Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
16 април 2008
Мислења
2.509
Поени од реакции
2.348
Пробав со триста чуда али ништо и од когас прекинав да ги користам сите тие срања многу помалку ми излегуваат...
 

Brontok

Опа, како е!
Член од
7 февруари 2009
Мислења
8
Поени од реакции
1
Help

Mi treba pomos od vas.Pred 3 godini imav mnogu akni,na liceto i vratot,i sega mi ostanaa belezi.Dali nekoj znae web strana,adresa ili lokacija vo skopje kade sto ima laserski tretman protiv aknite.Vi blagodaram odnapred ;)
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Немам баш многу но ми се појавуваат брунки со гној, и прашање ми е дали да ги стискам или да ги оставам сами да поминат?
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Ме интересира дали некој има искуства со Accutane(или Roaccutane)...ако има некој лично искуство нека пише.
Тие се многу ефикасни,ама немој у никој случај да ги користиш,штетни се премногу.Пошто роакутанот е силен антибиотик се таложи во црниот дроб и бубрезите,и може да ти откажат не дај боже,6 месеци се потребни најмалку за да се вратат у нормала.Забранети се во другите држави токму заради тоа.Баш им ги имаа препорачано на едни пријатели од мајка ми,ама на лекар им кажале дека уствари се силни антибиотици.Подобро земи нешто друго помалку штетно.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Mi treba pomos od vas.Pred 3 godini imav mnogu akni,na liceto i vratot,i sega mi ostanaa belezi.Dali nekoj znae web strana,adresa ili lokacija vo skopje kade sto ima laserski tretman protiv aknite.Vi blagodaram odnapred ;)

имаш ласерски третман, во дерма медика во скопје само не знам кој е точната локација

Тие се многу ефикасни,ама немој у никој случај да ги користиш,штетни се премногу.Пошто роакутанот е силен антибиотик се таложи во црниот дроб и бубрезите,и може да ти откажат не дај боже,6 месеци се потребни најмалку за да се вратат у нормала.Забранети се во другите држави токму заради тоа.Баш им ги имаа препорачано на едни пријатели од мајка ми,ама на лекар им кажале дека уствари се силни антибиотици.Подобро земи нешто друго помалку штетно.
Нормално дека не треба да ги користи ако претходно не е консултирано стручно лице т.е. доктор,така да кога ке се консултира ке ги користи апчињата а и паралелно со тоа ке му носи на докторот снимка од црниот дроб и бубрезите.И ако нема некое штетно вијание врз бубрезите и црниот дроб, тогаш ке може да продолжи со терапијата и да ги исчисти акните.А и да, доколку се во многу развиен степен акните,ке мора да земе некој појак антибиотик за да може да ги излечи
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
Нормално дека не треба да ги користи ако претходно не е консултирано стручно лице т.е. доктор,така да кога ке се консултира ке ги користи апчињата а и паралелно со тоа ке му носи на докторот снимка од црниот дроб и бубрезите.И ако нема некое штетно вијание врз бубрезите и црниот дроб, тогаш ке може да продолжи со терапијата и да ги исчисти акните.А и да, доколку се во многу развиен степен акните,ке мора да земе некој појак антибиотик за да може да ги излечи
Да,ама многу е важно лекарот што ќе ги одобри да не е дерматолог,зошто овие кај нас обично само пишуваат по рецептите без да имаат некаква врска за штетното влијание на тоа што го препишуваат.
 

Dzings

Premium
Член од
31 март 2007
Мислења
1.804
Поени од реакции
52
Не јадете мајноез и не пијте газиран сок и готово! Ако не ми верувате пробајте па после ќе прајме муабет!:toe:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Да,ама многу е важно лекарот што ќе ги одобри да не е дерматолог,зошто овие кај нас обично само пишуваат по рецептите без да имаат некаква врска за штетното влијание на тоа што го препишуваат.

па ако не ги одобри дерматолог кој ке ги одобри?
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
па ако не ги одобри дерматолог кој ке ги одобри?
Лекар обичен,што се разбира,а не некој дерматолог што гледа само пари да земе и да препише и да се откачи од пациентите,ете кој.
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
105
Поени од реакции
3
Лекар обичен,што се разбира,а не некој дерматолог што гледа само пари да земе и да препише и да се откачи од пациентите,ете кој.

лекар обичен е за друго, а дерматолог е за акни и слични проблеми нели:smir:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
лекар обичен е за друго, а дерматолог е за акни и слични проблеми нели:smir:
Да де,ама ти викам лекарот обичен да ги одобри препишаните лекови,да укаже дали се сигурни за организмот или не итн итн итн...пошто дерматолозиве препишуваат стварно многу глупости и не само за акни :)
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Мал апдејт за мојата ситуација. Сега одам кај Нина, во Скопје (од Струмица се теглам до таму). 2 фуреза третмани и една ипол недела мачкање секој ден со хлорамфеникол и може да се каже дека сум задоволен. Се гледа дека полека акните се повлекуваат, а гнојот со помош на антибиотикот се уништува. Само да продолжи така. :smir:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
Не јадете мајноез и не пијте газиран сок и готово! Ако не ми верувате пробајте па после ќе прајме муабет!:toe:
џабе мене ни то не ми помогна..
во последно време премногу внимавам и на исхраната,цело време само овошје јадам,газирани сокови ги откажав, а мајонезот од 12 години не го јадам,секој ден по два пати дневно лицево го чистам со тоник и ставам крем со поголема хидратација и помала масност, бев петокот на третман и нишо пак ... два дена ми беше чисто лицето и после то пак си почна све по старо.
Исто така многу ме нервираат овие поткожниве шо се...стварно се незгодни..
Можда стварно е до пубертетот ама до олку веќе неможам да си помислам да е.. кога барем свесна сум колку внимавам на хигиенава на лицево и негата..:toe:
 

Desire

Refuse,Resist
Член од
25 декември 2007
Мислења
1.823
Поени од реакции
284
џабе мене ни то не ми помогна..
во последно време премногу внимавам и на исхраната,цело време само овошје јадам,газирани сокови ги откажав, а мајонезот од 12 години не го јадам,секој ден по два пати дневно лицево го чистам со тоник и ставам крем со поголема хидратација и помала масност, бев петокот на третман и нишо пак ... два дена ми беше чисто лицето и после то пак си почна све по старо.
Исто така многу ме нервираат овие поткожниве шо се...стварно се незгодни..
Можда стварно е до пубертетот ама до олку веќе неможам да си помислам да е.. кога барем свесна сум колку внимавам на хигиенава на лицево и негата..:toe:
Кремата не ја користи,особено не ако е со бела конзистенција,зошто тие содржат бел парафин што уствари ги ствара тие поткожните,подобро земи некој гел,гел-крема да ти ја замени ако имаш перутаво лице,ако немаш потреба од крема уште подобро,не ја користи :)
И тркни до на гинеколог да ги провериш јајниците,не е страшен прегледот :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom