Ако морам да одберам: татковината или парите, што би одбрал?

Кој е вашиот избор?


  • Вкупно гласачи
    360
Член од
1 октомври 2011
Мислења
3
Поени од реакции
4
шо те нападнав бе чил види види се возбуди , си дискутираме пошо јас сите програмери , информатичари шо ги знам се вработени(а знам доста) е сеа феноменов не ми е јасен. момакот бил толку добар и ја хакнал страната е сеа хакнување незнам кај му користи он може знаел да хакнува а незнаел нешто корисно , за хакери нема работа немаме ние ЦИА па да ни требаат такви момци како и да е доколку знаел да програмира он гарантирам дека можел да најде работа како многуте момци што ги познавам меѓу кој е и брат ми , а друго тоа што си доживувал што си ми пишал неможам да сфатам која е поентата вотевр . Друго мојата љубов кон нацијата и државата македонска е нешто небитно за муабетов со програмери и патем речено имам 18 години и баш ми е криво што сум ти оставил впечаток дека сум многу прост човек , ти па некако мене ми оставаш впечаток на самобендисан човек ( особина која најмногу ја мразам)
18 години, а си даваш слобода некој да нарекуваш сине, па како не си простак, повеќе од тоа си, не се опишува тоа со зборови. Тоа значи дека уште си средно, а и не ми изгледаш како напатено дете по муабетот што го правиш, значи арно ти е и подмачкано во животот. Не пиши повеќе ништо во врска со моите мислења, а и јас нема да возвратам на твоите, не сум самобендисан, мрази што сакаш, ниту пак јас некогаш сум те сакал, ни пак те знам што си и каков си, не си дозреан за да се расправаш со мене, да ми извиниш.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
18 години, а си даваш слобода некој да нарекуваш сине, па како не си простак, повеќе од тоа си, не се опишува тоа со зборови. Тоа значи дека уште си средно, а и не ми изгледаш како напатено дете по муабетот што го правиш, значи арно ти е и подмачкано во животот. Не пиши повеќе ништо во врска со моите мислења, а и јас нема да возвратам на твоите, не сум самобендисан, мрази што сакаш, ниту пак јас некогаш сум те сакал, ни пак те знам што си и каков си, не си дозреан за да се расправаш со мене, да ми извиниш.
Е сега види мајката кога мислеше дека сум 40 годишен ти (22-23 да претпоставам) си дозреан да разговараш дрско со мене јас со мојте 18 не можам патем речено на факултет сум не сум средно , а ти не би требало бе БРАТ да ме вреѓаш мене форум е дискутираме не се вреѓаме и да у право сум за муабетот со програмерите и да не заборавам ич да не те боли дали ми е арно или не во животот , ааааааааа ќе заборавев да додадам штом незнаеш каков сум не викај дека не сум дозреан да разговарам со тебе ;)
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
15
Поени од реакции
22
Lele,mojata najomilena tema,imam pisuvano mnogu pati,ama sekogas sakam da se iskazam na ovaa tema.
Se iznacitav se i seshto na forumov,sekoj so svoja prikaska,za toa dali e stranstvo ubavo ili ne,dali e Mk poubavo ili ne.
jas ke trgnam samiot od sebe
Zenet familijaren covek so kerka 3 godisna
Po profesija sum elektronicar(poranesen dobitnik na tri bronzeni plaketi na saem za inovacii MAKINOVA vo Skopje,Drzaven prvak za elektronika na Makedonija vo 2001)
MOjata plata vo Makedonija bese 11,000 denari,zenami ima fakultet za socijalna rabota i politika,8 godini bez rabota vo MK
Samo jas znam kako edvaj se prezivuvashe so taja plata
Nekoj spomna deka ako si sposoben i rabotliv ke najdes rabota dobro platena vo Mk,bez partiski knihski.
ne sum clen na nituedna partija,nitu sum odel na glasanje nekogash vo zivotot.Se baraja elektricari za vo SOKOMAK-Bitola.Od 120 prijaveni kandidati odbaraj samo 10 dushi,vo koi bev i jas,Site testiranja bea super,koga posle 3 mesecno sedenje doma,dobivme povik da zapocnime so rabota(tie 3 meseci bev bez rabota,se pozajmivme pari od prijateli i rodnini,so nadez deka so novata rabota ke se oddolzime sekade.
PRVIOT RABOTEN DEN DOBIVAM OTKAZ!!!!,Zatoa shto bratmi( familijaren covek,ziveese nastrana od nas posebna familija) vejke bese vraboten tamu kako obicen rabotnik,i NE SMEELO DA IMA PO DVAJCA LJUGE ZAPOSLENO OD ISTA FAMILIJA,znaci ne gledaja deka nekoj ima iskustvo,kvalitet,i slicno.Da ne zboruvam z aodredeni ljuge sho ne znaat shto e kabel,zica,baterija a ostanaja da rabotat tamu,zatoa shto imaaat JAKI DEBELI VRSKI i zemaat preku 30,000 denari
Zaboraviv nekako na ova,ama narednava sluchka za na vek mi gi otvori ocite.
REK-Bitola imashe oglas za elektronicari,na koi normalno s eprijaviv.Zaedno so mene konkuriraja ljuge shto rabotele cel zivot kako kelneri,taksisti,shalabajzer.Jas nosam eden kup preporaki,diplomi,priznanija i sl.KOga komisijata gi vide site tie moi raboti,mi gi rasfrli na masa so obrazlozenie,deka dovolno e samo svidetelstvo za sredno za da occeni komisijata dali sum sposoben ili ne???,No edna namurtena debela gospojga tivko mi rece:Decko,baraj si nekoj od partija za da te pikni,dzabe ti e se ova shto imash koga ne si clen na partija.
Togash svativ deka zivotot za mene i mojata familija ke bidi nadvor od Mk.
Toa vreme nemav ni 50 denari vo dzeb,ne mozev da si dozvolam za kerkami da ja povozam na kolicinja,sladoled da mu kupam,ili kompircinja.a zenami visoko obrazovana licnost bese primorana da odi da raboti kako cistachka i sadoperka so 3 dena slobodni vo mesecot sa samo 6000 denari
Zaminav za Swedska,tuka sme skoro 1 godina i preubavo mi e :))
Na intervju za rabota sefot me prasuva,shto znam da rabotam,a ne od koja partija sum,koi ljuge se moite,bratmi kaj raboti i slicno.Normalno,iznenadeni od moeto iksustvo znaenje,se cudeja kako mozi vo MK da ima takvi korumpirani ljuge,kako mozelo jas da neam rabota za mojata struka.
Rabotata e bez stres,vikend sme slobodni,praznici se pocituvaat,odmor imash zagarantiran 25 RABOTNI DENA(ne vklucuvajki sabota nedela,praznik)plateno i plus dobivash odredena suma za nadomestok za odmorot,Ako imash prekuvremeni sati ti se preracunvaat vo slobodni denovi,RAJ :))
So mojata plata si ziveem super,pazarime sekoja nedela sho ni dusha saka,kerkami e prezadovolna deka mozime da si kupuvume igrachki,da odime na setanje po ostrovite,da kupuvame alishta,kukli i ostanato.Izrazot na nejzinoto srekno lice mene me pravi najsreken na svet.
Da ne zboruvam sega za toa kakov kvalitet na zivot ima,od socijalno,zdravsteno,osiguruvanje se i sehto funkcionira besprekorno.
Te cenat kako rabotnik,te cenat kako covek,so toa samiot dobivash uhste povejke motiv za rabota,koga znaes deka za vikend ke odish so kolata na nekoe ezerce,ke odish na shopping,deka na leto si birash kade shto sakash da odish na odmor na more,deka bas mi e gajle koj bil na vlast,bez straf deka ke mi zavisi rabotata ako se smeni vlasta i slicno.
Normalno,nedostigaat prijatelite,drustva,drugari stari,ali i tie da imaat sansa za stranstvo nikoj nema da sedi MK,sekoj gleda zivotot da si go naredi za poubavo,i na kraj kraeva ene kaj e MK za 4 sati sum tamu avionski,vidi se so site i aj nazad,
N e za dzabe Swedska vo TOP 3 zemjite za najubav zivot vo svetot
Ima mnogu drugu raboti da kazuvam,ali vo naredna prilika
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
15
Поени од реакции
22
Не е само парите,туку и се друго што го нудат другите развиени држави.Незнам дали некој од вас сонувал да иде за викенд со фамилијата на базент,да иде на јавање коњи,да иде шотизнам каде надвор од градот да видат некоја знаменитост ама јас сонувам за тоа оти знам дека постои. И немој да ми дрнкате дека животот е само јади спиј и врши физиолошки потреби. Животот е многу повеќе од тоа само што никој не го видел тоа во македонија. Се ограничувате на тоа дека не ти треба ништо освен да имаш да го поминеш месецот и да имаш за кафе со пријатели. Зарем не ви се смачи секој ден на кафе на исто место со истите луѓе бе ? и сето тоа 40 години а ? исто како шо јадеме грав секоја недела ? Постојат мал милион работи шо ги има некаде ама ние како да сме изолирани од тоа.
POTPOLNO SI VO PRAVO Prijatele.Koj ne izlegol od Mk ne znae
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Секоја втора кола што ќе ми пројде пред зграда е преку 10.000 евра и ќе ми каже некој немало пари за леб, а во Јули се игра фудбал на бул. Партизански Одреди!!!
Колите се на лизинг, рати и триста чуда кои луѓето ги отплаќаат 6-7 години, така да не е никакво мерило тоа :)
--- надополнето: Oct 3, 2011 2:45 PM ---
Сега за сега ми е добро во Македонија. Платата не е кој знае што но си имам друштво овде либерално. А немам баш средства да се иселам од овде.
Солидно платиче имаш верувам, ама не верувам дека газдата ти ја знае сексуалната определба? Не тврдам, само мислам така :)
 
Член од
6 ноември 2008
Мислења
1.115
Поени од реакции
1.370
Колите се на лизинг, рати и триста чуда кои луѓето ги отплаќаат 6-7 години, така да не е никакво мерило тоа :)
И на пушинг ако сака нека се нели се немало за леб а не па за рати по 10 години???
Нели е до кај ти е чергата до таму нозете ќе си ги испружиш?? А не џипишта и некои спортски животни што чим стиснеш гас ти отишле 2 Богородички!?
затоа ќе возиш Југо... You go the car doesn't, а не ќе се жалиме пари нема а кредит сме земале за на Бора Бора... епа нема мил мој народе
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Колите се на лизинг, рати и триста чуда кои луѓето ги отплаќаат 6-7 години, така да не е никакво мерило тоа :)
--- надополнето: Oct 3, 2011 2:45 PM ---

Солидно платиче имаш верувам, ама не верувам дека газдата ти ја знае сексуалната определба? Не тврдам, само мислам така :)
брат на лизинг се ама истото е и во странство таму и куќите и колите и се живо им е на кредит така да во тоа барем не е голема разлика.
 

LGBT

Weird
Член од
20 јули 2011
Мислења
329
Поени од реакции
157
Колите се на лизинг, рати и триста чуда кои луѓето ги отплаќаат 6-7 години, така да не е никакво мерило тоа :)
--- надополнето: Oct 3, 2011 2:45 PM ---

Солидно платиче имаш верувам, ама не верувам дека газдата ти ја знае сексуалната определба? Не тврдам, само мислам така :)
Не ја знае. И нема потреба да ја знае.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Не ја знае. И нема потреба да ја знае.
Па нема потреба, ама нема потреба ни да не ја знае :) Муабетот ми е, со македонскиов менталитет слабо ти работа дека ќе најдеш добра, а воедно да си отворена со газдите :)
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Друга планета.
Ако доживеам да колонизираме друга планета, прв ќе се преселам.
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Кога се сака, се се може.
Размислував дали да споделам нешто со вас и ете се решив јавно да напишам.

хммм,пред 3 месеци се вратив од абу даби си реков за мене зборуваш :)
--- надополнето: Oct 4, 2011 1:04 AM ---
Lele,mojata najomilena tema,imam pisuvano mnogu pati,ama sekogas sakam da se iskazam na ovaa tema.
Se iznacitav se i seshto na forumov,sekoj so svoja prikaska,za toa dali e stranstvo ubavo ili ne,dali e Mk poubavo ili ne.
jas ke trgnam samiot od sebe
Zenet familijaren covek so kerka 3 godisna
Po profesija sum elektronicar(poranesen dobitnik na tri bronzeni plaketi na saem za inovacii MAKINOVA vo Skopje,Drzaven prvak za elektronika na Makedonija vo 2001)
MOjata plata vo Makedonija bese 11,000 denari,zenami ima fakultet za socijalna rabota i politika,8 godini bez rabota vo MK
Samo jas znam kako edvaj se prezivuvashe so taja plata
Nekoj spomna deka ako si sposoben i rabotliv ke najdes rabota dobro platena vo Mk,bez partiski knihski.
ne sum clen na nituedna partija,nitu sum odel na glasanje nekogash vo zivotot.Se baraja elektricari za vo SOKOMAK-Bitola.Od 120 prijaveni kandidati odbaraj samo 10 dushi,vo koi bev i jas,Site testiranja bea super,koga posle 3 mesecno sedenje doma,dobivme povik da zapocnime so rabota(tie 3 meseci bev bez rabota,se pozajmivme pari od prijateli i rodnini,so nadez deka so novata rabota ke se oddolzime sekade.
PRVIOT RABOTEN DEN DOBIVAM OTKAZ!!!!,Zatoa shto bratmi( familijaren covek,ziveese nastrana od nas posebna familija) vejke bese vraboten tamu kako obicen rabotnik,i NE SMEELO DA IMA PO DVAJCA LJUGE ZAPOSLENO OD ISTA FAMILIJA,znaci ne gledaja deka nekoj ima iskustvo,kvalitet,i slicno.Da ne zboruvam z aodredeni ljuge sho ne znaat shto e kabel,zica,baterija a ostanaja da rabotat tamu,zatoa shto imaaat JAKI DEBELI VRSKI i zemaat preku 30,000 denari
Zaboraviv nekako na ova,ama narednava sluchka za na vek mi gi otvori ocite.
REK-Bitola imashe oglas za elektronicari,na koi normalno s eprijaviv.Zaedno so mene konkuriraja ljuge shto rabotele cel zivot kako kelneri,taksisti,shalabajzer.Jas nosam eden kup preporaki,diplomi,priznanija i sl.KOga komisijata gi vide site tie moi raboti,mi gi rasfrli na masa so obrazlozenie,deka dovolno e samo svidetelstvo za sredno za da occeni komisijata dali sum sposoben ili ne???,No edna namurtena debela gospojga tivko mi rece:Decko,baraj si nekoj od partija za da te pikni,dzabe ti e se ova shto imash koga ne si clen na partija.
Togash svativ deka zivotot za mene i mojata familija ke bidi nadvor od Mk.
Toa vreme nemav ni 50 denari vo dzeb,ne mozev da si dozvolam za kerkami da ja povozam na kolicinja,sladoled da mu kupam,ili kompircinja.a zenami visoko obrazovana licnost bese primorana da odi da raboti kako cistachka i sadoperka so 3 dena slobodni vo mesecot sa samo 6000 denari
Zaminav za Swedska,tuka sme skoro 1 godina i preubavo mi e :))
Na intervju za rabota sefot me prasuva,shto znam da rabotam,a ne od koja partija sum,koi ljuge se moite,bratmi kaj raboti i slicno.Normalno,iznenadeni od moeto iksustvo znaenje,se cudeja kako mozi vo MK da ima takvi korumpirani ljuge,kako mozelo jas da neam rabota za mojata struka.
Rabotata e bez stres,vikend sme slobodni,praznici se pocituvaat,odmor imash zagarantiran 25 RABOTNI DENA(ne vklucuvajki sabota nedela,praznik)plateno i plus dobivash odredena suma za nadomestok za odmorot,Ako imash prekuvremeni sati ti se preracunvaat vo slobodni denovi,RAJ :))
So mojata plata si ziveem super,pazarime sekoja nedela sho ni dusha saka,kerkami e prezadovolna deka mozime da si kupuvume igrachki,da odime na setanje po ostrovite,da kupuvame alishta,kukli i ostanato.Izrazot na nejzinoto srekno lice mene me pravi najsreken na svet.
Da ne zboruvam sega za toa kakov kvalitet na zivot ima,od socijalno,zdravsteno,osiguruvanje se i sehto funkcionira besprekorno.
Te cenat kako rabotnik,te cenat kako covek,so toa samiot dobivash uhste povejke motiv za rabota,koga znaes deka za vikend ke odish so kolata na nekoe ezerce,ke odish na shopping,deka na leto si birash kade shto sakash da odish na odmor na more,deka bas mi e gajle koj bil na vlast,bez straf deka ke mi zavisi rabotata ako se smeni vlasta i slicno.
Normalno,nedostigaat prijatelite,drustva,drugari stari,ali i tie da imaat sansa za stranstvo nikoj nema da sedi MK,sekoj gleda zivotot da si go naredi za poubavo,i na kraj kraeva ene kaj e MK za 4 sati sum tamu avionski,vidi se so site i aj nazad,
N e za dzabe Swedska vo TOP 3 zemjite za najubav zivot vo svetot
Ima mnogu drugu raboti da kazuvam,ali vo naredna prilika
уффффф најдобро кажано,браво оти и јас сум од битола затоа знам како е ЧЕСТИТКИ ЗА ТЕБЕ
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.731
Поени од реакции
9.842
никогаш не би живеел на друго место. нигде не е како дома , а можам да приметам дека 70% од мојве врсници во инднина не се гледаат у македонија мн лошо размислување па не е до толку црно у државава наша бе
Mногу гледаат кутрите Амерички серии,од типот на Френдс,Округот оринџ,и други што ти ја знам..то ти е исто ко селско дете место да јаде дома месо ,патлиџан и пипер тазе од двор скинати,да отиде во град и да јаде кечап,пинџур и салама..ама среќно ќе е што живее у град
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
Чим створам пари надвор и се враќам на татковината... секако доколку биде сеуште примамлива за живеење. :)
 
B

Black Guard

Гостин
Која е онаа на александар,лавовите и шмизлите сосе сета фантазија или онаа реалната?

И сеа шо сакаш да кажеш
Ентропија-систењмот се распаѓа,вредностите се губат нема веќе луѓе кои се борат за Greater Good.

Паралелно со овој процес доаѓа и шлагот а тоа е медиумската лоботомија така да кога ќе видиш реално ти и немаш некој избор-едноставно е Татковината-таму си растел,првпат проодел таму живееш платата е мала не можеш во ЕУ да работиш без бугарски пасош и.т.н , а парите заеби брат парите се за да се трошат.

Е сега имаме две македонии оваа античката и другата која тврди дека сме словени-јас не знам зошто воопшто ја чепкаа властите историјата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom