Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
720
Поени од реакции
1.536
Дали можеш да ја видиш правдата или храброста кај човекот?
Постои нели, а од која супстанца е создадена тешко може да се најде објаснување.
Така и за душата, ја имаме во телото, но неможеме или незнаеме да ја опишеме, ниту да ја објасниме.
Јас незнам да филозофирам, не сум читала многу за душата, но гледајќи се себеси, знам дека имам душа, знам кога ме боли, знам да ја разликувам од егото кога ми е повредено(многумина мешаат повредено его со бол во душата)......и да, дефинитивно постои.
Kako ti ja dozivuvas pravdata/nepravdata, bolkata/blagosostojbata lesno se dokazuva preku aktivnosta na mozocnite kletki koja lesno se detektira preku razni diagnosticni slikanja. "Dusevnata" bolka ne predstavuva neobjasliv fenomen tuku naucen fakt potkrepen so groto dokazi.
Se e do neuronskite mrezi i nivniot razvoj, epigenetizmot, genetizmot i.t.n.
Fenomenot "dobro/zlo" vo sustina e produkt na razlicno funkcioniranje na mozokot. Nekoi luge ubivanjeto go dozivuvaat kako najvisok akt na uzivanje, nekoi se zgrozuvaat od istoto.

Kvantnata fizika postirana od clenot pogore e pole kade ednostavno ja siluva i logikata i razumot i ja raznisuva realnosta vo koja ziveeme. Double slit eksperimentot i dualnata priroda na "substancata" od branova so beskonecen potencijal na moznosti do "solidna" forma pokazuva deka svetot vo koj ziveeme e bajagi krsliv i se sto sme detektirale i definirale ne e nuzno vistinito.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
...точно е тоа @Darceodlisice што ти го тврдиш за нашата свест,таа не знае да процесира нешто што непостои
...но,како што напишав во мојот коментар,душата започнува таму каде што завршува свеста и материјалноста :)
Таму каде што завршува свеста, таму започнува безумието.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Боже мој, каков Шарлатан (со големо Ш), тој ќе измислел нова Религија подобра од нашата.
*Воскликунва.* *Се смее на византиски.*
Па уште и Либерал бил без омраза за никој. Зависно од денот или на која нога си се разбудил.
Ти ако си Либерал, тогаш и јас сум и син на Елизабет Тејлор.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Боже мој, каков Шарлатан (со големо Ш), тој ќе измислел нова Религија подобра од нашата.
*Воскликунва.* *Се смее на византиски.*
Па уште и Либерал бил без омраза за никој. Зависно од денот или на која нога си се разбудил.
Ти ако си Либерал, тогаш и јас сум и син на Елизабет Тејлор.
Се разбира дека сум либерал, и не мразам никого освен глупоста. И која е тоа вашата религија?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Прочитав сега за еден член од форумов, бара совет...и пишува дека бил во болницата во Демир Хисар.
Таа е психијатриска болница, но порано нели се викаше душевна болница, впрочем сите тие установи каде лежеа психички болни пациенти се викаа душевно болни.
Ми текна и ме интересира, зошто така се викаа, што врска има душа и мозок, дали се лечи душа, зошто многу се раѓаат со болна душа.....требало наместо психијатри, доктори за душа ли да се викаат?
Што нема да ми текне па и мене :facepalm:
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.651
Прочитав сега за еден член од форумов, бара совет...и пишува дека бил во болницата во Демир Хисар.
Таа е психијатриска болница, но порано нели се викаше душевна болница, впрочем сите тие установи каде лежеа психички болни пациенти се викаа душевно болни.
Ми текна и ме интересира, зошто така се викаа, што врска има душа и мозок, дали се лечи душа, зошто многу се раѓаат со болна душа.....требало наместо психијатри, доктори за душа ли да се викаат?
Што нема да ми текне па и мене :facepalm:
...илјада имиња,ниедно долготрајно и издржано решение :)
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
Прочитав сега за еден член од форумов, бара совет...и пишува дека бил во болницата во Демир Хисар.
Таа е психијатриска болница, но порано нели се викаше душевна болница, впрочем сите тие установи каде лежеа психички болни пациенти се викаа душевно болни.
Ми текна и ме интересира, зошто така се викаа, што врска има душа и мозок, дали се лечи душа, зошто многу се раѓаат со болна душа.....требало наместо психијатри, доктори за душа ли да се викаат?
Што нема да ми текне па и мене :facepalm:
Да му кажеш на тој член да земе да го чита Јован Лествичник и неговата Лествица кој е "мајстор" за справување со духовите и демоните кои го напаѓаат човекот и неговата душа...каква психијатрија какви бакрачи,тие што работат таму или било каде во тие дејности се претопиле/соединиле со луѓево кои наводно ги лечат и не знаеш на кој му е повеќе потребна помошта,дали на едните или на другите...:coffee:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Да му кажеш на тој член да земе да го чита Јован Лествичник и неговата Лествица кој е "мајстор" за справување со духовите и демоните кои го напаѓаат човекот и неговата душа...каква психијатрија какви бакрачи,тие што работат таму или било каде во тие дејности се претопиле/соединиле со луѓево кои наводно ги лечат и не знаеш на кој му е повеќе потребна помошта,дали на едните или на другите...:coffee:
Важи, ќе му кажам, а можеби веќе ти го прочитал мислењето...но, кажи ми ти зошто се викаат ДУШЕВНИ болници?
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.428
Поени од реакции
3.133
Важи, ќе му кажам, а можеби веќе ти го прочитал мислењето...но, кажи ми ти зошто се викаат ДУШЕВНИ болници?
Паа ваљда за лекување на душата :unsure: со лекови и разни препарати кои ги измислила науката...:unsure:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Паа ваљда за лекување на душата :unsure: со лекови и разни препарати кои ги измислила науката...:unsure:
Ама тие се болни во мозокот, што има врска сега со душата...:toe:
 
Последно уредено:
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.099
Поени од реакции
3.469
Важи, ќе му кажам, а можеби веќе ти го прочитал мислењето...но, кажи ми ти зошто се викаат ДУШЕВНИ болници?
The word psychology derives from the Greek word psyche, for spirit or soul. The latter part of the word "psychology" derives from -λογία-logia, which refers to "study" or "research".
Линк
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.301
Поени од реакции
4.700
Душата... тоа е тоа што боли кога ќе ја изгубиш љубената личност. Се наоѓа еден прст под „плексусот„ каде што најмногу стега кога ќе заболи. И до крајот на животот боли при секоја помисла на загубената љубов. А мислите сами надоаѓаат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom