Авио компании

Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
2
Misirkov напиша:
- Najkvalitetnite avio-kompanii se aziski i imaat apsolutno najdobra usluga (!), odlichna hrana i pijaloci, golemi, komforni i chisti avioni, tehnichki servisirani besprekorno, letaat na vreme, zabavata vo avionite e na nivo (filmovi, muzika, igri. itn.), stjuardesite se mili i go pravat patuavnjeto ugodno:

1. Royal Thai

2. Singapore Airlines


- Pokraj ovie, mi se bendisuvaat Emirates Airlines koi se vo uspon i imaat kvalitetna usluga, vraboteni od cel svet, no sekogash se polni i ima guzhva.

- Od tie sto bea porano mn. dobri i mi ostanaa vo sekjavanje: South African i Varig (Brazil).

- Neochekuvano nad prosekot so tendencija da padnat pod prosekot: Air France, "Austrian", JAT vo 1980tite, Avianca (Kolombija), Aero Mexico.

- Najlosh let so - Egypt Air.

- Aviokompanija so koja sto nikogas nema da letam - Saudi Airlines.

- Najskap let za dobienata usluga (koja ne vredi) - British Airways prva klasa preku Atlantikot.

- Najskap let so dobra usluga koja vredi: prvite dve gorenavedeni vo bilo koj klasa.

- Ne bi sakal da letam so: Korean, China.

- Bi sakal da letam so: Cathway Pacific i JAL (Japonija), Malaysian. Cathway Pacific poslednive 2 godini mnogu gi falat. Se nadevam ne e naduena rabotata.

- Najgolemo razocaruvanje: Lufthanza na dva pati.

- Najgolemo pozitivno iznenaduvanje koga najmalku sum ocekuval: Lauda Air.

- Najgolemo pozitivno iznenaduvanje vo pogled na komforen let (na avionot mislam): Aeroflot.

- Pod prosekot: Delta,Aerolinias Argentinas i Air Azerbaijan
Јас искрено имав супер искуство со Делта неколку пати,многу брзо одеше check in-ot,чисти им беа авионите и услугата им беше супер.

Штета што Lauda Air на релациите за Австралија падна под капата на Austrian,јас за летово резерирав лет за Мелбурн со Austrian и се надевам дека се ке биде ОК бидејки имам прекуокеански искуства со нив и се беше на ниво.Единствено многу ме нервира Виенскиот аеродром,на толку мал простор check in прават за сите прекуокеански летови кои се секогаш полни и полетуваат во период од 1 час,тотален хаос,незнаеш во кој ред стоиш.
Тотално се согласувам дека азиските Royal Thai и Singapore Airlines имаат врвна услуга,јас сакав сега да летам со Singapore Airlines за Мелбурн ама многу им е солена картата со Austrian 3 пати поевтина.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Kolku pari tolku muzika! ;-) Jas sepak bi letal so Thai! Austrian ne se loshi, no padjaat finansiski pa i tie moraat da kratat na "sitnici". Se sekjavam koga letav so Austrian pred 4 godini, uslugata beshe podobra otkolku pred 2 ili denes. A napishanoto za Lauda Air, toa beshe pred 10tina godini pa ne znam dali e relevantno denes.

Patuvav so Delta 2 pati na medjunarodni relacii vo posledno vreme i padnati se pod prosekot: check-in beshe spor, hranata slaba, nemashe raznovrsnot kaj pijalocite, stjuardesite bea 60 godishni i nikakvi, a zabavata osredna nebare si vo Lufthanza. No najmnogu me iritira e shto po pristignuvanjeto na odredena destinacija mozhes da chekash 1 saat za avionot da se parkira - shtedat na avionski garazhi.

No kolku i da e Delta prosek ili pod prosek, ne e kako a letash so PIA (Pakistan). ;-) Da vidish kakvo chuvstvo e da si vo rechisi prazen B-747 kade shto letot pochnuva so molitva na razglas (vo sekoja muslimanska zemja e taka)...
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
Misirkov напиша:
No kolku i da e Delta prosek ili pod prosek, ne e kako a letash so PIA (Pakistan). ;-) Da vidish kakvo chuvstvo e da si vo rechisi prazen B-747 kade shto letot pochnuva so molitva na razglas (vo sekoja muslimanska zemja e taka)...
Не знам од кај ти е оваа информација, јас уште 2002 летав со Ариана Ерлајнс од Кабул Авганистан до Франкфурт и немаше никакви молитви пред летот, а летав и од Ташкент Узбекистан *Узбек аир* до Франкфурт и Белград, не ми се случило до сеа да слушнам такво нешто..
Од компаниите што летав до сеа убедљиво најбољи се Емиратите, коа летав лани од Кувајт за Дубаи у авионот како медиа супорт имаше 900 албуми со музика, накај 100 филма, 50-тина серии, итн, и сите можеш да ги стартуваш и паузираш по желба! Аустриан не се лоши *Лауда ги мразам!*, Свисер се у склад со можностите, Луфтханза се секоаш професионални до коска, добар медиа супорт, КЛМ се одлични, али стјуардесите им се матори као на Јат, Бритиш пословично добри, итн...
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
JAT
Avioimpex
Adria Airways
Lauda Air
Palair Macedonia
Lufthansa
British Airways
MALEV
SAS
KLM
Aviogenex
Aeroflot
VIA
 
Член од
14 април 2006
Мислења
76
Поени од реакции
0
Dali nekoj ima letano so Aegean airlines i kakvi bile iskustvata?
 

da_be_man

Entropy
Член од
17 октомври 2005
Мислења
628
Поени од реакции
126
Od nashite porano so Palair, Avioimpex, Mat…site bea za nikade

Od stranskite so Jat, Croatia, Adria, Finair, SAS, Lufthansa, Iberia, Delta, American, British, Air France..najlosha definitivno Iberia, na dva pati se imam maltretirano po aerodromi so niv, slabi se so tochnosta ednash I bagazot mi go izgubija..

Najdobra za mene definitivno Lufthansa, poshto vo prosek sekoja vtora nedela letam so niv I taka imam eden kup milji I Frequent Traveller-Status shto mi ovozmozuva nekolku olesnuvanja I se mnogu profesionalni…

Samo stujardesite se 80% grdi ko lopovi ama ljubezni…a mashkite stujardi se site homoseksualci..
Nemozam a da ne se smeam koga zboruvaat I so race pokazuvaat instrukcii za neochekuvani sluchai…tie prstite I zglobovite od dlankite kako gi vitkaat..pa glasot nivni…pederi na kvadrat..
SAS najubavi stujardesi ima, barem koga sum letal jas, dolgi i tenki plavushi..


 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
2
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Превземено од Вест

НОВА АВАНТУРА НА ЛЕТОТ НА "СИРУС" ЗА СКОПЈЕ
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Олеснете се, па да полетаме[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Капетанот на авионот ги замолил патниците од Франкфурт за Скопје пред да полетаат, да одат во тоалет во аеродромската зграда затоа што авионскиот тоалет бил пола полн, а летот трае 3 часа и 45 минути[/FONT]

[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif] Авионот на германската компанија "Сирус ерлајнс" кој во средата вечерта требало да полета од Франкфурт за Скопје, останал на германскиот аеродром. Во Франкфурт биле принудени да преноќат и 40-тина патници, меѓу кои и високи функционери од македонското Министерство за надворешни работи.
Патниците велат дека циркусијадата почнала уште кога стигнале на франкфуртскиот аеродром. Иако требало да полетаат во 20 часот, патниците за Скопје биле повикани на бординг еден час подоцна. Потоа ги качиле во автобус и ги однеле до авионот, но не ги пуштиле да излезат, туку чекале 20 минути во автобус. Пред нив не бил авионот на "Сирус ерлајнс" туку помал авион со пропелери и без никаква ознака.
Еве што раскажува еден патник:
"Во автобусот влезе и пилотот, го зеде микрофонот и ни се обрати и ни рече: 'Јас сум од Данска и јас сум вашиот капетан. Ме повикаа од супермаркет и еве дојдов да ве однесам дома. Како што гледате ова не е оригиналниот авион со кој требаше да летате. Наместо 2 часа и 15 минути до Скопје ќе летаме 3 чоас и 45 минути, авионот има само еден тоалет, тој е половина празен, што значи - половина полн. Затоа, предлагам автобусот да ве одвезе до аеродромската зграда, таму малку да се освежите и за половина час ќе се вратите во авионот.
Откако патниците по наредба на капетанот отишле во тоалет за да се подготват за долгиот лет до Скопје, автобусот ги вратил до авионот. Таму ги пречекала стјуардеса со обраќање:
"Јас сум од Холандија. Работам за авиокомпанијата "Деним ер". Ова не е вашиот авион со кој требаше да летате. Авионот е изнајмен. Затоа, ако имате поплаки немојте да ми се жалите мене оти јас немам ништо со "Сирус". Жалете се кај управата во Зарбрикен", учтиво замолила стјуардесата.
Додека чекале дозвола за полетување, патниците го чуле повторно гласот на капетанот:
"Дами и господа, имам една лоша вест. Сега е веќе 23 часот, а во 24 часот Скопскиот аеродром затвора и не може да не прими. За среќа тука е автобусот што може да ве врати во аеродромската зграда".
Паниците пак се качиле во автобус. Во терминалот ги упатиле како да го најдат хотелот и компанијата им го платила ноќевањето. Другиот ден требало да се најдат на аеродром во 5 часот. Полетале дури во 8.
Иако германската компанија "Сирус" лета за Скопје со "ембраер 170", патниците во Франкфурт завчера ги качиле во "фокер 50", кој со екипаж долетал од Холандија. Разликата не е само во големината на авионот. Наместо млазен авион што од Франкфурт до Скопје лета и за 2 часа, скопските патници биле качени во турбо пропелерски авион кој лета час ипол подолго. На Скопскиот аеродром патниците наместо во 22.35 во средата, слетале во 11.30 часот вчера претпладне. Поради малиот капацитет на несоодветниот авион, некои од нив останале и без багаж.
Пред неполн месец, проблеми со летот за Франкфурт имаше и министерката за надворешни работи Илинка Митрева. Нејзиниот лет доцнеше три часа а министерката направи дипломатски скандал.
Освен за бизнис патници кои од Македонија летаат за Франкфурт, утринскиот лет на "Сирус" од Скопје го користат и голем број патници за западна Европа и македонски иселеници кои од Франкфурт ги фаќаат прекуокеанските линии на "Луфтханза".
(А.С.)
[/FONT]
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Вака не верувам ни во Африка не летаат. Убаво викаше конкрит, само балони за нас.
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
De zasho so vakvi informacii me plashite, za 1 mesec treba da letam upm
 
Член од
23 март 2005
Мислења
284
Поени од реакции
2
BeBe11 напиша:
De zasho so vakvi informacii me plashite, za 1 mesec treba da letam upm
И јас исто ама ако размислуваш така не треба никогаш да седнеш во авион! :icon_lol:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Bebe11, кажи со која компанија, какви авиони и преку кои аеродроми леташ, да ти дадеме сигурносно мислење. :)
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
fsreplay напиша:
И јас исто ама ако размислуваш така не треба никогаш да седнеш во авион! :icon_lol:
znam ama.......drugo e koa ke se sluchi vakvo neshto i realnost stanuva, a drugo e koga ima shansi da se sluci ali ne se slucilo u skoro vreme..
 
Член од
3 јануари 2006
Мислења
1.200
Поени од реакции
10
Андроник напиша:
Bebe11, кажи со која компанија, какви авиони и преку кои аеродроми леташ, да ти дадеме сигурносно мислење. :)
:D So Delta i JAT preku amsterdam i belgrad, pa skopje. Delta ja iam isprobano mn pati, ali JAT go neam taka da straf mi e malku...rizichni balkanci;) imash ti letano so niv? daj uteshi me
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.546
Поени од реакции
7.251
Шала на страна, не треба да се секираш. Оваа несреќа е прва оваа година со фатални последици (кај цивилниот транспорт). Ако направиш една математика, само над Америка дневно има преку 50к летови, останатиот свет сигурно 2 пати повеќе. Пресметај, 1 авион подели го со 100.000 летови x 150 денови која бројка ќе ја добиеш. Ова и го прави авио транспортот најсигурен. Делта и ЈАТ секојдневно имаат линии, не треба воопшто да се секираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom