Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не може така да размислуваме за работите, не само за оваа тема туку за многу. Така можеме да одеме до недоглед за работи кои би можеле да ги толкуваме како неправилни, и на крајот никој да не може да одговори што е правилно. Треба некогаш да се остават работите како што треба да се остават, во овој случај за ова треба да решава мајката, таа ќе направи како што е најдобро за неа, никој не смее да се меша, ако имаш осуди тогаш задржи си ги. Секој прави како што му е добро и како што може да живее со тоа.
--- надополнето: 4 февруари 2012 во 18:53 ---


Не.
Оправдувам абортус на бременост која може да ги загрози животите и на мајката и на детето поради компликации. Оправдувам абортус кој се некоја мајка решила на него поради многу лоша здравствена ситуација на фетусот и поради можност од спонтан абортус или ужасни последици по животот ако успее да се роди. Некои родители не можат да живеат со таков (по нивно мислење товар) поради тоа се решаваат на таков чекор. Овој чекор не е воопшто лесен за нив и сигурно не го посакале ова, но еве морале, така сакала природата.
Не ги генерализирајте така работите, или го оправдуваш ова или она, се зависи од околностите.
Првиот болд - точно така, секој си решава.

Се зависи од околностите, но фетус е фетус - ако едниот треба да се спаси, тогаш и другиот треба.
Не може во еден случај (пример силување) - абе тоа е право на мајката, ама ако не е силување - не може бе, убива живот таа. Во секој случај убива потенцијален живот, како сакаш гледај на работите. И кога се прави инвитро оплодување, во матката се вметнува 1 оплодена клетка, а другите 5-6 се убиваат.
--- надополнето: 4 февруари 2012 во 20:47 ---
Ајде вака.
Дали ти оправдуваш породување на дете кое има сериозни оштетувања на мозокот поради оштетувања во крвотокот како кога било фетус? Дали мислиш дека тоа дете заслужува таков живот?
Јас на пример, би забранила (законски) раѓање на дете со толку голем проблем, кое никогаш не би било психофизички способно да се грижи за самото себе.
Секако, тука не спаѓаат лесни инвалидитети.

Но, исто така, не знам зошто првото дете да не се роди, а што ако родителите немаат основни услови за егзистенција? На пример, немаат пари ниту за храна, а не за дете. Зошто да го роди? Ќе го роди можеби здраво, но големи се шансите тоа дете да не доживее 10 годишна возраст.
Тоа дете ќе има потреба од облека, топол дом, храна, образование.
Или роди ме мајко и фрли ме на буниште?
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Абортус

1.Си бил еден проповедник и неговата жена кои биле многу,многу сиромашни. Тие имале 14 деца. Таа сега открила дека е бремена со 15 то, живеат во невидена сиромаштија, земајќи ја обѕир нивната сиромаштија, дали би им препорачале да направат абортус?
2.Таткото е болен од снифилис, мајката има туберкулоза, тие имаат 4 деца, првото дете е слепо, второто умрело, а третото е глуво , четвртото п
окажува туберкулоза, и таа дознава дека повторно е бремена, со оглед на екстремната ситуација дали би препорачале абортус?

3.Белец силувал 13 годишна црнкиња и таа останува бремена, дали би препорачале абортус?
4.Една млада жена е бремена и таа знае дека нејзиниот свршеник не е татко на бебето и тој е многу вознемирен, дали би препорачале абортус?
Ако сметате дека треба да препорачате абортус во некоја од овие ситуации;
Тогаш во првиот случај вие препорачавте убиство на Џон Весли;
Во вториот вие препорачавте убивање на Лудвиг Ван Бетовен,
Во третиот вие препорачавте убивање на познатата госпел пејачка Етел Вотерс
и во четвртиот случај вие тукушто препорачавте убивање на Исус Месијата...
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.727
Поени од реакции
1.970
Солунски, а што викаш да го абортирале Хитлер?
Јбг....
Да не бил Бетовен, ќе бил друг.
Бетовен....еднаш мајка таков јунак раѓа .
п.с Хитлер служи за лош пример и поука за следните генерации како човек не треба да биде .
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Бетовен....еднаш мајка таков јунак раѓа .
п.с Хитлер служи за лош пример и поука за следните генерации како човек не треба да биде .
Кога само мајка му би знаела на време, сигурно би го абортирала!!!

Глуп ти е примерот зошто ,,против,, абортус.
Ако мајките на овие ,,добриве,, абортирале, ќе ги немало. Ако абортирала мајка му на Хитлер, веројано би било многу подобро.... како бре мајките да знаат дали ќе родат Бетовен или Хитлер?
 
Член од
1 јули 2009
Мислења
299
Поени од реакции
343
и во четвртиот случај вие тукушто препорачавте убивање на Исус Месијата...
Во овој случај не само што би препорачал да се убие исус, туку и да се сомеле фетусот за секој случај. Копилето се покажало како доста жилаво.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
269
Поени од реакции
69
Во овој случај не само што би препорачал да се убие исус, туку и да се сомеле фетусот за секој случај. Копилето се покажало како доста жилаво.
?????
--- надополнето: 15 март 2012 во 20:46 ---
Но, исто така, не знам зошто првото дете да не се роди, а што ако родителите немаат основни услови за егзистенција? На пример, немаат пари ниту за храна, а не за дете. Зошто да го роди? Ќе го роди можеби здраво, но големи се шансите тоа дете да не доживее 10 годишна возраст.
Тоа дете ќе има потреба од облека, топол дом, храна, образование.
Или роди ме мајко и фрли ме на буниште?
Во животот доаѓаат секакви периоди ,не е мерило ништо,не значи ако немале во почетокот па и ќе немаат и понатаму, животот е како тркало ,денес немаш утре можеби си најбогатиот и обратно,како што не значи дека секогаш човек е финансиски ист ,какви богаташи изгубиле се и останале без ништо и во таков случај што би направиле би го фрлиле детето?Истото е значи секогаш човек треба да се бори и секогаш има надеж за све,значи според мене финансиите треба да се последниот фактор кој би придонесле абортус доколку настанала бременост .
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ___

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.537
Поени од реакции
33.743
dzulija so nejzinite iljada-i-edna-nok-bajki.
Денес ако си сиромав, утре можеби нафта ќе најдеш у дворот позади! Денес ако си сиромав, утре струја ќе немаш дома, ало!

Секој може да вергла за љубов и ефтин морал. У секој случај, ако не планираш со твоите фиктивни финансиски средства кои наивно ги очекуваш од ведро небо, да го гледаш детево ми, незнам како уопште те тангира тоа. Како тоа судиш, не беше религиозно заќоравена или слично?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
?????
--- надополнето: 15 март 2012 во 20:46 ---

Во животот доаѓаат секакви периоди ,не е мерило ништо,не значи ако немале во почетокот па и ќе немаат и понатаму, животот е како тркало ,денес немаш утре можеби си најбогатиот и обратно,како што не значи дека секогаш човек е финансиски ист ,какви богаташи изгубиле се и останале без ништо и во таков случај што би направиле би го фрлиле детето?Истото е значи секогаш човек треба да се бори и секогаш има надеж за све,значи според мене финансиите треба да се последниот фактор кој би придонесле абортус доколку настанала бременост .
Дури ме мрзи да ти го дочитам постот.
Кој ти дал тебе диплома, само кога би знаела.

Ти, жено, си неспособна да направиш разлика помеѓу живо човечко битие, што јаде, пие, се смее, плаче, љуби, и грутка клетки. Не допираш до реалниот свет, можеби премногу си гледала ,,Дивиот Ангел,, само таму од слугинка стануваш внука на аристократ. Во реалниот живот, не е така.
И едно е да фрлиш дете, сосема друго да абортираш.
Седни, и научи, за прв пат во твојот живот.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Дури ме мрзи да ти го дочитам постот.
Кој ти дал тебе диплома, само кога би знаела.

Ти, жено, си неспособна да направиш разлика помеѓу живо човечко битие, што јаде, пие, се смее, плаче, љуби, и грутка клетки. Не допираш до реалниот свет, можеби премногу си гледала ,,Дивиот Ангел,, само таму од слугинка стануваш внука на аристократ. Во реалниот живот, не е така.
И едно е да фрлиш дете, сосема друго да абортираш.
Седни, и научи, за прв пат во твојот живот.
толку ли прават разлика тие 9 месеци во телото на мајката? 12тата недела срцето почнува да чука но и тоа не е показател дека до сега можеше сега не можам да го абортирам. вистина е дека телото е на мајката и дека детето зависи од неа, ама незнам која е разликата меџу дете од 1 месец КОЕ ИСТО ТАКА Е ЗАВИСНО ОД РОДИТЕЛИТЕ како и детето во нејзиниот стомак.. толку ли прават разлика тие девет месеци?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
толку ли прават разлика тие 9 месеци во телото на мајката? 12тата недела срцето почнува да чука но и тоа не е показател дека до сега можеше сега не можам да го абортирам. вистина е дека телото е на мајката и дека детето зависи од неа, ама незнам која е разликата меџу дете од 1 месец КОЕ ИСТО ТАКА Е ЗАВИСНО ОД РОДИТЕЛИТЕ како и детето во нејзиниот стомак.. толку ли прават разлика тие девет месеци?
Да, прават, огромна разлика.
Знаеш кога се гледа ,,моралот,, на дужебрижните мајчиња? Кога докторот ќе и каже дека плодот има Даунов синдром, или дека ради него и е животот во опасност, дека ќе го роди, ама нема да преживее. Тогаш не во 12, во 20 недела абортираат.
И да, има разлика меѓу грутка клетки, и живо битие кое како што кажав, има осет, има ум, има емоции.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Да, прават, огромна разлика.
Знаеш кога се гледа ,,моралот,, на дужебрижните мајчиња? Кога докторот ќе и каже дека плодот има Даунов синдром, или дека ради него и е животот во опасност, дека ќе го роди, ама нема да преживее. Тогаш не во 12, во 20 недела абортираат.
И да, има разлика меѓу грутка клетки, и живо битие кое како што кажав, има осет, има ум, има емоции.
не реков јас дека сум против абортусот во такви ситуации(силување, болест на мајката или бебето) ама да абортираш со изговор дека „нејчиш да си го заебиш живото“ без разлика на возраста е најодвратното нешто шо постој на овај свет. ..и други слични „оправдувања“
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ___
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
не реков јас дека сум против абортусот во такви ситуации(силување, болест на мајката или бебето) ама да абортираш со изговор дека „нејчиш да си го заебиш живото“ без разлика на возраста е најодвратното нешто шо постој на овај свет. ..и други слични „оправдувања“
Ти си лицемерен/лицемерна.
Зошто плодот од силување, инцест, вештачко оплодување(каде што се вметнува еден зигот во матката, а другите 5-6 се уништуваат), да се убие, а да не се убие оној создаден од доброволен сексуален однос помеѓу две единки кои не се роднински поврзани?
Што ми е мене гајле, да судам некому, секој си има свои причини.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.727
Поени од реакции
19.890
Ти си лицемерен/лицемерна.
Зошто плодот од силување, инцест, вештачко оплодување(каде што се вметнува еден зигот во матката, а другите 5-6 се уништуваат), да се убие, а да не се убие оној создаден од доброволен сексуален однос помеѓу две единки кои не се роднински поврзани?
Што ми е мене гајле, да судам некому, секој си има свои причини.

Абе Пума после милион страни испишани нели просто човек може да заклучи дека на дел од луѓево им е побитно да не се изврши „убиство“ , а потоа што ќе се случи со тој фетус или плод ич не е битно, па и макар да го остават детето во дом и никого гајле да не му е што ќе му се деси на тоа дете во иднина, се додека така размислуваме тешко нам сите, јас кажав и ќе кажам поубаво да го абортира со време, него после тоа цел живот тоа дете да се кае зошто е родено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom