Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.444
Поени од реакции
3.316
Е добро сега, ќе се одлучите ли еднаш кој е вистинскиот одговор?
Душата е бесмртна ама има некој, нешто, што може да ја усмрти!?
:eek:
Не може да ја усмрти ништо, ама може да биде заробена. Како некои кутри души овде на планетава. Има ситуации кога душите талкаат наоколу и тие ги викаме духови. Мислам дека и сите ритуали на погребување се уствари начин како да се задржат душите на местото на погребување....демек ќе го чекаат судниот ден.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
903
Поени од реакции
803
Не може да ја усмрти ништо, ама може да биде заробена. Како некои кутри души овде на планетава. Има ситуации кога душите талкаат наоколу и тие ги викаме духови. Мислам дека и сите ритуали на погребување се уствари начин како да се задржат душите на местото на погребување....демек ќе го чекаат судниот ден.
Ама како што велиш ти, ако душата е бесмртна, тогаш нема да има воскреснување, враќање на душата повторно меѓу живите???
Нели и во библијата пишува дека душа која греши ќе умре?:confused:

Тоа за погребувањето и неговиот ритуал е сосема јасно, од прав сме створени, во прав се враќаме...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
5.444
Поени од реакции
3.316
Ама како што велиш ти, ако душата е бесмртна, тогаш нема да има воскреснување, враќање на душата повторно меѓу живите???
Нели и во библијата пишува дека душа која греши ќе умре?:confused:

Тоа за погребувањето и неговиот ритуал е сосема јасно, од прав сме створени, во прав се враќаме...
Прво да се разбереме, се што може да се прави на темава е да се претпоставува, и тоа највеќе со користење на сопствено искуство, за тоа и сме овде на земјава да ја откриеме таа мистерија, за нашето потекло и природа. Науката благе везе нема, а и тоа што го има е во контадикција само со себе. Еве и да се дојде до некои сознанија нема сигурно да го видат светлото на денот уште многу време.
Да пробам нешто од свое гледиште....
Душата е бесмртна и е во некоја квантна состојба овде на земјава, истата постои(се манифестира) најверојатно на повеќе "места" одеднаш....во повеќе димензии(нешто како харноници на овој свет) на постоење. Од каде да знаеме, можно е искуствата овде да се примарни и појдовна точка за натака.... кај и да е тоа.
Друга опција е се ова да е симулација, и се влегува овде како во некоја игра слично како сон. Нешто како матрикс. Душата тука би била оствари тој позади шлемот со виртуелна реалност, или можеби некои електроди во мозок ако имаме мозок во таа реалност :)
Не случајно ги одбрав овие две алтернативи, има милион причини зошто би било ова вака...ама треба време за да се разглоби се во детали.
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.730
Поени од реакции
6.698
Mene ne mi e jasno ko ke ti reci nekoja posle seks ili za vreme na istiot lele mi ja izvaj dusata toa znaci deka taa povekje nema dusa ili po nekoe vreme pak ke si se vrati od kade sto vleze? I od kade potocno mu ja izvajv so ogled na toa deka ima tri mozni lokacii za da izlezi :confused:.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
19.999
Поени од реакции
3.072
Матеј, 10.28 И не бојте се од оние што го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат; туку бојте се повеќе од Оној, Кој може и душата и телото да ги погуби во пеколот!

Цитатот вика спротивно , некој може да ја погуби...значи не е безсмртна.

Според тебе и ова што си го напишал, душата на човекот после смртта , функционира идентично како што била предходно во телото...сега ми е појасно , зошто починати имало на гласање.:coffee:
Цитатот го вика точно тоа кое го вика. Се повикуваш на самиот себе, сметајќи дека си во право, без притоа да прочепкаш малку пошироко и да (у)видиш дека наведениот стих не е единствениот кој ја посочува состојбата од човековата душа после телесната смрт.

Патем кажано, поимот „погуби„ не е исто што и „убива„ или „исчезнува„.[DOUBLEPOST=1561112311][/DOUBLEPOST]
Мики, јасно е дека имаш силна вера и Исус за тебе е она што го пишуваш, тој семоќен и сезнаен божји син кој седи оддесно на божјиот престол , има потреба од таков верник како што си ти , да го браниш на секоја раскрсница.

Но, да поставуваш теорија дека бог имал разум и волја тогаш кога не постоел ниту човек е спротивно од писмото.Едноставно..нема кој да сведочи дека тоа било така.Ако имало цитати во писмата ќе ги постираше како поткрепа на тоа што го збориш.

Па се наметнува тука друго прашање, Мики дали бог зборува преку тебе?
alf,

како што веќе напишав, разумот и слободноволноста постојат и без постоењето на човекот. Истите се особини/атрибути/квалитети од самиот Бог, кои и ни ги дарува.

Бог Е беспочетен и неограничен па таков е и Неговиот разум. Дека разумот и волјата прептостојат пред човекот, тоа ни го сведочи Боговидецот Мојсеј, кој самиот бил сведок на Божјото создавање на Светот и животот.

Бог не зборува преку мене, туку јас сведочам за Бога, како моја верничка должност.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
735
Поени од реакции
257
Цитатот го вика точно тоа кое го вика. Се повикуваш на самиот себе, сметајќи дека си во право, без притоа да прочепкаш малку пошироко и да (у)видиш дека наведениот стих не е единствениот кој ја посочува состојбата од човековата душа после телесната смрт.

Патем кажано, поимот „погуби„ не е исто што и „убива„ или „исчезнува„.
MIKI1 , На неколку пати овдека викам дека говорот е најнесовршена алатка за комникација, затоа што еден исти збор може различно да се протолкува (свати).
Токму затоа е кажано дека , додека не облечеш нечии мокасини не можеш да разбереш како тој размислува и гледа на животот.
Од таа причина , ако поимот "погуби" за тебе не е исто што и "убива" или "исчезнува" ќе го прифатам како такво.

Еве какво значење тој збор има , според речник.
погуби
погубат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши од живот некого.
Албански: vras
Примери:
Го ограбиле и го погубиле.
Слично со: отепа (св.) , убие (св.)
(се погуби) се уништи, се упропасти, пропадне
Албански: mbytem
Примери:
Кутриот, се погубил од работа.

Извор
alf,

како што веќе напишав, разумот и слободноволноста постојат и без постоењето на човекот. Истите се особини/атрибути/квалитети од самиот Бог, кои и ни ги дарува.

Бог Е беспочетен и неограничен па таков е и Неговиот разум. Дека разумот и волјата прептостојат пред човекот, тоа ни го сведочи Боговидецот Мојсеј, кој самиот бил сведок на Божјото создавање на Светот и животот.

Бог не зборува преку мене, туку јас сведочам за Бога, како моја верничка должност.
Разбирам дека верата те понесува во расудувањето одделно да ги разбираш термините бог - човек, при тоа ако се додаде и буквално расудување на битие ќе дојдеме до ова кое го пишуваш.
Верникот на спротивната страна од бог не може да биде сведок, може да биде и да остане верник.Но, не е толку лошо тоа , да не ме сватиш погрешно , преку верата може да му се даваат какви сакаш атрибути(човечки и надчовечки) на богот, но сепак тоа останува во доменот на верување!

Тука сме да размениме мислења, се повика на Мојсе, па пред да продолжиме со диалог за човековата душа, ме интересира твоето верување/мислење , во битие бог на која возраст го создал првиот човек?
Од бебе или 13-14 години или можеби повеќе?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
19.999
Поени од реакции
3.072
MIKI1 , На неколку пати овдека викам дека говорот е најнесовршена алатка за комникација, затоа што еден исти збор може различно да се протолкува (свати).
Токму затоа е кажано дека , додека не облечеш нечии мокасини не можеш да разбереш како тој размислува и гледа на животот.
Од таа причина , ако поимот "погуби" за тебе не е исто што и "убива" или "исчезнува" ќе го прифатам како такво.

Еве какво значење тој збор има , според речник.
погуби
погубат
Вид збор: Глагол, свршен
Лиши од живот некого.
Албански: vras
Примери:
Го ограбиле и го погубиле.
Слично со: отепа (св.) , убие (св.)
(се погуби) се уништи, се упропасти, пропадне
Албански: mbytem
Примери:
Кутриот, се погубил од работа.
alf,

не случајно ти напишав дека покрај од тебе посочениот стих, треба да погледнеш и други, кои јасно укажуваат дека душата е бесмртна.

Еве ти пар од нив. Матеј, 25.48 и Марко 9.4.

Во првопосочениот стих, се укажува на вечната смрт која ќе ја проживуваат неправедниците во пеколот, што значи дека нивните души (и тела) нема да изчезнат, туку пак ќе битисуваат, но во услови од вечни маки, а во вториот стих се укажува на одвоеноста/одвоивоста на душите (од телата) од Мојсеја и Илија, кои живееле во времето од Стариот Завет, а кои на Исуса Христа Му се јавуваат во Новиот.[DOUBLEPOST=1561148060][/DOUBLEPOST]
Разбирам дека верата те понесува во расудувањето одделно да ги разбираш термините бог - човек, при тоа ако се додаде и буквално расудување на битие ќе дојдеме до ова кое го пишуваш.
Верникот на спротивната страна од бог не може да биде сведок, може да биде и да остане верник.Но, не е толку лошо тоа , да не ме сватиш погрешно , преку верата може да му се даваат какви сакаш атрибути(човечки и надчовечки) на богот, но сепак тоа останува во доменот на верување!

Тука сме да размениме мислења, се повика на Мојсе, па пред да продолжиме со диалог за човековата душа, ме интересира твоето верување/мислење , во битие бог на која возраст го создал првиот човек?
Од бебе или 13-14 години или можеби повеќе?
Адам е првостворениот (неродениот) човек, создаден од материјално тело и нематеријална душа, кој не паметел за своето раѓање, туку е створен „од прва„, во физички изглед од потполно пораснат човек, на денешна човекова возраст од врвниот животен напон, со изглед на наши отприлика 20-30г.

Токму на возраст од свои овоземни 30г. почнува јавно да делува и нашиот Спасител и Бог.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
735
Поени од реакции
257
Адам е првостворениот (неродениот) човек, создаден од материјално тело и нематеријална душа, кој не паметел за своето раѓање, туку е створен „од прва„, во физички изглед од потполно пораснат човек, на денешна човекова возраст од врвниот животен напон, со изглед на наши отприлика 20-30г.

Токму на возраст од свои овоземни 30г. почнува јавно да делува и нашиот Спасител и Бог.
Интересно верување.
Значи , првосоздадениот човек , периодот од бебе до 20-30 години не ги доживеал , менување запчиња, првите чекори, децка игра и пубертет се кое денес го доживува секој човек.

Што е со душата, во кој стадиум е таа?
Врската која ќе се воспостави помеѓу телото и душата ќе биде со деформитет.20-30год тело на човек со бебешки плач од душата.
Некако не оди.

Или можеби имаш дополнување на твоето верување со што ќе појасниш.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
19.999
Поени од реакции
3.072
Интересно верување.
Значи , првосоздадениот човек , периодот од бебе до 20-30 години не ги доживеал , менување запчиња, првите чекори, децка игра и пубертет се кое денес го доживува секој човек.

Што е со душата, во кој стадиум е таа?
Врската која ќе се воспостави помеѓу телото и душата ќе биде со деформитет.20-30год тело на човек со бебешки плач од душата.
Некако не оди.

Или можеби имаш дополнување на твоето верување со што ќе појасниш.
Оди, оди...

Адам, створен како возрасен, не значи дека бил бездушен, туку, како што вели еден од Учителите во Црквата, Адам бил трезвеноумен, што значи дека и тоа како имал ум кој „сече„ и кој (ум) ги гледа нештата во нивната суштина, а не само во нивната појавност. Така, кога Адам ги именува животните, Адам со само еден збор (име) кое го доделува, ги опфаќа сите основни и специфични особини кои ги поседува едно животно (еден животински род или вид), а кои (особини) другите животни ги немаат.

Духот Адамов има(л) „резерва„, односно Адам, роден како телесно возрасен, има(л) задача и можност да се уподобува (да станува сличен) на Бога, односно Адам има(л) духовен потенцијал за бесконечно духовно усовршување.

Едноставно кажано, Адам бил телесно совршен, потенцијално бесмртен, духовно несовршен, со склоност кон усовршување, преку помошта/благодатта која Адам ја примил/примал од Бога.

Ајде, ти пофали се дека нештата ги гледаш суштински...
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
735
Поени од реакции
257
Оди, оди...

Адам, створен како возрасен, не значи дека бил бездушен, туку, како што вели еден од Учителите во Црквата, Адам бил трезвеноумен, што значи дека и тоа како имал ум кој „сече„ и кој (ум) ги гледа нештата во нивната суштина, а не само во нивната појавност. Така, кога Адам ги именува животните, Адам со само еден збор (име) кое го доделува, ги опфаќа сите основни и специфични особини кои ги поседува едно животното (еден животински род или вид), а кои (особини) другите животни ги немаат.

Духот Адамов има(л) „резерва„, односно Адам, роден како телесно возрасен, има(л) задача и можност да се уподобува (да станува сличен) на Бога, односно Адам има(л) духовен потенцијал за бесконечно духовно усовршување.

Едноставно кажано, Адам бил телесно совршен, потенцијално бесмртен, а духовно несовршен, со склоност кон усовршување, преку помошта/благодатта која Адам ја примил/примал од Бога.

Ајде, ти пофали се дека нештата ги гледаш суштински...
Мики, нигде не реков дека Адам бил бездушен, дадов забелешка дека веднаш создадениот Адам со возрасно тело на душата и недостасуваат низа промени за да образува силна врска со телото.
Бидејќи душата во човека доаѓа чиста, не гибната, без "меморија" , книга со празни листови кои со тек на промените и времето впива од настаните и доживувањата кои следат.
Бог го создава првиот човек , а под поим човек се подразбираат сите промени.Те разбирам дека и поинаку неможеш да веруваш , но ако било така и самиот бог ќе прескокнел денови и директно на 5 ден ќе отишол.

Мики , овде сме да си споделиме размислувања, а не да се фалиме со нив.
Може да ти кажам како гледам јас на битие.
Создавањето на светот е напишана во "огледало" каде пред читателот стои перде на очите искажано со термини и поими кој не му дозволуваат да види , а всушнос се работи зс секоја човекова промена гледана од позиција на човек и што се доживува.

Поединечно во денови, првиот за новороденче (нека биде светлина и ја оддели бог темнината од светлината) само и тоа го разликува новороденче.
Сводот вториот ден- положбата и фиксирање на очите , што е горе, а што доле.
Третиот ден времето со своите спротивности, сонцето и месечината, расте и ги забележува разликите...како што се мајка и татко.
Четвртиот ден , веќе оди-трча ја осознава природата и животните.
Во тој ден најмногу осознава.
Петиот ден , добива животворен дух...може да создава нов живот ..пубертет, тука доаѓа опомената која се однесува за забранетиот плод.
Шестиот ден е во тек за секој созреан човек.
Седмиот ден кога ќе одиш во пензија да се одмориш.

После со децата на Адам се прават други поделби за човештвото во духовна смисла.(тоа е друга тема)

И така бог го создаде светот за седум дена - седум човечки промени.
Гледај од позиција од сите етапи од човековото постоење, а не од тоа што си сега.

Светот не би постоел , ако нема кој да сведочи за него.

Не само Мојсе и други како Данаил и Јован го гледале истото 7 периоди на човекот , но секој на свој начин го искажал.Мојсе како создавање на светот, Данаил му го толкувал сонот на царот (човештвото преставено со еднина -цар).Јован , седумглав звер со десет рога.(прстите од рацете)

Знам дека за верник е тешко да се раздели од бајките во кои верува, таму каде бог е на една страна ,а човек на друга , сепак овде сме да споделиме размислувања.
Има многу вистина во цитатот "Јас реков , вие сте богови".
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.110
Поени од реакции
4.660
Ми недостасуваат пуканки дефинитивно додека читам вакви муабети по форуми... и се чудам како македонци се докажуваат околу, а и толкуваат еврејски закон кој што важи само за евреи... :)
Ќе докажете уште малку како христијанството со нивните „свети книги“ се апсолутна вистина, а сето друго е лага... :)
И тоа само заради еден „нов завет“ во кој што евреите се криви што „не препознале месија“ иако тие го создадоа тој симбол на обединување...

Не ги заборавајте исламските философи и мистици... кога веќе се заморувате со ова. Ниту пак далечниот исток...


Не гледајте премногу преку очите на човек (дури и кога се работи за нешто како „душа“ или „разум“), бидете малку како „богот без име“ - излезете од сенката на оваа мрачна и тажна планета на која чекорат луѓе кои не знаат кај тераат и умираат залудно!
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
735
Поени од реакции
257
Не гледајте премногу преку очите на човек (дури и кога се работи за нешто како „душа“ или „разум“), бидете малку како „богот без име“ - излезете од сенката на оваа мрачна и тажна планета на која чекорат луѓе кои не знаат кај тераат и умираат залудно!
"богот без име"?
Тоа е од стариот еон, немој сега и ти вакви лапсуси.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
903
Поени од реакции
803
Ми недостасуваат пуканки дефинитивно додека читам вакви муабети по форуми... и се чудам како македонци се докажуваат околу, а и толкуваат еврејски закон кој што важи само за евреи... :)
Ќе докажете уште малку како христијанството со нивните „свети книги“ се апсолутна вистина, а сето друго е лага... :)
И тоа само заради еден „нов завет“ во кој што евреите се криви што „не препознале месија“ иако тие го создадоа тој симбол на обединување...

Не ги заборавајте исламските философи и мистици... кога веќе се заморувате со ова. Ниту пак далечниот исток...


Не гледајте премногу преку очите на човек (дури и кога се работи за нешто како „душа“ или „разум“), бидете малку како „богот без име“ - излезете од сенката на оваа мрачна и тажна планета на која чекорат луѓе кои не знаат кај тераат и умираат залудно!

Хепта, јас ке ти испукам цело тенџере пуканки а ти само обиди се, бидејќи ме заинтересира, какво е тоа залудно умирање?:rolleyes:
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.758
Поени од реакции
31.541
Не може да ја усмрти ништо, ама може да биде заробена. Како некои кутри души овде на планетава.
Го знам ја ова. Ова е прилично саентолошки приод.
Оноа, кога ќе умрат душите некој свемирски брод - правосмукалка има околу Земјата и ги усисува унутра, па не одат кај Господ (или нешто слично беше).
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: alf

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.110
Поени од реакции
4.660
"богот без име"?
Тоа е од стариот еон, немој сега и ти вакви лапсуси.
И од постариот еон, не само од стариот на умирачките богови кои воскреснуваат, па ете го и сега... но, кој ќе учи за тоа - човекот нели 7 дена, 7 стази... седум искуства, Хептаграм :)
Не мора да се учи историја на учењата (барем онолку колку што е дозволено да се објавува по книги или да се кажува на други усно, како евреите што правеле (прават) )
Но подобро се обожуваат луѓе нели, со имиња... типично човечки!

Не постои име за божественото! За се друго има име!

Грците и нивните богови се поматија, неуки дрдорковци исковаа пранги и религиии зборувајќи глупости и лаги за учењата кои не ги разбраа ниту сега ги разбираат и изградија егзотерични традиции за кои вие сега тука цитирате и глаголате на големо како „големи вистини“ за човекот и боговите...
Но, ок - и тоа е нешто, добро е да се знае до каде е „чергата под ова поднебје“, иако помладите генерации ова(„светото писмо“) и те како го разбираат како нецелосно во однос на релацијата човек-бесконечност and beyond.

Затоа и реков дека од христијанството ќе направите како да крие големи вистини, а постојано заборавате од каде дојде новиот завет и на што стои - ЕВРЕЈСКИ закон!
Ништо повеќе ништо помалку!

И преку тоа докажувате за душа, па дури и за тоа каде се наоѓа... не оди така. Смештно е...

П.С. Христијанството како и исламот се четиво за учење за да можете да ги поминете и одите уште наназад, од каде црпеле размисли и пракси и да осознаете која вистина е непроменлива!
Што ќе пренесеме на идните генерации после 500 или 1000 години? Христијанство? Ислам? Будизам? Таоизам?
Сето тоа ќе постои како и денес, но заборавате дека постојат тајни „школи“. Едноставно постојат и опстојуваат непроменливи во сржта, но ги менуваат праксите заради промените на човештвото.
„Душата е непроменлива по суштина, но бара се повеќе искуства за да го исполни универзумот до крајни граници!“

 
Последно уредено:
На врв Bottom