Агенција за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги - генерална дискусија

Член од
29 септември 2013
Мислења
611
Поени од реакции
493
Оффффф....
Луѓе не можам да ве разберам.
Нашиве телевизии даваат повеќе српска програма отколку македонска, малите деца повеќе знаат српски отколку македонски. Зборовите: устручавам, обала, уље, битно, ваљда, запосли, покушај, увек, никад, више, мање и уште стотина други, станаа дел од секојдневната употреба. Успех на нашиве родители е ако нивното детенце отиде на аудиција во Белград или ако некоја наша фаца влезе во некое нивно реално шоу. Нашиве кој од кој се прави поголем србин од нив па “прича српски“.

Паметен си ако кажеш некога изрека која само “тие“ ја знаат (како што велат Србите) демек истите тие ги нема на македонски. Па после се лутиме ако не наречат Јужна Србија. Ако порано србизмите ги користеа само скопјани, сега ги користат сите.
Па вие уште ги барате и 40-те Пинк канали!

Едвај се изборивме да добиеме македонски превод т.е. сеуште се бориме. На детските канали српска синхронизација, на спортските канали српски коментар, а сопствениците на тие канали се полнат со пари од Македонија.

Меѓу нашиве кабелски канали постои еден голем монопол кого некои земји одреден период се обидуваат да го скршат (а кај нас досега не ни имало обид) па сега сакате друг “монопол“ (Пинк) повторно да влезе во нашите домови.
 
Последно уредено:

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
HRT јас би сакал да се врати на MaxTV. Другиве и не ми се до толку нешто потребни ама ако некогаш би се нешто сменило околу лиценците за каналиве зошто и да ги нема.

Глупаво е што едни ги имаат други ги немаат, истото го мислам и за Arena sport каналите. Ако веќе некој побарани канали може да се нудат во Македонија тогаш нека ги има кај сите оператори.
Како што реков, HRT е проблем смао кај неколку оператори, заради парите што треба да си ги платат, но не кај сите.
AS каналите го знаеш мојот став и коментар, не сакам да се повторувам повторно дека Телеком не смее да има ексклузивно право врз тие канали. Но за жал, ситуацијата е во целост иста како во Хрватска со овие канали.

Оффффф....
Луѓе не можам да ве разберам.
Нашиве телевизии даваат повеќе српска програма отколку македонска, малите деца повеќе знаат српски отколку македонски. Зборовите: устручавам, обала, уље, битно, ваљда, запосли, покушај, увек, никад, више, мање и уште стотина други, станаа дел од секојдневната употреба. Успех на нашиве родители е ако нивното детенце отиде на аудиција во Белград или ако некоја наша фаца влезе во некое нивно реално шоу. Нашиве кој од кој се прави поголем србин од нив па “прича српски“.

Паметен си ако кажеш некога изрека која само “тие“ ја знаат (како што велат Србите) демек истите тие ги нема на македонски. Па после се лутиме ако не наречат Јужна Србија. Ако порано србизмите ги користеа само скопјани, сега ги користат сите.
Па вие уште ги барате и 40-те Пинк канали!

Едвај се изборивме да добиеме македонски превод т.е. сеуште се бориме. На детските канали српска синхронизација, на спортските канали српски коментар, а сопствениците на тие канали се полнат со пари од Македонија.

Меѓу нашиве кабелски канали постои еден голем монопол кого некои земји одреден период се обидуваат да го скршат (а кај нас досега не ни имало обид) па сега сакате друг “монопол“ (Пинк) повторно да влезе во нашите домови.
Потпис! Да си ми жив и здрав, во целост се сложувам со тебе :) Очекувај сега да земат и да те утепаат од контра-коментари и правење луд (ако следиш, ќе видиш како остро ме напаѓаа мене за ваквите работи :) )
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Оффффф....
Луѓе не можам да ве разберам.
Нашиве телевизии даваат повеќе српска програма отколку македонска, малите деца повеќе знаат српски отколку македонски. Зборовите: устручавам, обала, уље, битно, ваљда, запосли, покушај, увек, никад, више, мање и уште стотина други, станаа дел од секојдневната употреба. Успех на нашиве родители е ако нивното детенце отиде на аудиција во Белград или ако некоја наша фаца влезе во некое нивно реално шоу. Нашиве кој од кој се прави поголем србин од нив па “прича српски“.

Паметен си ако кажеш некога изрека која само “тие“ ја знаат (како што велат Србите) демек истите тие ги нема на македонски. Па после се лутиме ако не наречат Јужна Србија. Ако порано србизмите ги користеа само скопјани, сега ги користат сите.
Па вие уште ги барате и 40-те Пинк канали!

Едвај се изборивме да добиеме македонски превод т.е. сеуште се бориме. На детските канали српска синхронизација, на спортските канали српски коментар, а сопствениците на тие канали се полнат со пари од Македонија.

Меѓу нашиве кабелски канали постои еден голем монопол кого некои земји одреден период се обидуваат да го скршат (а кај нас досега не ни имало обид) па сега сакате друг “монопол“ (Пинк) повторно да влезе во нашите домови.

Нема врска со темава, но пример во Средата во Круг на знаење во втората игра која се вика На буква, зборот од 5 букви кој натпреварувачот требаше да го погаѓа почнуваше на буквата В, и тој се обидуваше и не го погоди зборот и другиот играч не го погоди зборот.
И после од режија го дадоа зборот кој се бараше беше Варош.
Варош и не е збор од Македонскиот јазик, Варош е од Српски јазик збор.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Нема врска со темава, но пример во Средата во Круг на знаење во втората игра која се вика На буква, зборот од 5 букви кој натпреварувачот требаше да го погаѓа почнуваше на буквата В, и тој се обидуваше и не го погоди зборот и другиот играч не го погоди зборот.
И после од режија го дадоа зборот кој се бараше беше Варош.
Варош и не е збор од Македонскиот јазик, Варош е од Српски јазик збор.
Или сепак е: http://www.makedonski.info/show/варош/м и https://mk.wikipedia.org/wiki/Варош
 
Член од
5 јуни 2015
Мислења
696
Поени од реакции
445
Јас никогаш не сум сретнал ниту по медиуми, ниту во училиште, на факултет, меѓу народ никаде не сум слушнал некој да го употребува тој збор.
Самиот играч Златко беше изненаден кога виде на екран дека се барал зборот Варош.
Еднаш во квизот се бараше Смуча зборот.
http://www.makedonski.info/search/Смуча
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Јас никогаш не сум сретнал ниту по медиуми, ниту во училиште, на факултет, меѓу народ никаде не сум слушнал некој да го употребува тој збор.
Самиот играч Златко беше изненаден кога виде на екран дека се барал зборот Варош.
Еднаш во квизот се бараше Смуча зборот.
http://www.makedonski.info/search/Смуча
„Нашиот јазик не е сиромашен, проблемот е што ние не знаеме колку всушност е богат“ :) Вака некако стои како порака во еден дневен весник каде што секојдневно се објавуваат зборови кои се заборавени или пак многу ретко употребувани во нашиот секојдневен говор.
А за Варош, искрено како именка и јас немам слушнато, но како место (село) имам слушнато. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Што се дешава моментално со сајтот на Авму ?

Сите документи за регистрирани пакети кај оператериве и сешто има таму на сајтот годинава ажурирано е избришано и оставено е само она од 2015 година :pos:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Пишав еднаш во темата Макс тв за Ускана но еве да потврдам дека уствари сега се регистрирани и како телевизија во тетовско. Сега се најверојатно како две телевизии оваа во тетовско е ТВ на регионално ниво преку оператор на јавна електронска комуникациска мрежа која не користи ограничен ресурс - Регионална телевизија, а другата во кичевско е ТВ на локално ниво преку оператор на јавна електронска комуникациска мрежа - Локална телевизија.

Е сега гледам во регистарот на АААВМУ дека имаат различни логоа што значи тоа се две телевизии од еден газда а дали имаат различна програма или оди истата не знам. Сликата е ужасна а и самата програма е ужасна и не е за коментирање.

Друго што никако не можам да најдам од каде е онаа телевизија Stop tv која се најде онлајн за гледање на сајтот stream.mk. Телевизијата пушта музика претежно ек ју а има и македонска музика доле на сајтот пишува дека е од Македонија. На АААВМУ нема воопшто регистрирано таква телевизија нити ја имам сретнато кај некој од оператериве. Можеби и како Ускана тек отпосле ќе ја пишат во листата регистрирани тв канали не знам.:vrtioci:
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Друго што никако не можам да најдам од каде е онаа телевизија Stop tv која се најде онлајн за гледање на сајтот stream.mk. Телевизијата пушта музика претежно ек ју а има и македонска музика доле на сајтот пишува дека е од Македонија. На АААВМУ нема воопшто регистрирано таква телевизија нити ја имам сретнато кај некој од оператериве. Можеби и како Ускана тек отпосле ќе ја пишат во листата регистрирани тв канали не знам.:vrtioci:
Можеби е интеренет телевизија, па затоа и ја нема во регистарот.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Можеби е интеренет телевизија, па затоа и ја нема во регистарот.
Да беше интернет телевизија сигурен сум дека и квалитетот на сликата на стримот ќе беше подобар или пак во HD. Се некако мислам дека е регионална од оние новите (Ултра, Мега, К1, О2... ) затоа што и логото е некако слично во анимацијата како кај другите кој се врти на секој 5-6 минути. Нема нити сајт, фејсбук нити никакви други информации може да се најде за таа телевизија.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Да беше интернет телевизија сигурен сум дека и квалитетот на сликата на стримот ќе беше подобар или пак во HD. Се некако мислам дека е регионална од оние новите (Ултра, Мега, К1, О2... ) затоа што и логото е некако слично во анимацијата како кај другите кој се врти на секој 5-6 минути. Нема нити сајт, фејсбук нити никакви други информации може да се најде за таа телевизија.
Останува да видиме, не знам што друго да речам. :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Останува да видиме, не знам што друго да речам. :)
Да евентуално после летово некаде средина на септември ако нешто излезе некоја информација. Засега излезе информација за нова музичка телевизија М24 која ќе има и фолк и забавна музика но оваа Stop нема врска со таа информација затоа што повеќе е фокусирана засега на екс ју музика.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
415
Поени од реакции
171
2.Информација за извршени корекции во „Студија за утврдување на оправданоста за објавување јавен конкурс за доделување дозвола за телевизиско емитување на државно ниво, од аспект на исполнување на целите на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и од аспект на публиката“??
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.918
Поени од реакции
7.582
Гледам дека во листата која ја има АААВМУ се и каналите Prva, Prva Max, Prva World и B92.
http://avmu.mk/index.php?option=com_con ... 20&lang=mk

Кој само ќе ги стави баш ме интересира и дали ќе се во некој пакет плус за доплата. МaxTV ja исклучија Prva World не верувам дека брзо и планираат да ја вратат но сепак им пишав па да видам каков одговор ќе добијам.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2015
Мислења
415
Поени од реакции
171
2. Предлог-одлука за објавување на јавен конкурс за доделување 1 (една) дозвола за телевизиско емитување на програмски сервис, од општ формат, со сите три медиумски функции, на државно ниво.

3. Предлог-одлука за објавување на јавен конкурс за доделување 1 (една) дозвола за телевизиско емитување на програмски сервис, со претежно образовен општ формат, на државно ниво.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom