Автомобилската индустрија, групациите и корпорациите.

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Колку за 40г што направија претходно.:) Или сликовито еве ти од пред 40 години па се до денес.





Sent from my iPhone using Tapatalk
а ти веруваш дека не можат автомобил да направат додека прават современи ракети, авиони, подморници...
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
а ти веруваш дека не можат автомобил да направат додека прават современи ракети, авиони, подморници...
Не е битно јас во што верувам. Битно е фактите како стојат.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
И Македонија може да развие убава кола. Кој ќе ја купи? 40к евра е Москвичот нов што го нудат. Мислиш дека има некој нормален што би дал 40к евра за Москвич? Настрана инаетот на форумов што ќе се јави некој дека би го купил. Никој нема да го купи, да сме на чисто! Каде ќе ги продаваат тие коли? На кој пазар? Прво нивните не возат ни Лада ни Москвич. Па уште ќе се пробивале на друг пазар. Еве и за тебе едно видео полно со Лади


Значи не дека неможат да направат убава, квалитетна кола, туку е проблемот што никој нема да ја купи. Зошто на пример не би дал некој пари за убава и квалитетна кола? Само ради брендот ?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.867
Поени од реакции
7.254

Маж рекол, маж одрекол, ама други ја плаќаат цената.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Значи не дека неможат да направат убава, квалитетна кола, туку е проблемот што никој нема да ја купи. Зошто на пример не би дал некој пари за убава и квалитетна кола? Само ради брендот ?
Го отвори видеото? Или само да се накуца нешто ...

Автомобилска индустрија не се прави за 2 месеци, незнам дали ти е јасно тоа. Русите пола век со прст немаа помрднато, пола век исти раткапни се на Лада, и сега ти ми објаснуваш дали можеле да направат нешто или не. Многу ме интересира како ја замислуваш таа индустрија? Почнува сериско производство на Москвич и магично сите го купуваат преку ноќ? Еве пак да те прашам, кој пазар ќе биде таргетиран? Имаш објаснување? Како сите од сега магично ќе преминат на тие автомобили? Како? Пушти го видеото ПАК и објасни те молам.

Јас постирам видео со автомобили во Русија, ти прашуваш дали можеле да направат или не. Јас постирам друго видео, тој погоре пишува ќе видиш во иднина допрва што ќе следува. Тие со ракетите не се ни за коментирање, срам да го фати човек искрено.

Дај некој факт, дај некој аргумент во моментов што го имаш, не за во иднина жити господ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 август 2012
Мислења
283
Поени од реакции
1.297
Не знам што се замарате со руските коли, едноставно им било поисплатливо да увезуваат и затоа не вложиле премногу последните децении. Од друга страна пак вложувале во камиони и автобуси и имаат неколку компании за производство. Во поново време се вклучија и во патничкиот авиосообраќај, па уште некоја година ќе имаат и сопствени авиони. Се можат, доколку сакаат. Еве една снимка да се види какви автобуси произведуваат:

 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.883
Го отвори видеото? Или само да се накуца нешто ...

Автомобилска индустрија не се прави за 2 месеци, незнам дали ти е јасно тоа. Русите пола век со прст немаа помрднато, пола век исти раткапни се на Лада, и сега ти ми објаснуваш дали можеле да направат нешто или не. Многу ме интересира како ја замислуваш таа индустрија? Почнува сериско производство на Москвич и магично сите го купуваат преку ноќ? Еве пак да те прашам, кој пазар ќе биде таргетиран? Имаш објаснување? Како сите од сега магично ќе преминат на тие автомобили? Како? Пушти го видеото ПАК и објасни те молам.

Јас постирам видео со автомобили во Русија, ти прашуваш дали можеле да направат или не. Јас постирам друго видео, тој погоре пишува ќе видиш во иднина допрва што ќе следува. Тие со ракетите не се ни за коментирање, срам да го фати човек искрено.

Дај некој факт, дај некој аргумент во моментов што го имаш, не за во иднина жити господ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не треба да мрднат, Кинезите ќе им носат возила и електроника (а за брзо и на голем дел од Европа).


"The Chinese groups Chery Automobile, Great Wall Motor and Geely Automobile captured a combined 16.5% of sales of new passenger cars and small commercial vehicles in Russia for 2022, up from 6.3% the year before, the Association of European Businesses reports. Chery increased Russian sales by 31% to 53,000 autos, though Geely's volume slipped by 0.7% to 24,000 vehicles. Chinese brands' market share is on track to surpass one-quarter this year, Russian media report, as the automakers benefit from the ease of maintaining parts supplies from China. Like India and many other countries, China has not joined the Western-led sanctions against Russia. Russian-Chinese relations "are progressing and growing steadily, and we are reaching new milestones," President Vladimir Putin said at a meeting with top Chinese diplomat Wang Yi in Moscow last week. Trade between the two countries jumped 30% last year, China's General Administration of Customs reports, reaching a second consecutive annual record."
.


This pattern of market share replacement also has been seen in consumer electronics.

Led by Xiaomi, Chinese-made smartphones held 80% of the Russian market last year, up from 45% in 2021, according to estimates by a Russian private-sector firm.

Before the war against Ukraine, the iPhone was the phone of choice among Russians who could afford them. Though Apple officially exited Russia in response to the invasion, Russians can still get their hands on iPhones through backdoor imports. But their higher prices appear to have eroded the brand's market share.

China's Huawei Technologies became Russia's second-largest seller of notebook computers last year by market share, up from eighth place in 2021. HP dropped from the No. 1 seller to fourth place in 2022.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.042
Поени од реакции
6.651
Го отвори видеото? Или само да се накуца нешто ...

Автомобилска индустрија не се прави за 2 месеци, незнам дали ти е јасно тоа. Русите пола век со прст немаа помрднато, пола век исти раткапни се на Лада, и сега ти ми објаснуваш дали можеле да направат нешто или не. Многу ме интересира како ја замислуваш таа индустрија? Почнува сериско производство на Москвич и магично сите го купуваат преку ноќ? Еве пак да те прашам, кој пазар ќе биде таргетиран? Имаш објаснување? Како сите од сега магично ќе преминат на тие автомобили? Како? Пушти го видеото ПАК и објасни те молам.

Јас постирам видео со автомобили во Русија, ти прашуваш дали можеле да направат или не. Јас постирам друго видео, тој погоре пишува ќе видиш во иднина допрва што ќе следува. Тие со ракетите не се ни за коментирање, срам да го фати човек искрено.

Дај некој факт, дај некој аргумент во моментов што го имаш, не за во иднина жити господ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
добро победи, русите ќе патуват со запрежни коли двоколки, така е кога се инаетат со запад :pos:
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Не треба да мрднат, Кинезите ќе им носат возила и електроника (а за брзо и на голем дел од Европа).




.




Ајде координирајте се со другарите. Имаат, па немаат, па ќе имаат, и така. Сега на крај Кинезите ќе им помагале. Нема грешка


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.883
Ајде координирајте се со другарите. Имаат, па немаат, па ќе имаат, и така. Сега на крај Кинезите ќе им помагале. Нема грешка


Sent from my iPhone using Tapatalk
Каква координација? Јас гледам статистика, еве ти бујрум споредба за секој бренд, види каде оди трендот:
1679328653192.png
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.184
Поени од реакции
21.311
Pak istava tema so kolive. Pred godina dena @kano ovde vikase kako sega Ruski Mercedesi ke proizveduvale i oti da ne se trosele na zapad. Kakvo Ruski Mercedesi kakvi bakraci. Vrv na sve argumentot oti da ne znaele koli da proizvedat koga pravat raketi i druga voena tehnologija. Ednostavno ne se konkurentni i ne bi se trosele vo golema mera. Aj likot se poprava, ama kvalitetot pa na kraj i brendot kako brend. Duri i moknite Kinezi so jako subvencionirani koli vlagaat vo zapadnite marketi ama tesko im odi. Za Lada i Moskvich da ne pravime muabet.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.554
Поени од реакции
26.065
Го отвори видеото? Или само да се накуца нешто ...

Автомобилска индустрија не се прави за 2 месеци, незнам дали ти е јасно тоа. Русите пола век со прст немаа помрднато, пола век исти раткапни се на Лада, и сега ти ми објаснуваш дали можеле да направат нешто или не. Многу ме интересира како ја замислуваш таа индустрија? Почнува сериско производство на Москвич и магично сите го купуваат преку ноќ? Еве пак да те прашам, кој пазар ќе биде таргетиран? Имаш објаснување? Како сите од сега магично ќе преминат на тие автомобили? Како? Пушти го видеото ПАК и објасни те молам.

Јас постирам видео со автомобили во Русија, ти прашуваш дали можеле да направат или не. Јас постирам друго видео, тој погоре пишува ќе видиш во иднина допрва што ќе следува. Тие со ракетите не се ни за коментирање, срам да го фати човек искрено.

Дај некој факт, дај некој аргумент во моментов што го имаш, не за во иднина жити господ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Незнам јас, затоа те прашав. Што е поточно тоа што им фали на Русите за квалитетна автомобилска индустрија. Иновации не се, пошто Јапонија има успешна автоиндустрија со претежно туѓи иновации. Техничко знаење исто не е проблем. Што е проблемот?
 
Последно уредено:

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Каква координација? Јас гледам статистика, еве ти бујрум споредба за секој бренд, види каде оди трендот:
Прегледај го приврзокот 372403
И сега? Лада или Кинезите? Како што дува ветрот така се вртите :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.630
Поени од реакции
34.883
И сега? Лада или Кинезите? Како што дува ветрот така се вртите :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
И двете, знаеш како размислуваат таму: from each according to his ability, to each according to his needs
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
666
Поени од реакции
1.101
Незнам јас, затоа те прашав. Што е поточно тоа што им фали на Русите за квалитетна автомобилска индустрија. Иновации не се, пошто Јапонија има успешна автоиндустрија со претежно туѓи иновации. Техничко знаење исто не е проблем. Што е проблемот?
Автоматски споено мислење:


Незнам јас, затоа те прашав. Што е поточно тоа што им фали на Русите за квалитетна автомобилска индустрија. Иновации не се, пошто Јапонија има успешна автоиндустрија со претежно туѓи иновации. Техничко знаење исто не е проблем. Што е проблемот?
И што да ти одговорам на ова? 10 прашања ти поставив, за на секое да ми одговориш со прашање?

Остај...

Терај магарето, што ќе се малтретираме, и онака нема ефект


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom