Ако во човекот има душа, тогаш каде се наоѓа таа?

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Сакаш да кажеш никој ништо не знае?
овие очигледно немаат душа и сакаат нашава низ нос да ја извадат чекајќи ги...хаххахахахаа...убаво го праша ама пак ти кидна со одговорот:)
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Сакаш да кажеш никој ништо не знае?
Сакам да кажам секој нешто разбира, секој нешто зборува, но ништо суштински не се зборува за овие ствари ... и никој не го чита ниту прифаќа барем малку туѓото разбирање за да го надгради некако своето за да малку од малку се мрдне од мртва точка ...
Секако знаеме дека некој знае малку помалку од другиот, тоа е добро :)

А и кои се луѓето кои дебатираат тука за „суштински“ ствари? Како душата дали постои и дали е во малото прсте или позади левата плешка 2 прста на десно?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
овие очигледно немаат душа и сакаат нашава низ нос да ја извадат чекајќи ги...хаххахахахаа...убаво го праша ама пак ти кидна со одговорот:)
Јас го чекам да каже нешто преку седум год. ама ништо :D
Остаревме на форумов нема ни трага ни глас од некоја вистина.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Јас го чекам да каже нешто преку седум год. ама ништо :D
Остаревме на форумов нема ни трага ни глас од некоја вистина.
Надвор од темата ама морам да ти кажам дека слатко ме изнасмеа(y):)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Сакам да кажам секој нешто разбира, секој нешто зборува, но ништо суштински не се зборува за овие ствари ... и никој не го чита ниту прифаќа барем малку туѓото разбирање за да го надгради некако своето за да малку од малку се мрдне од мртва точка ...
Секако знаеме дека некој знае малку помалку од другиот, тоа е добро :)

А и кои се луѓето кои дебатираат тука за „суштински“ ствари? Како душата дали постои и дали е во малото прсте или позади левата плешка 2 прста на десно?
Не е битно кои се луѓето, вистината секогаш заслужува да биде пренесена.....нема везе дали некој ќе разбере нешто.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Не е битно кои се луѓето, вистината секогаш заслужува да биде пренесена.....нема везе дали некој ќе разбере нешто.
Неточно. Историјата друго зборува.
Иако знаеме дека повторувањето е мајка на знаењето, но вакви грешки не се добра ствар... посебно денес, кога луѓето имаат инфо за се, но разбирање и знаење скоро за ништо!
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Неточно. Историјата друго зборува.
Иако знаеме дека повторувањето е мајка на знаењето, но вакви грешки не се добра ствар... посебно денес, кога луѓето имаат инфо за се, но разбирање и знаење скоро за ништо!
Вистината може само да ги ослободи луѓето...како беше, the truth will set You free :)
Aј докажи дека не е така.... која вистина кажана направила проблем?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.578
Поени од реакции
11.595
Не можам да ти докажам. :)
Тие што се слободни, не зборуваат како „вистината ќе те ослободи“. Зборуваат за работа и само работа и надминување :)
Бидејќи луѓето веднаш креваат врева и кокодакаат: а која вистина? Ти па што со вистината? Да не ти е кума? Знаеш, битно е со кој дебатираш... инаку ќе бидне она „фрлање бисери пред свињи, кои ќе се свртат во некој момент против тебе и ќе те нападнат“... тоа е лесно за докажување ...
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не можам да ти докажам. :)
Тие што се слободни, не зборуваат како „вистината ќе те ослободи“. Зборуваат за работа и само работа и надминување :)
Бидејќи луѓето веднаш креваат врева и кокодакаат: а која вистина? Ти па што со вистината? Да не ти е кума? Знаеш, битно е со кој дебатираш... инаку ќе бидне она „фрлање бисери пред свињи, кои ќе се свртат во некој момент против тебе и ќе те нападнат“... тоа е лесно за докажување ...
Ти како комплекси да имаш од туѓото мислење :)
Кога било битно кој што мисли за тебе и тоа што си го кажал?
Од друга страна што им фали на свињите па бисери да не им даваш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики, сакаш да кажеш дека треба секој човек кои има лични ставови во однос на библијата, треба да се покае и да прифати колктивни ставови од христијанството?
Во спротивно, после телесната смрт неговата душа или ќе битисува во вечен живот или во вечно умирање.
И исходот е колективен став на христијанството.

Разбирам дека сржта на христијанството е да се биде спасител на човекот , но со верување во бајки и нивно пласирање за да се прифатат како спасение е спротивно од самата тематика во христијанството, поправилно би било да се понудиш ти како жртва за да спасиш друг.

До кога Мики, друг ќе умира/ страда за да вие живеете во бајките?:(
alf,

покажуваш типична протестанска тврдоглавост во настојувањето за „истерување„ на некои лични вистини, дури и кога се погрешни, истовремено со нападното очекување дека твојот неистомисленик ќе мора да го промени своето мислење во однос на твоето...

Не, не менувам мислења кога е мојата вероисповест во прашање.

Мојата вера е начин на битисување, а не збирка од теоретски учења, неспроведливи во реалниот живот.[DOUBLEPOST=1561324333][/DOUBLEPOST]
овие очигледно немаат душа и сакаат нашава низ нос да ја извадат чекајќи ги...хаххахахахаа...убаво го праша ама пак ти кидна со одговорот:)
„Киднувањето“ од барањето одговор на поставено прашање му е манир а не случајност...:icon_lol:
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Ти како комплекси да имаш од туѓото мислење :)
Кога било битно кој што мисли за тебе и тоа што си го кажал?
Од друга страна што им фали на свињите па бисери да не им даваш?
Елитизам им фали на свињите.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
alf,

покажуваш типична протестанска тврдоглавост во настојувањето за „истерување„ на некои лични вистини, дури и кога се погрешни, истовремено со нападното очекување дека твојот неистомисленик ќе мора да го промени своето мислење во однос на твоето...

Не, не менувам мислења кога е мојата вероисповест во прашање.

Мојата вера е начин на битисување, а не збирка од теоретски учења, неспроведливи во реалниот живот.[DOUBLEPOST=1561324333][/DOUBLEPOST]

„Киднувањето“ од барањето одговор на поставено прашање му е манир а не случајност...:icon_lol:
Мики , ти се повика на некое покајание, а не јас.Тоа е малтене меѓу редови кажано закана со понуден избор ако ова не го прифатиш ќе те снајде она, ако не ќе те снајде друго, а за сето тоа демек грб ти штити некаков бог.


Не иде тоа така Мики, доволно ќе беше што си разменивме мислења и тука завршува диалогот.Никакви казни и награди да не се подметнуваат .
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики , ти се повика на некое покајание, а не јас.Тоа е малтене меѓу редови кажано закана со понуден избор ако ова не го прифатиш ќе те снајде она, ако не ќе те снајде друго, а за сето тоа демек грб ти штити некаков бог.


Не иде тоа така Мики, доволно ќе беше што си разменивме мислења и тука завршува диалогот.Никакви казни и награди да не се подметнуваат .
alf,

како што вели сам Бог: „...Нека ти биде според верата твоја...„, а што ќе (ти) се случи после овосветовното битисување, сам ќе си бидеш сведок, небитно што ова можеш да го разбереш како заплашување, ама да не биде после „...Јас не знаев, мене никој не ми кажа...„...:icon_lol:
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.476
Поени од реакции
1.050
alf,

како што вели сам Бог: „...Нека ти биде според верата твоја...„, а што ќе (ти) се случи после овосветовното битисување, сам ќе си бидеш сведок, небитно што ова можеш да го разбереш како заплашување, ама да не биде после „...Јас не знаев, мене никој не ми кажа...„...:icon_lol:
Мики, зборуваме за душата, но за чудо никој овде не ја зема за појдовна точка "својата" душа и да ја проанализира.
Како не може да приметат дека никој ја нема во целост, фали едно парче во душата кое во неможност да ја разберат таа празнина ја исплнуваат со разни божеста, филозофии , со спротивниот пол ,љубовта. Нешто кое им дава привидно чуство дека се живи-исполнети.

Затоа и нешто кога не е цело, не може да биде осознаено, може само да се нагаѓа какво е и што е.

Мики, ако твојата празнина од душата , ја исполнуваш со тоа што ќе се ситиш на туѓо страдање, нека ти биде, само за момент имај го тоа чуство на исполнетост.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom