ќе ја преземе контролата врз Владата од Груевски. За тоа разговаравме и ние на форум.

100 дена пред секои наредни парламентарни избори, Владата ќе ја води човек кој не е лидер на политичка партија. И да, тоа што се случува со Емил моментално е тоа. Ама Емил не е тоа што СДСМ го бараше. Емил е носење жеден преку вода.
 
D

Darko_ufo

Гостин
И пак си доаѓа на моето дека Ванхауте им пресуди на ДПМНЕ, сега им откри уште една афера со парите од Европските фондови, се почна да се одмотува полека полека...[DOUBLEPOST=1458907685][/DOUBLEPOST]
Не, во јуни 2015 СДСМ зборуваше за премиер кој комплетно ќе ја преземе контролата врз Владата од Груевски. За тоа разговаравме и ние на форум.

100 дена пред секои наредни парламентарни избори, Владата ќе ја води човек кој не е лидер на политичка партија. И да, тоа што се случува со Емил моментално е тоа. Ама Емил не е тоа што СДСМ го бараше. Емил е носење жеден преку вода.
Носење жеден преку вода, пливајќи грбно наназад со рацете врзани од напред... А жедниот е Груевски
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
Ете Бучковски е осуден и за тенковските делови што не го стават овие во затвор туку му го одложуваат само издржувањето на казна, сигурно овие од власта не сакаат да пропадне и СДСМ според твојата логика оти ако падне он ќе паднат и они ? Дури ако не се лажам и му дозволија пак да се преиспита пресудата што сигурно немаше да биде случај ако друг некој беше во прашање, туку си калкулираат овие од власта ништо чудно и директорот ваш за комуникации Илија Димовски конечно да заврши правен факултет благодарение баш на тој Бучковски
prvo ne koristi vaš, jas nemam baš ništo so niedna partija...Buč beše osuden za napravena šteta na državata, ne za korupcija, a kolku znam toj si gi koristi site pravni lekovi.. drugo, ne se zanesuvaj deka sudstvoto e pod kontrola na vlasta, ima možebi nekoj sudii, no ima se ušte podosta od tie 600 sudii što pred 18g sdsm gi instalira za edna noć... SDSM nema ništo so aferata tenkovski delovi, a drugo e Magar Telekom, tamu ima kiparski smetki kade se prefrlani parite...No sdsm se šlepa blagodarejći na vmešanosta i na dui, a koja e podržuvana od vujče od amerika....
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.210
Поени од реакции
25.948
Носење жеден преку вода, пливајќи грбно наназад со рацете врзани од напред... А жедниот е Груевски
Точно, на Груевски му ги тепаат соработниците ко магариња по затвори, и го праќа братучед му на куропушачко-помирувачки мисии. :D
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Па пошто каурите господарат со нив, тогаш автоматски сите дела на албанските заробеници се директно заради робовладетелот каур, кој им наредува како да постапат.
Но јас одам и понатаму, викам дека робовите не треба да се помилуват, иако биле под ропство, за сите нивни дела треба да одговараат.
Не се робови или заробеници, туку миленичиња. Пудлици. Се тркалаат на заповед, лаат на заповед, фаќаат фризби на заповед. И си го сакаат господарот. Арно ама, тебе ти рекле дека не се ништо од тоа. Тебе те убедиле да ги гласаш со мафтање пиштоли и те купиле со калаши место програма, со мускули место идеја. Албанците се чукаа во гради како Бране порано одел како попче во Мала Речица на "баци рака" кај Али. Цела држава ни одеше и тогаш во неврат, ама албанците во огромен дел беа задоволни, Али дудукот диктирал и Бране му коленичел.
Дури и до Чикаго тоа мафтање калаши се продава, сеуште. Таа пропаганда од бронзено време. Дури и таму одеа од ДУИ и ги лажеа со големи албании за да дојдат да гласаат на локални. Не им викаа дојдете да помогнете, нашиов кандидидат за градоначалник има ваква и ваква програма, ќе биде попристојно за живеење Кичево за вашите роднини, туку дојдете да помогнете во нашата кауза, за Албанско Кичево, за Дардански сништа. :D

Бидејќи албанските лидери се пудлици на Грујо, и ти ми даваш право дека со пудлици нема што да губиш време, туку треба да го решиш сопственикот на пудлиците, тој што им дава команди.
Тоа ние треба да го направиме. Вие имате уште за созревање. Вие треба, прво, да повториме, да го исчистите сопствениот двор. Македонецот расчисти со убијци и воени злосторници, такви никогаш нема да имаат поддршка од гласачко тело и да станат власт. Албанците на Косово и овде сеуште имаат проблем со тоа, сеуште ги лажат со клети Срби и душмани Македонци, па новите генерации страдаат затоа што се инфериорни на секое друго поле освен тепање по автобуси. Кога тие ќе стигнат да седнат во фотељите на Али и ДУИ, заради таа инфериорност ќе им се случи истово. Па ќе дојде некој и ќе сака да ги замени, ќе бара поддршка со тоа што ќе пука во некоја населба во Куманово. Ако му успее да пука доволно долго, него ќе го гласаат албанците, ќе му викаат браво бе колку добро пукаш, тој ќе седне, со време и него ќе го земат попаметни во скут, па и него ќе му фрлаат фризби. Нема шо по Грујо да маваш, друго ниво е Грујо. Прво дома, тие што си ги легитимирал да ги затепаш, вредностите коренито да ги смениш внатре у етникумот, па после самото општество ќе извади здрави, нормални луѓе.
Ја со албанците немам проблем, ја имам проблем со простотилак. Ова се што гледаме денес е од простотилак. Овие од ДПМНЕ, што седат на фотељите, не можеш да ги обвиниш за простотилак. Итри копилиња се. Сериозен противник. Мора повисок левл од левл Али Ахмети или Артан Груби. :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom