Акните - повеќе од тинејџерски проблем

Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Најдобар лек против бубулици е држење на строга диета.Исто така оди на кожно сигурно ќе ти препишат нешто.
 
Член од
6 јануари 2011
Мислења
23
Поени од реакции
1
Најдобар лек против бубулици е држење на строга диета.Исто така оди на кожно сигурно ќе ти препишат нешто.
Мислев некој лек домашен некој да ми каже..знам има мед и цимет да измешаш али тоа е за да ја исуши бубулицата..али мене ми треба за црвенило. tnx anyway
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Незнам јас би отишоч попрво на лекар,него да експериментирам..Нема пробмлем ;)
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.402
Поени од реакции
2.491
Само строга хигиена,миј го лицето со глицерински сапин 3,4 пати на ден и ставај некој лосион...и внимавај на исхраната,ништо друго
 

Kasoo2

Kasoo
Член од
26 февруари 2011
Мислења
30
Поени од реакции
0
Ke kupite od apteka sapun od peppermint oil ne e skap 100 denari mi se cinit deka bese,so nego ke se mijate 4,5 pati denot..Od koa ke se izmijate ke se namackate so losion protiv akni barem 3 pati denot (sabajle,porucek,navecer). Za losionot protiv akni ke se prasate vo apteka ke vi dadat... Mene Ova mi pomogna mnogu odma mi se iciste liceto !
 

DemijanaX

Sama se farbam!!
Член од
12 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
8
Ако може да ми препорачате некој крем за лице, што ја мазни кожата на лицето ( нерамнини предизвикани од акни ).
Би бил многу благодарен.
Krem za neramnini, toa takva rabota, nema. Mislam koj ke ti kaze deka ima , laze. Za neramnini na liceto pomaga edinstveno mikrodermozabrazija, takvi tretmani praat po kozmetickite saloni, zavisi kolku ti e neramno liceto, inace isto pojaki poabrazivni pilinzi moze da ti pomognat, imase znam eden od oriflame taka so cesta upotreba pomagase ali posle edne tretman vakov, kazuvaa deka go ramni liceto, ali ustvari e samo jak piling.

--- надополнето ---

Најдобар лек против бубулици е држење на строга диета.Исто така оди на кожно сигурно ќе ти препишат нешто.
Od kaj ti e ova mislenje ziti boga?!?! stroga dieta protiv bubulici. besmislica skroz. znaci nekoj neupaten vo problemov moze da se izgladnuva za dzabe ako te poslusa tebe :). Da hranata ima vrska so aknite, ali hrana kako majonezot, cokoladoto, gazirano(osobeno coca-cola, ova inace e mislenje na dermatolog), znaci ova moze se da se konzumira ali umereno.
Ako se pubertetski aknite, vo toj slucaj pominuvaat koga hormonite ke se stabiliziraat, so primena na soodvetena nega, gel za mienje,losion i krem protiv akni koi najcesto sodrzat salicilna kiselina koja gi susi mozolcinjata, a ne kako sto procitav pogore da se mie liceto samo so glicerinski sapun nekolku pati denot pri sto se presusuva kozata i psle laci duplo masnotii i nisto ustvari ne sme napravile. Znaci jas imav problem so akni koi prodozija da mi se javuvaat i posle pubertet i dobro sum zapoznata so problemot akni.
Koj saka nesto da prasa bujrum. Ke mu kazam kako da si pomogne .
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
@demijana

Добро нели секој човек е различен па така да немора и ние да се согласуваме околу третманот на акните :).

Јас пред 3 години решив да се борам со акните.Немав ни којзнае колку многу, ама сепак ми сметаа до некој степен.Отидов на дерматолог и ми даде листа на храна и пијалоци кои не смеам да ги консумирам воопшто.Листата беше долга, ама издржав некако хехе..И самиот приметив дека кога не се придржувам до диетата имам повеќе бубулици одколку кога строго се придржувам.Ете се согласувам делумно со тебе дека особено тие проукти влијаат во поголем степен, но доколку сакаме што побрзо и поефикасно да го решиме проблемот мораме да се придржуваме до поголема листа на продукти кои не смееме да ги конзумираме.И најдобро е да се третира лицето во текот на периодот со некои лосиони,масти,сапуни итн.Ете мене најмногу ми помогна строго придржување до диетата и редовноста при користење на лековите.И еве сега имам максимум 2-3 бубулици и шо е добра вест за мене :)Сега сум на повисок степен.Сега ги лечам раните т.е дупчињаа шо ми останале.И споро иде тоа ама со контрактубекс постои можност да се израмни кожата..Ако имаш некој совет за мојов проблем може да ми пишеш..Поздрав

--- надополнето ---

@Don

Зависи до кој степен ти се дојдени нерамниите.Јас имав нерамнини сеа некојзнае какви ама сепак ми пречеа.И пред 2 години почнав да користам "Contractubex" и сапунче "Greeny"..Ама секој ден сабајле со сапунот и со лосионот и навечер..Значи 2 пати на ден.И така цели две години и еве уште го користам.Ама делува и планирам да го користам се додека лицето не ми биде flat :D..Кремата е 500 а апунот 160 денари и ја на 2ипол месеци ги купував.Ја ова би ти го препорачал.Инаку најбоље е да одиш на дерматолог и да си видиш.Ете Demijana постоело изглеа лек и за тоа хехе :)..Сепак не е совршено ама помага.
 

DemijanaX

Sama se farbam!!
Член од
12 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
8
@ Nedelkovski
Se soglasuvam so toa deka sekoj covek e razlicen, i deka da, moze da se razideme vo mislenjata :) Ali toa sto go kazav za presusuvanje na kozata so sapuni i nisto drgo, si stojam na toa deka e stetno.
Inace jas mojot problem so akni go resiv najmnogu so odenje na kozmeticar, na tretman za cistenje. Kaj mene imase mnogu golem efekt, mislam liceto mi se iscisti skroz, akni mozam da recam deka voopsto nemam (osven pred ciklus sto mi se javuva1-2, ali toa e neli normalno:) )a za toa ramnenjeto, otkako mi se zaleci skroz liceto otidov ednas na tretman za mikrodermoabrazija i prilicno zadovolna sum, liceto mi e super , kozata mi e ramna. Mi se normalizira isto taka.
A Kontratubex sto predstavuva, aj podobjasni mi malce :))
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
@demijana

Добро нели секој човек е различен па така да немора и ние да се согласуваме околу третманот на акните :).

Јас пред 3 години решив да се борам со акните.Немав ни којзнае колку многу, ама сепак ми сметаа до некој степен.Отидов на дерматолог и ми даде листа на храна и пијалоци кои не смеам да ги консумирам воопшто.Листата беше долга, ама издржав некако хехе..И самиот приметив дека кога не се придржувам до диетата имам повеќе бубулици одколку кога строго се придржувам.Ете се согласувам делумно со тебе дека особено тие проукти влијаат во поголем степен, но доколку сакаме што побрзо и поефикасно да го решиме проблемот мораме да се придржуваме до поголема листа на продукти кои не смееме да ги конзумираме.И најдобро е да се третира лицето во текот на периодот со некои лосиони,масти,сапуни итн.Ете мене најмногу ми помогна строго придржување до диетата и редовноста при користење на лековите.И еве сега имам максимум 2-3 бубулици и шо е добра вест за мене :)Сега сум на повисок степен.Сега ги лечам раните т.е дупчињаа шо ми останале.И споро иде тоа ама со контрактубекс постои можност да се израмни кожата..Ако имаш некој совет за мојов проблем може да ми пишеш..Поздрав
Ќе идеш прво на дерматолог, да те прегледаат. После тоа ќе ти даат крема за да го третираш тој дел од лицето и ќе ти напраат дермоабразија за лузни од акни.
Имаш во Дерма Медика, Анчевски, али таму е поскапо. Ако сакаш ќе ти дадам бројче да идеш кај една за 900 денари третман. Ако немаш голем проблем со кожата по неколку третмани ќе ти се среди. Поздрав.
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Некој да препорача сапун,лосион или крема на база Benzoyl peroxid или Salicilna kiselina?
Благодарам.
 

Bolt0105

Problem?
Член од
3 декември 2009
Мислења
54
Поени од реакции
64
сум користел све од лосиони до кремови и ништо не ми помогнало. Сакам да прашам дали постои некој лесен начин (без лосиони и други глупости) да се отстранат бубулициве. Иначе имам 16 години и знам дека се пубертетски ама многу ми сметаат :kesa:
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
@demijana

Добро нели секој човек е различен па така да немора и ние да се согласуваме околу третманот на акните :).

Јас пред 3 години решив да се борам со акните.Немав ни којзнае колку многу, ама сепак ми сметаа до некој степен.Отидов на дерматолог и ми даде листа на храна и пијалоци кои не смеам да ги консумирам воопшто.Листата беше долга, ама издржав некако хехе..И самиот приметив дека кога не се придржувам до диетата имам повеќе бубулици одколку кога строго се придржувам.Ете се согласувам делумно со тебе дека особено тие проукти влијаат во поголем степен, но доколку сакаме што побрзо и поефикасно да го решиме проблемот мораме да се придржуваме до поголема листа на продукти кои не смееме да ги конзумираме.И најдобро е да се третира лицето во текот на периодот со некои лосиони,масти,сапуни итн.Ете мене најмногу ми помогна строго придржување до диетата и редовноста при користење на лековите.И еве сега имам максимум 2-3 бубулици и шо е добра вест за мене :)Сега сум на повисок степен.Сега ги лечам раните т.е дупчињаа шо ми останале.И споро иде тоа ама со контрактубекс постои можност да се израмни кожата..Ако имаш некој совет за мојов проблем може да ми пишеш..Поздрав

--- надополнето ---

@Don

Зависи до кој степен ти се дојдени нерамниите.Јас имав нерамнини сеа некојзнае какви ама сепак ми пречеа.И пред 2 години почнав да користам "Contractubex" и сапунче "Greeny"..Ама секој ден сабајле со сапунот и со лосионот и навечер..Значи 2 пати на ден.И така цели две години и еве уште го користам.Ама делува и планирам да го користам се додека лицето не ми биде flat :D..Кремата е 500 а апунот 160 денари и ја на 2ипол месеци ги купував.Ја ова би ти го препорачал.Инаку најбоље е да одиш на дерматолог и да си видиш.Ете Demijana постоело изглеа лек и за тоа хехе :)..Сепак не е совршено ама помага.
не би било лошо листата да ја напишеше ако не те мрзи..да се ориентираме
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
не би било лошо листата да ја напишеше ако не те мрзи..да се ориентираме

-ЧОКОЛАДО
-МАЈОНЕЗ
-КЕЧАП
-ГАЗИРАНИ ПИЈАЛАЦИ
-СУВОМЕСНАТИ ПРОИЗВОДИ
-ГРИЦКИ
-ЈАЈЦА
-ЛУТО,КИСЕЛО,ЗАПРШКИ
-КАФЕ
-ЦИГАРИ
-АЛКОХОЛ
-ЧАЈ


Листава ја составив по приоритет од најстрого забранети до делумно забранети.Можеби за некои артикли ќе ви изгледа смешно и можеби листава ќе ви изгледа дека само уште воздухот и водата ви преостануваат,но јас се придржував скоро до се и ми помогна.позз
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
-ЧОКОЛАДО
-МАЈОНЕЗ
-КЕЧАП
-ГАЗИРАНИ ПИЈАЛАЦИ
-СУВОМЕСНАТИ ПРОИЗВОДИ
-ГРИЦКИ
-ЈАЈЦА
-ЛУТО,КИСЕЛО,ЗАПРШКИ
-КАФЕ
-ЦИГАРИ
-АЛКОХОЛ
-ЧАЈ


Листава ја составив по приоритет од најстрого забранети до делумно забранети.Можеби за некои артикли ќе ви изгледа смешно и можеби листава ќе ви изгледа дека само уште воздухот и водата ви преостануваат,но јас се придржував скоро до се и ми помогна.позз
Не ми се веруе да е оваа листата...а и да е оваа..како тоа јајца?? нели може само белката да се јаде варена? Запршки? Манџи не смееме да јадеме? шо има врска Лутото со акните?:kesa:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom