Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
A jas ne mozam da razberam so koe pravo si davate nekomu drug da mu kazete sto treba da pravi so svoeto sopstveno telo.

Plus Aceva ubavo vi kaza. Sto ne slavite den na zacnuvanje ami slavite redenden.
Сега треба да напишам„а кој ти дава тебе право....„и се вртиме во круг ко во рингишпил.
И да имам намера(иако ја немам)да внесам на некој малку чувство како по твое „солиме памет„не би ми успело,тоа би ми било ко точење вода во буре со дупки на дно!Немам намера,моето постирање е мое сваќање за се околу абортусот како и твоето.Ако некој има различен став одма рипате како се мешаме во вашите животи(ми потребало:uvo:)
 
Член од
1 јуни 2007
Мислења
404
Поени од реакции
2
Јас сум против абортусот и ќе образложам зошто...

Прво, постојат повеќе ефикасни начини на заштита од несакана бременост.

Второ, нашата православна христијанска вера е против абортусот и без разлика што дел од вас тука викате дека нероденото дете не се смета како посебен организам, црквата го третира абортусот како чедоморство.

И трето, на сите на кои можам да влијаам против абортусот, ќе влијаам затоа што го сметам за одвратен чин во спротивност со сите етички и човечки норми
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Natasa, konecno da se razbereme. Mojot stav e toj, tvojot sprotiven, skeoj kako miluva.

Sniper, jas ne sum ni musliman, ni evrein, ni katolik ni budista i slicno.

Tvojata "sveta" crkva, necija "sveta" dzamija ili ahsram i slicno veli vaka ili onaka. V red, slusajte, ne nametnuvajte "with fire and sword" stavovi, dozvolete sekoj sam za sebe da odluci i sekoj svojot pat da go odi i izodi.

Jedi - ....my way is mine, if you feel it as yours too, lets walk together 'till the fork that'll divide it....
 

elencesrce

Love Is In The Air!
Член од
10 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
2
Jas sum protiv no ako e mala vozrasta na roditelite hehe togas sum za
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Jas sum protiv no ako e mala vozrasta na roditelite hehe togas sum za
еленчесрце пишуваш да имаш повеќе постови или ти е досадно :)
Еве јас не ти го капирам постот:toe:(ако се нарекува пост де)
Сакам,сум за,ама несакам,дека сум против иако го оправдувам сепак сум за не иако гласав за да ...така нешто ќе да е.
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
119
Поени од реакции
6
Mislam deka abortusot e grev. I mislam deka podobro e da se rodi bebeto i da se dade na posvojuvanje koga veke se desilo. Podobro taka otkolku da mu se odzeme zivotot. Ne mislite taka?
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
уште се определувам дали да го оправдам абортусот
од една страна го одобрувам дека еве на пример не е во ред да се гледа 16-17 годишно девојче трудно
а од друга страна не го одобрувам дека е тоа еден вид на убиство, затоа многу е тешко да се решиш (барем според мене)
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
А да беше толку во ред зошто тогаш е забранато со закон или онака ради реда?Абортус=на убиство и тоа за женските убиство на дел од нив на нешто што е нивно.А ако биле не одговорни треба да си ги претрпат последиците ова е за оние кои остануваат бремени порано,за клецкање не е рано,а за деца е....хм и ај на абортус,зарем не е грев да се прекини еден нов живот...
 
Член од
17 јануари 2008
Мислења
1.399
Поени од реакции
37
Големи се шансите да после еден абортус да не се мозе втор пат да се забремени...но сепак за дали да се има абортус или не зависе од ногу прицини...как прво возраста...или пак може да затрудни бидејки била силувана и ред други работи
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
e ajde be na 17 godini moi tatko da bidam de bogati
На твои години, единствено би бил татко поради ТВОЕ невнимание.
Никој не ти дошол со нож и ти рекол “Е*и без кондом и обавезно сврши внатре“.:nesum:
 

Anuskan

~Keep Smiling~
Член од
13 јануари 2008
Мислења
191
Поени од реакции
10
Mislam deka abortusot e grev. I mislam deka podobro e da se rodi bebeto i da se dade na posvojuvanje koga veke se desilo. Podobro taka otkolku da mu se odzeme zivotot. Ne mislite taka?
И јас така мислам! Абортус не! Подобро да се даде на посвојување затоа што има многу парови кои не можат да имаат деца и кои ќе им пружат љубов и убав живот.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
А ако имаш (има идната мајка) 13 години и била силувана од татко/брат/чичко или друг роднина (а и немора роднина)??
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
И јас така мислам! Абортус не! Подобро да се даде на посвојување затоа што има многу парови кои не можат да имаат деца и кои ќе им пружат љубов и убав живот.
Јас не се сложувам дека е подобро да се даде на посвојување.во нашава држава во домовите за деца има иживување врз децата.Моите соседи пред две години посвоија дете кое неможеа да го вратат во нормала мн долго време.Детето имаше уплав од бањање таму го бањале со мраз ладна вода, постојано било тепано ти прижаш рака да го погалиш оно мисли дека ке го удриш и такво се брани.Поради таквиот однос мојот став е дека подобро е абортус отколку да се роди и даде на посвојување а таму да се иживуваат на него:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom