Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
Како може да има најмногу деца ако има најмногу абортуси кај сиромашните? Токму напротив, најмногу абортуси има кај богатите на кои пред се им се кариерата и парите.

А тие средствата за кои зборуваш, многу подобро е да не се користат поради тоа што во прашање е хемија, која има многу негативни последици врз здравјето.
Ma znam deka zvuci paradoksalno, ama vistina e..na sekoe treto rodeno kaj siromasnite semejstva doega po eden abortus. Za zal ajde sto e abortus, pa uste e i nelegalen. Nemaat pari za doktor.
Sesto pravat zenite. Otrov pijat, se frlaat po skali namerno pagaat, namerno se predoziraat so dijazepam i sl.
A za bogatite veke ni da ne diskutiram od koi se pricini pravat abortus. Molim te, znaes li deka imase i izgovor ke im se rasipel brakot ako dojde dete (demek ke bide i treta osoba vmesana). Bog da cuva...
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
Не за џабе, старите рекле:
"кој што си сака, ќе си најде".
Да, бе, само к*р ми се гледа...еве, признавам дека сум гадна перверзњача. Све ми асоцира на секс, а имам и мала садистичка склоност. Шо да правам, таква сум си.

НО!

ЗНАМ, О, знам, дека моите деца ме сакаат!

Си имаш ти свој клуб на обожаватели?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Ако се случи нешто вакво ќе се помирам и готово,абортус не оправдувам. Таткото го тепал детето со стомните пред да оди на чешма да наполни вода а не после одкако ќе ги скрши стомните, така и ова ако си информиран и ги разбираш работите нема да се впушташ во авантури , како што мушки си ја завршил ''работата'' со девојката така и мушки ќе си ги прифатиш последиците. 5 мин слатко цел живот татко.;)
 
Член од
10 декември 2011
Мислења
228
Поени од реакции
150
Ако се случи нешто вакво ќе се помирам и готово,абортус не оправдувам. Таткото го тепал детето со стомните пред да оди на чешма да наполни вода а не после одкако ќе ги скрши стомните, така и ова ако си информиран и ги разбираш работите нема да се впушташ во авантури , како што мушки си ја завршил ''работата'' со девојката така и мушки ќе си ги прифатиш последиците. 5 мин слатко цел живот татко.;)
Ајде вака сеа да те прашам. Имаш жена нели? Се зимате. И некој ја силува. Останува трудна. Ќе го раѓа, ќе го гледате. ?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Како може да има најмногу деца ако има најмногу абортуси кај сиромашните? Токму напротив, најмногу абортуси има кај богатите на кои пред се им се кариерата и парите.

А тие средствата за кои зборуваш, многу подобро е да не се користат поради тоа што во прашање е хемија, која има многу негативни последици врз здравјето.
Најголем број на абортуси и мртви деца има кај сиромашните. Богатите најчесто се и малку, или малку повеќе еманципирани, посебно во областа на заштитата од несакана бременост и СПБ.

Имено, на оние со малку повеќе пари - или доволно пари би рекла, пообразованите и сл. полесно им е да одат на гинеколог (многу девојки се срамат и не одат, инаку), а и да си купат кондоми.
Од каде на сиромашните пари за абортус? Кој знае. Под дрво и под камен.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Таман работа,зборам за моја грешка..
А грешката на силувачот?
Која е разликата меѓу животот на детето-резултат од силување, и животот на детето-резултат на ,,5 минути слатко,,....?
Зошто да се абортира она првото, а роди второто?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: H8R
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
А грешката на силувачот?
Која е разликата меѓу животот на детето-резултат од силување, и животот на детето-резултат на ,,5 минути слатко,,....?
Зошто да се абортира она првото, а роди второто?
Пошто едното е на сила а другото не е,едното е ваше(на партнерите) а другото не е..
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Ova e tema za seks,
no ne e za toa kako da go podobrite svojot seksualen zivot,da doziveete podobar orgazam,kako da go prodolzite seksot ili kako da se zastitite od nekoi bolesti.Sekako, ako imate seks, mozete da zatrudnite.
Sigurno pomislivte deka ova go znaat i vrapcinjata na granka, ali ako e taka, zasto polovina od bremenosta se prekinuva vo svetot ?
Neplaniranata bremenost ne e samo problem na tinejdzerite.Poveke od 75% zeni, koi zatrudnele slucajno, se postari od 25 godini.Ovaa statistika ne e posledica na neznaenjeto i negrizlivosta na tinejdzerite,zatoa sto "toa", im se slucuva na zenite koi odamna zavrsile sredno, zenite so fakultetska diploma i zenite so debela smetka vo banka i, sekako, omazenite zeni.
-Denesnite tinejdzeri se mnogu posovesni i poretko ostanuvaat bremeni, otkolku pred 10 godini, dodeka brojot na neplanirana bremenost kaj starite i omazenite zeni e zgolemen za 2 pati.Ako ovoj trend prodolzi vo SAD, godisno kje ima 3 milioni nepozelni slucai na bremenost, a 1,3 milioni zeni kje stanat samohrani majki.
-54% slucai na neplanirana bremenost zavrsuvaat so abortus.
-700.000 abortusi godisno bi mozele da se izbegnat so slobodna prodazba na pilulite za den posle
-85% seksualno aktivnite zeni koi ne koristat kontracepcija, ostanuvaat trudni vo rod od godina dena.

Se raboti za neznaenje i nedovolna informiranost za kontrolata na ragjanje deca ili?Dali ako vie ostanete bremeni (zenite) neplanirano bi go abortirale deteto?Dali vie maskite (tatkovcite) bi se soglasile na abortus?Sto bi pravele ako imate vakvo iznenaduvanje ?
Сметам дека доваѓа до непланирана бременост поради лекомисленост и на двете страни, машкото и женското. Мислам дека сите знаат како да се заштитат(барем таа работа брзо ја научија сите). Се оддаваат на уживањето, лекомисленоста дека нема да дојде до бременост, а може да дојде, а тие го знаат тоа, мислам дека се најголемите виновници за непланираната бременост. Абортус поради вакво нешто не можам да оправдам. Абортус поради медицински причини можам да оправдам.
Ова е лична одлука на оние што го направиле детето, не смее никој да се меша освен да советува, но не да осудува. Таа е нивна одлука, ако тие можат да живеат со тоа свака им част.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Абортус поради вакво нешто не можам да оправдам. Абортус поради медицински причини можам да оправдам.
Дали ова значи дека убиство на здрав прав човек не можеш да оправдаш, а убиство на ментално ретардиран човек можеш да оправдаш?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
А грешката на силувачот?
Која е разликата меѓу животот на детето-резултат од силување, и животот на детето-резултат на ,,5 минути слатко,,....?
Зошто да се абортира она првото, а роди второто?
Не може така да размислуваме за работите, не само за оваа тема туку за многу. Така можеме да одеме до недоглед за работи кои би можеле да ги толкуваме како неправилни, и на крајот никој да не може да одговори што е правилно. Треба некогаш да се остават работите како што треба да се остават, во овој случај за ова треба да решава мајката, таа ќе направи како што е најдобро за неа, никој не смее да се меша, ако имаш осуди тогаш задржи си ги. Секој прави како што му е добро и како што може да живее со тоа.
--- надополнето: 4 февруари 2012 во 18:53 ---
Дали ова значи дека убиство на здрав прав човек не можеш да оправдаш, а убиство на ментално ретардиран човек можеш да оправдаш?
Не.
Оправдувам абортус на бременост која може да ги загрози животите и на мајката и на детето поради компликации. Оправдувам абортус кој се некоја мајка решила на него поради многу лоша здравствена ситуација на фетусот и поради можност од спонтан абортус или ужасни последици по животот ако успее да се роди. Некои родители не можат да живеат со таков (по нивно мислење товар) поради тоа се решаваат на таков чекор. Овој чекор не е воопшто лесен за нив и сигурно не го посакале ова, но еве морале, така сакала природата.
Не ги генерализирајте така работите, или го оправдуваш ова или она, се зависи од околностите.
 

pearl

..~..~..~..~..~..~..
Член од
20 август 2005
Мислења
2.651
Поени од реакции
1.962
Како и многумина, класичен "ова - она" став.
Во ред.
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Како и многумина, класичен "ова - она" став.
Во ред.
Ајде вака.
Дали ти оправдуваш породување на дете кое има сериозни оштетувања на мозокот поради оштетувања во крвотокот како кога било фетус? Дали мислиш дека тоа дете заслужува таков живот?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.082
Поени од реакции
10.803
:sick: никогаш не би оправдал, освен ако се мора ради здравствени причини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom