Ако дојде до референдум - отиде името!

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Не знам дали вие приметувате какво затишје има кај владата по однос на проблемот со името, ниту пак од опозицијата....чудно. Многу чудно. Никаде го нема „цврстиот став“, никаде нема охрабрувачки изјави...се што гледаме се сателити по телевизија кои пичат „словенство“ и високи функционери кои пуштаат пробни балони давајќи и објаснувајќи наставки за широка употреба.

Тоа воопшто не ми се допаѓа, а никој не ја сфаќа опасноста која доаѓа од референдумот!

Прво фазирање е се поголемиот раздор меѓу Македонците за тоа кој бил а кој не потомок на античките Македонци а кој дошол од зад Карпатите, кој очигледно се повеќе се задлабочува а тоа доведува до меѓусебна омраза и тоа на расна(?!) основа! Национализам меѓу самите Македонци!

Потоа следува и полнењето мозоци дека референдумот најдобро ќе ја даде сликата на мислењето на народот во однос на името, а тоа е најкатастрофалното нешто што може да излезе од таа преродбата во 100 чекори!

Прво, за да има референдум, треба да има прифатен предлог од владата. Тоа значи дека самите партии од коалицијата на сегашнава влада ќе вршат притисок врз своето членство да го изгласа на референдум тој предлог! Не викајте не! Има будали кои прават како што ќе нареди претседателот на општинскиот комитет кој пак, прави како што ќе му нареди координаторот од таа единица, кој пак директно пренесува она што ќе се каже во ИК. Така што, добиваме големо мнозинство на оние кои патем машинерија ќе го изгласаат предлогот и името ќе се смени!

Тоа е страшно!

Нема ни да зборам по однос на малцинствата во Македонија, кои широкоградо и масовно ќе излезат на тој референдум за да се потпишат за промена на името. Ним не им смета, имаат и резервна татковина!

Затоа, ако има барем малку способни луѓе кои се свесни дека во иднина ќе ги јаде грижа на совест, заради нивните поколенија, нека направат се што е во нивна можност за да не дојде до тој референдум! Заедно треба да направиме се што можеме да не дојде до тој референдум!
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
А ако дојде до референдум искачање на протести и палење на гласачки места, праламент, влада и се по ред...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Да!

И не дека некој ќе гласа ЗА промена на името.

Ќе биде наместен, фалсификуван, само да се промени. Тоа го знаеја одамна сите, дури и ВМРО-ДПМНЕ, ама лапна 3 избори со овој проблем, а на СДСМ тоа и им е криво, зошто они да искористат ситуација а ние не.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
Со референдумот власта индиректно се залага за промена на името...зошто никој не ги прекинува преговорите???
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
абе името е сменето 95/96 во БЈРМ.............................бог да чува,............како сме приемни до ОН,по дкое име потпишуваме меѓународни договори,под кое име учествуваме на спортски,културни,забавни манифастиции,како не претставуваат во НАТО,ЕУ,СЗО,ММФ,СБ, итн како БЈРМ..............така насловот треба да ти стои промена на кое име УСТАВНОТО(кое е сменето) или БЈРМ
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Трн, референдумот може да биде и единствен излез од овој ќорсокак.
Незнам сега привремената спогодба до кога важи, дали има некој информација ?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.015
Кој црн референдум, кое црно мењавање на име бе луѓе..
Ако сме глупи да дозволиме да ни го сменат идентитетот, тогаш во ред..
Ако некој од власта се осуди да направи такво нешто, многу јасно дека сите во иста секунда излагаме на протести и им го покажуваме местото..
Милум или силум, остануваме Македонија..
Менување на името нема и тоа е последно нешто што го кажува народот..
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Незнам сега привремената спогодба до кога важи, дали има некој информација ?
Ако не се лажам, нема рок на траење.

Менување на името нема и тоа е последно нешто што го кажува народот..
На жалост:
1. Не сум толку убеден дека тоа го кажува народот (ова е најстрашното). Има премногу курветини во Македонијава. Јас се изненадив од тоа колку луѓе се спремни да си го дадат и газот, а Бога ми и душата, за да се филмаат дека се “Европјани“, иако не знаат што значи тоа!
2. За колку одлуки до сега власта (било која власт до сега) ја заболе што кажува народот?
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Трн, референдумот може да биде и единствен излез од овој ќорсокак.
Мислиш дека ако на евентуален референдум граѓаните се изјаснат дека не сакаат никаква промена на името, дека проблемот ќе престане да постои а Грција ќе се откаже?

Не.

Ќе има пак, и пак, и пак...и пак...

Дури и да се смени името - пак нема да излеземе од тој ќорсокак!
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Ostaj sea dali im e krivo ili ne, vazno ne go motale narodot kako sto sam kaza 3 izbori po red. Licemerno e sega da sprovedat referendum za nesto za sto dobile mandat. A kako sto znaeme,ne bi se odlucil Gujo da odi na referendum ako prethodno ne mu e poznat rezultatot. Znaci na isto mnenie sum deka toa ke bide namesteno,samo sto posle narodot megu sebe ke se obvinuva ,kako sto veke ima pusteno edna u stilu '"Vie od Sdsm ke glasate za promena" sto bi reklo deka pak lazgoto ke izigruva zrtva , pak ke gi mota lugeto za patriotizmot. I kako sto rece trn vo oko, i samite sme svedoci i ovde na forumov, lesno se ubeduvaat lugeto. Te referendumot bilo odlicna moznost da i pokazeme na vlasta (ne gledajki ja zamkata sto toj ja nosi), te novi izbori,pa veke se spomnuvaat i pritisoci od nadvor... znaci,ke ima luge koi ke glasaat za, ama gadno i licemerno e sto sepak se sveduva na prefrlanje na krivicata na narodot,vo uslovi koga ,da se povtoram, vlasta ima dobieno mandat za programa i stav vo koj se zalaga za nepromena na imeto. Istiot toj narod(mnozinstvoto) glasal za niv,so samoto toa i za taa programa, zasto sega mu nafrla referendum za nesto za sto veke se izjasnil. Mnogu neodgovorno i licemerno.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
211
Поени од реакции
12
Референдум. Изјаснување на волјата на народот. Основно право на граѓаните на секоја демократска држава.

Словени,албанци,турци,власи и др. обединети во волјата за градење во соживот на заедничката држава Северна Македонија дел од антична Македонија. Што има лошо тука ? Добро,не е совршено решение, има една мана (предност за албанците), словените ќе се поделат во срби и бугари по што албанците автоматски ќе станат мнозинство во државава. Је.ига ниеден компромис не е совршен.
 
Член од
17 мај 2009
Мислења
349
Поени од реакции
16
Ostaj sea dali im e krivo ili ne, vazno ne go motale narodot kako sto sam kaza 3 izbori po red. Licemerno e sega da sprovedat referendum za nesto za sto dobile mandat. A kako sto znaeme,ne bi se odlucil Gujo da odi na referendum ako prethodno ne mu e poznat rezultatot. Znaci na isto mnenie sum deka toa ke bide namesteno,samo sto posle narodot megu sebe ke se obvinuva ,kako sto veke ima pusteno edna u stilu '"Vie od Sdsm ke glasate za promena" sto bi reklo deka pak lazgoto ke izigruva zrtva , pak ke gi mota lugeto za patriotizmot. I kako sto rece trn vo oko, i samite sme svedoci i ovde na forumov, lesno se ubeduvaat lugeto. Te referendumot bilo odlicna moznost da i pokazeme na vlasta (ne gledajki ja zamkata sto toj ja nosi), te novi izbori,pa veke se spomnuvaat i pritisoci od nadvor... znaci,ke ima luge koi ke glasaat za, ama gadno i licemerno e sto sepak se sveduva na prefrlanje na krivicata na narodot,vo uslovi koga ,da se povtoram, vlasta ima dobieno mandat za programa i stav vo koj se zalaga za nepromena na imeto. Istiot toj narod(mnozinstvoto) glasal za niv,so samoto toa i za taa programa, zasto sega mu nafrla referendum za nesto za sto veke se izjasnil. Mnogu neodgovorno i licemerno.
морам да те разочарам но токму во програмата беше потенцирана опцијата за референдум, има тука по форумов луѓе што ја имаат дома па молам за точен цитат.
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Ostaj sea dali im e krivo ili ne, vazno ne go motale narodot kako sto sam kaza 3 izbori po red. Licemerno e sega da sprovedat referendum za nesto za sto dobile mandat. A kako sto znaeme,ne bi se odlucil Gujo da odi na referendum ako prethodno ne mu e poznat rezultatot. Znaci na isto mnenie sum deka toa ke bide namesteno,samo sto posle narodot megu sebe ke se obvinuva ,kako sto veke ima pusteno edna u stilu '"Vie od Sdsm ke glasate za promena" sto bi reklo deka pak lazgoto ke izigruva zrtva , pak ke gi mota lugeto za patriotizmot.
Абе комуњари дај изгубете се, како не ви е срам откако седевте дома како пички за референдумот за територијална поделба па уште сте нашле паметни да се правите. Да, јас гласав за Грујо ама ако сака да го менува името или ако ми прави некои слични кампањи како гомнарите од сдс-некои прашања не заслужуваат одговор ќе се обидам со сите сили да го отстранам од власт зашто не работи во интерес на мојата земја.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Референдум. Изјаснување на волјата на народот. Основно право на граѓаните на секоја демократска држава.

Словени,албанци,турци,власи и др. обединети во волјата за градење во соживот на заедничката држава Северна Македонија дел од антична Македонија. Што има лошо тука ? Добро,не е совршено решение, има една мана (предност за албанците), словените ќе се поделат во срби и бугари по што албанците автоматски ќе станат мнозинство во државава. Је.ига ниеден компромис не е совршен.
Сега јасно ви е зошто не смее да се одржи тој референдум??

Кај и да е чекам и влавчињата, српчињата да се изјаснат...па Македонците да добијат чиста слика.
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
Референдум. Изјаснување на волјата на народот. Основно право на граѓаните на секоја демократска држава.

Словени,албанци,турци,власи и др. обединети во волјата за градење во соживот на заедничката држава Северна Македонија дел од антична Македонија. Што има лошо тука ? Добро,не е совршено решение, има една мана (предност за албанците), словените ќе се поделат во срби и бугари по што албанците автоматски ќе станат мнозинство во државава. Је.ига ниеден компромис не е совршен.
Znaci ti potvrdi deka e veke postignat kompromisot. Ili bese slucajna greska?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom