Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

Дискусија во форумот 'Религија' започната од @cool@, 11 мај 2008.

 1. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  Во што е суштината на душата? Како таа е поврзана со Господ?
  Кога се вселува во човекот и каде оди по смртта?
  Први на ова одговориле древните мудреци во тибетската “Книга на мртвите“ Интересот на научниците околу ова прашање бил и сеуште е огромен. Се појавиле и резултати од истражувањата во врска со околу смртните состојби од д-р.Рејмонд Моуди(автор на бестселерот “Живот после животот“).Според него, со помош на психоанализа или хипноза се допира до„откритието“ што се наоѓа во мозокот и кај секој поединец ги чува сеќавањата со векови. Та, според некои душата се наоѓа токму таму. Но има и други мислења.
   
  На The Black Swan му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SolunAssassin

  SolunAssassin

  Член од:
  10 мај 2008
  Мислења:
  364
  Допаѓања:
  13
  The Science od Eternity

  1.

  2.

  3.

  4.

  5.

  6.

  i mojot omilen ....

  7.
   
 3. AceCaleb

  AceCaleb Деспот на Адот

  Член од:
  31 декември 2007
  Мислења:
  4.708
  Допаѓања:
  7.444
  Ако во човекот има душа,тогаш каде се наоѓа таа?

  Vo nego.
   
 4. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.844
  Допаѓања:
  2.983
  Душата, т.е. духот животен, се наоѓа во срцето човеково. Срцето е поврзано со јак нервен сноп со мозокот па така, може да се каже дека духот животен има двојно пребивалиште: претежно во срцето но и во мозокот. Духот има три „орагни„: разум . чувства и слободна војла. Пребивајќи и во мозокот, духот на мозокот му го дава разумот, како еден од своите органи.
  Душата човекова е понизок „дел„ од духот животен и претставува „спојка„ помеѓу духот животен и телото човеково. Душата е емотивна категорија а духот разумска/етичка. Духот е нематеријален, него го дава Светиот Дух во моментот на човековото зачнување. После телесната смрт, духот животен, пошто е бесмртен, „оди„ кај Оној кој го дал тој дух. Зависно од наградата или казната, духот престојува или во Рајот или во пеколот, се до вторто Христово доаѓање, кога Христос ќе му суди и на телото и на духот (заедно) после кое следува конечниот суд за конечниот престој на духот/душата/телото: во Рај или во пекол.
   
  На moni_moja му/ѝ се допаѓа ова.
 5. TheBestTipster

  TheBestTipster Избраниот

  Член од:
  8 март 2008
  Мислења:
  2.392
  Допаѓања:
  97

  Е така , сега слободно барај диплома за анатомија и физиологија , пошто се гледа дека “знаеш“ како функционира човечкото тело ...
   
 6. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.844
  Допаѓања:
  2.983

  Повели, напиши поточен одговор.
   
 7. vone

  vone

  Член од:
  9 ноември 2007
  Мислења:
  9.328
  Допаѓања:
  1.332
  Ајде бе, една најобична пумпа ти е тоа, имала нерви, нормално..мора нешто да ја регулира нејзината работа.
  Да додадам и еден друг орган подоле има ептен многу нерви, само нивна функција е губење на паметот:kesa:
   
 8. neo_wmaster

  neo_wmaster

  Член од:
  12 мај 2008
  Мислења:
  1.495
  Допаѓања:
  36
  Човечката душа се наога во мозокот бидејки кога завршува функцијата на мозокот тогаш умира човекот, односно кога душата го напушта телото.
   
  На DenaM му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Smert

  Smert

  Член од:
  13 февруари 2007
  Мислења:
  4.950
  Допаѓања:
  5.330
  Душа... тешко е да се дефинира овој поим. Под душа јас ја разбирам свеста, разумот, чувствата, т.е се она што се наоѓа во нашето тело, а не е материјално. Таа е како некој вид на енергија која откако човекот ќе умре, се ослободува од неговото тело и кружи наоколу... ваљда. Не сум сигурен. Ама сигурен сум дека на оди ни во Рај ни во Пекол затоа што тие не постојат.
   
 10. Apokalipto

  Apokalipto (М)

  Член од:
  4 март 2007
  Мислења:
  15.579
  Допаѓања:
  2.570
  Душа има, енергетската форма која го придвижува ова купче месо и коски.... а за добар одговор што е и како е душата најдобро ќе е да пише некој кој има познавања од будизмот.
   
 11. Димитар

  Димитар

  Член од:
  19 септември 2005
  Мислења:
  5.610
  Допаѓања:
  176
  А си слушнал за Трансплантација на срце?
  или за вештачко срце?

  Како живее човекот без душата односно духот животен?
   
 12. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.844
  Допаѓања:
  2.983
  Не, јас никогаш не сум слушнал за трасплантација на срцето......се шегувам, нормално.
  Трансплантацијата на срцето, според медицинските ( а не според моите ) сознанија, значи воедно и ЦЕЛСОНО менување на личноста и нејзините ОСОБИНИ. Ти текнува? Тоа само по себе е показател дека во срцето има „нешто„ кое , кога ќе се пресади срцето, се пресадува и „нештото„ па така, оној пациент на кого му е пресадено срцето, стекнува особини кои до пред пресадувањето не ги ни познавал, значи , ПОПРИМИЛ „нешто„ со пресаденото срце.
  А тоа со вештчкото срце е веќе видено, имајќи во предвид колку трае животот од пациентот со вештачко срце. Но тука нема никаков проблем, оти душата/духот животен не е само во срцето туку и во мозокот човеков, па така, пациентот со вештачко срце може да живее некое време и да биде свесен за својата состојба.
   
 13. TheBestTipster

  TheBestTipster Избраниот

  Член од:
  8 март 2008
  Мислења:
  2.392
  Допаѓања:
  97
  Земај ја дипломата , ја заслужуваш :tapp: :pos:
   
 14. Insanity

  Insanity

  Член од:
  4 март 2008
  Мислења:
  261
  Допаѓања:
  10
  Душата претставува само енергија...според мене!! Какво срце бе...коа имаш клиничка смрт кај ти е душата? У облаци?
   
 15. MIKI1

  MIKI1 Поставувач на неодговорени прашања.

  Член од:
  10 јануари 2008
  Мислења:
  19.844
  Допаѓања:
  2.983
  Кога имам (а немам) клиничка смрт, душата ми оди на Марс...

  Кога пациентот има клиничка смрт, тоа е несекојдневно искуство при кое душата привремено го напупшта телото и таа т.н. клиничка смрт ни е еден научен/медицински доказ за нејзината деливост од телото а водено и за нејзината бесмртност.
  Душата/духот не е енергија, оти кога би била, би преоѓала од едед вид енергија во друг. Духот е невидлив, нематеријален дел од секое живо битие, даден од Светиот Дух.
   

Сподели преку: