Авио компании

Член од
23 март 2005
Мислења
286
Поени од реакции
2
So koi kompanii ste letale do sega? Kakvi iskustva imate so niv(domasnata i stranskite)? Dali ste zadovolni so toa sto go nudat? Sto mislite za cenite na letovite? Koja kompanija vi ostavila najdobar vpecatok?

Jas imam iskustva so poveke i toa:Mat,Jat,Avioimpex,Austrian Airlines,Tyrolean,British Airwyas,Air Malta,Delta Airways,Southwest Airlines. Imalo i mnogu losi iskustva kako na naprimer so nasiot Mat,nekogas znaat da bidat mnogu fini i se da bide ok,no nekogas se tolku odvratni i arogantni da 100 pati ke zazalam sto sum uplatil so niv isto loso iskustvo mi bilo i so Air Malta posadata bese uzasno neljubezna.Generalno najdobro iskustvo sum imal so Austrian(dobra hrana,ljubezni stjuardesi,bogat on board entertainment i udobno sedenje za ekonomska klasa),Delta i Southwest. Moeto mislenje e deka suste kaj nas letanjeto so avion e preskapo za razlika od site drugi zemji pa duri i nekoi na Balkanot.Kaj nas seuste gi nema low cost kompaniite koi nudat let vo Evropa za 30-50€.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
Јас до сега се имам само еднаш со МАТ летано амам чартер.
Останато сум летал со Cirrus Airlines и Adria Airways и двете биле точни и љубезни и крајно професионални ама не го исклучувам фактот дека беа такви бидејќи летовите им беа во соработка на Lufthansa а кај нив нема зафркавање мора се да е под конец.
 
Член од
11 февруари 2006
Мислења
1.744
Поени од реакции
0
ја неам летано сеуште :( се надевам дека на првиот лет нема да ми се сруши авионот :)
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
uffff so mn kompanii letav do sega

KLM
AUSTRIA
PAN AM
JAT
MAT
OLYMPIC
LUFTHANSA
ADRIA
BULGARIAN
CONTINENTAL
AMERICAN
ALL ITALIA
IBERIA

naj ubaoto bese so KLM,se holandjanite naj ubavo se leta/se
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Појма немам со кои све сум летал до сега ама сите се покажале подобро од нашиве МАТ!!!
 
Член од
14 април 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Momentalno edni od najeftinite vo Evropa se: German wings, Sterling i AirBerlin. Seuste ne sum letala so ni edna od niv ama rezervirav karti pa ke vidime, se nadevam deka se ok.
A od drugite: Sas se dobri, Malev se ok, KLM itn. More i so bugarskata Balkan sum letala ednas, sega mi tekna. Ne znam ni dali postoi seuste..
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.726
Поени од реакции
246
MAT => сервисот им беше прилично добар. Летав Рим - Скопје. Тоа што не го ценев кај МАТ е непрофесионализмот што се однесува распределбата на местата и идиотшлукот на патниците (пушење во авионот бе, СТОКА!). А, им фали конкуренција и повеќе летови за да ги опремат аеродромите и да си купат нови авиони.

Air-France => No comment : професионализам во секој поглед ама со оглед на цените имаат интерес да бидат професионалци инаку :pishtoldz

RyanAir => ОК се, посебно цените. Нема оброци и некакви посебни услуги ама, пак, за таа цена има евтин превоз.

DELTA Air => Никаква забелешка. Скапо ама услугата е ок, посебно за долги релации. Најдобрите впечатоци ги имам со Делта : прелетување на Атлантикот - Лондон => Монтреал.

KLM => OK. Бев пијан дрво кога летав со нив. Фешта се праеше пред да заминам ине можам да кажам било што оти заспав во Амстердам а се разбудив во Тулуз. :pos:

JAT => Стјуардесите им се како учителките во комунистичко доба. Зелени мантили и пунџи, добро “ухрањени“. Се думав дали тоа оброците ги качуваат сосе казани во кокпитот и црпат со черпаци. Ваљда и некој вакуматор имаат за да ги пластифицираат оти тазе им се и кога ги отвараш испаруваат :pos: :pos:

British Airways => Ноу комент, исто така. Лондон - Атина и Атина - Лондон, август 2003, без никакви проблеми при полетување и слетување како и добра организација на летот во однос на сите детали. Кога летав со нив, актуелни беа атентатите на WTC (април 2002) и контролата беше стварно строга, ама, пак, за таа цел, многу позитивно делуваат на психолошката состојба на клиентите. Во секој авион има цела аптека со средства за смирување и стјуартите и стјуардесите се обучени за давање прва помош и веднаш доаѓаат при фобија.

Iberia => Барселона - Рим и назад: οκ се. Посебно во однос на јазичните капацитети. Единствена компанија кадешто чув Шпански, Англиски, Француски и Италијански едноподруго. Авионите не се баш најнови ама со оглед на конкуренцијата и новиот план за привлекување на патници, верувам дека буџетот ќе им се консолидира за да набават нови летала.

Alitalia => Намерно ги ставив последни. Како на копно, како во железничкиот, така и во воздушниот сообраќај. Катастрофа! Тоа авионите од времето кога Мусолини го бомбардирал балканот, гнаси живи, Фјумичино и Линате се "mierda" жива, ниту странски јазик се збори, ниту пак шалтерите им работат на аеродромите. Катастрофа! Не можеш ништо да прашаш, одговорот е автоматски “Не знаеме“ и човек има впечаток дека има работа со компанија излезена од пеколот. На исто рамниште со МАТ :pishtoldz
 

^Capo^

Креативец во движење:)
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.752
Поени од реакции
286
Mat
Air Italia
Air Canada (site bea grdi starci i starici nemashe ni edna pod 45 godini)
Swissair
Air Malta
Iberia
Jat
Austrian Airlines (definitivno najdobri)
Avioimpex :))
Air France
Cirius
Lufthansa
Catway Pacific
El Al(izraelska)
Olympic
Balkan Air (najloshoto iskustvo definitvno) na toa posluzavnikot sto se otvara mi pisuvase UCK, Golema Albanija i celo vreme letashe so nosot nagore zatoa sto pozadi stoeja okolku 30 pusaci
Czech Air ...
Ne mi teknuva na drugi!:kajg: :blabla:
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Sas
Finn Air
Fly me
JAT
Quantas
Malev
Mat
Pal air
Ryan air
Chech air
Lufthansa
Avioimpex
KLM
Fly Nordic
Austrian Airlines
Adria od Ljublana do Skopje , edno malo avionce so propeli hihihi uste go pamtam.
Ne mi tekvit uste so koj ne imam letano , bagi gi ima:)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.201
Поени од реакции
9
ma vrska neam so koj iam letano samo znam od kaj trgam i kaj odam...vazno mi e da stignam ziva i zdrava a so koj letam ne e bitno;) ali 100 posto iam letano so northwestern, klm, jat, delta, mat, austruan, czech, itn itn mnogu se. ali najdobri bea austrian airlines epten profesionalci epten si ja brkat rabotata i avionite im se avion;) epten dobri nekolku pati iam letano so nif. a najloshi klm, sekoj pat mi gi gubat kuferite. abe apsolutno sekoj pat...
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
167
ragazza напиша:
Sas
Finn Air
Fly me
JAT
Quantas
Malev
Mat
Pal air
Ryan air
Chech air
Lufthansa
Avioimpex
KLM
Fly Nordic
Austrian Airlines
Adria od Ljublana do Skopje , edno malo avionce so propeli hihihi uste go pamtam.
Ne mi tekvit uste so koj ne imam letano , bagi gi ima:)
Сега летав франкфурт - скопје преку љубљана со адриа и скопје љубљана иде сеуште мало авионче ама сега е со млазњаци, ко тие претсдателските.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Bacillus gagous напиша:
Сега летав франкфурт - скопје преку љубљана со адриа и скопје љубљана иде сеуште мало авионче ама сега е со млазњаци, ко тие претсдателските.
So niv treba hrabrost da imas za da letas ili da si frlen na alkoholo:)
 
Член од
23 март 2005
Мислења
286
Поени од реакции
2
Стварно не ми е јасно зошто модераторите темата ја префрлија во овој дел од форумот.:raz: (Конечно и јас да почнам со кирилица редно беше)
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
31
fsreplay напиша:
Стварно не ми е јасно зошто модераторите темата ја префрлија во овој дел од форумот.:raz: (Конечно и јас да почнам со кирилица редно беше)
администратори се тие кои можат толку толем терет да преместат :)

модераторите се обични смртници

ко мене, обичен метач, ги бриши гомната кои гостите ги оставаат после престојот на кајгана :)

иначе, сум летал со ЈНА Аирвејс за време на југославиа, и со други после времето на југославиа, ама моите искуства се занемарливи во споредба со некои други, зато ќе прекинам сеа да пишам :)
 

Misirkov

Модератор
Член од
17 март 2005
Мислења
11.491
Поени од реакции
1.573
- Najkvalitetnite avio-kompanii se aziski i imaat apsolutno najdobra usluga (!), odlichna hrana i pijaloci, golemi, komforni i chisti avioni, tehnichki servisirani besprekorno, letaat na vreme, zabavata vo avionite e na nivo (filmovi, muzika, igri. itn.), stjuardesite se mili i go pravat patuavnjeto ugodno:

1. Royal Thai

2. Singapore Airlines


- Pokraj ovie, mi se bendisuvaat Emirates Airlines koi se vo uspon i imaat kvalitetna usluga, vraboteni od cel svet, no sekogash se polni i ima guzhva.

- Od tie sto bea porano mn. dobri i mi ostanaa vo sekjavanje: South African i Varig (Brazil).

- Neochekuvano nad prosekot so tendencija da padnat pod prosekot: Air France, "Austrian", JAT vo 1980tite, Avianca (Kolombija), Aero Mexico.

- Najlosh let so - Egypt Air.

- Aviokompanija so koja sto nikogas nema da letam - Saudi Airlines.

- Najskap let za dobienata usluga (koja ne vredi) - British Airways prva klasa preku Atlantikot.

- Najskap let so dobra usluga koja vredi: prvite dve gorenavedeni vo bilo koj klasa.

- Ne bi sakal da letam so: Korean, China.

- Bi sakal da letam so: Cathway Pacific i JAL (Japonija), Malaysian. Cathway Pacific poslednive 2 godini mnogu gi falat. Se nadevam ne e naduena rabotata.

- Najgolemo razocaruvanje: Lufthanza na dva pati.

- Najgolemo pozitivno iznenaduvanje koga najmalku sum ocekuval: Lauda Air.

- Najgolemo pozitivno iznenaduvanje vo pogled na komforen let (na avionot mislam): Aeroflot.

- Pod prosekot: Delta,Aerolinias Argentinas i Air Azerbaijan
 

Kajgana Shop

На врв Bottom