Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
21 јануари 2008
Мислења
27
Поени од реакции
2
Епа вака еден пример.Еден човек се раѓа здрав прав и наеднаш се случува несреќа и човекот се осакатува(еве ова е пример за аботуси од страв на раѓање од сакати деца)што ќе му направиш ќе го убиеш?Што...не е убиство секирчето и готово :pos2:што да се мачи човекот,епа така е и кај абортусот само тука е уште пострашно не му даваш ни шанса да проживее.Аботусот не е средство за контрацепција за тие работи се мисли порано малку.Тоа е факт а не само мое мислење.
Се сложувам. :smir: а исто така, на пример, девојката е силувана и едноставно не сака да го роди детето, или родителите не и дозволуваат. Мислам дека во овие случаи ова, ако може да се нарече, убиство, е оправдано.
 
Член од
9 февруари 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
зошто го нарекувате абортусот убиство ??? што ќе стане ако млада мајка,... роди дете,... и го одгледа на крив пат.... кој ќе биде виновен за тоа ?? плус,... демократско општество,... секој има право да одлучи што сака да прави со своето тело.....:smir:
 
F

filmadzijka

Гостин
Епа вака еден пример.Еден човек се раѓа здрав прав и наеднаш се случува несреќа и човекот се осакатува(еве ова е пример за аботуси од страв на раѓање од сакати деца)што ќе му направиш ќе го убиеш?Што...не е убиство секирчето и готово :pos2:што да се мачи човекот,епа така е и кај абортусот само тука е уште пострашно не му даваш ни шанса да проживее.Аботусот не е средство за контрацепција за тие работи се мисли порано малку.Тоа е факт а не само мое мислење.
:drk: Јууу свашта?
Бозице, мешаш баби и жаби.

А за тоа дека мислиш оти некој меша абортус со контрацепција, за фактите и дека тоа не било само твое мислење ...
Ноу комент :tv:

:pipi:Тако млада а све зна.
ха-ха
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Епа вака еден пример.Еден човек се раѓа здрав прав и наеднаш се случува несреќа и човекот се осакатува(еве ова е пример за аботуси од страв на раѓање од сакати деца)што ќе му направиш ќе го убиеш?Што...не е убиство секирчето и готово :pos2:што да се мачи човекот,епа така е и кај абортусот само тука е уште пострашно не му даваш ни шанса да проживее.Аботусот не е средство за контрацепција за тие работи се мисли порано малку.Тоа е факт а не само мое мислење.
Ova teorijava sta bi bilo kad bi bilo da ja ostaime na strana , poso i bebe so ne si go abortirala na pr. moze da go snajde desavka da stane poremeteno osakateno ili ne znam kakvo... I vo takvi slucaevi koga se raboti za sakato dete, bez razlika dali e takvo rodeno ili pak toa mu e steknato, mislam deka ke posakas da si go abortirala. Lesno e na zborovi , ama da te vidam cel zivot da gledas kako toj del od tebe (poso decata se del od roditelite) SE MACI, TE MACI TEBE, NE MOZE DA SE SOCIJALIZIRA ZATOA STO NEMA SOODVETNI INSTITUCII NI LUDE STO KE MU POMOGNAT ZA TAA CEL OSVEN TEBE, A TI PROTIV CEL SVET NE MOZES OSVEN AKO NE SI CAK NORIS STO ISKRENO NE MI SE VERUE DEKA SI... Zatoa, ako e mozno da se otkrie nekoe tesko mozocno zaboluvanje uste pred raganjeto , toa e prednost poso mozes da si gi skratis makite na sebe i na deteto. Pro life ,yeah right... Moze da napraat i 10 000 organizacii ako sakaat , kakov life ke mu se dae na deteto?! Kvalitetot e pobiten od kvantitetot, iako temava e valentna kategorija stvarno... I toa postojat 2 grupi glavno : onakvi so imaat deca veke i zaradi majcinskiot instinkt ne poddrzuvaat abortus, i takvi so nemaat i se delat na 2 podgrupi-"majki terezi" sto se za zivot kakov i da e ,i racionalisti... Jas sum za kvaliteten zivot, bez posledici, vo vistinsko mesto vreme partner uslovi... Zatoa sto I can do whatever I want, whenever I want, however I want, wherever I want IF IT IS LEGAL. Pozdrav
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Ova teorijava sta bi bilo kad bi bilo da ja ostaime na strana , poso i bebe so ne si go abortirala na pr. moze da go snajde desavka da stane poremeteno osakateno ili ne znam kakvo... I vo takvi slucaevi koga se raboti za sakato dete, bez razlika dali e takvo rodeno ili pak toa mu e steknato, mislam deka ke posakas da si go abortirala. Lesno e na zborovi , ama da te vidam cel zivot da gledas kako toj del od tebe (poso decata se del od roditelite) SE MACI, TE MACI TEBE, NE MOZE DA SE SOCIJALIZIRA ZATOA STO NEMA SOODVETNI INSTITUCII NI LUDE STO KE MU POMOGNAT ZA TAA CEL OSVEN TEBE, A TI PROTIV CEL SVET NE MOZES OSVEN AKO NE SI CAK NORIS STO ISKRENO NE MI SE VERUE DEKA SI... Zatoa, ako e mozno da se otkrie nekoe tesko mozocno zaboluvanje uste pred raganjeto , toa e prednost poso mozes da si gi skratis makite na sebe i na deteto. Pro life ,yeah right... Moze da napraat i 10 000 organizacii ako sakaat , kakov life ke mu se dae na deteto?! Kvalitetot e pobiten od kvantitetot, iako temava e valentna kategorija stvarno... I toa postojat 2 grupi glavno : onakvi so imaat deca veke i zaradi majcinskiot instinkt ne poddrzuvaat abortus, i takvi so nemaat i se delat na 2 podgrupi-"majki terezi" sto se za zivot kakov i da e ,i racionalisti... Jas sum za kvaliteten zivot, bez posledici, vo vistinsko mesto vreme partner uslovi... Zatoa sto I can do whatever I want, whenever I want, however I want, wherever I want IF IT IS LEGAL. Pozdrav

Како прво ниедно од тие деца,еве сум посетувала на часови сум била кај нив(бидејќи нели држат и тие часови) и не се случило некое од нив да каже дека му е мака што живее или дека се мачи туку би препорачала баш секој да има волја за живеење како што имаат тие.А за абортусот си останувам на исто децата не се за фрлање,без разлика какви се.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Ако се донесе таков закон само полошо ќе се направи.Ќе почнат да се прават абортуси на црно, со што ќе се загрози животот и на мајката. Ако некое девојче, жена решила да не роди нема нема да ја спречи закон .Еве на пример конкретно ми имаат кажувано за Австрија, некоја жена откако го родила своето дете го забетонирала во патеката во својата градина, друга го ставила во замрзнивач, трет случај во Виена најдени три бебиња забетонирани у собата на ѕидот.Дали сметате дека тоа е подобро отколку абортусот?
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Како прво ниедно од тие деца,еве сум посетувала на часови сум била кај нив(бидејќи нели држат и тие часови) и не се случило некое од нив да каже дека му е мака што живее или дека се мачи туку би препорачала баш секој да има волја за живеење како што имаат тие.А за абортусот си останувам на исто децата не се за фрлање,без разлика какви се.
Zatoa vikam jas... Na zborovi site se Cak Noris ... Aj pozdrav

Како прво ниедно од тие деца,еве сум посетувала на часови сум била кај нив(бидејќи нели држат и тие часови) и не се случило некое од нив да каже дека му е мака што живее или дека се мачи туку би препорачала баш секој да има волја за живеење како што имаат тие.А за абортусот си останувам на исто децата не се за фрлање,без разлика какви се.
ооооооооо плизззззззззззззззззз! Не знам ни дали и самата си веруваш кога го пишуваш ова! Не знам ни зашто ја сменивме дури и темата, али бидна ај аирлија! Зошто мислиш дека е се така лесно пљукни залепи? Јас кажав во претходниот пост дека РОДИТЕЛИТЕ нема да можат да поднесат многу работи во вска со нивното дете, во случај да е со потешка психичка маана, ПОЧНУВАЈЌИ ОД ТОА ШТО НИВНОТО ДЕТЕ НЕМА ДА Е ИСТО ТРЕТИРАНО СО СИТЕ ДЕЦА, СЕКОГАШ ЌЕ МУ СЕ ПРЕПОРАЧУВААТ СПЕЦИЈАЛНИ УСТАНОВИ , СПЕЦИЈАЛНИ ДРУГАРЧИЊА, СПЕЦИЈАЛЕН ОДНОС ОД СИТЕ, што и не е така пријатно. Може тебе од страна ти изгледа како тие да се навикнати на овој третман, но прашај ги родителите дали им е све фантастично савршено како што многумина на форумов актуелизирате... А за абортусот, кажи ми, што тебе те загрижува или афектира нечиј ЛИЧЕН ИЗБОР? Мислам дека сите се држите до она -се е добро додека му се случува на друг... Оправдувам абортус кога, родителите не се спремни да го имаат детето од било која оправдана причина.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Mimi Simonovska напиша:
ооооооооо плизззззззззззззззззз! Не знам ни дали и самата си веруваш кога го пишуваш ова! Не знам ни зашто ја сменивме дури и темата, али бидна ај аирлија! Зошто мислиш дека е се така лесно пљукни залепи? Јас кажав во претходниот пост дека РОДИТЕЛИТЕ нема да можат да поднесат многу работи во вска со нивното дете, во случај да е со потешка психичка маана, ПОЧНУВАЈЌИ ОД ТОА ШТО НИВНОТО ДЕТЕ НЕМА ДА Е ИСТО ТРЕТИРАНО СО СИТЕ ДЕЦА, СЕКОГАШ ЌЕ МУ СЕ ПРЕПОРАЧУВААТ СПЕЦИЈАЛНИ УСТАНОВИ , СПЕЦИЈАЛНИ ДРУГАРЧИЊА, СПЕЦИЈАЛЕН ОДНОС ОД СИТЕ, што и не е така пријатно. Може тебе од страна ти изгледа како тие да се навикнати на овој третман, но прашај ги родителите дали им е све фантастично савршено како што многумина на форумов актуелизирате... А за абортусот, кажи ми, што тебе те загрижува или афектира нечиј ЛИЧЕН ИЗБОР? Мислам дека сите се држите до она -се е добро додека му се случува на друг... Оправдувам абортус кога, родителите не се спремни да го имаат детето од било која оправдана причина.
Се согласувам апсолутно со ова! Мачење е и за детето и за родителите доколку има потешка мана, подобро да се прекине бременоста доколку се утврди дека има недостатоци кај детето одколку цел живот да се мачи...Каков живот би имало тоа дете???
Имаше случај, дете со роди без екстремитет, па колку што слушнав имало и недостатоци на лицето не знам. цело деформисано било..и детето го поништија како да речам...Кај би имало смисла тоа дете да живее?? Да страда цел живот, гледајќи ги другите нормални деца, па една култура што имаме овде сите би се подигрувале со него, па како што спомна специјални потреби, како ќе му е на детето, како ќе им е на родителите?? Во овој случај родителите би донесле најдобра одлука да не живее детето...Секој така би постапил па колку сакајте негирајте.....
Убаво спомна мими, лесно е одстрана да гледаш мислиш еј супер алал да им е како се справуваат, бидејќи не знаеш вистина како им е нив со такво дете и на детето, ама ете прикриваат пред другите колку им е тешко зошто нормално не сакаат некој нон стоп да ги жали...
 
Член од
20 јули 2006
Мислења
260
Поени од реакции
10
Mislam deka abortusot e bash tolku delikatna tema zato shto mnogu zavisi od slucajot.I mi se cini deka e mnogu lesno da se osudi nekoj a poteshko da se razbere.Od edna strana ima slucai kade de fakto abortusot izgleda kako sosema razumna odluka kako na pr. vo slucaite na bremenost pri siluvanje,eventualno deca so teshki nedostatoci utvrdeni pri ranata bremenost i sl.Od druga strana pak ima slucai kade devojkata ima zadovoluvacka vozrast a i materijalna sostojba(cest slucaj na zapad) ama se cuvstvuva neiziveano,neizrealizirano ili ednostavno sebicno.E togash mi se cini deka abortusot e zloupotreba na prava. I od treta strana pak e bremenosta na 15-16 godini za koja se ushte nemam opredelen stav, zoshto neznam kakov kje bide zivotot na toa dete so nedovolni materijalni sredstva(dokolku nema pomosh od okolinata) i so neiziveana majka.Taka shto za mene najispravno bi bilo da se napravi edno kratko socio-psiholoshko ispituvanje pred da se odobri abortus.No ona shto me shokira vo sekoj slucaj e shto NIKOGASH ne se bara soglasnost ili barem mislenje od tatkoto.Zoshto na ovoj svet ima dovolno sebicni zeni (kako i mazi vprocem), no i dovolno mazi koi bi sakale dete a na koj nekoj im go odzema pravoto na odluka.
 
Член од
25 февруари 2008
Мислења
8
Поени од реакции
0
Точно така, убаво го кажа, ментално насилство продолжено со осуда.
Само не прокоментира дали е сето тоа во ред или не, бидејќи и ти на момент го направи.

Колку што можев да приметам од еден твој претходен пост, имаше ставено линк до слика на абортиран фетус. Кажи ми, дали е во ред да се вадат пред очи такви слики пред мајката, која е исправена пред дилемата дали да абортира или не. Мене ако ме прашаш, тоа е манипулација.
Исто како тебе и јас би можела да и' извадам слика пред очи на многу пари, слава, забава...или докторати, кариера, или финансиска стабилност и слобода......или било каква друга слика што ќе биде идентична на нејзиниот посакуван идеален живот доколку подлегне на абортус. Само и само со една цел, да ја изманипулирам.

На мајките не им требаат такви слики, ниту како мојата, ниту како твојата. Немој погрешно да се сфатиш. Јас сум за целосно информирање, кажи и' ги ризиците од абортус, кажи и' ги статистиките на неплодност, кажи и' низ што се' ќе треба да помине, што ја очекува понатаму (како мајка или не), да размисли дали ќе може да се бори со својата совест во иднина....И сето ова да се каже најотворено и најреално. И остави ја самата да одлучи.

Но, немој да вадиш бедни слики, само за повеќе да ја збуниш и предизвикаш болка кај нејзе.
Односно, немој сликовито да ја силуваш.



Имаш двојни принципи. Ако си против абортус, ќе бидеш против во сите случаи, без разлика дали е силување, деформации или опасност по живот. Не можеш да кажеш, оправдувам само ако..., или оправдувам во онаа ситуација... Бидејќи, ако го направиш тоа, имаш двоен аршин.

Зошто им даваш право на избор само на оние мајки кои се силувани, кои носат деформиран плод или кои се во здравствена опасност? Зошто тие имаат право да изберат, а оние кои си имаат други причини и објаснувања, не смеат да изберат? Тоа е дискриминација.

Ако си против, ќе бидеш против до крај, па макар и по цена на живот на мајката. Ако веќе даваш избор, ќе го дадеш на сите, ме разбираш што сакам да кажам?

Затоа јас велам, право на избор по сопствени убедувања, сфаќања и размислувања. И на крајот, секој ќе си ја сноси својата одговорност и последици. Ама мора да се даде избор!



Ова е само еден аспект од целата дискусија, кој е многу испревртено поставен од страна на оние кои се против. Се согласувам дека животот е светост. Но, исто така знам и дека секој има различно сфаќање за тоа кога животот започнува. Затоа можеш да го земеш како еден аспект од целото прашање, но не и како единствен аспект. Следствено, не можеш само врз база на него да генерализираш.



Се сложувам со тебе, но биди малку поширок во сфаќањата и разбери дека секој има право да си одлучи сам, без разлика на тоа какво оправдување ќе си даде пред себеси. Ниту јас, ниту ти, сме тие кои треба да судиме. Тие што ќе одлучат, ќе си живеат со својата совест и своите причини зошто така избрале.



Знам зошто се буниш и те боли, напишав погоре дека ми е јасна вашата машка позиција кога во таков случај се осеќате како да сте со врзани раце, дека вас никој не ве прашува.
А јас од друга страна можам да дебатирам и за оние случаи кога машките се тотално незаинтересирани и гледаат да се скријат во првата дупка, а девојките се оставени и препуштени сами на себе.

Гледаш сега дека паричката има две стани? Мене ако ме прашаш, ниту едната од нив не е правилна.

Рамноправност постои кај сите зрели личности. И таа почнува од самиот чин на сексот, да биде здрав и сигурен. Заедно сме одговорни за контрацепција, исто како што и заедно треба да сме одговорни во случај на несакана бременост.

Признавам дека има ситуации кога жената одлучува самостојно, без консултација и спротивно на желбите на мажот. Но, знај дека жена која е самосвесна, возрасна и несебична, ќе донесе заедничка одлука.


п.с. Трилчо, ако сакаш бујрум вклучи се. Или и понатаму од позадина ќе осудуваш различни размислувања од твоите?
Curo-Perlita-Chikita...vii sea vaka za tie ko tebe sho nametnuvaat mislenja i se inatat ko besni kobili na sred most...dzabe melesh ko prazna vodenica po temava posho mnogu si napishala a malce si kazala...i mi se chini deka temava e malce neprecizno postavena...bi rekol deka bi odgovaralo povishe da nosi naslov..."kakov tip na zeni se za abortus" posho sakale nejkele nie mazite ne zavisi mnogu do nas dal ke naprai nekoja abortus ili ne-toa stoi-po priroda ste mutljacci teshki vie zenite i ke otidete dva-tri dena na "strana" i ke si zavrshite rabota...e sea kakov tip na curi se za abortus i strasno se borat na temava se pojavuvaat tuka non-st5op za nivnoto pravo na "prevara" kon drugata strana...e toa bejb...toa objasni ti tuka, a bogami i drugive sho se prvoborki ko tebe...:baeh::pos2:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Curo-Perlita-Chikita...vii sea vaka za tie ko tebe sho nametnuvaat mislenja i se inatat ko besni kobili na sred most...dzabe melesh ko prazna vodenica po temava posho mnogu si napishala a malce si kazala...i mi se chini deka temava e malce neprecizno postavena...bi rekol deka bi odgovaralo povishe da nosi naslov..."kakov tip na zeni se za abortus" posho sakale nejkele nie mazite ne zavisi mnogu do nas dal ke naprai nekoja abortus ili ne-toa stoi-po priroda ste mutljacci teshki vie zenite i ke otidete dva-tri dena na "strana" i ke si zavrshite rabota...e sea kakov tip na curi se za abortus i strasno se borat na temava se pojavuvaat tuka non-st5op za nivnoto pravo na "prevara" kon drugata strana...e toa bejb...toa objasni ti tuka, a bogami i drugive sho se prvoborki ko tebe...:baeh::pos2:
Ако ти ја шлапнам една, аватарот од Џони Деп ќе ти се претвори во Бред Пит. За непочитување на Pearl следниот пат добиваш поинаков третман од овој мирен сега.

Полу он топик: Имаш нешто конструктивно да кажеш по темата или чисто сакаш да и привлечеш внимание на Бисерка?! :toe:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Mimi Simonovska напиша:
ооооооооо плизззззззззззззззззз! Не знам ни дали и самата си веруваш кога го пишуваш ова! Не знам ни зашто ја сменивме дури и темата, али бидна ај аирлија! Зошто мислиш дека е се така лесно пљукни залепи? Јас кажав во претходниот пост дека РОДИТЕЛИТЕ нема да можат да поднесат многу работи во вска со нивното дете, во случај да е со потешка психичка маана, ПОЧНУВАЈЌИ ОД ТОА ШТО НИВНОТО ДЕТЕ НЕМА ДА Е ИСТО ТРЕТИРАНО СО СИТЕ ДЕЦА, СЕКОГАШ ЌЕ МУ СЕ ПРЕПОРАЧУВААТ СПЕЦИЈАЛНИ УСТАНОВИ , СПЕЦИЈАЛНИ ДРУГАРЧИЊА, СПЕЦИЈАЛЕН ОДНОС ОД СИТЕ, што и не е така пријатно. Може тебе од страна ти изгледа како тие да се навикнати на овој третман, но прашај ги родителите дали им е све фантастично савршено како што многумина на форумов актуелизирате... А за абортусот, кажи ми, што тебе те загрижува или афектира нечиј ЛИЧЕН ИЗБОР? Мислам дека сите се држите до она -се е добро додека му се случува на друг... Оправдувам абортус кога, родителите не се спремни да го имаат детето од било која оправдана причина.

Никој не рече дека е лесно.Напротив е потешко.Но вистинскиот пат е секогаш потежок.Секако за таква работа треба да се преземе одговорност од која сите бегаат во такви ситуации.Тоа е себичност.И јас не зборувам за други ако сакаат нека абортира.Кога мене би ми се случило да останам бремена јас не би абортирала .Доволно сум зрела за да размислам што во иднина.А тие што се млади кога мислат дека се доволно зрели да имаат секс без заштита или не е битно поради кои други причини,Нека се соочат и со тоа што е пред нив и нека покажат дека се разумни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom