Автомобилската индустрија, групациите и корпорациите.

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Најреално сценарио е дека ќе бидат преплавени со кинески возила, и по некое шверцано западно за најбогатите.
A sto mu fali na kineskite vozila, onaka bas me interesira?
Jas uste ja pamtam emisijata top gear ili kako bese kade bas se zboruvase za kineskata avto industrija i deka negova procenka bese deka za max 7 godini ke gi stignat evropskite po kvalitet vo sekoj pogled. Od togas pominaja najmalce 10 godini ;).
P. S epten glupa ti bese sporedbata so SSSR i zapadot za kolite, onaka proceduralno.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
@Петар12345

Од искуство. Моментално Кинезите го освојуваат пазарот за автомобили во Русија.
Автоматски споено мислење:




Е да. Моменталниот амерички капитализам се води ако неможат да конкурираат со квалитет удри им санкции.
Можеш да видиш дека Американците држат мал дел од пазарот на возила, дури и кај нив дома. Нив не ги интересира дали се возат Јапонски, Германски па и Руски или Кинески коли, се е оставено на слободниот пазар. Е ама има еден catch, земјите да ги слушаат политички. Затоа Русија доби санкции. Инаку они како продукт (возила) немаа ништо конкурентно да понудат и пред санкциите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Најреално сценарио е дека ќе бидат преплавени со кинески возила, и по некое шверцано западно за најбогатите.
najnebitna rabota e ova. momentalno pobitno e proizvodstvo na oruzje i hrana. automobilska industrija sekako ne im e prioritet ako i pred toa funkcionirale so stranski koli. toa dali se vakvi ili takvi ili ultra bogatite ke se gi plata 10% poskapi za juri i ali da gi svercaat e nebitno.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.766
Поени од реакции
17.482
A sto mu fali na kineskite vozila, onaka bas me interesira?
Jas uste ja pamtam emisijata top gear ili kako bese kade bas se zboruvase za kineskata avto industrija i deka negova procenka bese deka za max 7 godini ke gi stignat evropskite po kvalitet vo sekoj pogled. Od togas pominaja najmalce 10 godini ;).
P. S epten glupa ti bese sporedbata so SSSR i zapadot za kolite, onaka proceduralno.
Е добро чим ти викаш дека е глупа споредбата, ќе го земеме твојот збор за финален заклучок. Инаку не им фали ништо на Кинеските возила, тие неколку што ги иам видено изгледаат добро. Сепак мислам дека сеуште не се стигнати на исто ниво со Европските.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.783
Поени од реакции
21.188
Е добро чим ти викаш дека е глупа споредбата, ќе го земеме твојот збор за финален заклучок. Инаку не им фали ништо на Кинеските возила, тие неколку што ги иам видено изгледаат добро. Сепак мислам дека сеуште не се стигнати на исто ниво со Европските.
Razlicni sistemi bea, nesporedlivi eden so drug. Niti im trebase da napravat Audi i Mercedes pa prema toa niti imaja potreba da go napravat, uste pomalce da se zamaraat so toa.
Ete zemija Istocna Germanija i nivnite koli i sporedija so Zapadna. Smeski.
Za Kina od toa vreme i da ne ni pravime muabet za avtoindustrija.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.016
Поени од реакции
11.203
Можеш да видиш дека Американците држат мал дел од пазарот на возила, дури и кај нив дома. Нив не ги интересира дали се возат Јапонски, Германски па и Руски или Кинески коли, се е оставено на слободниот пазар. Е ама има еден catch, земјите да ги слушаат политички. Затоа Русија доби санкции. Инаку они како продукт (возила) немаа ништо конкурентно да понудат и пред санкциите.
Не реков јас дека Русија имаше конкурентен производ за Западниот маркет.Не ни говорев за Русија. Иако сме во темата за Украина. Ти зборам за американскиот тип на протекционален капилизам. Ако неможат да конкурираат/превземат/контролираат ќе ти го исфрлат од игра производот преку санкции .

Претежно ова го зборам на релација САД-Кина. А и швабите имаа достс проблеми кога беше Трамп на власт.

Слобода на пазар :pos:

Не ти остава Амерот да увозуваш кај него ако нема нешто за возврат.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.104
Шо ти е поентава шо сакаш да ја кажиш? Дека Русите имаат премногу пари за да си дозволат коли ко Москвич? Или дека москвич нема да може да направи кола како на видеото?
Ако е второто да, нема да може да направат ништо слично на Тојота Ланд Крузер (тоа е мајсторија што ни мерцедес со нивниот Г вагон, ниту пак Рејнџ ровер со нивниот дефендер неможат да ја направат), ама кола од рангот на VW Голф, Ауди А3/А4/А6 и те како ќе направат.
Секој може да направи автомобил на лик на Ролс, Бентли или А4-5 Ауди. Каде ќе ги продава тие автомобили? Во Европа? УСА? Русија? Како е планот? Незнам дали се разбираме, нема пазар за тие автомобили, дали ти е јасно? Нивните прво не ги купуваат па не некој друг. Креативноста со автомобилска индустрија им е во минус. Врв на достигување им е десен ретровизор за Лада. Имаат копија на РОЛС со морот од ПОРШЕ во која се вози Путин. Значи буквално ископиран РОЛС и Бентли во едно. И сега ти ми зборуваш за автомобилска индустрија?

Ете тој Москвичот што го постирате ќе коштал 42366.06 EUR. Колкав процент на Руси ќе дадат пари ова, времето ќе покаже :)


Прво, мојот цитат и сликата на предходниот цитат беше за автомобилската индустрија во Русија, а не buying habits на богатите Руси од Москва.
Ти истресе гупост, дали од незнање или од некој навивачки концепт, како Русите се глупи и неможат да склопат една кола. Затоа и ти споредив.
Не си само ти , полн е интернетот со муабети од тој тип.

Јас ти постирав видео што се вози по улици во Москва, ти на тоа ми одговараш тоа биле богатите луѓе, сиромаштијата возела Москвич. Во останатите држави сиромаштијата Г класа вози, нели?
Се инсуинира дека ако Русија нема јака домашна фирма за коли што 90% од луѓето од Русија не ја купуваат, готово русија нема автомобилска индустрија и никогаш нема да имаат. Но тоа е ноторна глупост.
Со префрлање од социјализам во капитализам, Лада и Москвич се преструктурираа и скоро пропаднаа, фирмите од типот на Мерцедес и Рено го искористија тоа ги купија фабриките и почнаа да произведуваат евтини коли за Руски пазар во тие фабрики (Мерцедес и Рено во 90тите имаа предност од 40 години капитализам и state sponsorshipts дали од германија дали од САД па можеа да ги купат овие фабрики, а не дека беа германските производители беа нешто подобри тогаш )
Пак се враќаме на истото. Пак во некое идно време, пак верглање во место. Да ти постирам уште некое видео?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.596
Поени од реакции
26.105
.
Секој може да направи автомобил на лик на Ролс, Бентли или А4-5 Ауди. Каде ќе ги продава тие автомобили? Во Европа? УСА? Русија? Како е планот? Незнам дали се разбираме, нема пазар за тие автомобили, дали ти е јасно? Нивните прво не ги купуваат па не некој друг. Креативноста со автомобилска индустрија им е во минус. Врв на достигување им е десен ретровизор за Лада. Имаат копија на РОЛС со морот од ПОРШЕ во која се вози Путин. Значи буквално ископиран РОЛС и Бентли во едно. И сега ти ми зборуваш за автомобилска индустрија?

Ете тој Москвичот што го постирате ќе коштал 42366.06 EUR. Колкав процент на Руси ќе дадат пари ова, времето ќе покаже :)





Јас ти постирав видео што се вози по улици во Москва, ти на тоа ми одговараш тоа биле богатите луѓе, сиромаштијата возела Москвич. Во останатите држави сиромаштијата Г класа вози, нели?


Пак се враќаме на истото. Пак во некое идно време, пак верглање во место. Да ти постирам уште некое видео?
Чисто ме интересира, кој е проблемот што според тебе го имаат Русите, за да развијат убава кола? Нема да биде квалитетна? Нема да биде издржлива? Што е проблемот, како ти го замислуваш тоа?
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.104
Чисто ме интересира, кој е проблемот што според тебе го имаат Русите, за да развијат убава кола? Нема да биде квалитетна? Нема да биде издржлива? Што е проблемот, како ти го замислуваш тоа?
И Македонија може да развие убава кола. Кој ќе ја купи? 40к евра е Москвичот нов што го нудат. Мислиш дека има некој нормален што би дал 40к евра за Москвич? Настрана инаетот на форумов што ќе се јави некој дека би го купил. Никој нема да го купи, да сме на чисто! Каде ќе ги продаваат тие коли? На кој пазар? Прво нивните не возат ни Лада ни Москвич. Па уште ќе се пробивале на друг пазар. Еве и за тебе едно видео полно со Лади


 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.434
Поени од реакции
9.157
.

Чисто ме интересира, кој е проблемот што според тебе го имаат Русите, за да развијат убава кола? Нема да биде квалитетна? Нема да биде издржлива? Што е проблемот, како ти го замислуваш тоа?
Тоа ти е исто како сега ти да му запниш дека Шведска не ја бива или било која друга ЕУ земја затоа што нема вселенска програма налик на Руската т.е. пластично кажано МЕРЕЊЕ КУРОВИ.

Само одбрано е да се мери дали Ханс во Берлин ќе вози А3 или Алексеј во Москва ќе вози Лада и зошто не се заменат.

Муабетот нема везе ама океј еве атер што е упорен му нацртаа како на мало дете дека тоа не ја детерминира руската економија, напротив му остава избор на русинот АКО некогаш има сакнции на тоа ниво да не може на никаков начин да довлечка некоја канта како ГоЉф или друго преценето возило да си купи свое домашно или евентуално кинеско.

Е сега, немало на кинеското волан како кај аудито, со џиџиња. Семантика.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.104
Тоа ти е исто како сега ти да му запниш дека Шведска не ја бива или било која друга ЕУ земја затоа што нема вселенска програма налик на Руската т.е. пластично кажано МЕРЕЊЕ КУРОВИ.

Само одбрано е да се мери дали Ханс во Берлин ќе вози А3 или Алексеј во Москва ќе вози Лада и зошто не се заменат.

Муабетот нема везе ама океј еве атер што е упорен му нацртаа како на мало дете дека тоа не ја детерминира руската економија, напротив му остава избор на русинот АКО некогаш има сакнции на тоа ниво да не може на никаков начин да довлечка некоја канта како ГоЉф или друго преценето возило да си купи свое домашно или евентуално кинеско.

Е сега, немало на кинеското волан како кај аудито, со џиџиња. Семантика.


Каде ќе одат овие коли? Во Ѓубре? Ако некој со стап ги тепа па да ги заменат со Москвич, можно е :)

Некој што до сеа возел Ауди, Мерцедес, ќе се префрли на Лада :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611


Каде ќе одат овие коли? Во Ѓубре? Ако некој со стап ги тепа па да ги заменат со Москвич, можно е :)

Некој што до сеа возел Ауди, Мерцедес, ќе се префрли на Лада :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
sto si ti tolku nervozen? lada e za masite.

Screenshot_20230321-011224_YouTube.jpg

doprva doagaat drugi modeli. ova go skockaa za godina dena. zamisli sto moze da napravat za 3-4....
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.104

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.322
Поени од реакции
22.611
Колку за 40г што направија претходно.:) Или сликовито еве ти од пред 40 години па се до денес.





Sent from my iPhone using Tapatalk
perfekcija od samiot start...

rekov drugi modeli, ne podobruvanje na veke perfektno nesto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom