Акните - повеќе од тинејџерски проблем

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Кремата не ја користи,особено не ако е со бела конзистенција,зошто тие содржат бел парафин што уствари ги ствара тие поткожните,подобро земи некој гел,гел-крема да ти ја замени ако имаш перутаво лице,ако немаш потреба од крема уште подобро,не ја користи :)
И тркни до на гинеколог да ги провериш јајниците,не е страшен прегледот :wink:
Прво фала на советот, второ ако можи да знам во шо врска се јајниците со акните?
:smir:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Прво фала на советот, второ ако можи да знам во шо врска се јајниците со акните?
:smir:
Ако имаш некакво воспаление се одразува на лице со појава на акни,и најчесто таквите проблеми се “предизвикувачи“ на поткожните гноеви,најверојатно затоа третманите не ти делуваат долготрајно зошто проблемот можеби не е само надворешен :)
Ништо страшно тоа се лечи за месец-два.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: VeS
Член од
11 јули 2008
Мислења
74
Поени од реакции
3
За сите кои имаат проблеми со акни ПРОБАЈТЕ 100% го чисти лицето ке превриете 500 гр вода и во шишенце ке додадете 1 голема лажица јаболков оцет потресете го добро да се измеша и пред легнување со памук нанесете го на лицето 100% помага еден другар имаше такви проблеми сега лицето му е џам позз :smir:
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
За сите кои имаат проблеми со акни ПРОБАЈТЕ 100% го чисти лицето ке превриете 500 гр вода и во шишенце ке додадете 1 голема лажица јаболков оцет потресете го добро да се измеша и пред легнување со памук нанесете го на лицето 100% помага еден другар имаше такви проблеми сега лицето му е џам позз :smir:
Сум го пробал тоа пред едно година дена. Needless to say, безполезно.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Ве замолувам сите да прекинете со офтопик муабети и да се придржувате стриктно до темата.
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
25
Поени од реакции
1
џабе мене ни то не ми помогна..
во последно време премногу внимавам и на исхраната,цело време само овошје јадам,газирани сокови ги откажав, а мајонезот од 12 години не го јадам,секој ден по два пати дневно лицево го чистам со тоник и ставам крем со поголема хидратација и помала масност, бев петокот на третман и нишо пак ... два дена ми беше чисто лицето и после то пак си почна све по старо.
Исто така многу ме нервираат овие поткожниве шо се...стварно се незгодни..
Можда стварно е до пубертетот ама до олку веќе неможам да си помислам да е.. кога барем свесна сум колку внимавам на хигиенава на лицево и негата..:toe:
зачувај си го тој режим на исхрана ама најискрено само тоа нема да ти помогне. иди на дерматолог обавезно (на козметичар никако, само ке ти напраат лузни на лице !!) ако акните ти се на Т-зоната, ондак за еден месец ке имаш цисто лице. 2-3 третмана ќе ти бидат доволни. ако ги имаш на образи тоа значи дека хормоните ти се неврамнотежени. ама и тоа не е ништо страшно. ќе тркнеш на гинеколог ке ти напраат ехо на јајници и хормонален тест, ќе видат кој хормон ти е вишок и ке ти дадат апчиња и све ке се регулира :wink:
ааа да, ке забораев, значи никакво користeње тоник. тоа само ти ја суши кожата. не треба да ја оптеретуваш, остави ја да дише. миј го лицето наутро со млака вода и dove сапун (дека содржи најмалце алкохол=најмалце ја суши кожата) и земи си хидратантна крема (мој совет од eucerin hidro balance). прави го ова секој ден + третмани кај дерматолог и ке имаш чисто лице за неколку месеци.... ти кажувам од лично искуство :wink:
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Абре еден другар има црнки по лицето и никако да ги оттргни цело време му се појавуваат.Што е лекот???
Јас имав пред некое време така наплив на црнки ама за 2 месеци ги снема....
Некои викаат дека се појавуваат ако не го негуваш лицето ама нема врска барем лицето редовно го негував...А сега фала богу ги нема...
Дали можи да ми кажите која е причината??
 

Сандар

Heartagram's child
Член од
27 ноември 2008
Мислења
168
Поени од реакции
2
Не сум од тие горенаведените слики од Д бич...мазно лице имам...али одкога почнав да се бричам почнаа да ми излагаат едни како подкожни...помош?:vozbud:
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.020
Поени од реакции
22.927
Сега за сега фала богу немам проблеми со акните.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Абре еден другар има црнки по лицето и никако да ги оттргни цело време му се појавуваат.Што е лекот???
Јас имав пред некое време така наплив на црнки ама за 2 месеци ги снема....
Некои викаат дека се појавуваат ако не го негуваш лицето ама нема врска барем лицето редовно го негував...А сега фала богу ги нема...
Дали можи да ми кажите која е причината??
Црнките најлесно може да ги нема ако си стои на пареа(со камилица..слично инхалација ко да прави).. се отвораат порите и после послесно само ќе ги истиска за да излезат..
(иначе мислам дека ќе знае како оди тоа.. зовриваш во тенџере вода и ставаш камилица и ќе си се покријаш со крпа и ќе си сејш):smir:
А исто така купив сега еден Нивеа ко гел е за длабинско чистење..
помага и тоа..:pipi:
и не отидов на гинеколог..иако уште ги има тие проклети поткожни :)
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Абе јас немав ни акни ни ништо и почнав да се бричам и почнаа да излегуваат и сега колку повеќе ги стегав толку повеќе ми излегуваа и одеднаш ги снема кај мене а кај другаров никако да ги снема се нови и нови му се појавуваат
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Абе јас немав ни акни ни ништо и почнав да се бричам и почнаа да излегуваат и сега колку повеќе ги стегав толку повеќе ми излегуваа и одеднаш ги снема кај мене а кај другаров никако да ги снема се нови и нови му се појавуваат
ам добро се зависи и од хигиената и од тоа колку се квалитетни тие пените за бричење.. и сите немаме исти типови на кожа така да...
а иначе за такви поткожни нека не ги чепкат зошо и јас ко ќе се прам на пример со восок на надусници секогаш ми излегуваат ама после сами ќе си исчезнат
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Fuck и мене после бричење ми искачаат такиви поткожни, па како да се бричам ебаго да ги кубам влакната едно по едно? :tapp:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Fuck и мене после бричење ми искачаат такиви поткожни, па како да се бричам ебаго да ги кубам влакната едно по едно? :tapp:
Пробај да користиш од Нивеа што е ова од новава колекција гел за длабинско чистење секој ден насабалје и навечер, не е многу скапо негде 250 денари е :)
 

рок-кејт

незгодна ко кратко ќебе!
Член од
22 мај 2007
Мислења
1.024
Поени од реакции
70
Пробај да користиш од Нивеа што е ова од новава колекција гел за длабинско чистење секој ден насабалје и навечер, не е многу скапо негде 250 денари е :)
хмм а како се викат мислам то од нивеа? Пошо и јас имам едно од нивеа, Nivea Visage Young и то е за длабинско чистење... ама ако имат нешо по корисно да се купит, уште поубо.. Иначе за акниве... Купив едно, исто од Nivea Visage Young и тенко е ко моливче и се викат Bye-Bye Spot.. Корисно е ... Кога ќе забележиш одма дека имаш некаде акна која се развива, веднаш се премачкуваш со памучето кое го има на врвот на моливчево.. Од лично искуство,навистина делува...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom