Ако дојде до референдум - отиде името!

Гоч

33 1/3 rpm
Член од
17 мај 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
47
Фала богу на некој да му текне дека референдумот е всушност немање муда да се превземе одговорност за постапките на лидерчињата на кои сопствениот рејтинг им е нешто најсвето во животот :toe:
А коментар за изјавите на потпретседателот на СДСМ?

Pa SDSM ne e na vlast za da resava. Sto pa ti go umesuvas SDSM sekogas koga ne e tema? Ne deka mi smeta ,nego deka se pravis neutralen (politicki) mislam.Sega zborime za gujo i negovata "nepopustlivost" izrazena preku referendum(ponizuvacki).
Епа сега или е непопустливост или е предавство. Барем за мене. Трето нема. А потпретседателот на СДСМ вели дека е непопустливост? И сега?
 
Член од
30 март 2009
Мислења
418
Поени од реакции
27
А коментар за изјавите на потпретседателот на СДСМ?



Епа сега или е непопустливост или е предавство. Барем за мене. Трето нема. А потпретседателот на СДСМ вели дека е непопустливост? И сега?
I sega,otvori tema za nego.Ajde,gleam mnogu imas keif na niv.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
inaku optimist sum deka nema da se smeni imeto ..onaka cuvstvo :)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Фала богу на некој да му текне дека референдумот е всушност немање муда да се превземе одговорност за постапките на лидерчињата на кои сопствениот рејтинг им е нешто најсвето во животот :toe:
Добро бе, стварно не ми е јасно како некогаш може да се понашате како амеби. Во секоја прилика да се пробувало ситен поен да се извади, па без разлика дали е на тема од општ интерес кај што секој треба да ја стави државата на прво место, партијата на последно.

Шљамови партиски, ако не знаете што е државен и национален интерес, подалеку од темава и ругајте се на другите. Да го ебам и Гвујо и Бранко и Станко!

П.С. КомитаМКД, знаеш кој е Влав, а кој „влавче“ така? Исто како што има Македонец, и „македонче“.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Никако референдум не сакам да го палам и кршам парламентот и владата. Не сакам да повредам некој од полицајците ниту тие да ме повредат мене. Ама ќе има беља така ми изгледа ова.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Шљамови партиски, ако не знаете што е државен и национален интерес, подалеку од темава и ругајте се на другите. Да го ебам и Гвујо и Бранко и Станко!
За црвеново погоре што си го напишал, прво погледај се во огледало и соопшти си го самиот на себе, па потоа прозивај ги другите.

Дали не беше ти шљам партиски кога сите на форумов ги убедуваше дека ДПМНЕ се единствените чувари на името во државава ?

Дали не беше шљам партиски кога пред претседателските избори не убедуваше во "добрите намери" и цврстите ставови на (сега веќе) претседателот Ѓорѓи Иванов ?
Можеби сакаш да ти најдам некое постче за потсетување доколку си заборавил.

Епа еве ти ги и ДПМНЕ и толку фалениот Ѓорѓе Иванов.
Иди кукај им на нив пред врата оти те изманипулирале со нивните "добри намери".
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
За црвеново погоре што си го напишал, прво погледај се во огледало и соопшти си го самиот на себе, па потоа прозивај ги другите.

Дали не беше ти шљам партиски кога сите на форумов ги убедуваше дека ДПМНЕ се единствените чувари на името во државава ?

Дали не беше шљам партиски кога пред претседателските избори не убедуваше во "добрите намери" и цврстите ставови на (сега веќе) претседателот Ѓорѓи Иванов ?
Можеби сакаш да ти најдам некое постче за потсетување доколку си заборавил.

Епа еве ти ги и ДПМНЕ и толку фалениот Ѓорѓе Иванов.
Иди кукај им на нив пред врата оти те изманипулирале со нивните "добри намери".
Јадење бурек, кај Јанко не пред мене. Јасно.

Еднаш му кажав на твојот сопартиски шљам, а сега и на тебе. Барај бе ајде мислења каде јас отворено давам поддршка на ВМРО ДПМНЕ. Не е првпат некој да ме прозива за тоа дека агитирам за таа партија на форумов, а види мајку му, никој уште да посочи кога...каде...пост некој...Со самото тоа што ја отворам темава одам против она што го поддржува ДПМНЕ, а ти уште најде дрвен адвокат да ми изигруваш.

Лингури едни.

За Ѓорѓе Иванов, сеуште ја има мојата поддршка, за се друго, но овде се работи за името на мојата држава, нешто што те засега и тебе(а како што гледам и не толку многу). Твојот претседателски кандидат(оној што ти го поддржуваше и ставаше слики во потпис) отворено зборуваше дека ќе го менува името, па кој кур? Е овој. Тоа што сте шљамови е ваша ствар.

Јас кога ќе видам нешто што не ми се допаѓа од оној за кој што сум го дал гласот, знам максимално да го искритикувам и во секое време да се свртам против него, како што тој се свртел против она за кое што сум го гласал. Тоа ми е доблест, и на повеќето кои прават така, и искрено ми е жал што ти и тие како тебе, како самоутепаниот, и останати шљамови не го разбирате и практикувате. А за ситни дневно-политички поени, знам дека можете да си го погазите и достоинството, тоа е ваш проблем.

Значи, пак да ти повторам:


Добро бе, стварно не ми е јасно како некогаш може да се понашате како амеби. Во секоја прилика да се пробувало ситен поен да се извади, па без разлика дали е на тема од општ интерес кај што секој треба да ја стави државата на прво место, партијата на последно.

Шљамови партиски, ако не знаете што е државен и национален интерес, подалеку од темава и ругајте се на другите. Да го ебам и Гвујо и Бранко и Станко! И Ѓорѓе, и Елизабета и Наташа!
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Јадење бурек, кај Јанко не пред мене. Јасно.

Еднаш му кажав на твојот сопартиски шљам, а сега и на тебе. Барај бе ајде мислења каде јас отворено давам поддршка на ВМРО ДПМНЕ.
Отворено или затворено....зарем има разлика. Но доколку инсистираш :toe:
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Отворено или затворено....зарем има разлика. Но доколку инсистираш :toe:
Што се буниш, добар му е потписот на трн:
Шљамови партиски, ако не знаете што е државен и национален интерес, подалеку од темава и ругајте се на другите. Да го ебам и Гвујо и Бранко и Станко! И Ѓорѓе, и Елизабета и Наташа!
Преку глава ми е од такви како тебе што се прават реални, независни, објективни, непартиски,
а од друга страна мастурбираат на секоја изјава на Груевски или Иванов во која спомнуваат компромис,
надевајки се, дека со тоа, истите ке бидат изедначени со нивните папи, господари и партиски богови што крештат за промена на името.

Еднен, барем еден коментар да видевме од тебе каде што искажуваш мислење кое е против било каква промена на името.
Еден...
Се гледаш ли колку си мизерен ти и таквите како тебе?

Зарем не свати до сега за што се залагаат Трн, Братот, јас и другите членови на Кајгана?

Зарем не свати дека не секој Македонец е член на некоја партија?
Зарем не свати мизеријо, дека има нешто побитно од партијата, нешто побитно од твојот папа кој плаче зошто не е сменето името до сега?

Зарем само отровни ензими имаш за тие кои се борат на интернетов против Грците и сите оние кои работат против Македонија????
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
27
Поени од реакции
4
Ако не се лажам, нема рок на траење.



На жалост:
1. Не сум толку убеден дека тоа го кажува народот (ова е најстрашното). Има премногу курветини во Македонијава. Јас се изненадив од тоа колку луѓе се спремни да си го дадат и газот, а Бога ми и душата, за да се филмаат дека се “Европјани“, иако не знаат што значи тоа!
2. За колку одлуки до сега власта (било која власт до сега) ја заболе што кажува народот?
Не си во право, македонскиот народ 100% е против промена на името!
Тие што се за, или се колебаат, не се народот! Тоа се немакедонци со македонски имиња, или се мешовити бракови и нивните деца (секоја чест на исклучоци меѓу нив) -исто како порано што беа југословените !!!
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
Јас се плашам од луѓето што ги гледаат прво партиските интереси па после интересите на државата

а можно е ова и од горе да им е кажано:toe: ако дојде до референдум да гласаат ЗА промена на името само за да го турнат Вмро Дпмне од власт
 
M

marsovka

Гостин
На нероден референдум капа му кројат
ВМРО-Народна партија бара на идниот референдум да имаат право на изјаснување Македонците од целиот свет, а професорката Каракамишева смета оти нема законска основа за такво нешто



Иако референдумот за името засега се подготвува само во партиската лабораторија на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, тоа не е причина да почнат да кројат планови за тоа кој ќе треба да се изјаснува на општонароден референдум. Главното прашање што деновиве се постави е дали и иселениците ќе може да гласаат на референдумот или тој ќе биде само за граѓаните на земјава, како што и предвидува Законот за референдум. Сепак, клучното прашање е - која е законската основа за спроведување референдум на кој граѓаните би се изјаснувале за името.

Според сознанијата на „Дневник“, за државната стратегија за името што ја предложи пратеникот Стојан Андов се одржале шест консултации и на сите шест ВМРО-ДПМНЕ го поставила барањето во стратегијата да се вметне можноста за спроведување референдум. Но, како што дознаваме, ниту еднаш не било објаснето врз која правна основа тој референдум би бил спроведен.

ВМРО-Народна партија завчера изјави дека референдум за името не е потребен, но ако владејачката гарнитура одлучи да го спроведе, тогаш да се изјаснат сите Македонци во светот. Според в.д. претседателот Марјан Додовски, референдумското изјаснување претставува чин на бегање од одговорноста, што според Уставот и надлежностите треба да ја преземат Владата и претседателот на државата.

- Спроведувањето референдум не може да биде ексклузивно право само на граѓаните што живеат на територијата на Република Македонија и ќе нема никаков легитимитет, зашто голем бројк Македонци живеат надвор од нејзината територија како малцинства во околните држави и иселеници во дијаспората. Ако иселениците, според Изборниот законик, од 1 септември годинава имаат право да гласаат на парламентарни и на претседателски избори, право на глас треба да имаат и за ова прашање - рече Додовски.

Професорката Тања Каракамишева од Правниот факултет на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ вели дека, пред се', зависи кога би се организирал референдумот, зашто Изборниот законик предвидува вклучување на дијаспората во изборниот процес од наредните парламентарни и претседателски избори, без разлика кога тие би се одржале. Дотогаш, дијаспората не може да учествува во изборно изјаснување.Според неа, станува збор за две различни работи.

- Парламентарни и претседателски избори се еден институт на кој граѓаните се изјаснуваат, односно избираат претставници на политички институции, а референдум е сосема друг институт, на кој граѓаните се изјаснуваат за едно прашање. Што значи, дијаспората, според Изборниот законик, ќе може да учествува на наредниот циклус парламентарни или претседателски избори, но не и на евентуален референдум за изјаснување за името - вели Каракамишева.Професор Ѓорѓи Тоновски од Универзитетот ФОН вели дека референдумот во суштина значи изразување на народната или волјата на народот, а во народ спаѓа секој што е државјанин на Република Македонија.

- Секој што има македонско државјанство може да учествува на референдумот што би се организирал за изјаснување околу името и да ги изрази својот став и волја. Сосема друга работа е дали ние како држава сме подготвени да организираме и претставниците на дијаспората да учествуваат на избори или на референдум. Сепак, сметам дека се работи за мошне чувствително прашање, особено за дијаспората, зашто нејзините претставници во државата во која претстојуваат се легитимираат со државата од која доаѓаат. Затоа се и особено заинтересирани за ова прашање. Тоа во многу ќе им помогне да имаат чист легитимитет во средината во која живеат и работат - изјави Тоновски.

Советот на Македонската заедница во Мелбурн, Викторија, завчера донесе Резолуција во која се посочува дека Македонија решението за спорот наметнат од Грција за името мора да го бара во Обединетите нации (ОН), а не преку разумен компромис и референдум.Во Резолуцијата целосно се отфрлаат ставот на македонскиот претседател Ѓорге Иванов за разумно компромисно решение со Грција и на премиерот Никола Груевски решението за промена на името да се решава на референдум.

„Сметаме дека ставовите за разумен компромис и референдум ќе бидат катастрофални за иднината на Македонија и за македонскиот народ. Иако референдумот се смета како највисок степен на демократија, во македонскиот случај тоа ќе биде почеток на крајот на постоењето на името Македонија“, се истакнува во Резолуцијата во која е посочено и дека не можат да излезат на гласање една рака Македонци од Република Македонија во отсуство на Македонците што живеат во соседните држави и во светот.Неодамна во Вашингтон на Светската конференција што ја организира Обединетата македонска дијаспора се усвои резолуција во која се повтори поддршката Република Македонија да не го менува уставното и историско име на државата.
Христо Ивановски, Предраг Димитровски

ииии линк

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=51128974072E824899FB92DBCED5C271
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
27
Поени од реакции
4
ТОП проблеми 1.демократијата 2.меѓуетнички односи 3.името

Јадење бурек, кај Јанко не пред мене. Јасно.

Еднаш му кажав на твојот сопартиски шљам, а сега и на тебе. Барај бе ајде мислења каде јас отворено давам поддршка на ВМРО ДПМНЕ. Не е првпат некој да ме прозива за тоа дека агитирам за таа партија на форумов, а види мајку му, никој уште да посочи кога...каде...пост некој...Со самото тоа што ја отворам темава одам против она што го поддржува ДПМНЕ, а ти уште најде дрвен адвокат да ми изигруваш.

Лингури едни.

За Ѓорѓе Иванов, сеуште ја има мојата поддршка, за се друго, но овде се работи за името на мојата држава, нешто што те засега и тебе(а како што гледам и не толку многу). Твојот претседателски кандидат(оној што ти го поддржуваше и ставаше слики во потпис) отворено зборуваше дека ќе го менува името, па кој кур? Е овој. Тоа што сте шљамови е ваша ствар.

Јас кога ќе видам нешто што не ми се допаѓа од оној за кој што сум го дал гласот, знам максимално да го искритикувам и во секое време да се свртам против него, како што тој се свртел против она за кое што сум го гласал. Тоа ми е доблест, и на повеќето кои прават така, и искрено ми е жал што ти и тие како тебе, како самоутепаниот, и останати шљамови не го разбирате и практикувате. А за ситни дневно-политички поени, знам дека можете да си го погазите и достоинството, тоа е ваш проблем.

Значи, пак да ти повторам:


Добро бе, стварно не ми е јасно како некогаш може да се понашате како амеби. Во секоја прилика да се пробувало ситен поен да се извади, па без разлика дали е на тема од општ интерес кај што секој треба да ја стави државата на прво место, партијата на последно.

Шљамови партиски, ако не знаете што е државен и национален интерес, подалеку од темава и ругајте се на другите. Да го ебам и Гвујо и Бранко и Станко! И Ѓорѓе, и Елизабета и Наташа!
Ако ти значи нешто еве јас те разбирам, во случајов си во право! Ова не е фаќање страна, само принципиелен став! Го ценам тоа што пиша дека си им верувал си ги бранел, сега тие се промениле не ти, но остануваш на своите патриотски позиции ! Нема потреба од меѓусебни навреди, сите сме жртви на болната македонска политика!
И двете партии немаат легитимитет, ни власта ни парламентарната опозиција !
60% од мак народот во изминативе 3 изборни циклуси остануваа дома, а меѓу тие 40% кои излегуваа повеќе од пола се малцинствата ! Со кој процент се легитимни ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ??? Затоа имаме проблем и со името и со меѓуетничките односи и со демократијата!
Имаме инфантилни политичари!

Инаку името е најмал проблем а). доволно е да останеме на двојната формула - нема промена на уставното име освен билатерално Грција да не вика како ке се договориме б). Македонија останува Република Македонија а тие Беломорска Македонија да ја викаат Јужна Македонија (Република Ирска и Северна Ирска), или ц). да ги прекинеме разговорите собереме уште неколку признавања и во Советот за Безбедност да се реши!

Проблемот со Албанците е вистинскиот проблем, тие одвнатре не уриваат, сега бараат бинационална држава, а МВР им дале одобрение да го бараат тоа на улица-класичен пример на милитантно уривање на Уставниот поредок ...наместо да им поднесе кривични пријави ?!
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Не си во право, македонскиот народ 100% е против промена на името!
Тие што се за, или се колебаат, не се народот! Тоа се немакедонци со македонски имиња, или се мешовити бракови и нивните деца (секоја чест на исклучоци меѓу нив) -исто како порано што беа југословените !!!
Абе.. се е тоа у реду.. али.... и тие имаат право на глас, нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom